Προς το περιεχόμενο

Πέφτει η ταχύτητα αντιγραφής αρχείων.


nik69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο Forum!

Στο σύστημα της υπογραφής μου αυτή τη στιγμή δουλεύω 4 δίσκους.

1 nvme με τα windows -> samsung 970 evo plus 250 gb

SSD -> A400 960GB Kingston

1 HDD -> Hitachi 4tb

Το προβλημά μου είναι το εξής. Όταν αντιγράφω αρχεία απο και πρός τους δίσκους με οποιονδήποτε συνδιασμό ( πχ ssd -> hdd, Nvme -> ssd κτλπ ) Η ταχύτητες εγγραφής ενω ξεκινάνε με τις αναμενενόμενες ταχύτητες, στη συνέχεια πέφτουν δραματικά ( παραθέτω φωτό ).

Επίσης παρατηρώ ενα lag στο φορτώμα των thumbnails και των ονομάτων των αρχείων όταν ανοίγω ενα φάκελο με πολλά αρχεία.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει ;

Να σημειώσω οτι εχώ καθαρή εγκατάσταση των windows και ολοί οι δίσκοι ( - hitachi ) είναι καινούριοι.

Ευχαριστώ!

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από nik69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nik69 είπε

Καλησπέρα στο Forum!

Στο σύστημα της υπογραφής μου αυτή τη στιγμή δουλεύω 4 δίσκους.

1 nvme με τα windows -> samsung 970 evo plus 250 gb

SSD -> A400 960GB Kingston

1 HDD -> Hitachi 4tb

Το προβλημά μου είναι το εξής. Όταν αντιγράφω αρχεία απο και πρός τους δίσκους με οποιονδήποτε συνδιασμό ( πχ ssd -> hdd, Nvme -> ssd κτλπ ) Η ταχύτητες εγγραφής ενω ξεκινάνε με τις αναμενενόμενες ταχύτητες, στη συνέχεια πέφτουν δραματικά ( παραθέτω φωτό ).

Επίσης παρατηρώ ενα lag στο φορτώμα των thumbnails και των ονομάτων των αρχείων όταν ανοίγω ενα φάκελο με πολλά αρχεία.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει ;

Να σημειώσω οτι εχώ καθαρή εγκατάσταση των windows και ολοί οι δίσκοι ( - hitachi ) είναι καινούριοι.

Ευχαριστώ!

Screenshot_2.png

Γενικά αναλόγως από ποιον δίσκο γράφεις σε ποιόν η ταχύτητα στην αρχή είναι υψηλή αφού για τα πρώτα δεδομένα χρησιμοποιείται η cache κ μετά οι ταχύτητες σταθεροποιούνται στην κανονική ταχύτητα του δίσκου στον οποίο γράφεις. Πχ από ssd σε hdd για ένα μεγάλο αρχείο 10gb στην αρχή θα έχεις ταχύτητα του στυλ 400m/s κ μετά θα σταθεροποιηθεί στα 110m/s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, badasszoro είπε

Γενικά αναλόγως από ποιον δίσκο γράφεις σε ποιόν η ταχύτητα στην αρχή είναι υψηλή αφού για τα πρώτα δεδομένα χρησιμοποιείται η cache κ μετά οι ταχύτητες σταθεροποιούνται στην κανονική ταχύτητα του δίσκου στον οποίο γράφεις. Πχ από ssd σε hdd για ένα μεγάλο αρχείο 10gb στην αρχή θα έχεις ταχύτητα του στυλ 400m/s κ μετά θα σταθεροποιηθεί στα 110m/s

Απο ολους σε ολους υπαρχει αυτο το προβλημα. Η φωτο που ανεβασα ειναι απο τον nvme στον ssd. Ειναι πολυ αργες οι ταχυτητες.. μεσο ορο εγγραφης 50mb/s, ενω στο benchmark φτανουν 500mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nik69 είπε

Απο ολους σε ολους υπαρχει αυτο το προβλημα. Η φωτο που ανεβασα ειναι απο τον nvme στον ssd. Ειναι πολυ αργες οι ταχυτητες.. μεσο ορο εγγραφης 50mb/s, ενω στο benchmark φτανουν 500mb.

 A400 960GB Kingston αυτός έχει πολύ λίγη (ή καθόλου) dram-cache οπότε ότι "γεμίσει" πάει με τον "αργό τρόπο.

Ενώ σε συνηθισμένες δουλειές (load/run software , game) η διαφορά απόδοσης φθηνών/ακριβών ssd είναι πολύ μικρή , όταν αντιγράφεις μεγάλο όγκο αρχείων τα φθηνά ssd "κρεμάνε". Δεν λύνεται το θέμα , μόνο με αλλαγή ssd σε ακριβό γιατί με τον συγκεκριμένο controller/dram του φθηνού kingston έτσι θα συμπεριφέρεται.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 A400 960GB Kingston αυτός έχει πολύ λίγη (ή καθόλου) dram-cache οπότε ότι "γεμίσει" πάει με τον "αργό τρόπο.

Ενώ σε συνηθισμένες δουλειές (load/run software , game) η διαφορά απόδοσης φθηνών/ακριβών ssd είναι πολύ μικρή , όταν αντιγράφεις μεγάλο όγκο αρχείων τα φθηνά ssd "κρεμάνε". Δεν λύνεται το θέμα , μόνο με αλλαγή ssd σε ακριβό γιατί με τον συγκεκριμένο controller/dram του φθηνού kingston έτσι θα συμπεριφέρεται.

Καταλαβα, αρα δεν υπαρχει στην ουσια προβλημα. Απλα δεν ειχα καταλαβει πως δουλευει ενας ssd. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nik69 είπε

Καταλαβα, αρα δεν υπαρχει στην ουσια προβλημα. Απλα δεν ειχα καταλαβει πως δουλευει ενας ssd. Ευχαριστω!

Σε κάθε μεταφορά αρχείων το bottleneck είναι ο πιο "αδύναμος" δίσκος..αυτές οι ταχύτητες που βλέπεις στους nvme 3000mb/s ισχύουν μόνο για μεταφορά από nvme σε nvme..όταν μεταφέρεις από nvme σε απλό sata ssd οι μέγιστες ταχύτητες θα είναι αυτές που μπορεί να παραλάβει ο ssd περίπου 500mb/s και κατά επέκταση από ssd σε απλό hdd περίπου 150mb/s.. όπως είπε κ ο φίλος από πάνω ο kingston a400 είναι dram-less οπότε γι'αυτό μετά από λίγο πέφτουν δραματικά οι ταχύτητες..και εγώ έχω έναν teamgroup gx1 dram-less που σε μεταφορές μετά από λίγο πέφτει στα 50.

Σε άλλες εφαρμογές δεν θα δεις χαοτική διαφορά με έναν ssd που έχει dram cache

Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να είναι το πρόβλημα, δεν ξέρω. Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...