Προς το περιεχόμενο

Rocket League: 120fps στο Xbox Series X, 60fps στο PS5, και η Psyonix εξηγεί το γιατί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα αρκετά ας πουμε μαλώματα εδω . Και δεν εχω καταλάβει κάτι .

Προς τι η αντιπαλότητα στο gaming !!!!!!

 

Εγω ως ενήλικας πλεον και όχι παιδί με μπουρμπουαρ εαν ειχα τοση λατρεία για το gaming θα επαιρνα ενα ps5 και ενα xbox s  , μπορεί και οχι τώρα .

Ενα xbox x τωρα και σε ενα χρονο το ps5 , μπορεί και το αντίθετο .

Με καταλάβατε τι θελω να πω .

 

Δηλαδη εδω στο insomnia δε ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια άρθρα με κινητά των 1000 ευρω !!!! 

Στις κονσόλες σας δέσανε με μπαλα φυλακής ; 

 

Πολλοί εχετε τβ των χιλίων και βαλε ευρω για να τρεχουν αυτά τα δημιούργηματα , θα κολλήσετε στο να πάρετε και τις 2 κονσολες σε βαθος χρόνου ; Και στα μεταχειρισμένα για πιο value .

 

Ειδικα αν εχεις ειδη pc ειναι και xbox οποτε θες μονον το ps5 .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Acrab είπε

Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει και για πιο λόγο συμβαίνει αυτό, μιας και σε βλέπω αρκετά ενημερωμένο.

Ναι. 
 

Δεν θα κάτσω να γράψω ολόκληρο κατεβατό αλλά κανα δυο πραγματάκια. Αρχικά το implementation που έκανε η Microsoft για το backwards compatibility είναι εντελώς διαφορετικό. Η Microsoft το έκανε πανεύκολο να παίζεις σε φουλ απόδοση τα παλιά της παιχνίδια, οι εταιρείες μπορούν να το εκμεταλλευτούν πλήρως, πράγμα που δεν συμβαίνει στο PlayStation όπου χρειάζεται παραπάνω δουλειά για μπορεί ένας παλιό τίτλος εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες μιας κονσόλας. Οι περισσότερες εταιρείες δεν έχουν τον χρόνο να κάτσουν να ασχοληθούν με το τρέξει ένας παλιός τίτλος τέλεια στο PS5 και είναι λογικό μιας και κοστίζει. Ναι τα παιχνίδια πάλι τρέχουν καλύτερα σε σχέση με PS4 αλλά σε καμία περίπτωση το BC δεν είναι του επιπέδου που είναι το XBOX S X. Από την άλλη το XBOX έχει προβλήματα με τίτλους οι οποίοι βγαίνουν native για PS5 και Series X και σε αυτό φταίει αρχικά το λογισμικό που τρέχει η κάθε κονσόλα. Και μην μου πείτε ότι δεν παίζει ρόλο. 
Το Series X τρέχει μια ειδική έκδοση των Windows για την κονσόλα, το PS5 από την άλλη έχει λογισμικό το οποίο είναι από το μηδέν φτιαγμένο για την κονσόλα, γιαυτο έφερα και το παράδειγμα πιο πριν με το iPhone και Android μιας και τα iPhone με χαμηλότερη ram / cores τρέχουν πολύ καλύτερα από Android με καλύτερα specs και σε αυτό φταίει και το λογισμικό του Android στις περισσότερες περιπτώσεις. 
Επισης κάποια τμήματα στην αρχιτεκτονική του Xbox υπάρχουν bottlenecks. Η ram με τον τρόπο που την εφαρμόζουν είναι λίγη για τις CUs που έχει η GPU οπότε την εμποδίζει να λειτουργήσει σωστά και σε πολλές περιπτώσεις μάλλον δεν θα μπορούν να δουλέψουν όλες οι CUs, βασικά ίσως και ποτέ. Έχω είδη γράψει πολλά, τα υπόλοιπα όποιος θέλει και ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει μόνος του. Να ψάξει επισης γιατί είναι καλό που το PS5 είναι καλό που έχει Variable Clocks. 
 

Ελπίζω να είστε όλοι ασφαλείς και καλή υπομονή σε όλους. 

Επεξ/σία από Hatsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα specs των δύο κονσολών επί χάρτου έχουν διαφορές, ναι, αλλά στο δικό μου μάτι δεν φαίνονται τόσο μεγάλες. Ωστόσο από πλευράς raw power το XBox Series X φαίνεται πως υπερτερεί.

Αλλά καλά τα hardwares αλλά μη ξεχνάμε και το γνώμονα γνωστό ως games και ειδικά exclusives, ειδικά αν κάποιος είναι κάτοχος ενός έστω αξιοπρεπούς PC.

Προσωπικά δεν παίζει να πάρω τώρα καμία από τις δύο κονσόλες. Όχι ότι δεν θα ήθελα αλλά από οικονομικής πλευράς έχω άλλες προτεραιότητες επί του παρόντος. Δυστυχώς από τη μια, ευτυχώς για την "πολυτέλεια" να δω τι θα γίνει με αυτές στο επόμενο διάστημα από την άλλη.

Ότι πάντως αμφιταλαντεύομαι αμφιταλαντεύομαι. Μια χαρά μου φαίνονται και οι δύο. Πάντως προσωπικά το Game Pass δεν με ελκύει και τόσο λόγω περιορισμένου ελεύθερου χρόνου. Τι να τα κάνω τα τόσα παιχνίδια όταν ρεαλιστικά δεν θα τα παίξω; Οπότε κοιτάω ποια έχει ή θα έχει αυτά που πραγματικά θέλω να παίξω. Είμαι και fan των physical copies.

Οπότε αν έπαιρνα τώρα με ό,τι δεδομένα υπάρχουν για τωρινά και μελλοντικά παιχνίδια; Demon's Souls Remake (δεν έπαιξα ποτέ το original) και Final Fantasy XVI...

Αν και η ιδέα ενός νέου Fable με βάζει σε πειρασμό, δεν μπορώ να πω. :)

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Σε ξεπερνάει γιατί δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις ότι δεν δίνουν όλοι την ίδια σημασία που δίνεις εσύ στις επιδόσεις, γιατί έτσι, δεν υπάρχει εξήγηση, απλά δεν ενδιαφέρονται για αυτό όπως εσύ, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Όσοι όμως το κάνουν και θέλουν και κονσόλα, θα πάρουν ένα X και τέλος.

Και οχι μόνο στις επιδόσεις. Αλλά ας μην επεκταθω και γυρίσει σε vs... διότι κάποιοι δεν μπορούν να αποδεχτούν ούτε τα νούμερα.

Επεξ/σία από greed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Hatsos said:

Ναι δικέ μου εσυ είσαι. Όλοι με facts εδώ μέσα πχια!!1!1εναενα

Πες τα! 

Τι να τις κάνουμε τις εξηγήσεις όταν μπορούμε απλά να λέμε τυχαία πράγματα χωρίς βάση! 

4 hours ago, platanos23 said:

Δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες στην Sony γι'αυτό γίνονται όλα....μπας και πουλήσει και το Χ-κουτι🤣

Προφανώς. 

Δεν βλέπεις όλα τα xbox που έχουν μείνει απούλητα? 

Άσε που το Rocket League ειναι κλασικό system seller. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι εχουν χρονο να ασχοληθουν με τα δηθεν bottlenecks του series x και αν παιζει 120fps στο warzone. Mαλλον ηταν μικρο σε διαρκεια το spiderman και δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ενα ps3 remake να τους εχει απασχολημενους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, HolyMan είπε

Μερικοι εχουν χρονο να ασχοληθουν με τα δηθεν bottlenecks του series x και αν παιζει 120fps στο warzone. Mαλλον ηταν μικρο σε διαρκεια το spiderman και δεν υπαρχει κατι αλλο εκτος απο ενα ps3 remake να τους εχει απασχολημενους.

Τι λέει το καινούργιο Halo? Ωραίο; 

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hatsos είπε

Τι λέει το καινούργιο Halo? Ωραίο; 

Καλο φανηκε στο βιντεο αλλα μεχρι να βγει απασχολουμαι με τα απειρα παιχνιδια του gamepass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hatsos said:

iPhone και Android μιας και τα iPhone με χαμηλότερη ram / cores τρέχουν πολύ καλύτερα από Android με καλύτερα specs

Ποιο android έχει καλύτερο επεξεργαστή από τα αντίστοιχα iPhone? 

Γιατί δεν νομίζω οι επεξεργαστές να κρίνονται μόνο από τον αριθμό των πυρήνων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Hatsos είπε

Δεν ξέρω τι λέτε για BC πάντως σε γενικές γραμμές στα τεστ του Digital Foundry το κατώτερο PS5 αποδίδει καλύτερα. 

 

Το digital foundry είναι για κλωτσιές. Biased όσο δεν πάει. Άμα τα σκάει αύριο η M$ θα λέει καλά λόγια για το Xbox.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheBlackRazor είπε

Το digital foundry είναι για κλωτσιές. Biased όσο δεν πάει. Άμα τα σκάει αύριο η M$ θα λέει καλά λόγια για το Xbox.

Αφού πήρανε λεφτά, κάνανε και ένα collaboration στις αρχές. Δεν σε καταλαβαίνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Αφού πήρανε λεφτά, κάνανε και ένα collaboration στις αρχές. Δεν σε καταλαβαίνω. 

Μαλλον σου φαινεται καλο που ενα τεκ καναλι κανει γαργαρες τεκ θεματα λογο συνεργασιας... μεγα αξιοπιστεια για τον θεατη που θελει να δει τον τεχνικο τομεα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εδω συζητατε για το πια κονσολα θα εχει καλητερο perfomance σε δυο τρεις μηνες ενα χρονο; δηλαδη το πιστευτε ορισμενοι οτι το ps υπαρχει περιπτωση να αποδοση καλητερα;

Μαλιστα. Λεω να αλλαξω στο pc την 2080 και να βαλω μια 2060 ετσι για upgrade. 

Εχω παραγγειλει ps αλλα θα ηθελα να ειναι σχεδιασμενο και φτιαγμενο οπως το x και ας μου ελειπε και ενα δακτυλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...