Προς το περιεχόμενο

(σκούπα Stick ) Xiaomi Roidmi Handheld Cleaner X20 στα 299,00 από you.gr/plaisio.gr


Ίων Δραγούμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Στις ρομποτικες εγω βαζω νερο με καθαριστικο και δεν ειχα ποτε θεμα. Χλωρινη δεν θα εβαζα ομως, δεν ξερω αν θα αντεξει το λαστιχακι που εχει και κλεινει απο πανω (ειναι διαβρωτικο υλικο αρκετα).

Εγώ στην ρομποτική ρίχνω μισό καπάκι καθαριστικό πάνω στο πανακι μικροφιμπρα. Αν και εδώ όπως φαίνεται, έχουμε ίδιο πανακι τότε καλύτερα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Το μόνο που με κρατάει πίσω στην αγορά του συγκεκριμένου είναι η αυτονομία μπαταρίας μετά τα 2 χρόνια ...

Από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά τέτοιας σκούπας αυτό. Εγώ για αυτό τον λόγο επέλεγα την bosch unlimeted series 8 (την είχε προσφορά τότε ο Κωτσόβολος  από 500 στα 350) επειδή η μπαταρία είναι εξωτερική, αλλάζει με ένα κλικ από τον χρήστη, η συσκευή είχε μαζί της 2 μπαταρίες και ταχυφορτιστή έξτρα πλην του κανονικού φορτιστή και είναι συμβατή με άλλες μπαταρίες της bosch. Πχ έχω ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και η μπαταρία του μπαίνει και στην σκούπα. Η συγκεκριμένη του θέματος όντως λέει πως η μπαταρία αντικαθίσταται, φέρνει όμως η infoquest τέτοιες μπαταρίες και σε τι τιμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά τέτοιας σκούπας αυτό. Εγώ για αυτό τον λόγο επέλεγα την bosch unlimeted series 8 (την είχε προσφορά τότε ο Κωτσόβολος  από 500 στα 350) επειδή η μπαταρία είναι εξωτερική, αλλάζει με ένα κλικ από τον χρήστη, η συσκευή είχε μαζί της 2 μπαταρίες και ταχυφορτιστή έξτρα πλην του κανονικού φορτιστή και είναι συμβατή με άλλες μπαταρίες της bosch. Πχ έχω ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και η μπαταρία του μπαίνει και στην σκούπα. Η συγκεκριμένη του θέματος όντως λέει πως η μπαταρία αντικαθίσταται, φέρνει όμως η infoquest τέτοιες μπαταρίες και σε τι τιμή;

Αυτην την έβρισκα στα 240 πριν 1 μήνα πάλι από Κωτσο. Αυτή που δίνει την έξτρα μπαταρία +ταχυφορτιστή. Απλά η κοπελιά ήθελε τον κάδο κάτω, να μην τη βαρενει κ έτσι επέλεξα άλλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s2117 είπε

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

Εγω θα πήγαινα καρφί στην JV85 (το καινούργιο μοντέλο) που είναι λίγο πιο ισχυρη απο την JV83.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s2117 είπε

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

Συνήθως δεν καταλαβαίνουμε το καλύτερο γιατί δεν το έχουμε γνωρίσει. Αν θες να πας στην διπλανή πόλη σου θα πας και με το καινούργιο yaris(που είναι ΠΟΛΥ καλό αυτ/το), θα πας όμως και με μια lambo,οποτε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον στο θέμα μας η διπλάσια τιμή δε σου προσφέρει αναλογικά 2πλασια ευχρηστία, απόδοση και άνεση. Σου προσφέρει όμως τόση παραπάνω που με ανακούφιση λες "ναι ρε φίλε! χαλάλι". Αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα.

Για μένα η καθαριότητα είναι πολύ υψηλά στον κώδικα μου όποτε χαίρομαι που πήρα τη Miele. Η Miele στα χαλιά είναι 10 φορες καλύτερη από την κανονική (κλασσική) σκούπα που είχα (που τρομάρα της είχε πιστοποιηση Α στα χάλια).. 

Για μένα η χρησιμότητα του forum είναι να παίρνεις ποιοτικά προϊόντα σε τιμές που θα έπαιρνες τα υποδεέστερα. 

1 ώρα πριν, s2117 είπε

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

Συνήθως δεν καταλαβαίνουμε το καλύτερο γιατί δεν το έχουμε γνωρίσει. Αν θες να πας στην διπλανή πόλη σου θα πας και με το καινούργιο yaris(που είναι ΠΟΛΥ καλό αυτ/το), θα πας όμως και με μια lambo,οποτε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον στο θέμα μας η διπλάσια τιμή δε σου προσφέρει αναλογικά 2πλασια ευχρηστία, απόδοση και άνεση. Σου προσφέρει όμως τόση παραπάνω που με ανακούφιση λες "ναι ρε φίλε! χαλάλι". Αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα.

Για μένα η καθαριότητα είναι πολύ υψηλά στον κώδικα μου όποτε χαίρομαι που πήρα τη Miele. Η Miele στα χαλιά είναι 10 φορες καλύτερη από την κανονική (κλασσική) σκούπα που είχα (που τρομάρα της είχε πιστοποιηση Α στα χάλια).. 

Για μένα η χρησιμότητα του forum είναι να παίρνεις ποιοτικά προϊόντα σε τιμές που θα έπαιρνες τα υποδεέστερα. 

1 ώρα πριν, s2117 είπε

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

Συνήθως δεν καταλαβαίνουμε το καλύτερο γιατί δεν το έχουμε γνωρίσει. Αν θες να πας στην διπλανή πόλη σου θα πας και με το καινούργιο yaris(που είναι ΠΟΛΥ καλό αυτ/το), θα πας όμως και με μια lambo,οποτε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον στο θέμα μας η διπλάσια τιμή δε σου προσφέρει αναλογικά 2πλασια ευχρηστία, απόδοση και άνεση. Σου προσφέρει όμως τόση παραπάνω που με ανακούφιση λες "ναι ρε φίλε! χαλάλι". Αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα.

Για μένα η καθαριότητα είναι πολύ υψηλά στον κώδικα μου όποτε χαίρομαι που πήρα τη Miele. Η Miele στα χαλιά είναι 10 φορες καλύτερη από την κανονική (κλασσική) σκούπα που είχα (που τρομάρα της είχε πιστοποιηση Α στα χάλια).. 

Για μένα η χρησιμότητα του forum είναι να παίρνεις ποιοτικά προϊόντα σε τιμές που θα έπαιρνες τα υποδεέστερα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι , ότι εγώ προσωπικά είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε μια μιλε με Σακούλα του μιντιαμαρκ, σε κυκλωνικη φιλιπς και σε αυτή του τοπικ ... και δε ξέρω τι να κάνω .. δυστυχώς η πιο ακριβή είναι αυτή του τοπικ και επειδή δεν την έχω γνωρίσει όπως λέει ο συμφορουμιτης δεν είμαι 100% βέβαιος 

21 minutes ago, Ίων Δραγούμης said:

Συνήθως δεν καταλαβαίνουμε το καλύτερο γιατί δεν το έχουμε γνωρίσει. Αν θες να πας στην διπλανή πόλη σου θα πας και με το καινούργιο yaris(που είναι ΠΟΛΥ καλό αυτ/το), θα πας όμως και με μια lambo,οποτε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον στο θέμα μας η διπλάσια τιμή δε σου προσφέρει αναλογικά 2πλασια ευχρηστία, απόδοση και άνεση. Σου προσφέρει όμως τόση παραπάνω που με ανακούφιση λες "ναι ρε φίλε! χαλάλι". Αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα.

Για μένα η καθαριότητα είναι πολύ υψηλά στον κώδικα μου όποτε χαίρομαι που πήρα τη Miele. Η Miele στα χαλιά είναι 10 φορες καλύτερη από την κανονική (κλασσική) σκούπα που είχα (που τρομάρα της είχε πιστοποιηση Α στα χάλια).. 

Για μένα η χρησιμότητα του forum είναι να παίρνεις ποιοτικά προϊόντα σε τιμές που θα έπαιρνες τα υποδεέστερα. 

Συνήθως δεν καταλαβαίνουμε το καλύτερο γιατί δεν το έχουμε γνωρίσει. Αν θες να πας στην διπλανή πόλη σου θα πας και με το καινούργιο yaris(που είναι ΠΟΛΥ καλό αυτ/το), θα πας όμως και με μια lambo,οποτε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Μάλλον στο θέμα μας η διπλάσια τιμή δε σου προσφέρει αναλογικά 2πλασια ευχρηστία, απόδοση και άνεση. Σου προσφέρει όμως τόση παραπάνω που με ανακούφιση λες "ναι ρε φίλε! χαλάλι". Αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα.

Για μένα η καθαριότητα είναι πολύ υψηλά στον κώδικα μου όποτε χαίρομαι που πήρα τη Miele. Η Miele στα χαλιά είναι 10 φορες καλύτερη από την κανονική (κλασσική) σκούπα που είχα (που τρομάρα της είχε πιστοποιηση Α στα χάλια).. 

Για μένα η χρησιμότητα του forum είναι να παίρνεις ποιοτικά προϊόντα σε τιμές που θα έπαιρνες τα υποδεέστερα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, s2117 είπε

Είναι τόσο καλύτερη από την οικονομική της Xiaomi που έχει 150€ (Xiaomi SCWXCQ01RR Mi Handheld) η κάποια Jimmy (jv83 αν θυμάμαι καλά ) ώστε να δικαιολογεί και να αξίζει τη διαφορά στην τιμή;

Όπως δεν συγκρίνεται η απλή Mi Handheld με την Jimmy JV83 (επειδή τις έβαλες στην ίδια πρόταση σαν να είναι ίδιες), έτσι δεν θα συγκρίνεται η JV83 (και στο λέω ενώ την έχω) με αυτήν. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Η Jimmy είναι πάρα πολύ καλή.. αυτή προφανώς είναι καλύτερη. 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Το θέμα είναι , ότι εγώ προσωπικά είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε μια μιλε με Σακούλα του μιντιαμαρκ, σε κυκλωνικη φιλιπς και σε αυτή του τοπικ ... και δε ξέρω τι να κάνω .. δυστυχώς η πιο ακριβή είναι αυτή του τοπικ και επειδή δεν την έχω γνωρίσει όπως λέει ο συμφορουμιτης δεν είμαι 100% βέβαιος 

Οι άλλες 2 που αναφέρεις είναι σκούπες στικ; Γιατί αν όχι μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία. Όχι σε "δύναμη αναρρόφησης" αλλά σε ευχρηστία. Μειονέκτημα των στικ, η διάρκεια της μπαταρίας, ο χρόνος φόρτισης της (σε ορισμένες σκούπες είναι ώρες) και η δυνατότητα εύκολης αλλαγής μπαταρίας από τον χρήστη. Το τελευταίο το τονίζω πάλι γιατί και παλαιότερα είχα μια άλλη πολύ καλή σκούπα στικ με  μη αποσπώμενη μπαταρία. Για να φορτίσει ήθελε χαλαρά κανα 3ωρο. Που σημαίνει αν έμενες από μπαταρία στην μέση του σκουπίσματος δεν μπορούσες να συνεχίσεις. Το κυριότερο όμως, η αντικατάσταση της μπαταρίας μπορούσε να γίνει μόνο από το service της εταιρίας με κόστος χωρίς υπερβολή σχεδόν τα 3/4 της τιμής της σκούπας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Οι άλλες 2 που αναφέρεις είναι σκούπες στικ; Γιατί αν όχι μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία. Όχι σε "δύναμη αναρρόφησης" αλλά σε ευχρηστία. Μειονέκτημα των στικ, η διάρκεια της μπαταρίας, ο χρόνος φόρτισης της (σε ορισμένες σκούπες είναι ώρες) και η δυνατότητα εύκολης αλλαγής μπαταρίας από τον χρήστη. Το τελευταίο το τονίζω πάλι γιατί και παλαιότερα είχα μια άλλη πολύ καλή σκούπα στικ με  μη αποσπώμενη μπαταρία. Για να φορτίσει ήθελε χαλαρά κανα 3ωρο. Που σημαίνει αν έμενες από μπαταρία στην μέση του σκουπίσματος δεν μπορούσες να συνεχίσεις. Το κυριότερο όμως, η αντικατάσταση της μπαταρίας μπορούσε να γίνει μόνο από το service της εταιρίας με κόστος χωρίς υπερβολή σχεδόν τα 3/4 της τιμής της σκούπας.

Δεν μου εχει τυχει να σκουπισω πανω απο 10-15 λεπτα ποτε (δεν εχω βιλα βεβαια, αν καποιος εχει 300 τετραγωνικα σπιτι ναι μαλλον δεν) οποτε μια χαρα ειναι και αυτες.

Μειονεκτιμα για μενα ειναι οι μικροι καδοι που εχουν, τιποτα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Το θέμα είναι , ότι εγώ προσωπικά είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε μια μιλε με Σακούλα του μιντιαμαρκ, σε κυκλωνικη φιλιπς και σε αυτή του τοπικ ... και δε ξέρω τι να κάνω .. δυστυχώς η πιο ακριβή είναι αυτή του τοπικ και επειδή δεν την έχω γνωρίσει όπως λέει ο συμφορουμιτης δεν είμαι 100% βέβαιος 

Σίγουρα θα έχεις χρησιμοποιήσει τις κλασσικές. Εφόσον δεν έχεις χρησιμοποιήσει στικ, στη θέση σου θα πήγαινα σε στικ. Εκτός του ότι είναι το "the next big thing" στον τομέα αυτόν, αν δε το πάρεις και τώρα, πότε θα το δοκιμασεις; σε 5-10χρονια που θα παλιώσει η νέα σου κλασσική; αν ναι θα αυτομουτζωνεσαι που βασάνιζες τον εαυτό σου τόσα χρόνια. Ειδικά αν έχεις σχετικά μικρό χώρο και όχι και τόσο μινιμαλ, το στικ γίνεται μαγικό στικ. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν κάτοχος αυτής του θεματος,της X30 Pro και άλλων 5 Jimmy δεν θα τα έδινα.

Πιο πολύ χρησιμοποιούμε την JV83 παρά αυτή.

Η γυναίκα γκρινιαζει για την αυτονομία,ότι παρά του ότι σε πάει μόνη της (ναι το ρόλο σε τραβάει και σου δίνει μια μικρή ώθηση) δεν βολεύει για κινήσεις ακρίβειας και το σφουγγάρισμα είναι επιπέδου ρομποτικής αλλά με καλό μαγνήτη.

Στο τούρμπο άλλωστε το βάζουμε σε χαλιά και άλλα μέρη που θέλουν δύναμη αλλιώς κομπλέ είναι και με την πρώτη σκάλα.

 

Φώτο σε λιγο


image.png.d84b19cffa22ca0e9bdbb8e2abd35b23.pngimage.png.e44f51807e8cb990c09a6b47e5724fb3.png

Επεξ/σία από Sotosgl
Προσθηκη φωτο
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...