Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Έκδοση Πιστοποιητικού Περί Μη-Αποποίησης Κληρονομιάς


madScientist10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω αίτηση πιστοποιητικού περί μη-αποποίησης κληρονομιάς από την αντίστοιχη ηλεκτρονική εφαρμογή (https://www.gov.gr/ipiresies/oikogeneia/apoleia/pistopoietiko-peri-me-apopoieses-kleronomias).

Συνδέομαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο δικαστήριο να επιλέξω, αλλά ούτε και ποιο πιστοποιητικό είναι το σωστό. Δεν ξέρω ποιο δικαστήριο είναι αρμόδιο στην περιοχή μου (Κοζάνη), και ούτε αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο οπότε μπορώ να επιλέξω όποιοδήποτε, αλλά μετά δεν είμαι σίγουρος πως ονομάζεται το κατάλληλο πιστοποιητικό για τη συγκεκριμένη δουλειά. Σημείωση: Δεν ανήκω στην περίπτωση θανάτου πριν τις 1/3/2013 που αναφέρεται στις οδηγίες.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πιο αναλυτικά τι να επιλέξω; Τη διαδικασία αυτή τη θέλω για την αίτηση επιστροφής μειώσεων συντάξεων σε κληρονόμους (https://www.efka.gov.gr/el/epistrofi1516).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρμόδια για εσάς είναι Πρωτοδικείο και Ειρηνοδικείο Κοζάνης.

Απ'οτι κατάλαβα και από απάντηση στο δικό μου θέμα, θα απευθυνθούμε κατευθείαν στην υπηρεσία με φυσική παρουσία. Τώρα σχετικά με το "δεν ξέρουμε ποιο πιστοποιητικό είναι ποιο" και εγώ μπερδεύτηκα. Όταν επισκεφτώ την υπηρεσία, θα έχω μία εκτύπωση με τη λίστα των πιστοποιητικών που έχει στο σύστημα σόλων για να με διαφωτίσουν και όταν ενταχθεί και το δικαστήριο της πόλης μου στο σύστημα να ξέρω πως να δράσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, άρα με φυσική παρουσία θα λάβουμε έντυπα τα οποία στη συνέχεια θα τα σκανάρουμε και θα τα επισυνάψουμε στην ηλεκτρονική αίτηση. Φαντάζομαι αυτές οι υπηρεσίες είναι ανοιχτές αυτή την περίοδο.

Θα πάω αυτές τις μέρες (μπορεί και αύριο) και θα ενημερώσω για διευκρινήσεις. Αν κάποιος πάει νωρίτερα, ας ενημερώσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, madScientist10 είπε

Μάλιστα, άρα με φυσική παρουσία θα λάβουμε έντυπα τα οποία στη συνέχεια θα τα σκανάρουμε και θα τα επισυνάψουμε στην ηλεκτρονική αίτηση. Φαντάζομαι αυτές οι υπηρεσίες είναι ανοιχτές αυτή την περίοδο.

Θα πάω αυτές τις μέρες (μπορεί και αύριο) και θα ενημερώσω για διευκρινήσεις. Αν κάποιος πάει νωρίτερα, ας ενημερώσει!

Δεν είναι ανοιχτες !

Δημόσιο είναι.

Μόνο με ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα υπάρχει το ειρηνοδικείο στην λίστα αλλά δεν είμαι σίγουρη τι να πατήσω🧐Λίγο μπερδεμένα τα έχει. Πχ το περί μη αποποίησης επιλέγουμε τις αποποιήσεις βάση λογικής , αλλά είναι όντως έτσι;

Επίσης διάβασα ότι από το καλοκαίρι τα συγκεκριμένα χαρτιά μπορείς να τα πάρεις μέσω ΚΕΠ. 
Θα κάνω μια ερώτηση και θα ενημερώσω εδώ.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, funkopop είπε

Εμένα υπάρχει το ειρηνοδικείο στην λίστα αλλά δεν είμαι σίγουρη τι να πατήσω🧐Λίγο μπερδεμένα τα έχει. Πχ το περί μη αποποίησης επιλέγουμε τις αποποιήσεις βάση λογικής , αλλά είναι όντως έτσι;

Επίσης διάβασα ότι από το καλοκαίρι τα συγκεκριμένα χαρτιά μπορείς να τα πάρεις μέσω ΚΕΠ. 
Θα κάνω μια ερώτηση και θα ενημερώσω εδώ.

Το ειρηνοδικείο που υπαγομαι δεν είναι στην λίστα και πήρα τηλέφωνο στο ΚΕΠ να κλείσω ραντεβού. Μου είπαν ότι είναι ΚΛΕΙΣΤΑ και όταν ανοίξουν τα λέμε !!!!!!

Είναι δυνατόν !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Το ειρηνοδικείο που υπαγομαι δεν είναι στην λίστα και πήρα τηλέφωνο στο ΚΕΠ να κλείσω ραντεβού. Μου είπαν ότι είναι ΚΛΕΙΣΤΑ και όταν ανοίξουν τα λέμε !!!!!!

Είναι δυνατόν !!!!!

Α μάλιστα....τόσο καλά😤Για άλλη μια φορά όλα δουλεύουν ρολόι 😂🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτοδικείο και Ειρηνοδικείο δεν δίνουν πιστοποιητικά κατόπιν εντολής προέδρου έως τις 30/11, ρώτησα σήμερα τηλεφωνικώς.

Έχουμε έως 17/12/2020 ας μην τρελαινόμαστε.

Μαζεύουμε ότι άλλο δικαιολογητικό χρειάζεται και αυτά θα τα πάρουμε όταν μπορέσουν να μας εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chron2 είπε

Πρωτοδικείο και Ειρηνοδικείο δεν δίνουν πιστοποιητικά κατόπιν εντολής προέδρου έως τις 30/11, ρώτησα σήμερα τηλεφωνικώς.

Έχουμε έως 17/12/2020 ας μην τρελαινόμαστε.

Μαζεύουμε ότι άλλο δικαιολογητικό χρειάζεται και αυτά θα τα πάρουμε όταν μπορέσουν να μας εξυπηρετήσουν.

Έτσι είναι !!!

Μόλις τώρα, peiraiask είπε

καλα δεν αρκει καποια επικυρωμενη δηλωση αποδοχης ξληρονομιας;

εχουν φτιαξει βεβαιωση

μη αποποιησης? ή απλα ετσι το λενε κ ειναι ιδιο;

Θέλει ΜΗ αποποίηση.

Με την λογική στέκει αυτό που λες αλλά αυτό το χαρτί ζητάνε.

5 λεπτά πριν, Chron2 είπε

Πρωτοδικείο και Ειρηνοδικείο δεν δίνουν πιστοποιητικά κατόπιν εντολής προέδρου έως τις 30/11, ρώτησα σήμερα τηλεφωνικώς.

Έχουμε έως 17/12/2020 ας μην τρελαινόμαστε.

Μαζεύουμε ότι άλλο δικαιολογητικό χρειάζεται και αυτά θα τα πάρουμε όταν μπορέσουν να μας εξυπηρετήσουν.

Ποια περιοχή ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, peiraiask είπε

καλα δεν αρκει καποια επικυρωμενη δηλωση αποδοχης ξληρονομιας;

εχουν φτιαξει βεβαιωση

μη αποποιησης? ή απλα ετσι το λενε κ ειναι ιδιο;

Δεν είναι το ίδιο.

Αν τους αρκεί δεν ξέρω, γιατί αλλιώς θα έγραφαν πιστοποιητικό μη αποποίησης/δήλωση αποδοχής κληρονομιάς.

Μην ψάχνεις να βρεις λογική. Βρες ό,τι ζητούν και and of story.

Εννοείται αν θέλεις να επιμείνεις για να σου λυθεί η απορία, τηλ στο 1555 Εφκα.

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι είναι !!!

Θέλει ΜΗ αποποίηση.

Με την λογική στέκει αυτό που λες αλλά αυτό το χαρτί ζητάνε.

Ποια περιοχή ?

Περιοχή Ορεστιάδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμερικανικα συστηματα.

απλουστευτικα.

ψωνιζεις μονο με το κινητο.

ε,καμια σχεση.

γιαυτο η ιντελ εβγαλε λαπτοπ 

με 1000 δολαρια.

θα βρεθουν 30.000 με απωθημενα 

σε ολο τον πλανητη κ θα βγαλει μεροκαματο

☺️☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chron2 είπε

Πρωτοδικείο και Ειρηνοδικείο δεν δίνουν πιστοποιητικά κατόπιν εντολής προέδρου έως τις 30/11, ρώτησα σήμερα τηλεφωνικώς.

Έχουμε έως 17/12/2020 ας μην τρελαινόμαστε.

Μαζεύουμε ότι άλλο δικαιολογητικό χρειάζεται και αυτά θα τα πάρουμε όταν μπορέσουν να μας εξυπηρετήσουν.

Για μένα δεν είναι εύκολο γιατί πρέπει να πάω Αθήνα να τα πάρω αν δεν μπορέσω μέσω ΚΕΠ ή ηλεκτρονικά... ένα μπάχαλο γενικά😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, σημερα το έκανα, μέσω ΚΕΠ, είναι απλό. 

Εφόσον το ειρηνοδικειο δεν είναι στη λίστα. 

Μπαίνεις στην εφαρμογή για ηλεκτρονικό ραντεβού με κάποιον εκπρόσωπο ΚΕΠ,  δηλώνεις μέρα και ώρα , mail και τι θέλεις. 

Μέσω της εφαρμογής Microsoft Teams από κινητό την μερα του ραντεβού συνομιλείς live με υπαλληλο και αφού συνεννοηθείτε σου αποστέλλουν  στο mail το έγγραφο που θέλεις. 

Με εμένα όλα πήγαν μια χαρά. 

Υπ όψιν για να σου εκδώσουν πιστοποιητικό περι μη αποποίησης , πρέπει να τους στείλεις στο mail το πιστοποιητικό πλησιεστερων συγγενών, εφόσον υπάρχει. 

Ειδάλλως το ζητάς και αυτό. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Λοιπον, σημερα το έκανα, μέσω ΚΕΠ, είναι απλό. 

Εφόσον το ειρηνοδικειο δεν είναι στη λίστα. 

Μπαίνεις στην εφαρμογή για ηλεκτρονικό ραντεβού με κάποιον εκπρόσωπο ΚΕΠ,  δηλώνεις μέρα και ώρα , mail και τι θέλεις. 

Μέσω της εφαρμογής Microsoft Teams από κινητό την μερα του ραντεβού συνομιλείς live με υπαλληλο και αφού συνεννοηθείτε σου αποστέλλουν  στο mail το έγγραφο που θέλεις. 

Με εμένα όλα πήγαν μια χαρά. 

Υπ όψιν για να σου εκδώσουν πιστοποιητικό περι μη αποποίησης , πρέπει να τους στείλεις στο mail το πιστοποιητικό πλησιεστερων συγγενών, εφόσον υπάρχει. 

Ειδάλλως το ζητάς και αυτό. 

Σου έδωσαν ΑΜΕΣΩΣ το χαρτί μη αποποίησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...