Προς το περιεχόμενο

Rocket League: 120fps στο Xbox Series X, 60fps στο PS5, και η Psyonix εξηγεί το γιατί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι;

Ότι για τα νέα παιχνίδια ο developer θα πρέπει να φτιάξει 2 ξεχωριστά παιχνίδια αν θέλει να τρέχει και στο ps4 και να εκμεταλεύεται και το ps5. Αλλιώς αν το φτιάξει μόνο για ps4 τότε παπάλα... Αντίθετα στο xbox φτιάχνει απλά ένα όπως στο pc και προσθέτει επιπλέον features...

Και έχεις αποτελέσματα σαν το  το dirt ας πούμε ;

6 ώρες πριν, DaVillain είπε

Για πες μου ρε εσύ engineer πόσα παραπάνω channels ram έχει το Series X με το 320 bit bus. Τι μόνο ο ssd θα έχει παραπάνω κανάλια και θα είναι bonus?

Να μου πεις επίσης γιατί μέχρι και η 3080 έχει "μόλις" 10 gb Ram.

Μετά πέρνα και από εδώ να δεις γιατί old school terms όπως pixel fill rate και λοιπά δεν έχουν κανένα νόημα όταν ο σκοπός είναι να κόβεις pixel έξυπνα από εποχής Power VR (να μην πάω πιο πίσω σε radeon 8500 και το Z-occuling) και ακόμα παραπίσω.

https://www.docdroid.net/Vdck5M6/hotchips2020-xsx-slides-pdf

Μπας και μάθεις κάτι που πήγανε παραπάνω 50mm2 στο Series X και όχι απλά σε CU.

Αυτά που γράφεις που τα βρήκες - από το εγχειρίδιο του σωστού Cerny fan που σου έδωσε το εντυπωσιακότατο PS4-PRO?  (σε θόρυβο εννοώ και 4K "Native").

Μεγάλε ότι να ναι γράφεις άστο!

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, music_lover είπε

Παντελώς ανούσια συζήτηση. Πείτε μου, πότε η μικρότερη δύναμη της εκάστοτε κονσόλας, εμπόδισε την Sony να κυριαρχήσει στον χώρο του console gaming? ps1,ps2,ps3,ps4 και τώρα ps5. Και αν θέλετε πάμε και αλλού, nindendo, έχει την πιο αδύναμη κονσόλα και πουλάει σαν ζεστό ψωμί. Συμπέρασμα, στις κονσόλες, η δύναμη δεν είναι το Α και το Ω, οι κονσόλες δεν είναι pc logic κατάσταση γιατί οι υποψήφιοι πελάτες τους έχουν άλλες προτεραιότητες. Και όσον αφορά τα 120fps, δεν υπάρχουν εκεί έξω πελάτες που θα αγοράσουν κονσόλα και διαθέτουν 120hz οθόνη εν έτη 2020. Η συντριπτική πλειοψηφία θα τις συνδέσει σε τηλεοράσεις 1080p/60 ή 4k/60. Ο κόσμος, δεν γυρίζει γύρω από τον εαυτό μας, ας το καταλάβουμε αυτό.

Οι 4K/100+Hz στο σκρουτζ ξεκινουν απο 550€, αρα ακομα και σημερα οσοι εχουν καποια απο τις δυο κονσολες και δεν εχουν ηδη 4Κ τηλεοραση θα πανε σε 100Hz χωρις μεγαλο κοστος, σε 1-2 χρονια θα βλεπουμε 100Hz και στις budget τηλεορασεις.

Παρεμπιπτόντως το PS5 δεν υποστηριζει native 1440(ακομα) δηλαδη εμεις με 1440p monitor θα παιζουμε upscaled απο 1080p

Στο πρωτο κομματι, το ps4 ηταν πολυ πιο δυνατο απο το xbone και μαζι με τα exclusives απλα το διελυσε, ομοιως το 360 αν και πιο αδυναμο απο το PS3 είχε πολυ καλυτερο SDK αρα οι developers εβγαζαν καλυτερη αποδοση απο το PS3, φυσικα η δυναμη δεν ειναι το Α και το Ω αλλα ειναι και ενας τροπος να δουμε το Longetivity της καθε κονσολας, γιατι το σημερινο 4κ120 σε 2 χρονια θα γινει 4κ60 και σε αλλα δυο 4κ30

Επεξ/σία από Giannis9700
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά προτίμησα να αγοράσω το ps5. Και αυτή η επιλογή δεν έχει να κάνει με τον πόλεμο των specs. Η ερώτηση κατά την γνώμη μου που πρέπει κάθε υποψήφιος αγοραστής να κάνει στον εαυτό του είναι , ποιά παιχνίδια θέλω να παίξω ?

Αυτά εντελώς αμερόληπτα και έξω από κάθε φανατισμό από κάποιον που είναι gamer από το 1987 με τα τότε home computer.

ΥΓ: Εάν μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα , θα αγόραζα 100% και το xbox, όπως και στο παρελθόν. Τότε που έλιωνα στο HALO και το splinter cell !!!

Επεξ/σία από PIXEL76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panathatube είπε

Οι νέες κονσόλες δείχνουν ήδη τα όρια τους. Ή μήπως η κονσόλα της Sony; Όταν αγοράζεις το Spiderman Miles Morales και πρέπει να επιλέξεις μεταξύ 120fps και 60fps ray tracing mode δεν μπορείς να τα έχεις όλα δηλαδή στην ολοκαίνουργια κονσόλα σου νέας γενιάς  δεν είναι μεγάλο ξενέρωμα;

ΥΓ. Σε αυτή την αναφορά σε κείμενο του Insomnia πώς βλέπεις όλο το κείμενο; 

Εν μέρη είναι ξενέρωμα,  ειδικά  εάν προέρχεσαι από pc. Αλλά για να έχει μια κονσόλα 4Κ@60fps με RT (δεν συζητάμε καν για κάτι παραπάνω) με next gen fidelity, έπρεπε να κοστίζει 2000 χιλιάρικα,  κάτι που δεν είναι εφικτό και δεν είναι αυτός ο σκοπός της κονσόλας. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Babasu είπε

Να δεις που με δύο τρία μεγάλα game αν συνεχίσει να συμβαίνει αυτό που θα γίνει τραμπα και θα τα σαρώσει όλα η MS.

Εγώ μόνο σε pc παίζω οπότε δεν έχω κάποια προτίμηση.

Αλλα δεν νομίζω οτι η Microsoft θα κινηθεί πολύ παραπάνω απο μια αναλογία πωλήσεων δύο προς ένα υπερ της Σόνυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Giannis9700 είπε

Οι 4K/100+Hz στο σκρουτζ ξεκινουν απο 550€, αρα ακομα και σημερα οσοι εχουν καποια απο τις δυο κονσολες και δεν εχουν ηδη 4Κ τηλεοραση θα πανε σε 100Hz χωρις μεγαλο κοστος, σε 1-2 χρονια θα βλεπουμε 100Hz και στις budget τηλεορασεις.

Παρεμπιπτόντως το PS5 δεν υποστηριζει native 1440(ακομα) δηλαδη εμεις με 1440p monitor θα παιζουμε upscaled απο 1080p

Στο πρωτο κομματι, το ps4 ηταν πολυ πιο δυνατο απο το xbone και μαζι με τα exclusives απλα το διελυσε, ομοιως το 360 αν και πιο αδυναμο απο το PS3 είχε πολυ καλυτερο SDK αρα οι developers εβγαζαν καλυτερη αποδοση απο το PS3, φυσικα η δυναμη δεν ειναι το Α και το Ω αλλα ειναι και ενας τροπος να δουμε το Longetivity της καθε κονσολας, γιατι το σημερινο 4κ120 σε 2 χρονια θα γινει 4κ60 και σε αλλα δυο 4κ30

Αμφιβάλλω για την διείσδυση των οθονών 120hz στην αγορά γιατί για παράδειγμα οι 1440p οθόνες που είναι σε ποικιλία μοντέλων στην αγορά εδώ και 6 χρόνια και είναι ακόμα στο 6% σύμφωνα με τα επίσημα στατιστικά του steam.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, desosav είπε

Μα τι λες? Που τα ειδες ολα αυτα? Σε bc games το ps5 τρωει σκονη απο οποια πλευρα και αν το δεις, ανάλυση , καρε και χρονο φορτωματος. Το μοναδικο πλεονεκτημα του ps5, η ταχυτητα του δισκου του, στα bc games παει χαμενη καθώς στο xbox ολα φορτωνουν πιο γρηγορα. Το ιδιο γίνεται και στα νεα multiplatform games. Μονο απο τα exclusives θα δουνε χαρα οι fans της sony. 

Εχει πλακα που ολοι εχουν γινει ειδικοι σε αρχιτεκτονικες συστηματων, compute units και μνημες. Ναι, μην μπεις σε λεπτομεριες γιατι θα κοκκινησει απο την ντροπη ολο το r&d  της ms. Μην τους πετσοκοψεις ετσι. 

Παμε λοιπον, το xbox υπερτερεί σε cpu, gpu και μεχρι στιγμης ακομα και σε ταχυτητες φορτωματος. Το hdmi του xbox εχει bandwidth 40gbps σε σχεση με τα 32gbps του ps5. Αυτο σημαινει οτι το ps5 δεν υποστηριζει hdr σε 4Κ@120hz. Αυτος ειναι ο λογος που μονο το xbox μπορει να υποστηριξει dolby vision. Για vrr δεν μιλαω καν καθως καποια στιγμή μαλλον θα το υποστηριξει το ps5... 

Και οι 2 κονσολες θα βελτιωθουν στο μελλον με updates και με καλυτερο optimization απο τους devs. Οποιος πιστευει οτι θα βελτιωθει μονο η μια ειναι "αλλου". 

Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει native 4k/120fps 3A game με HDR σε καμία κονσόλα γιατί δεν μπορούν να υποστηρίξουν λόγω έλλειψης δύναμης τέτοια ανάλυση και frames ταυτόχρονα άρα δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ το full bandwidth του HDMI v2.1 για κάποιο ΑΑΑ videogame, δεν αναφέρομαι φυσικά στα indies. Αυτό που μπορούν να κάνουν και δύο κονσόλες είναι dynamic 4k/120 άρα και μειωμένη ανάγκη για bandwidth. Άσε που με ένα firmware update, μπορεί να ξεκλειδωθει άμεσα μεγαλύτερο εύρος αυτού γιατί είναι capped από το software και όχι λόγω limitation του hardware. Και ο λόγος μη υποστήριξης Dolby Vision δεν είναι γιατί δεν μπορεί να το αναπαράγει το hardware αλλά γιατί έχει ρυθμιστεί έτσι από το software μετά από απόφαση της εταιρείας να μην το υποστηρίξει όπως πχ και το atmos.

59 λεπτά πριν, PIXEL76 είπε

Προσωπικά προτίμησα να αγοράσω το ps5. Και αυτή η επιλογή δεν έχει να κάνει με τον πόλεμο των specs. Η ερώτηση κατά την γνώμη μου που πρέπει κάθε υποψήφιος αγοραστής να κάνει στον εαυτό του είναι , ποιά παιχνίδια θέλω να παίξω ?

Αυτά εντελώς αμερόληπτα και έξω από κάθε φανατισμό από κάποιον που είναι gamer από το 1987 με τα τότε home computer.

ΥΓ: Εάν μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα , θα αγόραζα 100% και το xbox, όπως και στο παρελθόν. Τότε που έλιωνα στο HALO και το splinter cell !!!

Τα είπες όλα με 5 λέξεις: "ποια παιχνίδια θέλω να παίξω"?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τα είπες όλα με 5 λέξεις: "ποια παιχνίδια θέλω να παίξω"?

Και πόσα θέλω να δώσω, και γω προσωπικα σε PS5 θα πηγαινα αλλα λογω Game Pass με βλέπω σε XSX, ειχα βαλει 3 χρονια συνδρομη με 120€ και μου μενουν αλλα 2, και αντι για 2 παιχνιδια στο PS5 θα εχω ολα τα exclusives της MS "δωρεαν" day1, ολα τα παιχνιδια που μπαινουν στο EA play και ποσους ακομα τιτλους που κανουν rotate.

Ειναι βεβαια και στον ανθρωπο, εμενα μου αρεσει οτι μπορω να παιξω παιχνιδια τα οποια δεν θα επαιζα ποτε αν επρεπε να δωσω €€ οπως Yakuza 0, ή FIFA20 που το θελω στην βιβλιοθηκη για να παιξω 5-10 φορες με παρεα

Επεξ/σία από Giannis9700
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να υπάρξει native 4k/120fps 3A game με HDR σε καμία κονσόλα γιατί δεν μπορούν να υποστηρίξουν λόγω έλλειψης δύναμης τέτοια ανάλυση και frames ταυτόχρονα άρα δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ το full bandwidth του HDMI v2.1 για κάποιο ΑΑΑ videogame, δεν αναφέρομαι φυσικά στα indies. Αυτό που μπορούν να κάνουν και δύο κονσόλες είναι dynamic 4k/120 άρα και μειωμένη ανάγκη για bandwidth. Άσε που με ένα firmware update, μπορεί να ξεκλειδωθει άμεσα μεγαλύτερο εύρος αυτού γιατί είναι capped από το software και όχι λόγω limitation του hardware. Και ο λόγος μη υποστήριξης Dolby Vision δεν είναι γιατί δεν μπορεί να το αναπαράγει το hardware αλλά γιατί έχει ρυθμιστεί έτσι από το software μετά από απόφαση της εταιρείας να μην το υποστηρίξει όπως πχ και το atmos.

Τα είπες όλα με 5 λέξεις: "ποια παιχνίδια θέλω να παίξω"?

εγω παντως σας βλεπω αντι να παιζετε τα παιχνδια του ps5 ειστε ολη μερα στο insomnia κ εχετε αναλαβει το sony force

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο Insomnia παίζει να μην έχουν καταλάβει ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια που έχουν κανονικές εκδόσεις για τις νέες κονσόλες παίζουν καλύτερα στο PS5 και στα 60 άλλα και στα 120 fps

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desosav είπε

Μα τι λες? Που τα ειδες ολα αυτα? Σε bc games το ps5 τρωει σκονη απο οποια πλευρα και αν το δεις, ανάλυση , καρε και χρονο φορτωματος. Το μοναδικο πλεονεκτημα του ps5, η ταχυτητα του δισκου του, στα bc games παει χαμενη καθώς στο xbox ολα φορτωνουν πιο γρηγορα. Το ιδιο γίνεται και στα νεα multiplatform games. Μονο απο τα exclusives θα δουνε χαρα οι fans της sony. 

Εχει πλακα που ολοι εχουν γινει ειδικοι σε αρχιτεκτονικες συστηματων, compute units και μνημες. Ναι, μην μπεις σε λεπτομεριες γιατι θα κοκκινησει απο την ντροπη ολο το r&d  της ms. Μην τους πετσοκοψεις ετσι. 

Παμε λοιπον, το xbox υπερτερεί σε cpu, gpu και μεχρι στιγμης ακομα και σε ταχυτητες φορτωματος. Το hdmi του xbox εχει bandwidth 40gbps σε σχεση με τα 32gbps του ps5. Αυτο σημαινει οτι το ps5 δεν υποστηριζει hdr σε 4Κ@120hz. Αυτος ειναι ο λογος που μονο το xbox μπορει να υποστηριξει dolby vision. Για vrr δεν μιλαω καν καθως καποια στιγμή μαλλον θα το υποστηριξει το ps5... 

Και οι 2 κονσολες θα βελτιωθουν στο μελλον με updates και με καλυτερο optimization απο τους devs. Οποιος πιστευει οτι θα βελτιωθει μονο η μια ειναι "αλλου". 

Εσυ θα πάρεις next gen κονσόλα για να παίζεις παιχνίδια προηγούμενης γενιάς; Εγώ μιλάω για τα επόμενης γενιάς παιχνίδια. Αυτά που βγαίνουν για PS5 και XBOX SERIES. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακωνόμαστε για το αν μπορούν ps5/xboxsx να σηκώσουν 120fps.

Μου αρέσει που πριν κάνα χρόνο λέγανε μερικοί ότι οι νεες κονσόλες θα "διαγράψουν από τον χάρτη" τα pc....

Ούτε 120hz δεν μπορούν...

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...