Προς το περιεχόμενο

Χειμώνας - Κουνούπια μυγάκια κτλ


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χειμώνες των τελευταίων ετών, όταν πιάνουν τα κρύα και γενικά πέφτει η θερμοκρασια εμφανίζονται κουνούπια αλλά και κάτι μυγάκια (μάλλον σκνιπες) που πετάνε γύρω από εμάς κυρίως στα αφτιά στο κεφάλι μας και μας ενοχλούν κυρίως όταν κοιμόμαστε, αυτα εμφανίζονται μόνο το βράδυ, ένα χαρακτηριστικό είναι ότι όταν έρθουν σε επαφή με το δέρμα μου χωρίς να με τσιμπισουν δημιουργείται φαγούρα και ξύσιμο μέχρι σημείου να βάλω οινόπνευμα στο σημείο για να ανακουφίστε η να πλυθω με σαπούνι και νερό. Εχτες τελικά αναγκάστηκα και έβαλα στην πρίζα το μηχάνημα με το αντικουνουπικο που βάζουμε το καλοκαίρι για να ηρεμήσω το βράδυ από τα κουνούπια που πάνε να κάνουν επίθεση μέσα στο αφτί μου...... Τι είναι αυτό που προκαλεί την εμφάνιση των κουνουπιών όπως τον Αύγουστο; Έχει να κάνει με τον καιρό με το σπίτι ή με κάτι άλλο στα έντομα; Εγώ πιστεύω ότι είναι μάλλον λόγω πτώσης θερμοκρασίας. Στο παρελθόν ακόμα και με 0 έξω μέσα πετούσαν κουνούπια αλλά μου κάνει εντύπωση ότι το φαινόμενο εμφανιζεται κλασσικά Ιούλιο Αύγουστο μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου, μετά εξαφανίζεται και επανέρχεται κάποιες φορές μέσα στον χειμώνα μέχρι να υποχωρήσει κατά την Ανοιξη. Μένω κέντρο Αθήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Τους χειμώνες των τελευταίων ετών, όταν πιάνουν τα κρύα και γενικά πέφτει η θερμοκρασια εμφανίζονται κουνούπια αλλά και κάτι μυγάκια (μάλλον σκνιπες) που πετάνε γύρω από εμάς κυρίως στα αφτιά στο κεφάλι μας και μας ενοχλούν κυρίως όταν κοιμόμαστε, αυτα εμφανίζονται μόνο το βράδυ, ένα χαρακτηριστικό είναι ότι όταν έρθουν σε επαφή με το δέρμα μου χωρίς να με τσιμπισουν δημιουργείται φαγούρα και ξύσιμο μέχρι σημείου να βάλω οινόπνευμα στο σημείο για να ανακουφίστε η να πλυθω με σαπούνι και νερό. Εχτες τελικά αναγκάστηκα και έβαλα στην πρίζα το μηχάνημα με το αντικουνουπικο που βάζουμε το καλοκαίρι για να ηρεμήσω το βράδυ από τα κουνούπια που πάνε να κάνουν επίθεση μέσα στο αφτί μου...... Τι είναι αυτό που προκαλεί την εμφάνιση των κουνουπιών όπως τον Αύγουστο; Έχει να κάνει με τον καιρό με το σπίτι ή με κάτι άλλο στα έντομα; Εγώ πιστεύω ότι είναι μάλλον λόγω πτώσης θερμοκρασίας. Στο παρελθόν ακόμα και με 0 έξω μέσα πετούσαν κουνούπια αλλά μου κάνει εντύπωση ότι το φαινόμενο εμφανιζεται κλασσικά Ιούλιο Αύγουστο μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου, μετά εξαφανίζεται και επανέρχεται κάποιες φορές μέσα στον χειμώνα μέχρι να υποχωρήσει κατά την Ανοιξη. Μένω κέντρο Αθήνας. 

Παίζει ρόλο αμα εχεις κατοικιδιο μεσα στο σπιτι , φυτα , αμα αεριζεις το σπίτι χωρις συτα κτλ. Προσπαθησε να μην εχεις υγρασια κυριως γτ τα τραβαει η υγρασια και και λιγο πριν ξαπλωσεις αναψε το φως και τιναξε τις κουρτινες σου. Επειτα κοιτα τις ντουλαπες ως συνηθως καθονται σε σκουρα χρωματα για να μην μπορεις να τα διακρινεις και κοιτα σταδιακα απο πανω μεχρι κατω την καθε περιοχη του δωματιου σου. Πιασε κοιτα πχ την ντουλαπα. Αμα ειναι οκ προχωρα στην πορτα μετα στο κρεββατι , ταβανι, και παει λεγοντας. Ειναι εκνευριστικο. Προσπαθησε να βρεις μυρωδιες που δεν πλησιαζουν οπως αυτα. Νομιζω ο δυοσμος τα αποθει. Αμα ψαξεις ιντερνετ θα βρεις διαφορα. Ειδαλλως; "Charizard διαλεγω εσενα. Επιθεση με φλογοβολο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοικίδια δεν έχω. Υγρασία είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Αερισμός καθημερινός αλλά για λιγο, αν αφήνουμε ανοιχτά τα τζάμια τότε μπορεί να μπουν και άλλα πχ κάτι μεγάλα έντομα σαν πεταλούδες που κάνουν θόρυβο όταν πετάνε και κολλάνε κυρίως στα φωτιστικά και τις λάμπες, είχαμε κάτι τέτοια για μέρες μέχρι να φύγουν έξω. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει κρυο εξω, τα τραβαει η ζεστη. Οποτε εκτος και να εχεις σιτες, δεν μπορεις να κανεις και πολλα αλλα.

Tip: αν μπορεις να βρεις απο καπου προιοντα της hygiene κανουν αρκετα καλη δουλεια. Θα ανεβασω σε λιγο φωτο απο τα μπουκαλακια που εχουμε σε αυτοματα μηχανηματα για το μαγαζι, και ψοφανε ολα. Προφανως μπορεις και με το χερι να ψεκασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Αθήνα που ζούμε οι θερμοκρασίες είναι τέτοιες που τα κουνούπια μπορεί να επιζήσουν σχεδόν όλο το χειμώνα.

Μπορεί π.χ. να υπάρχουν κάποια μέσα στο σπίτι και ανάβοντας το καλοριφέρ για ζέστη ενεργοποιούνται.Το έχω διαπιστώσει εδώ στα Μεσόγεια που λόγω άλλων συνθηκών που έχω πει πολλές φορές κάθε καλοκαίρι κάνουν πανηγύρι .Μέχρι και αυτή την εποχή αν το βράδυ αφήσω καλοριφέρ αναμμένο  πολλές φορές θα έρθει κάποιο να με ενοχλήσει. Αν το καλοριφέρ είναι σβηστό μάλλον είναι μισοναρκωμένα έτοιμα να παραδώσουν πνεύμα και δεν ενοχλούν. Έτσι σβηστό και τα κουνούπια να αποφεύγουμε και την τσέπη μας να βοηθούμε.🙂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ηρθε ανθρωπος το καλοκαιρι για την ετησια απολυμανση μου προτεινε ενα αντικουνουπικο (κανει γενικα για ιπταμενα) που εχει και πραγματικα σωθηκα! δουλευει σαν το airwick και ειναι ασφαλες για τον ανθρωπο. το σπιτι μου ειναι κοντα σε δημοτικο κηπο και ειχα μεγαλο θεμα! αν θες στειλε μου μηνυμα να σου δωσω τηλ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δυστυχώς στην Αθήνα που ζούμε οι θερμοκρασίες είναι τέτοιες που τα κουνούπια μπορεί να επιζήσουν σχεδόν όλο το χειμώνα.

Μπορεί π.χ. να υπάρχουν κάποια μέσα στο σπίτι και ανάβοντας το καλοριφέρ για ζέστη ενεργοποιούνται.Το έχω διαπιστώσει εδώ στα Μεσόγεια που λόγω άλλων συνθηκών που έχω πει πολλές φορές κάθε καλοκαίρι κάνουν πανηγύρι .Μέχρι και αυτή την εποχή αν το βράδυ αφήσω καλοριφέρ αναμμένο  πολλές φορές θα έρθει κάποιο να με ενοχλήσει. Αν το καλοριφέρ είναι σβηστό μάλλον είναι μισοναρκωμένα έτοιμα να παραδώσουν πνεύμα και δεν ενοχλούν. Έτσι σβηστό και τα κουνούπια να αποφεύγουμε και την τσέπη μας να βοηθούμε.🙂 

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η θέρμανση στο σπίτι, για χρόνια δεν είχα καθόλου θέρμανση μόνο ημίμετρα, πέρσι βελτιώθηκε με τα κλιματιστικά που πήρα, μιλάμε ότι σε βαρύ χειμώνα αυτές τις 1-2 ημέρες που μπορεί να κάνει στην Αθήνα το βράδυ με έξω κοντά στους 0-1 και μέσα με 12 βαθμούς οταν τα κλείνω όλα, πετούσαν κουνούπια όταν κοιμόμουν, αν είχα δηλαδή και καλύτερη θέρμανση θα έκαναν παρτυ....

Εχτες ήταν λιγότερο το πρόβλημα και δεν έβαλα το μηχάνημα με το υγρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η θέρμανση στο σπίτι, για χρόνια δεν είχα καθόλου θέρμανση μόνο ημίμετρα, πέρσι βελτιώθηκε με τα κλιματιστικά που πήρα, μιλάμε ότι σε βαρύ χειμώνα αυτές τις 1-2 ημέρες που μπορεί να κάνει στην Αθήνα το βράδυ με έξω κοντά στους 0-1 και μέσα με 12 βαθμούς οταν τα κλείνω όλα, πετούσαν κουνούπια όταν κοιμόμουν, αν είχα δηλαδή και καλύτερη θέρμανση θα έκαναν παρτυ....

Εχτες ήταν λιγότερο το πρόβλημα και δεν έβαλα το μηχάνημα με το υγρό. 

Βασίλη και εγώ βλέπω συχνά ακόμη και τώρα. Το καλό είναι ότι μάλλον λόγω του κρύου είναι δυσκίνητα στο πέταμα και τα πετυχαίνω εύκολα με παλαμάκι.😄 Από την άλλη το κακό είναι ότι στην Αθήνα σπάνια να πέσει ο υδράργυρος κάτω από τους 7-8 βαθμούς ώστε να ψοφήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βασίλη και εγώ βλέπω συχνά ακόμη και τώρα. Το καλό είναι ότι μάλλον λόγω του κρύου είναι δυσκίνητα στο πέταμα και τα πετυχαίνω εύκολα με παλαμάκι.😄 Από την άλλη το κακό είναι ότι στην Αθήνα σπάνια να πέσει ο υδράργυρος κάτω από τους 7-8 βαθμούς ώστε να ψοφήσουν.

Θα φτάσει κατά την πρωτοχρονιά και Ιανουαριο σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...