Προς το περιεχόμενο

Mirrorless για φωτός προιοντων


Ibarumah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.θέλω να πάρω δώρο μια mirorless σε συγγενικό μου πρόσωπο όπου θέλει να βγάζει φωτός για τα προϊόντα του (έχει eshop) καθώς και κάποιες ωραίες φωτό έξω ώστε να χρησιμοποιεί στο site του.

ειναι άσχετος με τη φωτογραφία,όποτε θέλω κάτι που να βγάζει πολύ ωραίες καθαρές φωτό σε smart κατάσταση xώρες να θέλει να δουλέψεις πολύ settings.

δεν έχω ιδέα από τιμές αλλά θα ήθελα κάτι που να κάνει αυτό που θέλω στη χαμηλότερη δυνατή τιμή.

σκεφτόμουν την Canon EOS M100 ,τι λέτε;

Επεξ/σία από Ibarumah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτογραφία προϊόντων δεν παίζει τόσο ρόλο η μηχανή και ο φακός όσο τα φώτα, ο σωστός φωτισμός, τα diffuser και η τελική επεξεργασία. Οπότε αν βάλεις έναν με τα παραπάνω να τραβήξει με κινητό και έναν χωρίς τα παραπάνω με μια ακριβη dslr ο πρώτος θα έχει καλύτερες φωτογραφίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/11/2020 στις 1:16 ΜΜ, theodi είπε

γιατι μιρολες ;   σε φωτισμο πρεπει να εστιασεις και οχι μηχανη 

πχ εγω σωθηκα με speedlites 

Αν μπορεις εξηγησε μας τι εννοεις..... δηλαδη τι εκανες με τα φλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με ιδανικό φωτισμό ακόμα και μια παλαιότερη κάμερα μπορεί να σου προσφέρει καλό αποτέλεσμα.

Επίσης προσωπική μου γνώμη ότι στα προϊόντα πάντα χρειάζεται και η μετά επεξεργασία. Διόρθωση χρωμάτων, αφαίρεση πχ σκόνης όπου χρειάζεται αφαίρεση φόντου.

Προσωπικά χρησιμοποιώ dslr για product photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση η φωτο απο μια καλη mirrorless  με οποιαδήποτε κινητο απλα μερε με νυχτα .

Φιλε εαν θελεις πραγματικα να κανεις δουλεια παρε με καλη μηχανη με εναν καλο φακο και θα δεις τεραστια διαφορα ......και μην ξεχνας πως το eshop πουλαει μεσω φωτογραφιας μονο-δεν μπορεις να το αγγίξεις ή να το μυρίζεις μονο να το δεις.

Προσωπικα εχω a6400 me 50mm φακο και 30mm macro .........και μην ξεχνας πως με λιγες καλες φωτογραφίες μπορεις να τα ξεχρεωσεις.

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι είμαι ένα καλό κινητό κάνεις δουλειά αλλά είχα λάθος. Και σκέψου ότι βγάζω στο αυτόματο σπάνια πηγαίνω σε manual ρυθμίσεις.

Αλλά πάντα έχω πολύ καλό φωτισμό Όχι τεχνητό Απλά περιμένω να έχει πολύ Καλη μέρα και κατά τις 11:00 με 1:00 μες στο σπίτι με άσπρες κουρτίνες και παντζούρια ανοιχτά έχω το αποτέλεσμα που θέλω και μέ'να καλό φόντο πίσω.

Αυτή είναι η γνώμη μου για κάποιον που έχει πολλά προϊόντα Αν έχεις λίγα προϊόντα και δύσκολα όπως παράδειγμα κοσμήματα τότε μπορείς να πας και σε ένα φωτογράφο και να σου τα βγάλει τέλεια μέ τρια έως 6 ευρώ το προϊόν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...