Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με modem router tp link.


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην κοινότητα!

Ειμαι συνδρομητής στην Vodafone εδώ και χρόνια. Πάντοτε είχα το μόντεμ ρουτερ που δίνουν (ένα zte), όμως είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις πολύ συχνά. Αποφάσισα να πάρω ένα άλλο του εμπορίου να δω μήπως αλλάξει κατι. Επέλεξα το TD-W8961N. Γενικα τον πρώτο μήνα ήταν όλα καλά. Δεν είχα αποσυνδέσεις όπως παλιά με της εταίριας. Όμως τον τελευταίο μήνα κάνει πολύ συχνά, και άκυρες ώρες reboot μόνο του. Σήμερα το παρατήρησα πιο καλά και είδα πριν κάνει reboot πηγαν τα crc errors 9000 (σε κανονική κατάσταση που δεν θα πέσει έχει τύχει να έχω το πολύ 150 σε 3 μέρες συνολικά) και έκανε αμέσως απανωτά 2 φορές επανεκκίνηση. Η υποστήριξη της Vodafone μου είπε πως είναι θέμα επειδή το έχω πάνω σε πολύμπριζο το τροφοδοτικό. Δεν το πολύ πίστεψα αλλά το έβγαλα από εκεί και το κούμπωσα πάνω σε ups, και το ups μόνο του σε καθαρή πρίζα.

Δούλεψε κανονικά για 3 μέρες, και βάρεσε ξανά reboot. Να ενημερώσω πως είναι κουμπωμένο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (τηλεφωνική) με τα απαραίτητα φίλτρα σε τηλεφωνικές συσκευές αλλά και στον συναγερμό, και κουμπωμένο splitter πριν το router. Γραμμή έχω απλή adsl 24mbps.

Γενικα δεν βγάζω άκρη τι μπορεί να φταίει. Αν έχει κανένας καμία ιδέα ας μου πει.

 

Ευχαριστώ!

 

edit: η φωτογραφία είναι τα στατιστικά σε κανονική λειτουργία.

AE27E35B-C665-4799-A2BF-CC718314D193.jpeg

Επεξ/σία από taslikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Φίλε μου καλημέρα! Εγώ πέρασα νέα καλωδίωση έξω από το σπίτι μέχρι μέσα στο ρουτερ. Ξεχώρισα από την πρώτη πριζα το τηλέφωνο και ρουτερ και ησύχασα. Πήρα και την Vodafone τηλέφωνο και μου έριξαν λίγο ταχύτητα (ανέβασαν snr) και πλέον δεν κάνει αποσυνδέσεις καθόλου. Ίσως κάνει 1-3 το μήνα και αν! Ότι συνδέσεις πέρασα έβαλα scotchlock, και όλα κομπλέ. Βάλε και ένα ups στο ρουτερ γιατί μου είπαν στην βονταφον ότι ίσως φταίει και η τροφοδοσία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα φιλε. Εγω εχω το ρουτερ μονο του στην τηλεφωνικη πριζα και το τηλεφωνο σε αλλη πριζα, οποτε διαφερουμε σε αυτο. Εχω επισης νεο καλωδιο απο το σπιτι του γειτονα μεχρι το δικο μου, εξωτερικη καλωδιωση δλδ αλλα η εσωτερικη στους τοιχους παραμενει αυτη των 30 χρονων...

Επισης, και σε μενα η vodafone αυξησε το SNR στο 11 με συνεπεια φυσικα να πεσει η ταχυτητα, να μειωθουν τα CRC αλλα παλι να κανει την 1 επανεκκινηση την ημερα. Η οποια ειναι ενοχλητικη γιατι συμβαινει οταν κανω τηλεκπαιδευση ή οταν παιζω online game. Διαβαζοντας τις κριτικες του ρουτερ στο skroutz αρχιζω να υποψιαζομαι οτι επεσα στις περιπτωσεις του μαπα ρουτερ... 😔

Ο τεχνικος vodafone που ηρθε σπιτι μου και ελεγξε απο κοντα την κατασταση, διαπιστωσε ενα μικρο θεματακι στην γραμμη που ομως δεν δικαιολογει τις επανεκκινησεις ομως αναμενω ελεγχo και στο DSLAM. 

Το παραξενο ειναι οτι ετσι οπως σβηνουν τα leds του ρουτερ, καταλαβαινω οτι κανει επανεκκινηση το ρουτερ και οχι η γραμμη, γιατι πχ θα επρεπε να παραμενει αναμμενο το led του wifi αν εκανε επανεκκινηση η γραμμη, σωστα;

Θα δοκιμασω αλλη πριζα ηλεκτρισμου γιατι δεν παιζει ups μηπως και...

Τελος οταν κουμπωσα ενα παλιο Thompson της forthnet , δεν μαζεψα καθολου CRC errors (με SNR στο 11) αλλα αυτο κανει επανεκκινησεις λογω warm restart , γι'αυτο και ειχα αγορασει το tp link

Επεξ/σία από petrost8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...