Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook 14 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Κάπου 1000 ευρώ δεν κάνει αυτό;

Νομιζω σε τέτοια τιμή θα βρίσκει κανεις το νέο MacBook που θα υπέρτερει σε επιδόσεις και μπαταρία όντας fanless και ελαφρύτερο. 

 

Και θα τρέχει το λειτουργικό της apple. Μην το προσπερνάτε σαν κάτι ασήμαντο αυτό.

1 ώρα πριν, techon1 είπε

Πλάκα κάνετε ρε; Ποιος θα πάει να πάρει κάτι τέτοιο όταν βγήκε νέο Macbook στα ίδια λεφτά και 10 φορές πιο γρήγορο;

 

Κάποιος που θέλει windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω το 13αρι 1,5 χρόνο περίπου. Όλα ωραία και καλά πλην της αυτονομίας. Η μπαταρία είναι απλά τραγική (προχθές με 60% δεν αντεξε 1 ωρα skype). Οπότε σίγουρα το επόμενο δε θα είναι huawei. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με τα αντίστοιχα Xiaomi και εννοείται ούτε με Dell όπως ανέφεραν κάποιοι άλλοι, και θα συμπληρώσω ούτε με MSI και Asus που προτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και λίγες μέρες κάτοχος του έχω να πω τα καλύτερα. Τρομερό μηχάνημα αλλά όχι στα 1000 ευρώ.

Με το κινητό που είχε δώρο όμως το οποίο το πουλάει κάποιος 250 ευρώ αξίζε όσο τίποτα. Ναι κάτω από 800 ευρώ που έδωσα δεν υπάρχει κάτι που να το πλησιάζει. 
Ωραία ποιότητα κατασκευής με αλουμίνιο και πάρα πολύ λεπτά μπεζελς.
Πολύ καλή οθόνη 2k. Πάρα πολύ καλό πληκτρολόγιο και touchpad και απίστευτα δροσερό και γρήγορο με τον καταπληκτικό 4600Η. Ανοίγω πόσες καρτέλες ή παίζω football manager με πόσα πρωταθλήματα ανοιχτά ταυτόχρονα μπας και ακούσω έστω και ελάχιστα τα ανεμιστηράκια και πάλι δεν τα καταφέρνω.  
Αξιοπρεπέστατη αυτονομία.

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να πεις για το μηχάνημα είναι λίγο... 

Ποιότητα οθόνης απίστευτη... 

Ο επεξεργαστής (4600Η) κτήνος... 

Η RAM στα 16gb πλούσια... 

Το σύστημα ψύξης αθόρυβο... 

Μαζί με το Nova 5t που πήραμε σαν δώρο δεν έχει κανέναν αντίπαλο... 

Και άστε κάποιους να συγκρίνουν με Inspiron... 🤣

6 ώρες πριν, mixanobious είπε

υπάρχει διαθεσιμο slot για ram upgrade?

Όχι αλλά θα χρειαστείς περισσότερα από 16gb;

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε 300-400 ευρώ λιγότερα όπως έπρεπε να είχε θα έλεγα ότι ειναι ένα καλό λαπτοπ για windows. Aλλά  σε αυτά τα λεφτά περίπου υπάρχει το νέο Macbook Air που όχι μόνο είναι ανώτερο σε όλα μα όλα αλλά τρέχει και MacOS. 

Τέλος συζήτησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, petasis είπε

Και θα τρέχει το λειτουργικό της apple. Μην το προσπερνάτε σαν κάτι ασήμαντο αυτό.


Καλά εδώ που τα λέμε , ασήμαντο είναι , εκτός εάν τρέχεις εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο MacOS , όπως τα λογιστήρια , καταστήματα με ERP κλπ. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To macbook air το βλέπω στα 1129€, με 8GB ram και 256GB δίσκο. Το matebook D14 με 16GB ram και 512GB δίσκο στα 949.

Είναι μία διαφορά της τάξης του 20%,  με τη μισή RAM και το μισό δίσκο για το macbook air.

Δεν ξέρω γιατί το συγκρίνετε ξανά και ξανά.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To macbook air το βλέπω στα 1129€, με 8GB ram και 256GB δίσκο. Το matebook D14 με 16GB ram και 512GB δίσκο στα 949.

Είναι μία διαφορά της τάξης του 20%,  με τη μισή RAM και το μισό δίσκο για το macbook air.

Δεν ξέρω γιατί το συγκρίνετε ξανά και ξανά.


Εχει βουήξει το Internet με τα M1 της Apple , δεν έχεις δει τι γίνεται από επιδόσεις σε εφαρμογές και παιχνίδια ; 

Ουτε 64Gb Ram δεν το σώζουν το συγκεκριμένο. 

Αυτό είναι του Huawei 

image.jpeg.31c7e4f5db0ad0b35e61a4253490ccda.jpeg
 

και αυτό του MacBook Air 

image.jpeg.03216d02f66436a1870ae7a262a18fe1.jpeg

 

Μιλάμε για τραγική διαφορά σε επιδόσεις. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε


Εχει βουήξει το Internet με τα M1 της Apple , δεν έχεις δει τι γίνεται από επιδόσεις σε εφαρμογές και παιχνίδια ; 

Ουτε 64Gb Ram δεν το σώζουν το συγκεκριμένο. Μιλάμε για τραγική διαφορά σε επιδόσεις. 

 

OK, ενδιαφέρον. Ήμουν έτοιμος αύριο να χτυπήσω το Matebook.

Τα macbook air ακόμα δεν είναι διαθέσιμα.

Όπως και να έχει, θα το τσεκάρω λίγο καλύτερα. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petranthe είπε

Αν είχε 300-400 ευρώ λιγότερα όπως έπρεπε να είχε θα έλεγα ότι ειναι ένα καλό λαπτοπ για windows. Aλλά  σε αυτά τα λεφτά περίπου υπάρχει το νέο Macbook Air που όχι μόνο είναι ανώτερο σε όλα μα όλα αλλά τρέχει και MacOS. 

Τέλος συζήτησης.

 

1ον το macbook air το απλο με 8αρα ραμ και 250αρι σκληρό ξεκινάει στα 1180. Με 16αρα ram που είναι must φυσικά φτάνει 1500
Αν βάλει κάποιος 500αρι σκληρό εκτοξεύτηκε στα 1800)  
Άρα δεν έχει απλά καμία σχέση η τιμή του Macbook Air με αυτό που κάνει 1000 ευρώ με 16αρα ραμ και 500αρι σκληρό.Τελείως άλλη κατηγορία τιμής τα λαπτοπ των 800-1000 ευρώ με αυτά των 1500 και άνω. Χώρια οτι αυτο θα πεσει σε λιγο 800. Ηδη εμεις με την προπαραγγελία το πήραμε κατω απο 800 πουλώντας το κινητο που εδινε δώρο.  Αυτά για την σύγκριση με το Mac. 

2ον Το πιο φθηνό windows λαπτοπ απλα με 16αρα ραμ και χειρότερους επεξεργαστές(Ryzen 3000 δλδ ενώ αυτός ειναι 4000...χαώδης διαφορά)...χειρότερες οθόνες(απλές FHD ενώ αυτό έχει 2k)...χειρότερη κατασκευή (πλαστικα δλδ και οχι αλουμινιο) ξεκινάνε στα 769 όπως λέει στο σκρουτζ. 
Και συ μας λες ότι αυτό θα έπρεπε να κάνει 600 με 700 ευρώ για να αξίζει!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα 
Τι να λέμε τώρα...απλά γελάει ο κόσμος με αυτά που γράφεις. Αυτά και για την σύγκριση με τα Windows laptops.

Mic Drop.

Screenshot.png

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Backpacker είπε

 

1ον το macbook air το απλο με 8αρα ραμ και 250αρι σκληρό ξεκινάει στα 1180. Με 16αρα ram που είναι must φυσικά φτάνει 1500
Αν βάλει κάποιος 500αρι σκληρό εκτοξεύτηκε στα 1800)  
Άρα δεν έχει απλά καμία σχέση η τιμή του Macbook Air με αυτό που κάνει 1000 ευρώ με 16αρα ραμ και 500αρι σκληρό.Τελείως άλλη κατηγορία τιμής τα λαπτοπ των 800-1000 ευρώ με αυτά των 1500 και άνω. Χώρια οτι αυτο θα πεσει σε λιγο 800. Ηδη εμεις με την προπαραγγελία το πήραμε κατω απο 800 πουλώντας το κινητο που εδινε δώρο.  Αυτά για την σύγκριση με το Mac. 

2ον Το πιο φθηνό windows λαπτοπ απλα με 16αρα ραμ και χειρότερους επεξεργαστές(Ryzen 3000 δλδ ενώ αυτός ειναι 4000...χαώδης διαφορά)...χειρότερες οθόνες(απλές FHD ενώ αυτό έχει 2k)...χειρότερη κατασκευή (πλαστικα δλδ και οχι αλουμινιο) ξεκινάνε στα 769 όπως λέει στο σκρουτζ. 
Και συ μας λες ότι αυτό θα έπρεπε να κάνει 600 με 700 ευρώ για να αξίζει!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα 
Τι να λέμε τώρα...απλά γελάει ο κόσμος με αυτά που γράφεις. Αυτά και για την σύγκριση με τα Windows laptops.

Mic Drop.

Screenshot.png

 

 

 

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Κάπου 1000 ευρώ δεν κάνει αυτό;

Νομιζω σε τέτοια τιμή θα βρίσκει κανεις το νέο MacBook που θα υπέρτερει σε επιδόσεις και μπαταρία όντας fanless και ελαφρύτερο. 

999   ευρω  παιρνεις  mac  και προσωπικα ειναι χοντρο για τα γουστα μου   δεν ειναι λεπτο το κατω μερος οπως τα mac  . εννοειτε macbook   και ελαφρυτερο και μεγαλυτερη  αυτονομια και σε βαθος ετων σιγουρα  macbook  με αυτα τα χρηματα ... αν ηταν 700 ευρω το πολυ σε τιμη  θα υπηρχε κοινο με 1000 ευρω   χμμ ... τι να πω  γουστα  ειναι  αυτα 

 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοί γράφετε ξανά και ξανά για το Macbook Air. Να σας πω το σκεπτικό μου που ήμουν ανάμεσα στο Matebook και το air και κατέληξα στο Matebook. Μιλάω για επαγγελματική χρήση, είμαι προγραμματιστής.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TL;DR:

805€ (τιμολόγιο, άρθρο 39) - 230€ που έδωσα το nova 5t, μου βγήκε 575€, έναντι 1400+€ (1130+€ δίχως ΦΠΑ) που κάνει το air στα 16GB Ram που χρειάζομαι. Ακόμα και αν το Air έκανε 575€ η σωστή επιλογή για έναν επαγγελματία θα ήταν πάλι το Matebook. Το γιατί είναι παρακάτω..

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ήθελα τα εξής: Να είμαι μικρό, ελαφρύ, ευπαρουσίαστο, με 3:2 αναλογία οθόνης, 16Gb RAM, να βγάζει 5-6 ώρες δουλειάς σε μπαταρία και να είναι δυνατός ο επεξεργαστής. Το πιο σημαντικό από όλα να τρέχουν όλα τα λογισμικά που χρησιμοποιώ καθημερινά

Και τα 2 λαπτοπ έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά με 2 διάφορες.

1. Υποστήριξη λογισμικού. Το Apple M1 chip έχει ακόμα τα βρεφικά βηχαλάκια .. δεν έχει support για ότι software χρησιμοποιεί ο κάθε επαγγελματίας εκεί έξω. Εγώ χρησιμοποιώ - ανάμεσα σε διάφορα άλλα - και το docker, το οποίο δεν υποστηρίζεται ακόμα γιατί δεν τρέχει το virtualization πάνω στον M1. Αυτό δεν μπορεί να το λύσει καμία Rosseta. Θέλει χρόνο.

2. Τιμή. Εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 16GB RAM (όχι 8GB και χρήση δίσκου για swap, όσο γρήγορος και αν είναι ο δίσκος) κάτι που εκτοξεύει την τιμή του Air στα 1400+€ οπότε η ψαλίδα μεγαλώνει παραπάνω.

Είδαμε όλοι τα benchmark, χαρήκαμε όλοι πολύ με το νέο βήμα της Apple, αλλά ένα τέτοιο μηχάνημα θα είναι τυφλή επιλογή για έναν επαγγελματία τουλάχιστον στην 2η και έπειτα γενιά του. Για απλούς χρήστες σκεφτείτε και το ενδεχόμενο όσο καλά benchmark και να έχει, να μην θέλει κάποιος να γίνει beta tester ή να θέλει windows / mac dual boot (που δεν υποστηρίζεται) ή απλά να μην θέλει mac.

Εγώ λοιπόν στα 805€ (διότι ήταν με τιμολόγιο και άρθρο 39) μείον 230€ που έδωσα το nova 5t που ερχόταν δώρο ...άρα  575€ ήταν η καλύτερη επιλογή και δεν μασάει πουθενά. Στα 805€ πάλι θα ήταν η σωστή επιλογή ..και στην περίπτωση του επαγγελματία θα ήταν σωστή επιλογή το Matebook ακόμα και αν το air ήταν στα ίδια λεφτά.

Επεξ/σία από Crystallization
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως υπάρχουν πολύ καλύτερα laptop κάτω απο 1000€. Αγόρασε ο αδερφός μου το hp 15 db1036nv, ryzen7, vega10, 512ssd και 16GB ram fullHD IPS στα 767 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mixanobious είπε

υπάρχει διαθεσιμο slot για ram upgrade?

Oxi

31 λεπτά πριν, angelob7 είπε

Πιστεύω πως υπάρχουν πολύ καλύτερα laptop κάτω απο 1000€. Αγόρασε ο αδερφός μου το hp 15 db1036nv, ryzen7, vega10, 512ssd και 16GB ram fullHD IPS στα 767 €.

Πιστευω πως δεν εχεις καταλαβει τι αγοραζεις γενικα κ πρεπει να ενημερωθεις σε θεμα hardware

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...