Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Markus 10 χρόνια κοντά και η προσωπική μου εμπειρία με την καρέκλα είναι ότι είναι πολύ γερή, στιβαρή και άνετη...Επίσης είμαι 1.80.

Ελπίζω η Reflex-d να είναι μια αναβάθμιση και όχι υποβάθμιση. Η διαφορά της τιμής της reflex-d με δερματίνη είναι 30 ευρώ πάνω, οπότε δεν είναι και κάτι φοβερό αν είναι καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 511
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, eaglos είπε

Από τις εικόνες και τα βίντεο είναι ξεκάθαρο ότι δεν σε στηρίζει όταν κάθεσαι σε ορθή γωνία.
Εδώ που δεν είναι καν σε ορθή γωνία και πάλι δεν ακουμπά η πλάτη του.

1.jpg.3891d45c324d3daca1a3104f282c8f0d.jpg

Ο μόνος τρόπος για να ακουμπήσεις την πλάτη και το προσκέφαλο είναι να "αράξεις".

2.jpg.62b521a96659d8f4d9da5c2d6f3fdc7d.jpg

Η Ikea Markus έχει το ίδιο θέμα αλλά σε μικρότερο βαθμό μιας και η γωνία της πλάτης δεν είναι τόσο έντονη. Δυστυχως,
δεν διαθέτει ρυθμιζόμενα μπράτσα καθ' ύψος οπότε έφαγε άκυρο από εμένα.

Από τις φώτο που παρατέθηκαν γίνεται φανερό ότι για να σε στηρίξει το πίσω μέρος της καρέκλας στην πλάτη πρέπει να καθίσεις και άλλο πιο πίσω.

Όμως δεν μπορείς, γιατί ακουμπάς στο κάτω μέρος της καρέκλας με το μέσα μέρος των ποδιών (κνήμη) στην κλείδωση των γονάτων, εκτός και αν είσαι αρκετά ψηλός και έχεις μεγάλου μήκους μηριαία οστά.

Σε αυτή την περίπτωση, θα καθίσεις σε ορθή γωνία, αλλά όντας ψηλός μπορεί το κεφάλι σου να βρεθεί σε άβολη θέση-εκτός στήριξης από το προσκέφαλο. Ίσως τελικά για ορθή γωνία σώματος να πλεονεκτούν οι ψηλοί.

Επεξ/σία από deltaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deltaf είπε

Από τις φώτο που παρατέθηκαν γίνεται φανερό ότι για να σε στηρίξει το πίσω μέρος της καρέκλας στην πλάτη πρέπει να καθίσεις και άλλο πιο πίσω.

Όμως δεν μπορείς, γιατί ακουμπάς στο κάτω μέρος της καρέκλας με το μέσα μέρος των ποδιών (κνήμη) στην κλείδωση των γονάτων, εκτός και αν είσαι αρκετά ψηλός και έχεις μεγάλου μήκους μηριαία οστά.

Σε αυτή την περίπτωση, θα καθίσεις σε ορθή γωνία, αλλά όντας ψηλός μπορεί το κεφάλι σου να βρεθεί σε άβολη θέση-εκτός στήριξης από το προσκέφαλο. Ίσως τελικά για ορθή γωνία σώματος να πλεονεκτούν οι ψηλοί.

Η έδρα είναι συρόμενη και στις εικόνες δεν είναι ρυθμισμένη στην τέρμα πίσω θέση από όσο μπορώ να διακρίνω. Είμαι 1.80 και με στηρίζει και χαμηλά στην μέση και ψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιδανική θέση για καρέκλα γραφείου, πρέπει να είναι κάπως έτσι

Βέβαια η συγκεκριμένη είναι herman miller και παίζει σε άλλη κατηγορία

https://pergochairs.com/wp-content/uploads/2019/01/thumb-1-1.jpg

https://pergochairs.com/wp-content/uploads/2019/01/thumb-3-1.jpg

Επεξ/σία από mikegad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mykostis είπε

Η έδρα είναι συρόμενη και στις εικόνες δεν είναι ρυθμισμένη στην τέρμα πίσω θέση από όσο μπορώ να διακρίνω. Είμαι 1.80 και με στηρίζει και χαμηλά στην μέση και ψηλότερα.

Προφανώς και αν μπορεί η έδρα να μετατοπισθεί και άλλο πίσω (από ότι δείχνουν οι φώτο παραπάνω) δεν υπάρχει θέμα στο να καθίσεις σε ορθή γωνία.

Ίσως μόνο για κάποιους με ύψος κάτω από 1.70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άρχισα να ψάχνω καρέκλα όλως τυχαίως το προηγούμενο ΣΚ δίχως να έχω υπόψη τη black friday, καθώς δε με τρελαίνουν οι εκπτώσεις που συνήθως παίζουν όπου η reflex d ήταν στα 370 περίπου ευρώ και δεν υπήρχε να δώσω τόσα χρήματα προσωπικά, κάθομαι 2-3 ώρες το σκ μόνο και αυτό όχι κάθε βδομάδα, οπότε δεν άξιζε

Τη Δευτέρα είδα ότι έπεσε στα 226 και χεστηκ@ από τη χαρά μου

Όλη τη βδομάδα την έφαγα ψάχνοντας να βρω καρέκλα, reviews, ανάμεσα σε άλλες gaming και μη. Είχα επίσης βρει την akracing ex core στα 209 ευρώ από eshop και ήμουν σε μεγάλο δίλημμα. Δε με ενδιέφερε το "εφέ" του gaming, ήθελα τη καλύτερη δυνατή καρέκλα, πιο ποιοτικη με περισσότερες ρυθμίσεις για τα χρήματα που έδινα. Για την akracing είχα διαβάσει διαφορά reviews με αρκετά θετικά σχόλια και για τη τιμή της φαινόταν αρκετά καλή. Το θέμα με τη reflex d είναι ότι δεν υπάρχουν τεστ, συγκριτικά, οτιδήποτε και όταν κάποιος είναι σε επαρχεία και οι μόνες καρέκλες που έχει δοκιμάσει είναι οι κλασικές αδιάφορες που έχουν όλα τα γραφεία εκεί υπάρχει πρόβλημα

Τέλος πάντων με τα πολλά και τα λίγα τη Παρασκευή και η ώρα 23:30 είχα καταλήξει να πάρω την reflex D

Κάνω τις επιλογές μου, ωραία όλα καλά και εκεί που πάω να πληρώσω μου βγάζει 272 ευρώ και παθαίνω κοκομπλοκο ώσπου κατάλαβα ότι χρεώνει 45 ευρώ μεταφορικά. Τραγικό

Στα 345 ευρώ είχα βρει τη Secret lab omega με δωρεάν μεταφορικά από Πολωνία παρακαλώ, η οποία θεωρείται γενικά κορυφαία με εξαιρετικά reviews. Εκεί που φτασαμε στη τιμή ίσως τα 70 ευρω διάφορα να άξιζε να πάω στη secret lab

Τέλος πάντων, εν τέλει παρήγγειλα τη reflex d, λίγο επειδή είναι ελληνική, λίγο επειδή θα την έχω πιο νωρίς

Το αν έκανα καλή επιλογή θα φανεί

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, vasilisga said:

Κάνω τις επιλογές μου, ωραία όλα καλά και εκεί που πάω να πληρώσω μου βγάζει 272 ευρώ και παθαίνω κοκομπλοκο ώσπου κατάλαβα ότι χρεώνει 45 ευρώ μεταφορικά. Τραγικό

Yeah, πέρσι ήταν η καλύτερη φάση που είχαμε ανοιχτά καταστήματα με αυτή την τιμή κι έτσι γλυτωνες τα μεταφορικά.

Τώρα ουσιαστικά  με αυτά την παίρνεις στην τιμή που την πήρα κι εγώ το Σεπτέμβριο του 2019 με υψηλότερη τιμή (παρέλαβα από κατάστημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Yeah, πέρσι ήταν η καλύτερη φάση που είχαμε ανοιχτά καταστήματα με αυτή την τιμή κι έτσι γλυτωνες τα μεταφορικά.

Τώρα ουσιαστικά  με αυτά την παίρνεις στην τιμή που την πήρα κι εγώ το Σεπτέμβριο του 2019 με υψηλότερη τιμή (παρέλαβα από κατάστημα).

εχω την εντύπωση οτι η παραλαβή θα είναι απο το κατάστημα. την έβαλα ετσι και με αφησε αν την παραγγείλω. το δοκιμάσατε και δεν σας άφηνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, barbariangr said:

εχω την εντύπωση οτι η παραλαβή θα είναι απο το κατάστημα. την έβαλα ετσι και με αφησε αν την παραγγείλω. το δοκιμάσατε και δεν σας άφηνε;

Δεν είναι κλειστό το κατάστημα? Τέτοιο μήνυμα βγάζει αν θυμάμαι καλά, μια γρήγορη ματιά έριξα γιατί την έχω από πέρσι την καρέκλα οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω παραπάνω. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν είναι κλειστό το κατάστημα? Τέτοιο μήνυμα βγάζει αν θυμάμαι καλά, μια γρήγορη ματιά έριξα γιατί την έχω από πέρσι την καρέκλα οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω παραπάνω. 😛

 

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν είναι κλειστό το κατάστημα? Τέτοιο μήνυμα βγάζει αν θυμάμαι καλά, μια γρήγορη ματιά έριξα γιατί την έχω από πέρσι την καρέκλα οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω παραπάνω. 😛

ελα μου ντε. με αφησε να το επιλέξω και έτσι την παρήγγειλα. ελπιζω να μην μου βγει ξινο, γιατι διαβάζω άσχημα πράγματα για τους ψηλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω θ παραλαβω απο το καταστημα total black που ειχε ετοιμοπαραδοτη, γενικα μπορεις ν βαλεις παραλαβη απο καταστημα , απλα πρεπει ν εχεις εξοφλησει κ μετα περνας μονο ν παραλαβεις, αυτο γινεται οποτε οποιος εχει κοντα καταστημα γλυτωνει τα μεταφορικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως εάν μπορεί να στηρίξει σωστά τη μέση και τη πλάτη σε κλίση σώματος 90-110 μοίρες είναι οκ. Δεν είναι απαραίτητο να στηρίζεται και το κεφάλι πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

52 minutes ago, Thresh said:

Δεν είναι κλειστό το κατάστημα? Τέτοιο μήνυμα βγάζει αν θυμάμαι καλά, μια γρήγορη ματιά έριξα γιατί την έχω από πέρσι την καρέκλα οπότε δεν χρειάστηκε να ψάξω παραπάνω. 😛

43 minutes ago, barbariangr said:

 

ελα μου ντε. με αφησε να το επιλέξω και έτσι την παρήγγειλα. ελπιζω να μην μου βγει ξινο, γιατι διαβάζω άσχημα πράγματα για τους ψηλούς.

Τα καταστηματα συνηθως ειναι κανονικα ανοικτα για πελατες χονδρικης και επαγγελματικα ΑΦΜ.

Θεωρητικα δεν πρεπει να σας αφησουν να παραλαβετε απο το καταστημα αν δεν εχετε επαγγελματικο ΑΦΜ (ή ειδικου καθεστωτος), ωστοσο δεδομενων των συνθηκων με τις μεταφορικες μπορει και να το κανουν για ευκολια ολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfaeffe είπε

 

Τα καταστηματα συνηθως ειναι κανονικα ανοικτα για πελατες χονδρικης και επαγγελματικα ΑΦΜ.

Θεωρητικα δεν πρεπει να σας αφησουν να παραλαβετε απο το καταστημα αν δεν εχετε επαγγελματικο ΑΦΜ (ή ειδικου καθεστωτος), ωστοσο δεδομενων των συνθηκων με τις μεταφορικες μπορει και να το κανουν για ευκολια ολων.

έκοψα τιμολόγιο. ίσως γιαυτό, τώρα που το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...