Προς το περιεχόμενο

Tidal 4μηνη, Premium 1€ και Hi Fi 2€


thanasiskant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 ώρες πριν, beamex είπε

ή όλα τα κανάλια (5,1/7,1κτλ) αν υπολογιστής και ενισχυτής έχουν αντίστοιχα

  • Οπτική ίνα
  • ΗDMI

Απο ποτε περναει απο οπτικη ινα πολυκαναλο;;;; Μονο απο HDMI νομιζω οτι περναει το πολυκαναλο. Το εχω κανει εδω και χρονια και ειχα ειδα στην πραξη οτι δεν περναει απο SPDIF (οπτικη) απο την πηγη μου στον ενισχυτη και το επιβεβαιωσα και ψαχνοντας τοτε στο νετ οτι απο οπτικη ΔΕΝ περναει πολυκαναλος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Απο ποτε περναει απο οπτικη ινα πολυκαναλο;;;; Μονο απο HDMI νομιζω οτι περναει το πολυκαναλο. Το εχω κανει εδω και χρονια και ειχα ειδα στην πραξη οτι δεν περναει απο SPDIF (οπτικη) απο την πηγη μου στον ενισχυτη και το επιβεβαιωσα και ψαχνοντας τοτε στο νετ οτι απο οπτικη ΔΕΝ περναει πολυκαναλος ηχος.

Χρόνια το έχω έτσι με οπτική στον Marantz, από το DVD/blu ray player, την τηλεόραση και το PC. Όλοι οι παλαιότεροι ενισχυτές που δεν είχαν HDMI έτσι έπαιζαν Home Cinema.

Μα τόσο νέοι είστε όλοι;;;

Επεξ/σία από mcgerger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, mcgerger είπε

Χρόνια το έχω έτσι με οπτική στον Marantz. Όλοι οι παλαιότεροι ενισχυτές που δεν είχαν HDMI έτσι έπαιζαν Home Cinema από το DVD.

Εισαι σιγουρος οτι μιλας για DTS κλπ; Αν μιλας για κατι απλουστερο οπως 2.1 ή ξερω γω το παλιο dolby surround της εποχης στην οποια αναφερεσαι λεγοντας "οταν δεν ειχαν HDMI" ειναι κατι αλλο. Περνας 5.1 ή 7.1 DTS η DTS HD-MA ή κατι αντιστοιχο απο την οπτικη ινα; Τι ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dolby digital και DTS (σε 5.1) περνάνε κανονικά από την οπτική ίνα από την δεκαετία  του 1990. 

 

Ξέρει κανείς μέχρι πότε ισχύει η ενεργοποίηση της προσφοράς; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εισαι σιγουρος οτι μιλας για DTS κλπ; Αν μιλας για κατι απλουστερο οπως 2.1 ή ξερω γω το παλιο dolby surround της εποχης στην οποια αναφερεσαι λεγοντας "οταν δεν ειχαν HDMI" ειναι κατι αλλο. Περνας 5.1 ή 7.1 DTS η DTS HD-MA ή κατι αντιστοιχο απο την οπτικη ινα; Τι ακριβως;

Ο δικός μου συγκεκριμένα από το 2003

https://www.marantz.com/en-gb/shop/avreceiver/sr5300

Δέχεται τουλάχιστον τα παρακάτω:

192 kHz/24-BIT D/A CONVERTER FOR ALL CHANNELS
DTS-ES
DOLBY DIGITAL EX
DOLBY PRO LOGIC II
DTS-NEO:6

Βασικά δηλαδή σχεδόν οτιδήποτε μέχρι 6.1 (τόσες εξόδους έχει), εξαρτάται όμως και το μηχάνημα του καθενός, κάποια μπορεί και 7.1 το δικό μου ήταν midrange...

Όχι κύριοι...! Η τεχνολογία δεν έχει προχωρήσει όσο νομίζετε τα τελευταία 20 χρόνια!  :-)))

Επεξ/σία από mcgerger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, mcgerger είπε

Μα τόσο νέοι είστε όλοι;;;

☺️Ευχαριστω για την φιλοφρονηση, αλλα δυστυχως δεν ισχυει. 

Ισως παλια να περνουσα και εγω iganiats και mc 5.1 στον προ 15-20 ετιας yamaha μου που δεν ειχε HDMI, αλλα ειμαι τοσο μεγαλος που το εχω ηδη ξεχασει. Ο ακομα παλιοτερος yamaha μου, ειχε μονο αναλογικο Dolby surround, τοσο νεος ειμαι. Ισως να θυμαμαι που δεν περνουσε το DTS HD-MA πριν 3-4 χρονια που πηρα εναν ακομα yammy με τα αντιστοιχα πρωτοκολλα και αναγκαστηκα να περασω σε HDMI και να μην ειχα το θεμα και με απλο DTS. Ισως να εχω ξεχασει, τι να πω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θυμήσου ότι οι πρώτες συσκευές DVD (ή και τα ακόμα παλαιότερα Laserdisc) που δεν είχαν HDMI μόνο μέσω optical ή coaxial out περνούσαν το  πολυκάναλο σήμα.  

Επεξ/σία από iganiats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iganiats είπε

θυμήσου ότι οι πρώτες συσκευές DVD (ή και τα ακόμα παλαιότερα Laserdisc) που δεν είχαν HDMI μόνο μέσω optical ή coaxial out περνούσαν το  πολυκάναλο σήμα.  

ωωω δικός μας είσαι σειρά...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, mcgerger είπε

ωωω δικός μας είσαι σειρά...!

Ετοιμοι για τα καπη ειμαστε. Πουλμανακι και φυγαμε. Θα βρουμε και 10-15 ακομα να το γεμισουμε. Ασε που και 50αρι πουλμαν μπορουμε αν βρουμε αλλους 45... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

☺️Ευχαριστω για την φιλοφρονηση, αλλα δυστυχως δεν ισχυει. 

Ισως παλια να περνουσα και εγω iganiats και mc 5.1 στον προ 15-20 ετιας yamaha μου που δεν ειχε HDMI, αλλα ειμαι τοσο μεγαλος που το εχω ηδη ξεχασει. Ο ακομα παλιοτερος yamaha μου, ειχε μονο αναλογικο Dolby surround, τοσο νεος ειμαι. Ισως να θυμαμαι που δεν περνουσε το DTS HD-MA πριν 3-4 χρονια που πηρα εναν ακομα yammy με τα αντιστοιχα πρωτοκολλα και αναγκαστηκα να περασω σε HDMI και να μην ειχα το θεμα και με απλο DTS. Ισως να εχω ξεχασει, τι να πω;

Ακριβώς αυτό που λες είναι.. τα πιο νέα πρότυπα DTS-HD/ MA κτλ είχαν μεγαλύτερο bitrate και δεν τους έφτανε η οπτική. PCM όμως πολυκάναλο περνάει κανονικά. Το είχα έτσι μέχρι πριν λίγες μέρες που το κουνέλι της ανιψιάς μου έφαγε το καλώδιο της οπτικής. Το αστείο ήταν ότι το πέτυχα να το μασουλαει στα σκοτεινά και κοκκίνιζε η μουσούδα του λες και ήταν μικρός δαίμονας! Και μιας και μας βλέπω με το πούλμαν στα λασπόλουτρα, να μας θυμίσω dolby pro logic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα εδω(θενκς ερντο) πατησα και κατα λαθος την οικογενειακη βερζιον αφου μπηκα στον λογαριασμο και μαλλον μου την ενεργοποιησε δωρεαν μεχρι τελη μαρτιου

5 ατομα με 4 λεπτα ο καθενας τους ευρω για 4 μηνες,0.80 λεπτα ο καθενας το μηνα,παιζει να ειναι το τιμιοτερο black friday ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει δωρεάν proxy για να μπεις από Τουρκία? Παλιά έμπαινα με chrome plugin στο origin του Μεξικού, αλλά δεν θυμάμαι όνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...