Προς το περιεχόμενο

Sennheiser HD 599 SE black amazon.de


radpilot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, thanasiskant είπε

Αφου δεν εχεις τοτε μπορεις απλα να παρεις το νουμερο 3) μονο οσα εχουν 32 και 80 ohm. αν παρεις με παραπανω ohm θα δεις οτι δεν θα μπορεις να τα τροφοδοτισεις και θα σου ειναι πολυ αδυναμα και δεν θα ακους σωστα. επισης τα 32 και 80 παιζουν σε κινητο ενω τα 250 ohm θα εχεις παλι το ιδιο θεμα.

Επισης αυτα που σου εστειλα εχουν σχεδον ολα flat ηχο. αν θες για μπασο η κατι αλλο ισως αυτα να μην ειναι για σενα. αλλα αν οντως τα θες να ακους καλη μουσικη και να το χαιρεσαι χωρις να μπλεκονται mid με highs τοτε οποιοδηποτο απο αυτα θα σε αφησουν φουλ ικανοποιημενο.

Philips Fidelio X2HR

να τα έχω στο νου μου ? αν ξανα βγουν ? Είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα που πρότεινες ?

philips σε ηχο ? μηπως να παω σε μαρκα που ειναι κατα κυριο λογο στον ηχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Philips Fidelio X2HR

να τα έχω στο νου μου ? αν ξανα βγουν ? Είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα που πρότεινες ?

philips σε ηχο ? μηπως να παω σε μαρκα που ειναι κατα κυριο λογο στον ηχο ?

Πιστεψε με ειναι πρωτα με διαφορα απο τα αλλα. Ειδικα για ηχο. Ανετα ελαφρια και δεν πονανε ακομα κ μενα που φοραω γυαλια.
Τσεκαρε rtings.com εχουν πολυ καλα review για headphones. και εχουν και τα συγκεκριμα. Αν πεσουν παλι στα 148 θα χαρεις κατι ευρω που θα δωσεις για αυτα ξηγημενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanasiskant είπε

Πιστεψε με ειναι πρωτα με διαφορα απο τα αλλα. Ειδικα για ηχο. Ανετα ελαφρια και δεν πονανε ακομα κ μενα που φοραω γυαλια.
Τσεκαρε rtings.com εχουν πολυ καλα review για headphones. και εχουν και τα συγκεκριμα. Αν πεσουν παλι στα 148 θα χαρεις κατι ευρω που θα δωσεις για αυτα ξηγημενα.

Will SupremeFX be able to drive my best headphones?

All SupremeFX audio solutions provide decent audio amplifiers with an impedance sensing feature to maximize the potential of most headsets from 32 ohms to 600 ohms for exceptional gaming-audio and music-listening experiences. SupremeFX may not be able to drive some headsets with extremely low sensitivity. Please check with the headset manufacturer for more details regarding your headsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radpilot είπε

Ευχαριστώ, το διόρθωσα.

 

4 ώρες πριν, nighthawk6969 είπε

TS ακομα πιο φθηνά στο ισπανικό amazon
https://www.amazon.es/dp/B07Q7S7247

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Will SupremeFX be able to drive my best headphones?

All SupremeFX audio solutions provide decent audio amplifiers with an impedance sensing feature to maximize the potential of most headsets from 32 ohms to 600 ohms for exceptional gaming-audio and music-listening experiences. SupremeFX may not be able to drive some headsets with extremely low sensitivity. Please check with the headset manufacturer for more details regarding your headsets.

 

Δε μπορώ να βρω κάπου ακριβής μετρήσεις  για τον  RC4580 HEADPHONE AMP   της  TI  που φοράει η μητρική σου,   , οπότε μείνε ασφαλής και μην πάς  σε κάποιο δυσκολοοδήγητο μοντέλο. 

Τα της philips δεν τα φοβάσαι, έτυχε να τα ακούσω πρόσφατα, βγάζουν μπάσο για  openback, τα  599  πάλι υστερούν στις χαμηλές σε σχέση με τα πρώτα, ωστόσο είναι καλά στα φωνητικά, έχουν εξαιρετικό soundstage, είναι κορυφαία για  gaming επίσης. Τα sennheiser  είναι ποιό audiophile, ωστόσο η έλειψη έντονου χαμηλού μπορεί να ξενύσει εύκολα  κάποιον που εισέρχεται τώρα στον κόσμο του ήχου. Αυτά για τα open back.  

Απ τη  σειρά  της beyerdynamic,  τα 770 (τα κλειστά της) έχουν   ευχάριστο ήχο με ελαφρώς τονισμένες τις χαμηλές,    τα 880 (ημιανοιχτό) είναι τα ποιό ουδέτερα με ισοροπημένο ήχο, τα καλύτερα για τα γούστα μου κι εκείνα με τα περισσότερα θετικά reviews για την πιστότητα στον ήχο που βγάζουν,  ,  λίγο ψυχρά για κάποιους, τα 990 δεν τα έχω ακούσει. Όλα της beyer έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής, πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει σε ακουστικά αυτής της κατηγορίας τιμής, όπως κι επίσης συγκαταλέγονται στα ποιό ξεκούραστα ακουστικά για πολύωρη χρήση που έχω φορέσει, ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής.   

Τα akg k371 επίσης είναι ανώτερα ηχιτικά  απ οτιδήποτε κλειστού τύπου  σ αυτή την κατηγορία τιμής, με μια μικρή επιφύλαξη για την κατασκευή τους που με προβληματίζει μεν, δεν θα  μ εμπόδιζε ωστόσο να τ αγοράσω και πάλι  δε. 

Αυτά μέχρι τα 140 150 ευρώ, για παραπάνω πάμε αλλού. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Σκέφτομαι να αλλάξω τα game zero που εχω. 

Αξίζουν αυτά για αλλαγή ? η Πέφτω σε ποιότητα ?

Καταρχην δεν συγκρινονται αμεσα ειναι κλειστου τυπου και gaming oriented τα game zero ενω  τα 599 ο αντικαταστατης δηλαδη των 598 ανοιχτου..

Σε θεμα ηχου επειδη ειχα τα 598 και εχω και τα game zero ακομη σαν τριτο gaming set, δεν υπαρχει συγκριση σε θεμα ηχου φανερα ανωτερα τα 599.. Πολυ μεγαλυτερο soundstage και τονικα μια ή δυο κλασεις επανω σε ολες τις συχνοτητες.. Πολυ υπερτιμημενα τα zero απο τις χειροτερες αγορες μου ουτε για gaming με εχουν ευχαριστησει..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Δε μπορώ να βρω κάπου ακριβής μετρήσεις  για τον  RC4580 HEADPHONE AMP   της  TI  που φοράει η μητρική σου,   , οπότε μείνε ασφαλής και μην πάς  σε κάποιο δυσκολοοδήγητο μοντέλο. 

Τα της philips δεν τα φοβάσαι, έτυχε να τα ακούσω πρόσφατα, βγάζουν μπάσο για  openback, τα  599  πάλι υστερούν στις χαμηλές σε σχέση με τα πρώτα, ωστόσο είναι καλά στα φωνητικά, έχουν εξαιρετικό soundstage, είναι κορυφαία για  gaming επίσης. Τα sennheiser  είναι ποιό audiophile, ωστόσο η έλειψη έντονου χαμηλού μπορεί να ξενύσει εύκολα  κάποιον που εισέρχεται τώρα στον κόσμο του ήχου. Αυτά για τα open back.  

Απ τη  σειρά  της beyerdynamic,  τα 770 (τα κλειστά της) έχουν   ευχάριστο ήχο με ελαφρώς τονισμένες τις χαμηλές,    τα 880 (ημιανοιχτό) είναι τα ποιό ουδέτερα με ισοροπημένο ήχο, τα καλύτερα για τα γούστα μου κι εκείνα με τα περισσότερα θετικά reviews για την πιστότητα στον ήχο που βγάζουν,  ,  λίγο ψυχρά για κάποιους, τα 990 δεν τα έχω ακούσει. Όλα της beyer έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής, πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει σε ακουστικά αυτής της κατηγορίας τιμής, όπως κι επίσης συγκαταλέγονται στα ποιό ξεκούραστα ακουστικά για πολύωρη χρήση που έχω φορέσει, ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής.   

Τα akg k371 επίσης είναι ανώτερα ηχιτικά  απ οτιδήποτε κλειστού τύπου  σ αυτή την κατηγορία τιμής, με μια μικρή επιφύλαξη για την κατασκευή τους που με προβληματίζει μεν, δεν θα  μ εμπόδιζε ωστόσο να τ αγοράσω και πάλι  δε. 

Αυτά μέχρι τα 140 150 ευρώ, για παραπάνω πάμε αλλού. 

Τα DT 990 pro είναι ανώτερα ? 

 Διαβάζω ότι τα 880 είναι πιο balanced

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Τα DT 990 pro είναι ανώτερα ? 

 

 

Δεν τα έχω ακούσει, ωστόσο μοιάζουν ποιό  vshaped απ τα  dt880 pro, με πολύ  καλό μπάσο γι ανοιχτού τύπου, αλλα   κι αρκετά τσιριχτά πρίμα. Τα  dt880 είναι ποιό ισοροπημένα, έχουν σκοπό να παίξουν το  κομμάτι όσο ποιό ουδέτερα γίνεται  κι αν εξαιρέσεις μια πολύ μικρή έμφαση στα πρίμα, χαρακτηρίζονται ουδέτερα. Η ουδετερότητα στον ήχο σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι. 

Το vshape   που γράφω ωστόσο δεν είναι απαραίτητα κακό, γενικότερα και τα 3 της σειράς ανήκουν στα πολύ καλά ακουστικά για την κατηγορία τους. 

Εγώ στη θέση σου, σε κλειστό  θα πήγαινα  στα akg k371,   δώσε λίγο απ το χρόνο σου για να διαβάσεις για εκείνα και για το ηχιτικό πρότυπο της Harman curve   που ακολουθούν, νομίζω σε κλειστού τύπου έχουν τα πάντα, εκτός απ την ποιότητα στην κατασκευή τους που είναι αστεία. 

Σε ανοιχτού τύπου θα πήγαινα ή στα philips ή στα 599. Τα περισσότερα ανοιχτού τύπου  χρειάζονται σοβαρό ενισχυτή, οπότε μπορεί να μην αποδώσουν σωστά συνδεδεμένα στη μητρική σου. Υπάρχουν ανώτερα ανοιχτά σε εύρος μέχρι 200 ευρώ (akg k612 pro, sennheiser 560s, sennheiser 58x),   ωστόσο απαιτούν τουλάχιστον μια g6,   έναν  fiio k5 pro, ή  εναν schiit  magni  ωστε ν αποδώσουν. 

Τα  philips  και τα sennheiser 599 λογικά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα  στη  high end μητρική σου,   κι είναι και τα 2 πολύ καλά  με τα πλεονεκτήματα   του open back. 

Υπόψην οτι τ ανοιχτού τύπου, μ εξαίρεση τα  dt990 ίσως, υστερούν σε μπάσο σε σχέση με τ αντίστοιχης τιμής κλειστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, trelaras22 είπε

Δεν τα έχω ακούσει, ωστόσο μοιάζουν ποιό  vshaped απ τα  dt880 pro, με πολύ  καλό μπάσο γι ανοιχτού τύπου, αλλα   κι αρκετά τσιριχτά πρίμα. Τα  dt880 είναι ποιό ισοροπημένα, έχουν σκοπό να παίξουν το  κομμάτι όσο ποιό ουδέτερα γίνεται  κι αν εξαιρέσεις μια πολύ μικρή έμφαση στα πρίμα, χαρακτηρίζονται ουδέτερα. Η ουδετερότητα στον ήχο σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι. 

Το vshape   που γράφω ωστόσο δεν είναι απαραίτητα κακό, γενικότερα και τα 3 της σειράς ανήκουν στα πολύ καλά ακουστικά για την κατηγορία τους. 

Εγώ στη θέση σου, σε κλειστό  θα πήγαινα  στα akg k371,   δώσε λίγο απ το χρόνο σου για να διαβάσεις για εκείνα και για το ηχιτικό πρότυπο της Harman curve   που ακολουθούν, νομίζω σε κλειστού τύπου έχουν τα πάντα, εκτός απ την ποιότητα στην κατασκευή τους που είναι αστεία. 

Σε ανοιχτού τύπου θα πήγαινα ή στα philips ή στα 599. Τα περισσότερα ανοιχτού τύπου  χρειάζονται σοβαρό ενισχυτή, οπότε μπορεί να μην αποδώσουν σωστά συνδεδεμένα στη μητρική σου. Υπάρχουν ανώτερα ανοιχτά σε εύρος μέχρι 200 ευρώ (akg k612 pro, sennheiser 560s, sennheiser 58x),   ωστόσο απαιτούν τουλάχιστον μια g6,   έναν  fiio k5 pro, ή  εναν schiit  magni  ωστε ν αποδώσουν. 

Τα  philips  και τα sennheiser 599 λογικά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα  στη  high end μητρική σου,   κι είναι και τα 2 πολύ καλά  με τα πλεονεκτήματα   του open back. 

Υπόψην οτι τ ανοιχτού τύπου, μ εξαίρεση τα  dt990 ίσως, υστερούν σε μπάσο σε σχέση με τ αντίστοιχης τιμής κλειστά.

 

19 ώρες πριν, thanasiskant είπε

Μεχρι τι budget? 
Εχω να σου προτεινω μεχρι 150
1) Τα Fidelio αλλα δυστυχως τελος η προσφορα που ηταν στα 148
2) Shure SRH840 or M60x
3) Οποιοδηποτε BeyerDynamic DT 990, 880, 770 pro, 990 pro και αν εχεις και προενισχυτη ακουστικων παρε τα με την εκδοση 250 ohms.
4) Sony MDR-7506

Για ακομα πιο φθηνα πες μου να σου πω.
 

Παιδιά ψάχνομαι και εγώ για ακουστικά γύρω στο 150άρι αυτή την εποχή ΑΛΛΑ για μείξη (τελική μείξη κομματιών, όχι DJing), σε semi-pro επίπεδο (βάζω semi λόγω budget, όχι λόγω ανάγκης), έχετε άποψη για μια καλή πρόταση; Επειδή μιλάμε για μείξη προφανώς ψάχνουμε και κάτι όσο πιο flat γίνεται, που όμως σημαίνει και πως θέλουμε να μπορούν να αναπαριστούν bass/sub συχνότητες που είναι εκεί, όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά χωρίς να χρωματίζουν. Έχω JBL monitors για τον ίδιο σκοπό, απλά ψάχνω και ένα όσο το δυνατόν καλύτερο ζευγάρι ακουστικά σε αυτό το price range (σίγουρα δηλαδή όχι πάνω από 200 ευρώ), για να μπορώ να έχω και μια δεύτερη αναφορά, βγάζοντας μάλιστα το δωμάτιο που δεν είναι treated από την εξίσωση. Θα μπούνε πάνω σε Steinberg UR22 MKII audio interface.

Επεξ/σία από flick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Δεν τα έχω ακούσει, ωστόσο μοιάζουν ποιό  vshaped απ τα  dt880 pro, με πολύ  καλό μπάσο γι ανοιχτού τύπου, αλλα   κι αρκετά τσιριχτά πρίμα. Τα  dt880 είναι ποιό ισοροπημένα, έχουν σκοπό να παίξουν το  κομμάτι όσο ποιό ουδέτερα γίνεται  κι αν εξαιρέσεις μια πολύ μικρή έμφαση στα πρίμα, χαρακτηρίζονται ουδέτερα. Η ουδετερότητα στον ήχο σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι. 

Το vshape   που γράφω ωστόσο δεν είναι απαραίτητα κακό, γενικότερα και τα 3 της σειράς ανήκουν στα πολύ καλά ακουστικά για την κατηγορία τους. 

Εγώ στη θέση σου, σε κλειστό  θα πήγαινα  στα akg k371,   δώσε λίγο απ το χρόνο σου για να διαβάσεις για εκείνα και για το ηχιτικό πρότυπο της Harman curve   που ακολουθούν, νομίζω σε κλειστού τύπου έχουν τα πάντα, εκτός απ την ποιότητα στην κατασκευή τους που είναι αστεία. 

Σε ανοιχτού τύπου θα πήγαινα ή στα philips ή στα 599. Τα περισσότερα ανοιχτού τύπου  χρειάζονται σοβαρό ενισχυτή, οπότε μπορεί να μην αποδώσουν σωστά συνδεδεμένα στη μητρική σου. Υπάρχουν ανώτερα ανοιχτά σε εύρος μέχρι 200 ευρώ (akg k612 pro, sennheiser 560s, sennheiser 58x),   ωστόσο απαιτούν τουλάχιστον μια g6,   έναν  fiio k5 pro, ή  εναν schiit  magni  ωστε ν αποδώσουν. 

Τα  philips  και τα sennheiser 599 λογικά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα  στη  high end μητρική σου,   κι είναι και τα 2 πολύ καλά  με τα πλεονεκτήματα   του open back. 

Υπόψην οτι τ ανοιχτού τύπου, μ εξαίρεση τα  dt990 ίσως, υστερούν σε μπάσο σε σχέση με τ αντίστοιχης τιμής κλειστά.

Αξίζει 100 ευρώ διαφορά ανάμεσα σε 599 με 560s?

ακούω τα πάντα από μουσική. Πιο πολύ house - rnb . Μετα ακουω mainstream , 80-90s , και ελληνικα σπανια.

το μπάσο είναι ένας παράγοντας σε αυτά τα κομμάτια αλλά τα closed back δεν εχουν τοση αναλυση θεωρω στον ηχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Αξίζει 100 ευρώ διαφορά ανάμεσα σε 599 με 560s?

ακούω τα πάντα από μουσική. Πιο πολύ house - rnb . Μετα ακουω mainstream , 80-90s , και ελληνικα σπανια.

το μπάσο είναι ένας παράγοντας σε αυτά τα κομμάτια αλλά τα closed back δεν εχουν τοση αναλυση θεωρω στον ηχο .

 

ΓΙα τα δικά μου ακούσματα αξίζει η διαφορά ναι. Τα 560s  ωστόσο είναι πραγματικά  flat,  πολύ αναλυτικά σε σημείο ν ακούγονται ενοχλητικά στις  κακιές ηχογραφήσεις, αλλα να λάμπουν στις καλές. 

Έχουν πολύ καλό χαμηλό για ανοιχτού τύπου, πολύ καλό  soundstage, άριστο imaging.

Τα 599 είναι ένα κλικ κάτω ποιοτικά, ωστόσο είναι σαφώς ποιό ευκολοοδήγητα. 

4 ώρες πριν, flick είπε

Παιδιά ψάχνομαι και εγώ για ακουστικά γύρω στο 150άρι αυτή την εποχή ΑΛΛΑ για μείξη (τελική μείξη κομματιών, όχι DJing), σε semi-pro επίπεδο (βάζω semi λόγω budget, όχι λόγω ανάγκης), έχετε άποψη για μια καλή πρόταση; Επειδή μιλάμε για μείξη προφανώς ψάχνουμε και κάτι όσο πιο flat γίνεται, που όμως σημαίνει και πως θέλουμε να μπορούν να αναπαριστούν bass/sub συχνότητες που είναι εκεί, όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά χωρίς να χρωματίζουν. Έχω JBL monitors για τον ίδιο σκοπό, απλά ψάχνω και ένα όσο το δυνατόν καλύτερο ζευγάρι ακουστικά σε αυτό το price range (σίγουρα δηλαδή όχι πάνω από 200 ευρώ), για να μπορώ να έχω και μια δεύτερη αναφορά, βγάζοντας μάλιστα το δωμάτιο που δεν είναι treated από την εξίσωση. Θα μπούνε πάνω σε Steinberg UR22 MKII audio interface.

 

Αν δεν θέλεις κλειστού τύπου για ηχογραφήσεις  κι η χρήση τους είναι καθαρά για μείξη σε σιωπηλό περιβάλλον τότε πας είτε στα  sennheiser 560s είτε στα dt880. 

Τα πρώτα αποτελλούν την ποιό ουδέτερη επιλογή της  sennheiser, είναι ανοιχτού τύπου. Τα δεύτερα αποτελλούν την ποιό ουδέτερη επιλογή της beyerdynamic,  είναι ημιανοιχτά. 

Τα πρώτα δεν τα έχω ακούσει, τα  reviews μιλάνε για ένα εξαιρετικά αναλυτικό  ακουστικό σε βαθμό που πολλές φορές ενοχλεί σε κακιές ηχογραφήσεις μιας κι είναι πολύ απο καλυπτικό, γεγονός που εσένα για τη δουλειά σου είναι ιδανικό. 

Τα δεύτερα είναι κλασικά γι αυτή τη δουλειά που λες, έχουν  πολύ ισοροπημένο ήχο μ εξαίρεση ένα μικρό τσίμπημα στα πρίμα. 

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 21/11/2020 στις 10:19 ΜΜ, kostiger είπε

Kαι τα Fidelio του αλλου θεματος αξιζουν. Ψαξε το. Δεν τα εχω ακουσει τα 599, τα 598 ηταν πολυ καλα. Θεωρω πως οτι κι αν παρεις απο τα 2 θα δεις σημαντικη αναβαθμιση σε σχεση με τα τρεχοντα σου.

Τα X2HR τα ειχα και ο ηχος τους οσο και ο σκελετος τους με κουραζε... τα 599 ειναι σαν να μην φορας τιποτα και ηχος ωραιος balanced

6 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Αξίζει 100 ευρώ διαφορά ανάμεσα σε 599 με 560s?

ακούω τα πάντα από μουσική. Πιο πολύ house - rnb . Μετα ακουω mainstream , 80-90s , και ελληνικα σπανια.

το μπάσο είναι ένας παράγοντας σε αυτά τα κομμάτια αλλά τα closed back δεν εχουν τοση αναλυση θεωρω στον ηχο .

Αφου ακους κυριως house παρε Fidelio X2HR. Οτι καλυτερο θα βρεις για αυτου του ειδους μουσικη, black friday μπορει να το ξαναβαλουν προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...