Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι καρέκλες που στέλνεις από το ΙΚΕΑ εχουν σταθερή πλάτη

Αν ναι τότε είναι άλλο πράγμα αυτό που συζητάμε εδω

Ειχε παρει με 400 ευρω σταθερή πλάτη δεν έκατσε στο ύψος μου και πόναγε η μέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 511
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, coyote2 είπε

οι καρέκλες που στέλνεις από το ΙΚΕΑ εχουν σταθερή πλάτη

Αν ναι τότε είναι άλλο πράγμα αυτό που συζητάμε εδω

Ειχε παρει με 400 ευρω σταθερή πλάτη δεν έκατσε στο ύψος μου και πόναγε η μέση

Oι καρέκλες που έβαλα έχουν σταθερή μεν πλάτη αλλά έχουν καλό tilt (κλίση όλης προς τα πίσω). 

Άλλωστε και η καρέκλα του Πλαισίου tilt έχει, δεν κινείται ξεχωριστά η πλάτη σε σχέση με την έδρα όπως η markus για παράδειγμα.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω κυρίως είναι ότι δεν αξίζει στα 75€. Την είχα πάρει και φθηνότερα και πάλι δεν άξιζε.

Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος αυτή που παραθέτω στα 50€ από ikea ή την άλλη στα 80€ από ότι να δώσει 75€ για αυτή του Πλαισίου. 

Τις είχα και τις 3 και αυτή είναι η γνώμη μου. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Nαι πέρυσι τέτοια περίοδο την είχα πάρει μαζί με την προσφορά της Creative G6 στα 99 ευρώ. :) 

Δυστυχώς καλή στήριξη μέσης και φθηνό δεν πάνε μαζί.

Πάντως πολύ τίμιες και ανθεκτικές στον χρόνο είναι οι συγκεκριμένες που τις έχω δοκιμάσει:

1. https://www.ikea.gr/proioda/karekles/karekles-grafeiou/trohilates-karekles-grafeiou/renberget-peristrefomeni-karekla-me-anaklisi/20339420 την είχα για μερικά χρόνια και πλέον την έχει φίλος (χάρισμα) και την χρησιμοποιεί ακόμα.

Παλιά έψαχνα κάτι φθηνό και είχα πάρει την RENBERGET. Οκ, κάθεσαι αλλά δεν παρέχει υποστήριξη μέσης/πλάτης. Μάλλον προς το "βουλιάζει" λίγο η πλάτη θα το έλεγα.

Τέτοιες καρέκλες είναι μια λύση αλλά δεν συγκρίνονται με του θέματος. Δεν τις θεωρώ εργονομικές για πολύωρη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Oι καρέκλες που έβαλα έχουν σταθερή μεν πλάτη αλλά έχουν καλό tilt (κλίση όλης προς τα πίσω). 

Άλλωστε και η καρέκλα του Πλαισίου tilt έχει, δεν κινείται ξεχωριστά η πλάτη σε σχέση με την έδρα όπως η markus για παράδειγμα.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω κυρίως είναι ότι δεν αξίζει στα 75€. Την είχα πάρει και φθηνότερα και πάλι δεν άξιζε.

Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος αυτή που παραθέτω στα 50€ από ikea ή την άλλη στα 80€ από ότι να δώσει 75€ για αυτή του Πλαισίου. 

Τις είχα και τις 3 και αυτή είναι η γνώμη μου. :) 

Αυτή των 50 είναι της πλάκας για εμένα (1,92/110). Σε αυτή κάθομαι αυτή τη στιγμή. Μπορεί για κάποιον στο μισό μέγεθος από εμένα να είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, aposporis είπε

Αυτή των 50 είναι της πλάκας για εμένα (1,92/110). Σε αυτή κάθομαι αυτή τη στιγμή. Μπορεί για κάποιον στο μισό μέγεθος από εμένα να είναι οκ.

Για κάποιον στο μέγεθος σου δεν κάνει ούτε του ikea που παρέθεσα αλλά ούτε και του plaisiou στα 75€.

Το σχόλιά μου και η συγκρίσεις δεν ήταν με αυτή του θέματος (την οποία και παρήγγειλα και εγώ) αλλά με αυτή του Πλαισίου στα 75€ που προτάθηκε για μια οικονομική (φθηνή) λύση.

Διαβάστε καλύτερα τα όσα γράφω. :) 

 

Στις 23/11/2020 στις 9:18 ΜΜ, lionheart75 είπε

Τελικά τσίμπησα και ένα κανάλι καλωδίων 100cm x 14cm x 6,5cm στα 12€ σε περίπτωση που δεν καθόταν καλά ένα του Ikea που έχω, σύνολο όλα μαζί στα 309€.

https://eshop.dromeas.gr/taktopοiisi-organosi-kalodion/27-κανάλι-καλωδίων.html

Ήθελα καιρό να αλλάξω και επιφάνεια και έκατσε καλά. Το συγκεκριμένο γραφείο σε 160x80 που θα ήταν το ιδανικό αν είχα παραπάνω χώρο βγαίνει στα 70,68€ , το 140x80 που πήρα βγαίνει στα 66,22€! 

https://eshop.dromeas.gr/grafeia-ipallilika/241-oval.html

Δείτε το αν θέλετε κάτι οικονομικό και απλό. Πιστεύω αξίζει. 

Σε σχέση με το ikea linmon που έχω τώρα είναι σίγουρα πιο ανθεκτικό και σταθερό (το linmon έχει αρχίζει και ζορίζεται με τόσο βάρος που έχω πάνω).

 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είμαι 1.95 95 κιλά θα με βολέψει η καρέκλα ; Από το live chat είπαν ότι ενδείκνυται η καρέκλα . Η αλλιώς κάποιος στα κυβικά μου μια άλλη καλή και δοκιμασμένη εναλλακτική ;

Επεξ/σία από dimigero88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ribo7 είπε

Παλιά έψαχνα κάτι φθηνό και είχα πάρει την RENBERGET. Οκ, κάθεσαι αλλά δεν παρέχει υποστήριξη μέσης/πλάτης. Μάλλον προς το "βουλιάζει" λίγο η πλάτη θα το έλεγα.

Τέτοιες καρέκλες είναι μια λύση αλλά δεν συγκρίνονται με του θέματος. Δεν τις θεωρώ εργονομικές για πολύωρη χρήση.

Δεν συγκρίνω αυτές τις καρέκλες με του θέματος αλλά με άλλη "προσφορά" του Πλαισίου. Την του θέματος την έχω παραγγείλει και εγώ, έχοντας αυτή τη στιγμή ήδη 2 "καλούτσικες" καρέκλες. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Oι καρέκλες που έβαλα έχουν σταθερή μεν πλάτη αλλά έχουν καλό tilt (κλίση όλης προς τα πίσω). 

Άλλωστε και η καρέκλα του Πλαισίου tilt έχει, δεν κινείται ξεχωριστά η πλάτη σε σχέση με την έδρα όπως η markus για παράδειγμα.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω κυρίως είναι ότι δεν αξίζει στα 75€. Την είχα πάρει και φθηνότερα και πάλι δεν άξιζε.

Είναι προτιμότερο να πάρει κάποιος αυτή που παραθέτω στα 50€ από ikea ή την άλλη στα 80€ από ότι να δώσει 75€ για αυτή του Πλαισίου. 

Τις είχα και τις 3 και αυτή είναι η γνώμη μου. :) 

η πλάτη αλλάζει θέση όταν την πιέζεις προς τα πίσω του πλαισίου. Δεν είναι σταθερή. Ισως δεν είμαι ειδικός αλλά πηγαίνε μπρος πίσω σαν πλαστικό.... όχι με το μοχλό

αν την πειράξεις πηγαίνει όλη μαζί σαν Γ μπρός πίσω... Τεσπα

Επειδή χρησιμοποιώ και τις 2 και του δρομέα και του πλαισίου γι αυτό είπα ότι αν δεν έχει κάποιος τα λεφτά να πάρει με τα 75 ευρω

 

με σταθερή πλάτη όταν σε πονάει η μέση δε γίνεται τίποτα. Κάπου πρέπει να σε πιέζει.

 

Να φανταστείτε έχουμε περιπτώσεις που αγοράσαμε 40 καρέκλες και κάποιοι άνθρωποι δεν τις άντεξαν. Δεν είναι πάντα θέμα χρημάτων. Είναι το σώμα του καθενός 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Δεν συγκρίνω αυτές τις καρέκλες με του θέματος αλλά με άλλη "προσφορά" του Πλαισίου. Την του θέματος την έχω παραγγείλει και εγώ, έχοντας αυτή τη στιγμή ήδη 2 "καλούτσικες" καρέκλες. :) 

κι εγώ θέλω να την παραγγείλω.

ποια πλάτη και ποιο ύφασμα επέλεξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimaras1 είπε

κι εγώ θέλω να την παραγγείλω.

ποια πλάτη και ποιο ύφασμα επέλεξες;

Την Πήρα με πεντάκτινη βάση βαμμένη μαύρη + πλάτη γκρι mesh + δερματίνη λευκή στο κάθισμα και στο προσκέφαλο για να ταιριάζει με γραφείο oval με μαύρα βαμμένα πόδια (ίδιος κωδικός με καρέκλα) και λευκή επιφάνεια. Στο δωμάτιο όλα τα έπιπλα είναι άσπρα και το pc tower άσπρο επίσης. Σε συνδυασμό με τα ηχεία προσφορά του plaisiou edifier Ρ1700ΒΤ σε λευκά. :D 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Την Πήρα με πεντάκτινη βάση βαμμένη μαύρη + πλάτη γκρι mesh + δερματίνη λευκή στο κάθισμα και στο προσκέφαλο για να ταιριάζει με γραφείο oval με μαύρα βαμμένα πόδια (ίδιος κωδικός με καρέκλα) και λευκή επιφάνεια. Στο δωμάτιο όλα τα έπιπλα είναι άσπρα και το pc tower άσπρο επίσης. Σε συνδυασμό με τα ηχεία προσφορά του plaisiou edifier Ρ1700ΒΤ σε λευκά. :D 

Ωραίος συνδυασμός!

Εγώ θέλω σε total black γιατί υπολογιστής, οθόνη, εκτυπωτής και γραφείο είναι μαύρα (το γραφείο είναι και καφέ).

Πλάτη θα πάρω κι εγώ mesh (μαύρο).

 Αλλά για το κάθισμα η δερματίνη είναι καλή επιλογή (άνεση , αντοχή);

ή μήπως παρω τον τύπο 1 (απλή επένδυση);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimaras1 είπε

Ωραίος συνδυασμός!

Εγώ θέλω σε total black γιατί υπολογιστής, οθόνη, εκτυπωτής και γραφείο είναι μαύρα (το γραφείο είναι και καφέ).

Πλάτη θα πάρω κι εγώ mesh (μαύρο).

 Αλλά για το κάθισμα η δερματίνη είναι καλή επιλογή (άνεση , αντοχή);

ή μήπως παρω τον τύπο 1 (απλή επένδυση);

Εγώ ήθελα αποκλειστικά άσπρο οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Απ την άλλη η δερματίνη καθαρίζεται πανεύκολα ενώ το ύφασμα ίσως αφήσει λεκέ.

Όμως το ύφασμα είναι πιο ανθεκτικό και δροσερό το καλοκαίρι.

Είναι ανάλογα τι θέλεις και σου αρέσει. Εμένα μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά η δερματίνη και ακόμα και αν είχε επιλογή για λευκό ύφασμα δεν θα το έπαιρνα καθώς θα λερωνόταν σχετικά εύκολα. 

Εφόσον τα θέλεις όλα σε μαύρο πήγαινε και σε μαύρο ύφασμα εκτός και αν κάνεις κάποιο άλλο συνδυασμό με μαύρο mesh στην πλάτη, μαύρα βαμμένα πόδια και σκούρο γκρι ύφασμα αντί για μαύρο. Να μην είναι όλα μαύρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Όμως το ύφασμα είναι πιο ανθεκτικό και δροσερό το καλοκαίρι.

Off topic

Επειδή κ εγώ με δερμάτινη πήρα, δεν είναι για καλοκαίρι, ζεσταίνεσαι φουλ. 

Τέλεια λύση όμως, εφτιαξα ένα λεπτό μαξιλάρι που η μία πλευρά είναι τζελ και η άλλη memory latex ( είχα ένα κομμάτι δειγματικο από technogel) και η διαφορά είναι τεράστια κ σε σχέση με υφασμάτινη καρέκλα το καλοκαίρι, ειδικά αν ιδρώνεις εύκολα. 

Κάτι τέτοιο https://a.aliexpress.com/_mOSH9db 

Πιστεύω είναι must για όποιον έχει θέμα το καλοκαίρι. Αλλά εξαρτάται και η ποιότητα του τζελ για το πόσο απόδοση έχει.

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Εγώ ήθελα αποκλειστικά άσπρο οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Απ την άλλη η δερματίνη καθαρίζεται πανεύκολα ενώ το ύφασμα ίσως αφήσει λεκέ.

Όμως το ύφασμα είναι πιο ανθεκτικό και δροσερό το καλοκαίρι.

Είναι ανάλογα τι θέλεις και σου αρέσει. Εμένα μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά η δερματίνη και ακόμα και αν είχε επιλογή για λευκό ύφασμα δεν θα το έπαιρνα καθώς θα λερωνόταν σχετικά εύκολα. 

Εφόσον τα θέλεις όλα σε μαύρο πήγαινε και σε μαύρο ύφασμα εκτός και αν κάνεις κάποιο άλλο συνδυασμό με μαύρο mesh στην πλάτη, μαύρα βαμμένα πόδια και σκούρο γκρι ύφασμα αντί για μαύρο. Να μην είναι όλα μαύρα. 

Ευχαριστώ!

Θα επιλέξω τελικά total black με ύφασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...