Προς το περιεχόμενο

Black Friday offers d3500 or 800d


Nisteate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, theodi είπε

η λογικη λεει να παρεις κατι συγχρονο 

Άσε τη λογική στην ησυχία της.
Δεν είσαι σε θέση να υποδείξεις καμία κάμερα στα 350 ευρώ με περισσότερες δυνατότητες από την 800D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα πάρει την D3500 στο περσινό black friday και μια χαρά φωτογραφίες βγάζει και φυσικά δεν την έχω βαρεθεί. Οσο για τα καλύτερα μοντέλα που θα βγουν, η διαφορά σε αυτή την κατηγορία τιμής πιθανόν να είναι πράγματα επουσιώδη, όπως 4k video, wifi, μεγαλύτερη/καλύτερη οθόνη, που δεν αφορούν την ποιότητα της φωτογραφίας αυτή καθαυτή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kinq1 είπε

Εγώ πάντως είχα πάρει την D3500 στο περσινό black friday και μια χαρά φωτογραφίες βγάζει και φυσικά δεν την έχω βαρεθεί. Οσο για τα καλύτερα μοντέλα που θα βγουν, η διαφορά σε αυτή την κατηγορία τιμής πιθανόν να είναι πράγματα επουσιώδη, όπως 4k video, wifi, μεγαλύτερη/καλύτερη οθόνη, που δεν αφορούν την ποιότητα της φωτογραφίας αυτή καθαυτή.

    Κανείς δεν είπε πως η μηχανή δεν κάνει , η σχεδόν κανείς . Ο μόνος λόγος που δεν λειτουργεί για μένα , είναι πως δεν διαθέτει εσωτερικό μοτέρ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το εσωτερικό μοτέρ και πού χρησιμεύει, ούτε μου έχει λείψει, δηλαδή να λέω "ωχ τι βλακεία φωτό τράβηξα, αν είχα εσωτερικό μοτέρ θα τράβαγα καλύτερη..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 4:55 ΠΜ, Nisteate είπε

Καλησπέρα ,και από μένα στην υπεροχή ομάδα του insomnia,νομίζω πως ο τίτλος είναι αρκετά επεξηγηματικός και τώρα που πλησιάζει το μεγάλο θαύμα του Νοέμβριου το γνωστό ''black Friday'' δημιουργήθηκε το εξής δίλλημα να πάω για την t7I η αλλιώς  cannon 800d (με τα καλλουδια της οπως wifi touchscreen και η ανακλωμενη οθονη) η για την top rated επιλογή την Nikon 3500d (και οι δυο κάμερες εννοείτε με το κιτς της συμπερ. λαμβάνω παρακάτω).

Πρώτου μου πείτε γνώμες να σας πω λίγα για μένα είμαι εντελώς αρχάριος θα είναι η πρώτη μου κάμερα και με αφορμή ότι χρειάζομαι μια κάμερα για φωτογράφιση γενικότερα αλλά και για φωτογράφιση προϊόντος (κυρίως στον κλάδο της μελισσοκομίας όπως μελί κερί και πάει λέγοντας) και της άλλης μου εργασίας η αγορά μοιάζει μονόδρομος.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας και τις απόψεις σας στο θέμα αυτό.

https://www.skroutz.gr/s/16254048/Nikon-D3500-Kit-AF-P-DX-18-55mm-VR-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/11071331/Canon-EOS-800D-Kit-EF-S-18-55mm-f-4-5-6-IS-STM-Black.html

      Θέλω να δώσω κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες γύρω από την πρόταση που έκανα , σχετικά με την Nikon D3500 .

     Έχω δουλέψει με αρκετές Nikon , κάποιες Canon , κάμποσες Olympus κλπ .

    Είχα στα χέρια μου μια Nikon D3300 , δούλεψα με την μηχανή , αρκετά μαζεμένη σε διαστάσεις , ελαφριά από κατασκευής , με γρήγορο autofocus , αρκετή ανάλυση στον αισθητήρα ακόμη και για κάποιον φτασμένο ας πούμε , ιδιαίτερα εύκολη στην χρήση και με άφθαστη διάρκεια μπαταρίας η οποία έγινε ακόμη καλύτερη στην D3500 .

     Η μηχανή συνδυάζεται με δύο εξαιρετικούς φακούς , τον 18 - 55 και τον 55 - 200 , όπου είναι ικανοί να καλύψουν σε υπερθετικό βαθμό τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη και όχι μόνον και μάλιστα με μικρό κόστος .

    Για κάποιον που ξεκινάει σήμερα την ενασχόληση με το χόμπι νομίζω πως συγκεντρώνει όλα όσα χρειάζεται για να ξεκινήσει σε σωστή βάση και με όχι ιδιαίτερο κόστος .

    Όχι , δεν κάνει για μένα . Ο λόγος είναι πολύ απλός , θέλω να δουλεύω με αρκετούς φακούς και την στιγμή που το σώμα δεν διαθέτει εσωτερικό μοτέρ δεν με καλύπτει . 

    Αν είχε εσωτερικό μοτέρ , πολύ απλά δεν θα χρειαζομουν άλλη μηχανή . Τόσο καλή είναι .

   

3 λεπτά πριν, kinq1 είπε

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το εσωτερικό μοτέρ και πού χρησιμεύει, ούτε μου έχει λείψει, δηλαδή να λέω "ωχ τι βλακεία φωτό τράβηξα, αν είχα εσωτερικό μοτέρ θα τράβαγα καλύτερη..."

     Δεν λειτουργεί για μένα είπα , δεν γράφω πουθενά πως δεν θα βγάλει καλές φωτογραφίες επειδή δεν έχει τέτοιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 5:57 ΠΜ, babisskg είπε

     Την D3500 !!!

Αυτό αγαπητέ φίλε Μπάμπη αυτό ονομάζεται προδοσία!

Μιας και εγώ είχα βρεθεί στο δίλημμα αν θα πρέπει να πάρω dslr ή mirroless (εγώ ήθελα dslr, αλλά πολλοί μου ανέφεραν για mirroless), τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω τα θέλω μου και πήρα την 800d και φυσικά δεν το μετάνιωσα γιατί από την πρώτη στιγμή ήθελα dslr, άσε που θα "ζυγίζεται" καλύτερα και στο χέρι σου λόγο βάρους.

Από εκεί και πέρα, εγώ την d3500 ούτε καν την ακούμπησα, αλλά αν πας για την 800d λόγω οθόνης αφής και του wifi, να σου πω την αλήθεια εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου και αμφιβάλω αν θα τα χρησιμοποιήσω καθόλου. Ακόμα δεν έχω βγάλει φωτογραφία από την οθόνη αν και αντικειμενικά κάπου βολεύει περισσότερο. 

Για μένα έπαιξαν ρόλο και η οικονομική προσιτότητα των φακών αν και αν δε χρησιμοποιήσεις μία dslr, το να δεις χαρακτηριστικά φακών, ουσιαστικά συγκρίνεις απλά νούμερα. 

Πάντως όποια και να πάρεις πιστεύω ότι θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος. Καλές αγορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ostvarivanje είπε

Αυτό αγαπητέ φίλε Μπάμπη αυτό ονομάζεται προδοσία!

Μιας και εγώ είχα βρεθεί στο δίλημμα αν θα πρέπει να πάρω dslr ή mirroless (εγώ ήθελα dslr, αλλά πολλοί μου ανέφεραν για mirroless), τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω τα θέλω μου και πήρα την 800d και φυσικά δεν το μετάνιωσα γιατί από την πρώτη στιγμή ήθελα dslr, άσε που θα "ζυγίζεται" καλύτερα και στο χέρι σου λόγο βάρους.

Από εκεί και πέρα, εγώ την d3500 ούτε καν την ακούμπησα, αλλά αν πας για την 800d λόγω οθόνης αφής και του wifi, να σου πω την αλήθεια εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου και αμφιβάλω αν θα τα χρησιμοποιήσω καθόλου. Ακόμα δεν έχω βγάλει φωτογραφία από την οθόνη αν και αντικειμενικά κάπου βολεύει περισσότερο. 

Για μένα έπαιξαν ρόλο και η οικονομική προσιτότητα των φακών αν και αν δε χρησιμοποιήσεις μία dslr, το να δεις χαρακτηριστικά φακών, ουσιαστικά συγκρίνεις απλά νούμερα. 

Πάντως όποια και να πάρεις πιστεύω ότι θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος. Καλές αγορές

    Αισθάνεσαι προδομένος , πολύ φυσιολογικό διότι δεν έχεις βάλει ακόμη στην μηχανή σου έναν 70 - 200 f 4 σειράς L ........ όπου θα το ξανασυζητήσουμε σε νέα βάση . Δεν λέω για τον f 2.8 διότι η τιμή βρίσκεται σε άλλα επίπεδα ......... μπρρρρρρ ........ 

    Όπως επίσης δεν έβαλες έναν 40αρη STM ........ 

    Αυτός είναι ο λόγος που συνήθως λέω " δεν λειτουργεί για μένα " ........ όχι ότι δεν είναι καλό .

    

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Κανείς δεν είπε πως η μηχανή δεν κάνει , η σχεδόν κανείς . Ο μόνος λόγος που δεν λειτουργεί για μένα , είναι πως δεν διαθέτει εσωτερικό μοτέρ . 

Μπάμπη ... φακούς που να χρειάζονται το εσωτερικό μοτέρ οι περισσότεροι νέοι (είτε νέοι στο άθλημα,  είτε σε ηλικία , είτε και ... τα δύο) δεν πρόκειται να βάλουν .

Ούτε καν τον 50ρη afd που πωλείται ακόμη του κουτιού. 

Οπότε πάλι ... είσαι εξαίρεση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη ... φακούς που να χρειάζονται το εσωτερικό μοτέρ οι περισσότεροι νέοι (είτε νέοι στο άθλημα,  είτε σε ηλικία , είτε και ... τα δύο) δεν πρόκειται να βάλουν .

Ούτε καν τον 50ρη afd που πωλείται ακόμη του κουτιού. 

Οπότε πάλι ... είσαι εξαίρεση !

      Δυστυχώς ........ έφαγα τον τόπο να βρω κι' εγώ ένα 12 pro max .... pro mix ..... πως λέγεται τέλος πάντων ....... αλλά , φευ ....... με είδε ένας πωλητής ...... μου λέει , έλα μην κλαίς , κάτι θα κάνουμε και για σένα ....... και πήρα αυτό ........ τι να κάνουμε ....... δεν ήταν γραφτό ....... 

IMG_20201126_000906~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Αισθάνεσαι προδομένος , πολύ φυσιολογικό διότι δεν έχεις βάλει ακόμη στην μηχανή σου έναν 70 - 200 f 4 σειράς L ........ όπου θα το ξανασυζητήσουμε σε νέα βάση . Δεν λέω για τον f 2.8 διότι η τιμή βρίσκεται σε άλλα επίπεδα ......... μπρρρρρρ ........ 

    Όπως επίσης δεν έβαλες έναν 40αρη STM ........ 

    Αυτός είναι ο λόγος που συνήθως λέω " δεν λειτουργεί για μένα " ........ όχι ότι δεν είναι καλό .

Δεν εννοούσα φακική (sic) προδοσία. Εννοούσα ότι μου παρότρυνες να πάρω canon και τώρα προτείνεις Nikon. Φυσικά κάνω χιούμορ γιατί και σε μένα Nikon μου είπες αν δε βγάζω βίντεο, αλλά εγώ κόλλησα με την Canon. Πολλά L βλέπω βάζεις και το ταμείον είναι μείον. Βασικά τον 50άρη σκεφτόμουν αλλά δεν είναι κακός και ο 40άρης. Για να δούμε, πάντως για black friday καμιά καλή προσφορά δεν έχει. Κατά τα άλλα έχασα 100 ευρώ που πήρα την κάμερα το καλοκαίρι και όχι τώρα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

 Κατά τα άλλα έχασα 100 ευρώ που πήρα την κάμερα το καλοκαίρι και όχι τώρα :) 

Καλά 450 ευρώ για πεθαμένη μηχανή πήγες και έδωσες;;;; 😁😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Καλά 450 ευρώ για πεθαμένη μηχανή πήγες και έδωσες;;;; 😁😁😁😁😁

Δε θεωρώ ότι είναι πεθαμένη και εκτός αυτού, αρχές Αυγούστου στο πεντακοσάρικο σε dslr δεν υπήρχε κάτι καλύτερο. Και τότε εδώ Ελλάδα ήταν πιο φθηνή και από το e-infinity.

Από εκεί και πέρα, όλα είναι σχετικά. Πρώτη μου dslr οπότε για μένα ήταν και είναι πολύ καλή. Θα παίξω μερικά χρόνια με αυτήν και με μερικούς φακούς και μετά θα πάω μάλλον σε ff και όλα μια χαρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Δε θεωρώ ότι είναι πεθαμένη και εκτός αυτού, αρχές Αυγούστου στο πεντακοσάρικο σε dslr δεν υπήρχε κάτι καλύτερο. Και τότε εδώ Ελλάδα ήταν πιο φθηνή και από το e-infinity.

Από εκεί και πέρα, όλα είναι σχετικά. Πρώτη μου dslr οπότε για μένα ήταν και είναι πολύ καλή. Θα παίξω μερικά χρόνια με αυτήν και με μερικούς φακούς και μετά θα πάω μάλλον σε ff και όλα μια χαρά :)

Φυσικά και αστειέυομαι!! 😀
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Φυσικά και αστειέυομαι!! 😀
 

Είναι αλήθεια ότι τα είδα τα smileys και το υποπτεύτηκα ότι αστειεύεσαι, αλλά μετά είδα το nick στρατηγός και λέω μάλλον δεν αστειεύεται. Πάλι καλά με πρόλαβες από το να την βγάλω για αγγελία! 😀😅🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...