Προς το περιεχόμενο

Linux οικοσύστημα ( λέμε τώρα)


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζηλεύω και εγώ την φάση να αγοράσω ένα "ultrabook" και να παίρνω τα βουνά και τα ακρογιάλια κάνοντας εργασία εξ αποστάσεως, αλλά μάλλον δεν θα μου το επιτρέψουν, θα μείνει όνειρο.

Πώς θα το είχα σκαρώσει το όνειρο όμως, θα έστηνα σπίτι ένα πανίσχυρο Linux server για να βγάζει την σκληρή δουλειά και για τα βασικά θα αγόραζα ένα οποιοδήποτε λαπτοπ ικανό να σηκώσει Windows 10 με Ubuntu subsystem, για να μην χάσω τα bash σκριπτάκια αλλά να έχω και το office παραμάσχαλα. Το σενάριο κατόπιν θα ήταν απλό, πάω στην πλατεία του χωριού (άτιμε κορωνοϊέ), συνδέομαι στο ασύρματο δίκτυο του καφενείου, ανοίγω το VPN με το σπίτι και ξεκινάω δουλειά.

Εναλλακτικά αν ήθελα οπωσδήποτε Linux στο λαπτοπ, θα έστηνα σε ένα γερό λαπτοπ μια VM μέσα του με Windows για το office, αλλά θα μου έπαιρνε λίγο κόπο για να βάλω Linux host και Windows σε VM να συνεννοούνται στην ανταλλαγή αρχείων, clipboard και δεδομένων.

Πολύτιμα δεδομένα εν κινήσει μέσα σε κινητό/τάμπλετ/φορητό λαπτοπ, ούτε γι' αστείο, τα πάντα πρώτα να συγχρονιστούν με τον server στο σπίτι.

Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν θέλω το τάμπλετ/κινητό να τα έχω για δουλειά και επειδή καταφέραμε την μάνα μου να μάθει το iPad, είμαστε όλο το σόι με Apple συσκευές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras

Μπορείς να φτιάξεις έναν hackintosh με πολύ λίγα λεφτά. Με intel i3 μητρική φτηνή gigabyte και 16gb ram.

Κάπου στα 200€ όλα μαζί

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...