Προς το περιεχόμενο

Rocket League: 120fps στο Xbox Series X, 60fps στο PS5, και η Psyonix εξηγεί το γιατί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, greed είπε

Τα ιδια και χειρότερα ακούγαμε απο εποχές ps1. Ποτέ δεν έγιναν πραγματικότητα.

Αλλά πανε μια υπενθύμιση.

Ps2 κατώτερο το xbox

Ps3 ελάχιστα ανώτερο του xbox 360

Xbox one x ανώτερο κατα πολύ απο το ps4 pro.

Μάλλον δεν αγγίζεις αλλες κονσόλες για να τα λες αυτά.

Με εξαιρεση το αρχικο xbox απο την ps2 εποχή κανενα αλλο δεν ειχε τρελη διαφορα σε δύναμη. Το one x ηταν ποιο δυνατο προφανως αλλα και εκει δεν βλεπεις στην εικονα καμια τρελη διαφορά στα multi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Raiden5 είπε

Με εξαιρεση το αρχικο xbox απο την ps2 εποχή κανενα αλλο δεν ειχε τρελη διαφορα σε δύναμη. Το one x ηταν ποιο δυνατο προφανως αλλα και εκει δεν βλεπεις στην εικονα καμια τρελη διαφορά στα multi. 

Στο RDR 2 είχαν μεγάλη διαφορά.

22 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Ναι είναι αυτά τα περιβόητα tools κτλ. Το οπτιμαϊζεσγιο κτλ. Καταλαβαίνεται ότι ο Cerny κάνει παπάδες? Και δεν το λέει μόνο το. Digital Foundry, όλο το Ίντερνετ το λέει. Μέχρι στιγμής το PS5 αποδίδει καλύτερα. Και δεν φταίνε σε όλα τα patches. Έχει. bottlenecks η κονσόλα, πολλά CUs σε σχέση με την μνήμη η οποία είναι split και άλλα, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Θα τα δείτε στο μέλλον. 

Το HW είναι στάνταρ και οι διαφορές όταν μιλάνε για ίδιο HW στέκουν, έχουν και οι δύο κονσόλες RDNA 2 που σημαίνει ότι ναι το XSX είναι όντως 20% πιο ισχυρό. Αν είχαν διαφορετικό HW ίσως να ίσχυαν αυτά που λες. 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο RDR 2 είχαν μεγάλη διαφορά.

Το HW είναι στάνταρ και οι διαφορές όταν μιλάνε για ίδιο HW στέκουν, έχουν και οι δύο κονσόλες RDNA 2 που σημαίνει ότι ναι το XSX είναι όντως 20% πιο ισχυρό. Αν είχαν διαφορετικό HW ίσως να ίσχυαν αυτά που λες. 

Για πες μου λίγο πιο πολλά για το στάνταρ hardware λίγο, τις διάφορες μεταξύ του PS5 και XBOX S X. Είμαι περίεργος. Γιατί και εγώ ξέρω κάποια πράγματα αλλα μάλλον διαφορετικά από εσένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο RDR 2 είχαν μεγάλη διαφορά.

Το HW είναι στάνταρ και οι διαφορές όταν μιλάνε για ίδιο HW στέκουν, έχουν και οι δύο κονσόλες RDNA 2 που σημαίνει ότι ναι το XSX είναι όντως 20% πιο ισχυρό. Αν είχαν διαφορετικό HW ίσως να ίσχυαν αυτά που λες. 

Οτι διαφορά και να υπάρχει στα νούμερα ειναι ανούσια αν δεν φανει και στα παιχνιδια. 

Επεξ/σία από Raiden5
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hatsos είπε

Για πες μου λίγο πιο πολλά για το στάνταρ hardware λίγο, τις διάφορες μεταξύ του PS5 και XBOX S X. Είμαι περίεργος. Γιατί και εγώ ξέρω κάποια πράγματα αλλα μάλλον διαφορετικά από εσένα. 

RDNA 2 και τα δύο, 10 TF(Με dynamic clocks, όχι με fix συχνότητα άρα ενδέχεται το καλοκαίρι να ζεσταίνεται και να πέφτει η συχνότητα π.χ) το ένα και το άλλο 12 TF με fix συχνότητα. Στην CPU έχουν επίσης και τα δύο ZEN 2 με το XSX να έχει πάλι καλύτερη συχνότητα. 

Μόνο ο SSD είναι πιο γρήγορος στο PS5 και όλοι ξέρουμε ότι αυτός δεν δίνει FPS. 

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι στα loading times το PS5 τον ήπιε και το XSX σε performance ενώ έπρεπε να ισχύουν τα αντίθετα. 

5 λεπτά πριν, Raiden5 είπε

Οτι διαφορά και να υπάρχει στα νούμερα ειναι ανούσια αν δεν φανει και στα παιχνιδια. 

Αυτό είναι θέμα της MS και ας κοιτάξει να το φτιάξει γιατί προς το παρόν γίνονται ρεζίλι με το ''tower of power''. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Ελα μωρε τώρα σιγά το πράγμα,για 60 Frames μόνο διαφορά θα κάνουμε κουβέντα ? 😸

Ε δεν είναι έτσι.. 

'' Μέσω του update, το παιχνίδι θα αναβαθμιστεί από 4K/60fps και θα τρέχει σε 1512p/120fps (το «70% του 4K», όπως αναφέρουν) στο Xbox Series X όμως στο PlayStation 5, θα παραμείνει σε 4K/60fps''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

RDNA 2 και τα δύο, 10 TF(Με dynamic clocks, όχι με fix συχνότητα άρα ενδέχεται το καλοκαίρι να ζεσταίνεται και να πέφτει η συχνότητα π.χ) το ένα και το άλλο 12 TF με fix συχνότητα. Στην CPU έχουν επίσης και τα δύο ZEN 2 με το XSX να έχει πάλι καλύτερη συχνότητα. 

Μόνο ο SSD είναι πιο γρήγορος στο PS5 και όλοι ξέρουμε ότι αυτός δεν δίνει FPS. 

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι στα loading times το PS5 τον ήπιε και το XSX σε performance ενώ έπρεπε να ισχύουν τα αντίθετα. 

Αυτό είναι θέμα της MS και ας κοιτάξει να το φτιάξει γιατί προς το παρόν γίνονται ρεζίλι με το ''tower of power''. 

Ξέρεις πόσες CUs έχει το PS5 στην GPU και πόσες το Xbox S X? Γιατί από ότι βλέπω δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. 
 

Επίσης στα loading times δεν είδα να ήπιε κάτι το PS5. Σε παρακαλώ φέρε μου παραδείγματα. 

Επεξ/σία από Hatsos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Ξέρεις πόσες CUs έχει το PS5 στην GPU και πόσες το Xbox S X? Γιατί από ότι βλέπω δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. 
 

Επίσης στα loading times δεν είδα να ήπιε κάτι το PS5. Σε παρακαλώ φέρε μου παραδείγματα. 

Γεμάτο παραδείγματα είναι ρε συ το Ytube με τα Loading,έχει δίκιο το παλικάρι και μου είχε κάνει και μένα εντύπωση όταν τα έβλεπα,γιατί περίμενα έστω μικρό προβάδισμα απο τον SSD του PS5,τελικά δεν είναι όπως φαίνεται μόνο θέμα ωμής ταχύτητας του δίσκου αλλά και άλλων παραγόντων,το πιο πρόσφατο τέστ που είδα πως ήταν πιο γρήγορο το Χ,ήταν για Valhala και RDR2 που έδειξαν φορτώματα.

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Ξέρεις πόσες CUs έχει το PS5 στην GPU και πόσες το Xbox S X? Γιατί από ότι βλέπω δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. 
 

Επίσης στα loading times δεν είδα να ήπιε κάτι το PS5. Σε παρακαλώ φέρε μου παραδείγματα. 

 

Εσύ που τα ξέρεις όλα δες εδώ:

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/playstation-5-gpu.c3480

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xbox-series-x-gpu.c3482

Αν εξαιρέσουμε το Pixel fill rate το ps5 χάνει κατά κράτος 

Σε TMU: 208 άρα και RT Cores (1/4 TMU) :52 vs 36

Σε Shading Units: 3328 vs 2304

Επίσης όταν μιλάμε για 120 fps mode καλό θα ήταν να μην είχε το ένα Chroma Subsampling 4:2:2 vs 4:4:4 που υποστηρίζει το Series X.

 

Πέραν όλων των άλλων games που υποστηρίζουν 120fps στο xbox. (Star Wars κλπ...).

Δεν μου καίγεται καρφί αν είναι BC ή όχι ή πως το βαφτίζουν.

 

 

  • Like 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DaVillain είπε

 

Εσύ που τα ξέρεις όλα δες εδώ:

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/playstation-5-gpu.c3480

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xbox-series-x-gpu.c3482

Αν εξαιρέσουμε το Pixel fill rate το ps5 χάνει κατά κράτος 

Σε TMU: 208 άρα και RT Cores (1/4 TMU) :52 vs 36

Σε Shading Units: 3328 vs 2304

Επίσης όταν μιλάμε για 120 fps mode καλό θα ήταν να μην είχε το ένα Chroma Subsampling 4:2:2 vs 4:4:4 που υποστηρίζει το Series X.

 

Πέραν όλων των άλλων games που υποστηρίζουν 120fps στο xbox. (Star Wars κλπ...).

Δεν μου καίγεται καρφί αν είναι BC ή όχι ή πως το βαφτίζουν.

 

 

Μη τους λες για νούμερα δε ξέρουν μιλά για spiderman 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πολλών ειδών πρόβατα,φίλε GreekLegend2,2 βασικά είδη είναι,αυτά που τρώνε οτι νάναι χωρίς να το σκέφτονται και αυτά που επιλέγουν τι να τρώνε ψάχνοντας για την καλύτερη τροφή.

Υπάρχουν βέβαια και διάφορες άλλες παραλλαγές,είναι και κάποια άλλα,που νομίζουν πως είναι λύκοι 😸

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...