Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook 14 Review

polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τα smartphone, τα tablet και τα wearable, η Huawei αποδεικνύεται αρκετά δραστήρια και στον τομέα των laptop. 

Το MateBook 14 είναι ο τρίτος φορητός υπολογιστής της κινεζικής εταιρείας που παρουσιάζουμε μέσα από τις ψηφιακές σελίδες του Insomnia εντός του 2020 και σε σχέση με τους προηγούμενους δύο (MateBook X Pro, MateBook D 14), συνθέτει μία πολύ περισσότερο ελκυστική πρόταση για τον καθημερινό αλλά και τον απαιτητικό χρήστη.

Πάμε να το δούμε αναλυτικά.

Εμφανισιακά το MateBook 14 αριστεύει. Έχοντας ήδη μία καλή βάση -αυτή του περυσινού μοντέλου- η Huawei δε χρειάστηκε να κάνει και πολλά φέτος. Το σύστημα υιοθετεί έναν αρκετά λιτό αλλά απόλυτα κομψό σχεδιασμό που θυμίζει σε μεγάλο βαθμό MacBook -όχι ότι αυτό είναι κακό. Έρχεται σε σκούρο γκρι (space grey, όπως το αποκαλεί η Huawei) χρώμα ενώ το σώμα του είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου (με εξαίρεση τον μηχανισμό περιστροφής της οθόνης και την επιφάνεια πέριξ των θυρών όπου έχει χρησιμοποιηθεί πλαστικό).

Το υλικό που επέλεξε η Huawei έχει ως αποτέλεσμα το MateBook 14 να μην είναι ελαφρύ για την κατηγορία του (στις 14 ίντσες το 1,5 κιλό που ζυγίζει θεωρείται οριακά «εντάξει») όμως προσδίδει πόντους στο σύστημα σε ό,τι αφορά τη στιβαρότητά του. Για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται, θα χρειαστείτε και τα δύο χέρια προκειμένου να ανοίξετε την οθόνη, ενώ όσο δυνατά κι αν πληκτρολογείτε, τόσο το πληκτρολόγιο όσο και η οθόνη θα παραμείνουν στις θέσεις τους, χωρίς να τρέμουν. Την ίδια στιγμή, πέραν της αξιοπιστίας, το υλικό προσδίδει στον φορητό και έναν premium αέρα.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 45
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Έπιασα στα χέρια μου ένα 13". Ως χρήστης της Dell τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ. Ποιότητα οθόνης; Ποιότητα πληκτρολογίου; Έλλειψη θυρών; Έλλειψη αναβάθμισης; Εγγ

Κάπου 1000 ευρώ δεν κάνει αυτό; Νομιζω σε τέτοια τιμή θα βρίσκει κανεις το νέο MacBook που θα υπέρτερει σε επιδόσεις και μπαταρία όντας fanless και ελαφρύτερο. 

Πλάκα κάνετε ρε; Ποιος θα πάει να πάρει κάτι τέτοιο όταν βγήκε νέο Macbook στα ίδια λεφτά και 10 φορές πιο γρήγορο;

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ως κατοχος του ανωτερο laptop το review με βρίσκει σύμφωνο. Σε γενικές γραμμές στα λεφτά που ζητά πολυ δυσκολα θα βρει κανεις κατι καλυτερο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κάπου 1000 ευρώ δεν κάνει αυτό;

Νομιζω σε τέτοια τιμή θα βρίσκει κανεις το νέο MacBook που θα υπέρτερει σε επιδόσεις και μπαταρία όντας fanless και ελαφρύτερο. 

• Like 3
  • Thanks 3
  • Haha 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έπιασα στα χέρια μου ένα 13". Ως χρήστης της Dell τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

Ποιότητα οθόνης;

Ποιότητα πληκτρολογίου;

Έλλειψη θυρών;

Έλλειψη αναβάθμισης;

Εγγύηση;

Δεν συγκρίνεται ακόμα και με το χειρότερο Inspiron.

• Like 7
  • Haha 1
  • Confused 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
57 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Έπιασα στα χέρια μου ένα 13". Ως χρήστης της Dell τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

Ποιότητα οθόνης;

Ποιότητα πληκτρολογίου;

Έλλειψη θυρών;

Έλλειψη αναβάθμισης;

Εγγύηση;

Το laptop ειναι πολυ καλό σε γενικες γραμμές αλλα θα συμφωνήσω απολυτα μαζι σου, και ευτυχως που δεν εδωσα το xps που εχω για αυτο επειδη το σκεφτομουν σοβαρα αλλα τελευταια στιγμή αλλαξα γνωμη.

Ομως σε καθε περιπτωση ειναι καλη επιλογη αν και copypaste  wannabe macbook.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
59 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Ποιότητα οθόνης;

Ποιότητα πληκτρολογίου;

Έλλειψη θυρών;

Έλλειψη αναβάθμισης;

Εγγύηση;

Ούτε καν, στα 500-600 ευρώ που είχαν τους προηγούμενους μήνες τα 15αρια MateBook και MagicBook, Dell, HP, Asus δεν είχαν κάτι αντίστοιχα καλό (για LENOVO & Acer δεν μιλάω καν).

Στα δε Inspiron που ανέφερες ως παράδειγμα, υπήρχαν προβλήματα αξιοπιστίας στην προηγούμενη γενιά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίο φαινεται. εχει αυτά που λειπαν απο το προηγουμενο, οθονη μεγαλυτερη 16gb και 4800h.

Spoiler

Θυμηθηκα που ειχα παει γερμανο να δω ενα (αλλο) λαπτοπ και ο πωλητης μου αντιπροτεινε το MateBook 13. Μαλιστα εβγαλε να μου δειξει το δικο του καθως δεν υπηρχε εκθεσειακο στο καταστημα. Μου ειχε αρεσει αλλα του ειπα οτι ψαχνω το λιγοτερο 16GB μνημη, μου λεει σε αυτο αναβαθμιζεται ως 32.. Λεω μωρε μπραβο.. Μετά του λεω ωραια οθονη τι ratio εχει μου λεει 2κ... του λεω οχι εννοω το ratio, λεγοντας του για καλο οτι αυτο που βλεπω δεν μου κανει για 16:9 (το οποιο βλεπω καθε μερα) μου λεει οχι οχι 16:9 ειναι. Βγαινοντας το εψαξα.. τελικα 8gb soldered και 3:2. Εφυγα απογοητευμένος που υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν το λαπτοπ τους.

Επεξ/σία από dio3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύντομα θα πέσει η τιμή του κάπου γύρω στα 800 όπως το βρίσκεις πλέον στο amazon κλπ. Τα νέα macbook air με τον Μ1 ξεκινάνε (τιμές σκρουτζ) γύρω στα 1170+ και ως συνήθως στα apple δεν πρόκειται να πέσουν. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει σύγκρισή. Με γύρω στα 400 διαφορά τιμής σίγουρα δεν μιλάμε για την ίδια κατηγορία. Και για να σας προλάβω το ίδιο έγινε και με τα προηγούμενα πχ matebook 13 όταν πρωτοβγήκε το έδιναν 900+ με δώρο το nova 5t. Τώρα είναι στα 740 (χωρίς δώρο). Σε αυτη την τιμη ναι 8α ειναι VFM και ναι για οσους δεν ενδιαφερονται για mac os και δεν θελουν να σπρωξουν τα 400 ευρωπουλα για mac ναι θα ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη και για τους επαγγελματίες εικόνας και ήχου. Ο 4800h σπέρνει...  Για gamers απλώς κοιτάξτε αλλού.

Επεξ/σία από Mpegleris
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.