Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προηγούμενες φορές πάτνως θυμάμαι και εγώ ένα γενική θετική αίσθηση και δε θυμαμαι πολλά αρνητικά και αντιδράσεις. Αντιθέτως τώρα εχει αρκετους να αναδεικνύουν τα αρνητικά της. Πλέον είμαι αρκετα προκετειλημένος να κάτσω μόλις έρθει που φοβάμαι ότι θα αρχίσω να βλέπω αρνητικά εκεί που ίσως να μην ειναι για μένα :D

Όσοι επιστρέψατε ενημερώστε μας αν σας επέστρεψαν συνολικά το ποσό μαζί με τα μεταφορικά ή μόνο την αξία της καρέκλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Πάντως μετά από κάποιες ώρες στην καρέκλα μου προκάλεσε και εμένα μια ενόχληση στη μέση.

Όχι όμως επειδή δεν τη τη στηρίζει σωστά η πλάτη ούτε επειδή είναι κακής ποιότητας το μαξιλάρι.

Το βασικό πρόβλημα της καρέκλας νομίζω ότι είναι το  πολύ μαλακό πλαστικό στο κάτω μέρος της έδρας το οποίο δεν πατάει σωστά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η έδρα να "παίζει" αρκετά δεξιά αριστερά (δλδ πηγαίνει η αριστερή πλευρά προς τα κάτω και η δεξιά προς τα πάνω ή το αντίστροφο) με αποτέλεσμα να μην έχει υπάρχει ένας τζόγος στη μέση με την παραμικρή κίνηση του σώματος. Το ότι είναι τόσο ασταθής η έδρα το θεωρώ απαράδεκτο... εκτός και αν είναι κομμάτι της "εργονομίας" της καρέκλας...

 

Καλησπέρα. Αυτό είναι χαρακτηριστικό εργονομίας αφού το συγκεκριμένο μοντέλο προσφέρει 3D κίνηση στην πλάτη. 

Στο παρακάτω λινκ υπάρχει παρόμοιο κάθισμα που επιτρέπει και αυτό αυτές τις κινήσεις:

https://www.wilkhahn.com/de/produkte/drehstuehle-buerostuehle/at-drehstuhl

Γενικά, η κίνηση και η αλλαγή στάσης ενδείκνυται για την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος και είναι χαρακτηριστικό καλύτερης εργονομίας. Οπότε το χαρακτηριστικό που αναφέρεις θεωρώ ότι είναι στα + άσχετα αν η πλειοψηφία δεν είχε ποτέ συνηθίσει τέτοιο κάθισμα και φαίνεται περίεργη αίσθηση.. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Προηγούμενες φορές πάτνως θυμάμαι και εγώ ένα γενική θετική αίσθηση και δε θυμαμαι πολλά αρνητικά και αντιδράσεις. Αντιθέτως τώρα εχει αρκετους να αναδεικνύουν τα αρνητικά της. Πλέον είμαι αρκετα προκετειλημένος να κάτσω μόλις έρθει που φοβάμαι ότι θα αρχίσω να βλέπω αρνητικά εκεί που ίσως να μην ειναι για μένα :D

Όσοι επιστρέψατε ενημερώστε μας αν σας επέστρεψαν συνολικά το ποσό μαζί με τα μεταφορικά ή μόνο την αξία της καρέκλας?

Δε χρειάζεται να είσαι προκατειλημμένος καθόλου. Θα την δοκιμάσεις μερικές μέρες και θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Εγώ που δεν κάθομαι στις 90 μοίρες (αλλά στις 100-110) και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ακουμπάω το κεφάλι μου στο προσκέφαλο με βόλεψε και την κράτησα, γιατί είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη που είχα. Παραβλέπω την χύμα συσκευασία, γιατί ευτυχώς η δικιά μου δεν είχε χτυπήματα.

Αν καθόμουν πάντως στις 90 μοίρες σίγουρα θα την επέστρεφα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούτα - συσκευασία , καλά ασχολίαστο , ευτυχώς δεν φαίνεται να έχει χτυπήματα .

Παιδιά δεν ξέρω , 

μάλλον δε μπορώ τελικά να γράψω ακόμη εντυπώσεις ,

έχω πάθει ένα μικρό σοκ και έχει κολλήσει λίγο , το όσο μυαλό μου έχει απομείνει .

Το μόνο που θα γράψω για την ώρα είναι ότι νιώθω μια "κάποια" αποσυμπίεση ,

ή καλύτερα , 

δε νιώθω την συμπίεση που ένιωθα ως τώρα στη μέση σε σχέση με τις προηγούμενες καρέκλες.

Κάθομαι κυρίως σε ξαπλωτή θέση ως τώρα .

Ίσως είναι placebo , θα δείξει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα διάλλειμα και πήγα κ ξάπλωσα κ επανήλθα .

Το λοιπόν , από που να ξεκινήσω

το κάθισμα δεν το νιώθω να "τερματίζει" όπως είδα κ αναφέρθηκε , θα το ήθελα όμως πιο γεμάτο  ,

η κίνηση δεξιά αριστερά που είδα σε ένα βιντεάκι πιο πάνω , δε την κάνει σε μένα , αν κ φοβάμαι να το δοκιμάσω τόσο πολύ δυνατά , 

προσκέφαλο δεν πήρα ευτυχώς δηλαδή , ίσως να μην έκανε δουλειά , όμως δεν το έχω οπότε δεν ξέρω ,

όσον αφορά το ανατομικό της υπόθεσης , φοβήθηκα μόλις είδα από κοντά την μεγάλη καμπυλότητα της μέσης , αλλά η άποψη μου ως τώρα ότι ίσως είναι σωστός σχεδιασμός , τουλάχιστον στην πιο ξαπλωτή θέση , στηρίζει την μέση-πλατη και ίσως έτσι να αποφορτίζεται το βάρος στους χαμηλούς σπονδύλους (που έχω και το μεγαλύτερο πρόβλημα με κήλες ) . 

Τώρα σε πιο όρθια θέση εμένα στηρίζει σωστά απ' ότι φαίνεται την μέση .

Το βάρος που νιώθουν κάποιοι συμφορουμίτες να τους πιέζει , περιμένω να δω , αν ενοχλεί ή αν είναι θέμα συνήθειας , είναι όμως λίγο παράξενη η αίσθηση .

Οι πρώτες εντυπώσεις θετικότατες , ο reflex μηχανισμός δίνει ρέστα μου φαίνεται.

Δεν έχω παίξει αρκετά με ρυθμίσεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα και εγω σημερα, παραγγελια στις 27/11...δεν ειχα καποιο χτυπημα στην συσκευασια, σιγουρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερα τοποθετημενα μεσα τα πραγματα. η συναρμολογηση σχετικα ευκολη. στην αισθηση τωρα...σε πρωτη αποψη πιο ανετη απο μια παλια επισης του δρομεα (απο το 2006), το προσκεφαλο οπως ειπαν ολοι διακοσμητικο, θα πρεπει να καθεσαι τερμα πισω και σε καθετη θεση να στηριζει το κεφαλι, με την ελαφρα καμπουρα που ολοι κανουμε στην υπολογιστη δεν γινεται τιποτα. σε ξαπλα θεση πισω πιο ανετη σιγουρα.

Edit: Παρατηρωντας την καρεκλα καλυτερα ειδα τα εξης:

1) Η βαση εχει μερικες ελαφρες αμυχες, προφανως απο το χαλια πακεταρισμα.

2) Η βαση του αμορτισερ δεν εχει καλυμμα, οκ οχι κατι σημαντικο αλλα η παλια μου του δρομεα ειχε

3) Στη βαση της καρεκλας, δεν ειχαν κοπει τα τελικα νηματα του ραψιματος οποτε τα εκοψα

4) Η καρεκλα τερμα πισω και αν σηκωσεις τα ποδια στο γραφειο ειναι ετοιμη να φυγει πισω, αν κανεις μια θεση μπροστα ειναι πιο σταθερη.

5) Η βαση νομιζω ειναι λιγο σκληρη, ισως ενα μαξιλαρι να βοηθησει

6) Θα κανω λιγο burn-in  να δω πως θα αντιδρασει το κορμι μου στη νεα καρεκλα και βλεπουμε...😇

μερικες φωτο επισυναπτονται παρακατω.

Spoiler

134593163_404458303945009_9084670982317215321_n.jpg

134081506_206829134126906_5000192997862591218_n.jpg

134812751_698602234178423_5964062215455111964_n.jpg

Επεξ/σία από _emperor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είναι φυσιολογικό να σακουλιάσει το mesh με μόλις 4-5 μέρες χρήση? δεν πρέπει να είναι όπως την πρώτη μέρα σφιχτό? Πάντως έτσι δεν με πιέζει στην πλάτη όπως  στην άρχη,είναι πιο αναπαυτική 😀

 

 

 

reflex d.jpg

Επεξ/σία από klx652
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω την εχω απο 26 νοεμβρη κ αν εξαιρεσω το προσκεφαλο που ειναι μονο γ τ ριλαξ σε ολα τ αλλα μ εχει βολεψει αρκετα κ δεν εχω νιωσει ν μ ενοχλει κατι ουτε ν κουραζομαι μετα απο ωρα, το mesh ειναι σφιχτο, αυτο που φαινεται στην πανω φωτο μ φαινεται λαθος κατασκευης , εγω θ επαιρνα τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mesh είναι καρφωτό με συνδετήρες σε ενα τελάρο που κουμπώνει περιμετρικά με κλίπς στο πλαίσιο της πλάτης που δέν εφαρμόζουν και τέλεια..εμένα όταν ήρθε στην πάνω δεξιά γωνία έπαιζε λίγο και του έβαλα λίγο ταινία εσωτερικά στο κλίπς να σφηνώσει οπως κουμπώνει. δεν ξεκινήσαμε και πολύ καλά  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι ένας από τους πολύ λίγους τυχερούς που ενώ παρήγγειλα στις 27/11 με είχαν ειδοποιήσει για παράδοση 15/1-30/1 λόγω καθυστερημένης άφιξης πρώτων υλών

μόλις μου έστειλαν mail ότι η παραγγελία μου έχει αποσταλεί😁

μάλλον από τις τόσες επιστροφές τους δημιουργήθηκε στοκ πρώτων υλών ξανά 😅

βέβαια για να είμαι ειλικρινής με όλα αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τι να περιμένω, ίδωμεν...

Επεξ/σία από vasilisga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...