Προς το περιεχόμενο

Τα Windows έχουν γενέθλια, κλείνουν τα 35 χρόνια κυκλοφορίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://youtu.be/iM2SCzt73s0

Το animation αυτό για να το βγάλεις σε pc ήθελες πολλά φράγκα τότε. 

Νομίζω όμως ότι μετά την έλευση των win 98 χάθηκαν όλα για τους μικρό υπολογιστές της εποχής εκείνης. 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Δεν ήξερα ότι έχουμε μαζί γενέθλια! Μωρέ μπράβο! 😀

Χρονια πολλα και σε εσενα φιλε μου!! 😀

Επεξ/σία από Misokatsu64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsifotis είπε


Ε οχι και με στανιο, μην λεμε υπερβολες.

Εδώ πουλούσε σε τριτοκοσμικές κυβερνήσεις bulk και δεν ήταν με το στανιό; Θυμίζει Oracle σε εποχές γιαγιάς που όλο το δημόσιο ήθελε δεν ήθελε θα αγόραζε Oracle DB. Κι εσύ, αν είσαι πάνω από 18 και έχεις φορολογηθεί στη ζωή σου έχεις πληρώσει για τη χρήση ναρκαλιευτή στο δημόσιο.

Έχω να λέω ιστορίες για licensing εταιριών με τις ώρες.

7 ώρες πριν, tsifotis είπε

Πρακτικα η microsoft εδραιωθηκε γιατι χαριζε το DOS της οταν οι αλλοι πουλουσαν.
Οταν πια ο κοσμος εμαθε τα windows εκανε τα στραβα ματια στα σπασμενα κλειδια για να διαδοθουν περισσοτερο.

Όχι, εδραιώθηκε γιατί μπορούσε να ακύρωνε το DOS των ανταγωνιστών και τα προγράμματα τους όταν ήθελε. Με μια απλή αναζήτηση μπορείς να βρεις τι είχε κάνει στο DR/DOS και τα δικαστήρια με τις Novel,Caldera. Και όχι το DOS δεν ήταν δωρεάν. Το αγόραζες όπως και τα windows, η πειρατική σου κόπια ήταν δωρεάν αλλά έτσι ήταν και των άλλων

7 ώρες πριν, tsifotis είπε

Το 1997 οταν η apple κατερρεε o Bill Gates εβγαλε κι εδωσε απο ευγενη αμιλα στον Steve Jobs μια μικρη περιουσια για να μην χρεοκοπήσει ο ανταγωνιστης του.

Ευγενή άμιλα στην Microsoft των Gates/Balmer της εποχής δεν υπήρχε. Ξεχνάς ότι έγινε ανταλλαγή. Ο Jobs ξαναπήρε το Office στο Mac και η Microsoft έβαλε τον Explorer της στα Mac. Αυτό ήθελε η MS τότε, παντοκρατορία στο internet και μάλιστα τα είχε καταφέρει, είχε διαλύσει τη Netscape πάλι με ένα απαράδεκτο προιόν που πήγαινε την τεχνολογία πίσω.

 

7 ώρες πριν, tsifotis είπε

Τρομερος επιχειρηματιας και με προσγειωμενο χαρακτηρα, οχι οπως ψωναρες τυπου Richard Branson και Donald Trump. Σιγουρα συμφωνουμε φανταζομαι ολοι αν δεν υπηρχε ο Bill  Gates οι υπολογιστες σημερα θα ηταν σε διαφορετικη μοιρα. Αλλα εγω νομιζω θα ηταν σε χειροτερη σε επιπεδα διαδοσης και αφομοιωσης στην κοινωνια.

Αν ήταν τρομερός χαρακτήρας δεν θα είχε κάνει ότι είχε κάνει, πόσο μάλλον να δούμε τον τωρινό CEO της MS και να κάνουμε μια σύγκριση

 

7 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Και τα κλασσικα σχολια για κατωτερα λειτουργικα και ποσο καλυτερο θα ηταν το συμπαν αν ειχαμε. Linux.

Δεν υπήρχε μόνο το Linux, αλλά ναι, το Linux την έκανε πολύ καλύτερη, πιο φθνή, έδωσε μια άλλη λογική και άλλαξε τα ίδια τα Windows (WSL?) Νομίζω η Microsoft άλλαξε επειδή υπήρξε το Linux και γενικά όλη αυτή η νοοτροπία.

6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί το μονοπώλιο και βγάζετε τόση χολή μερικοί.

!!!!!!

6 ώρες πριν, tsarouc είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί το μονοπώλιο και βγάζετε τόση χολή μερικοί. Τώρα που έχει όλος ο πλανήτης windows τι ακριβώς πρέπει να σχολιάσετε είμαι περίεργος. Αν δηλαδή ήσασταν εσείς η Microsoft θα τα κάνατε όλα διαφορετικά. 

Εταιριαρα η Microsoft και απορώ με τι θράσος την σχολιάζουν άνθρωποι μηδενικό δικαίωμα να το κάνουν. Μια ζωή μας τα επερνε μας τα παίρνει και θα τα παίρνει για πάντα. Και αν δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποιος άλλος. Τι το περάσαμε τον προγραμματισμό και το μάρκετινγκ για περίπτερο? Σοβαρευτείτε μάγκες. 

Χρόνια πολλά Microsoft να ζήσεις να μας τα παίρνεις μια ζωή και να μας δίνεις όμορφα updates και δυνατότητες!

Είναι λοιπόν στη μια μεριά της εταιρίας οι developers του DOS και σην άλλη του Xenix. Ο πάρεδρος λέει, "θα φτιάξουμε ένα καινούριο παραθυρικό περιβάλλον, όπως το MacOS, θσ χρειάζεται DOS για να δουλέψει..."

10 χρόνια μετά

"Κάναμε λάθος που το βασίσαμε στο DOS θα το βασίσουμε σε ένα άλλο λειτουργικό σύστημα, η έρευνα μας έδειξε ότι το VMS είναι ένας πολύ καλός πυρήνας για τα Windows ΝΤ"

20 χρόνια μετά.

"Κάναμε λάθος που το βασίσαμε σε VMS αλλά δυστυχώς δε μπορούμε πλέον να αλλάξουμε εύκολα πυρήνα γιατί θα έχουν πρόβλημα οι legacy εφαρμογές, πως θα βάλω τώρα Linux? Αα να βάλω ένα hyperV πάνω από kernel, Μόλις 3 επίπεδα για να μπορεί ο developer να έχει τα εργαλία του".

Αυτά δεν τα λέμε retrospect. Το NextStep ήταν σε Unix από την αρχή της ζωής του, η MS πουλαγε το Xenix! Ωστόσο και το DOS και το VMS ήταν κατώτερα των περιστάσεων. Της πήρε πολλά χρόνια για να μη βλέπει ο κόσμος μπλε οθόνες και για να κάνει ότι έκανε το Nextstep τουλάχιστον μια δεκαετία πριν.

Όλοι όσοι τα περάσαμε όλα αυτά τα χρόνια, όσοι υποχρεωθήκαμε να χρησιμοποιούμε τα εργαλεία της για να φάμε το ψωμάκι μας το μεσημέρι γιατί η ίδια μας έκοψε τη δυνατότητα να κάνουμε διαφορετικά μπορούμε να κρίνουμε και να σχολιάσουμε. Δεν παίζουμε όλοι παιχνίδια (στα οποία είναι πολύ καλή, να το πύμε κι αυτό).

 

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος κάνεις !
Τα pc με τις κατάλληλες κάρτες είχαν ισάξιες ή μεγαλύτερες δυνατότητες από την amiga και τον atari st.
Στη βασική τους έκδοση πράγματι έμοιαζαν πρωτόγονα μπροστά τους αλλά αν τους έβαζες τις κατάλληλες κάρτες τα κατάφερναν το ίδιο καλά ή καλύτερα.

Μου αρέσει που μου λες ότι κάνω και λάθος! Δες πότε απέκτησε SVGA το PC και ακόμα καλύτερα, πότε έφτασε στον κόσμο, γιατί είναι σαν να λέμε ότι αφού έχει βγει η 3090, θα την έχουν όλοι στα PC τους. Πέρασαν πολλά χρόνια για να μπορέσουμε να φύγουμε από CGA. Αρχές του 90 και για να πεις ότι θα πάρεις μια σοβαρή κάρτα (ο Θεός να την κάνει σοβαρή) και μια Soundblaster ήθελες σχεδόν άλλο τόσο στο κόστος του 286.

Να θυμίσω ότι η πρώτη φορά που τα PC είδαν blitter ήταν σε Voodoo, πάλι μια 10ετία μετά, οκ είχε και 3D αλλά η Amiga είχε, line/fill drawing από το 85.

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Είναι μύθος ότι τα pc ήταν κατώτερα από την amiga. 
Αν ήσουν διατεθειμένος να πληρώσεις οι δυνατότητές τους δεν είχαν ταβάνι.
Π.χ. όταν βγήκε η amiga είχε "μόλις" 256 KB ενώ υπήρχαν micros όπως το ΤDI Pinnacle ('84 εποχή) που είχαν 8 ΜΒ, 
multiusing, δικτύωση και άλλες προχωρημένες δυνατότητες. 
Το πόσο κόστιζαν είναι άλλη ιστορία, εξάλλου κι η amiga 1000 το '85 κόστιζε 1500 λίρες...

 

-

Το TD Pinnacle δεν ήταν PC πόσο μάλλον αν ήταν καλύτερο από την Amiga (που δεν ήταν) δε κάνει τα PC καλύτερα! Για την ιστορία η TDI έφταχνε κλώνουνς των Sage που ήταν τα workstations πάνω στα οποία φτιάχτηκε η Amiga. Για την ιστορία επίσης είχαν τον ίδιο επεξεργαστή, γι' αυτό είχε επιλεγεί άλλωστε, οι ίδιοι άνθρωποι που έφτιαξαν το TD Pinnacle είπαν για την Amiga:

"Amiga was pushing the envelope." Πηγή

Συγκρίνεις λοιπόν workstation με personal computer. Να σου πω λοιπόν ότι υπήρχαν και τα Apollo που είμασταν τυχεροί όσοι τα προλάβαμε και ξεκίναγαν τη ζωή τους και τα Sun και τα SGI, και άλλα. Και σίγουρα το Pinnacle δεν ήταν PC αφού είχε 68000 όπως όλα τα μη PC της εποχής. Το κόστος δε του οποίου που λες ότι δεν έχει σημασία είναι ενδιαφέρον. Συγκρίνεις κάτι που έκανε πάνω από 100 φορές περισσότερο, που δεν ήταν PC αλλά είχε 8MBs Ram. Ε βάλε 8ΜΒs RAM στην Amiga, και θα δεις ότι πάλι είναι ΠΟΛΥ πιο φθηνή. Αλήθεια, πότε φτάσανε τα Windows να βλέπουν 8MBs και μάλιστα flat memory model. Hint: Πάνω από 10 χρόνια μετά.

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Tο μεγάλο πλεονέκτημα των pc ήταν η επεκτασιμότητά τους και κυρίως το επαγγελματικό λογισμικό.

Εσύ έπαιζες kick off - αλλά ήταν και το μόνο που μπορούσες να κάνεις : να παίζεις και να βλέπεις το animation με την μπάλα.
Αντίθετα, τα pc είχαν ήδη από τότε μια τεράστια γκάμα λογισμικού και μπορούσες να βρεις τα πάντα : 
     από επεξεργασία κειμένου σε γραμμική Β μέχρι CAD για αγιογραφίες...

Προφανώς και το software είναι που μετράει. Πρέπει να δούμε όμως πως φτάσαμε εκεί. Πως γέμισε ο πλανήτης PC οπότε αναγκαστικά και με τη βια έπιασαν και τα windows. Αυτό δεν έγινε το 85 που κυκλοφόρησαν τα Windows αλλά με τα 3.11. Τα πρώτα 5-6 χρόνια της ζωής τους τα Windows ήταν ανύπαρκτα αλλά παρόλα αυτά έβαζαν τρικλοποδιές στον ανταγωνισμό.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vabill είπε

35 χρόνια Windows!

Σε ευχαριστώ Microsoft για 12 απροβλημάτιστα χρόνια. 

Κι εγώ έχω περάσει τα 10 τελευταία χρόνια απροβλημάτιστα.
(Χωρίς Windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα microsoft ευτυχως υπαρχει αυτο το λειτουργικο που το χρησιμοποιουν το μεγαλυτερο ποσοστο ,φανταστειτε να μην υπηρχαν τα windows και καθε εταιρια που εφτιαχνε υπολογιστες με το λειτουργικο της εταιριας πχ dell os η hp οs η ακομα χειροτερα να εφτιαχνε το πλαισιο δικο του λειτουργικο για τα turbox🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, τα κινητά μπορεί να είναι το μέλλον, με περισσότερες από 2 δισεκατομμύρια συσκευές να βασίζονται στο Android, αλλά οι υπολογιστές δεν θα εξαφανιστούν από τη μία στιγμή στην άλλη

Τα κινητα ειναι το μελλον και θα αντικαταστησουν-εξαφανισουν  τα pc?! δηλαδη στο μελλον ολοι θα δουλευουν στις μικροσκοπικες οθονες των κινητων?

27 λεπτά πριν, salvador_ είπε

  για εμένα προσωπικά  τα xp θα μείνουν  αξέχαστα για την εποχή τους!!

 

Εμενα αξεχαστη θα μου μεινει η διαφορά που ειδα απ τα xp home στα xp pro. Βρηκα την υγειά μου μετα απο τη σωρεια μπλε οθονων και αλλων προβληματων που ειχα με τα home 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, χρηστος136Β είπε

χρονια πολλα microsoft ευτυχως υπαρχει αυτο το λειτουργικο που το χρησιμοποιουν το μεγαλυτερο ποσοστο ,φανταστειτε να μην υπηρχαν τα windows και καθε εταιρια που εφτιαχνε υπολογιστες με το λειτουργικο της εταιριας πχ dell os η hp οs η ακομα χειροτερα να εφτιαχνε το πλαισιο δικο του λειτουργικο για τα turbox🤣🤣🤣

Αυτό λέγεται και ανταγωνισμός. Υπό προϋποθέσεις βελτιώνονται, με σωστό licensing μπορούν όλοι να τα βρουν μεταξύ τους και ο καθένας να έχει το target group του. Ο κόσμος των high end workstation/servers είχε 18 διαφορετικές Unix διανομές, η κάθε μία είχε τα δικά της χαρακτηριστικά και το target group, όλοι όμως έτρεχαν Unix underneath. Μετά από 20 χρόνια κατάλαβαν ότι δε μπορεί να συνεχιστεί και πλέον όλοι βασίζονται στο Linux και προσθέτουν τα δικά τους καλούδια. Όλοι έχουν να κερδίσουν και περισσότερο ο τελικός χρήστης που δεν είναι λοκαρισμένος.

Λύσεις υπάρχουν, το θέμα είναι αν θα μπεις σε νοοτροπία Μονόπολης "τα θέλω όλα δικά μου", έτσι ήταν η Microsoft από την αρχή, έτσι είναι άλλες εταιρίες σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Marduk1 είπε

Χρονια πολλα με Windows 7 ultimate

 

...και SP1

(αλλιως δεν εχεις ie11)

10 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

1985.Ευρώπη.

Μια χώρα των βαλκανίων,  μόλις είχε μπει στη δεύτερη περίοδο της ένδοξης περιπέτειας με τίτλο «Ο τρίτος δρόμος προς τον σοσιαλισμό» και λίγα χρόνια πριν την «Κάθαρση» και μια απρόσμενη συγκυβέρνηση

 

...και αμεσως μετα οικουμενικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως σε καθε τετοιο θέμα θα θέσω 3 ερωτήματα στους φιλους linux-αδες

1. Μπορώ σε Linux να έχω Adobe Creative Cloud, Microsoft 365 και Google Backup & Sync  που χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς και προσωπικούς λόγους;

2. Μπορώ να έχω Gamepass, Steam, Uplay, Epic, GoG που χρησιμοποιώ για τα games μου; Οχι wine. Δεν πληρωσα χρυσάφι Ryzen 9 και 3080 για να παιζω με emulation ούτε για οταν αποφασισει να βγει το game σε Steam Linux.

3. Μπορώ να έχω ολα τα προγράμματα που εχω στα Windows; Οχι alternatives. Τα ιδια. Δεν εχω καμμια όρεξη να μαθω νεα προγραμματα χωρίς κανενα λόγο. 

Αν λοιπον η απαντηση σε αυτα τα 3 (ειναι βεβαια και αλλα αλλα αυτα ειναι τα πιο σημαντικα) ειναι ναι, τοτε ευχαριστως να δοκιμασω Linux. Αν η απαντηση ειναι οχι ελπιζω να καταλαβαίνετε γιατι το Linux δεν θα ξεκολησει ποτε απο τον πάτο. το 99% του κόσμου δεν χρειάζεται το ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΡΟΜΕΡΟ, λειτουργικο. Χρειάζεται το λειτουργικο που κάνει αυτα που θέλει, με τα καθιερωμενα προγραμματα. Και το Linux απλά δεν τα κάνει. Είτε σας αρέσει είτε οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...