Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς κι εγώ θα επιστρέψω την καρέκλα, έστειλα ήδη το σχετικό email και περιμένω απάντηση.

Εμένα το θέμα μου ήταν πως ένιωθα την βάση της στενή και περιοριστική, τουλάχιστον σε συγκριση με την ΙΚΕΑ Markus που είχα συνηθήσει. Κατα τα άλλα, η ποιότητα κατασκευής εξαιρετική, η συναρμολογηση πανευκολη και οι ρυθμίσεις πολλές για σχεδον τα πάντα. Όσον αφορά το προσκέφαλο που πολλοί ανέφεραν, σε εμένα δεν εφαρμοζει ουτε κατα διάνοια (1.90m) αλλά δεν περίμενα και κατι τετοιο.

Λυπάμαι που την επιστρέφω, μακάρι να βρω μια αντίστοιχης ποιότητας σε αυτή την τιμη που να μου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν μια εβδομάδα η καρέκλα μου φαίνεται αρκετά βολική στην πλάτη. Δύο ενστάσεις έχω μόνο.

Μάλλον το μαξιλαράκι στο κεφάλι είναι εντελώς άχρηστο (τζάμπα τα επιπλέον 25Ε)

Και το πιο βασικό μειονέκτημα είναι ότι το μαξιλάρι του καθίσματος είναι μάλλον αρκετά μαλακό με αποτέλεσμα να κάθομαι πάνω στη βάση γεγονός που είναι κουραστικό και επίπονο μετά από αρκετή ώρα). Αντιμετωπίζεται παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jeronymo είπε

Μετά από σχεδόν μια εβδομάδα η καρέκλα μου φαίνεται αρκετά βολική στην πλάτη. Δύο ενστάσεις έχω μόνο.

Μάλλον το μαξιλαράκι στο κεφάλι είναι εντελώς άχρηστο (τζάμπα τα επιπλέον 25Ε)

Και το πιο βασικό μειονέκτημα είναι ότι το μαξιλάρι του καθίσματος είναι μάλλον αρκετά μαλακό με αποτέλεσμα να κάθομαι πάνω στη βάση γεγονός που είναι κουραστικό και επίπονο μετά από αρκετή ώρα). Αντιμετωπίζεται παρόμοιο πρόβλημα;

Έχω την Action D που νομίζω είναι παρόμοιο το κάθισμα, και έχω παρατηρήσει και εγώ το ίδιο πράγμα, δεν είναι αρκετά "αφράτο". Για λίγες ώρες είναι μια χαρά, αλλά για 8ωρη εργασία σίγουρα είναι λίγο ενοχλητικό. Αλλά τουλάχιστον σε κάνει να θες να σηκωθείς, οπότε ξεπιάνεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Έχω την Action D που νομίζω είναι παρόμοιο το κάθισμα, και έχω παρατηρήσει και εγώ το ίδιο πράγμα, δεν είναι αρκετά "αφράτο". Για λίγες ώρες είναι μια χαρά, αλλά για 8ωρη εργασία σίγουρα είναι λίγο ενοχλητικό. Αλλά τουλάχιστον σε κάνει να θες να σηκωθείς, οπότε ξεπιάνεσαι!

 

1 ώρα πριν, Jeronymo είπε

Μετά από σχεδόν μια εβδομάδα η καρέκλα μου φαίνεται αρκετά βολική στην πλάτη. Δύο ενστάσεις έχω μόνο.

Μάλλον το μαξιλαράκι στο κεφάλι είναι εντελώς άχρηστο (τζάμπα τα επιπλέον 25Ε)

Και το πιο βασικό μειονέκτημα είναι ότι το μαξιλάρι του καθίσματος είναι μάλλον αρκετά μαλακό με αποτέλεσμα να κάθομαι πάνω στη βάση γεγονός που είναι κουραστικό και επίπονο μετά από αρκετή ώρα). Αντιμετωπίζεται παρόμοιο πρόβλημα;

Και εμενε αρχισε να με ποναει αρκετα κατω στη μεση στην αρχη εδειχνε οκ αλλα πειραματιζομαι μερες και δεν μπορεσα να βρω καποια θεση που να ειναι 100% ανετη και ξεκουραστη. Αυριο θα στειλω για επιστροφη λογικα θα χασω ενα 50αρικο απο τα μεταφορικα συν τα μεταφορικα που θα πληρωσω για να την επιστρεψω αλλα δεν ειναι τιποτα μπροστα στην υγεια μας. Το ιδιο θεμα αναφερουν και καποιοι στο skroutz. Εχω βαλει μαξιλαρι τωρα πισω κατω και στο καθισμα και ειναι καπως καλυτερα. Πολυ κριμα γιατι στην αρχη εδειχνε κομπλε αλλα σε πολυωρο καθισμα θα με βγαλει θεμα με την μεση γρηγορα. Ελπιζω να μην εχω θεμα με την επιστροφη και μαλλον θα παω σε καποια anda seat σε παρομοια τιμη. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, deltaf είπε

Δηλαδή το σφουγγάρι της έδρας είναι τόσο μαλακό που από την πίεση φθάνει να ακουμπά στην σκληρή βάση;

(Πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται;)

Εγω ειμαι 1.73 70 κιλα περιμενα να μου κατσει κουτι σε πολυωρο κατσιμο αλλα η μεση αρχισε να την ακουει μετα τις 2 πρωτες μερες. Δεν ξερω αν φταιει το καθισμα η η κλιση που εχει στο κατω μερος. Ειναι ταλαιπωρια μερες που ειναι με το lockdown πεταξαμε και το κουτι γιατι ηταν διαλυμενο οποτε ειναι μανουρα πιστευω θα την συσκευασει η εταιρια κουριερ να την στειλουμε χωρις προβλημα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα παιδιά που διαβάζω ότι μερικούς δεν σας βόλεψε. Ειλικρινά λυπάμαι!

Εμένα μετά από μερικές μέρες χρήσης με έχει ικανοποιήσει αρκετά και είμαι συνολικά ευχαριστημένος από την αγορά. 

Επίσης με έχει βολέψει ιδιαίτερα στη μέση και μπορώ να κάθομαι ώρες χωρίς να πιάνομαι ή να έχω ενόχληση στο σημείο αυτό.

Τα σημαντικά μειονεκτήματα που βρήκα εγώ είναι τα εξής παρακάτω, που αν μας διαβάζουν καλό θα είναι να τα λάβουν υπόψη τους για μελλοντική αναβάθμιση της, καθώς η κανονική τιμή της καρέκλας την μεγαλύτερη περίοδο του χρόνου είναι στα 300+ ευρώ και για μένα είναι ανεπίτρεπτο.

1. Τα ροδάκια έχουν πολύ κακή ποιότητα κύλισης και σε απλή μοκέτα ρολάρουν με αρκετή δυσκολία με αποτέλεσμα να παίρνεις μαζί σου και την μοκέτα τις περισσότερες φορές. Απαράδεκτο για καρέκλα αυτής της κατηγορίας τιμής καθώς είχα καρέκλες με πολύ καλύτερη ποιότητα κύλισης στα ροδάκια τους που κόστιζαν τα μισά και πλέον χρήματα (ADX race 19 στα 100€ πέρυσι, Nitro 550 στα 149€ κλπ). Θα ψάξω να βρω aftermarket οπωσδήποτε. 

2. To μαξιλαράκι αυχένα - κεφαλιού είναι διακοσμητικό. Εμένα δεν με βολεύει ιδιαίτερα ούτε σε relax-ξαπλωτή στάση. Χρειάζεται ανασχεδιασμός για να προσφέρει πραγματικά αυτό για το οποίο φτιάχτηκε. Διαφορετικά απλά προσφέρει στο γενικό look της καρέκλας.

3. Το αφρώδες υλικό στην έδρα της καρέκλας είναι λίγο. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, ξαναλέω 300+ ευρώ κανονική τιμή, χρειάζεται περισσότερο για να είναι πιο αναπαυτική. Η καρέκλα με το που κάθεσαι καταλαβαίνεις ότι έφτασες σχεδόν στον πάτο. Δεν με κουράζει σε πολύωρη χρήση προς το παρόν καθώς είναι καινούργια αλλά σε βάθος χρόνου φοβάμαι ότι ίσως αλλάξει αυτό. Είμαι 1,80m, 83 κιλά για όποιον ρωτήσει.

Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι δεν υπάρχει τέλεια καρέκλα. Και όσοι εκθειάζουν κάτι γιατί απλά τους έκατσε καλά ή γιατί έτσι θέλουν ή γιατί έχουν τους λόγους τους δεν πρέπει να είναι απόλυτοι καθώς είναι πιθανό να μην κάνει σε άλλους. ;) 

 

30 λεπτά πριν, deltaf είπε

Δηλαδή το σφουγγάρι της έδρας είναι τόσο μαλακό που από την πίεση φθάνει να ακουμπά στην σκληρή βάση;

(Πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται;)

Δεν είναι μαλακό, είναι λίγο. Δεν έχει πάχος είναι λεπτό. Η markus για παράδειγμα που έχω (η οποία βέβαια έχει άλλα μειονεκτήματα) έχει πιο παχιά, φουσκωτή, αναπαυτική έδρα. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω απο την smart-d απογοητευθηκα το καθισμα της ειναι πολυ μικρο και αισθανομαι οτι δεν μου φτανει μαλλον θα την επιστρεψω. γιατι μου οταν καθομαι με ποναει και η μεση μαζι ε αυτα που ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν είναι μια καρέκλα που αξίζει τα 230€ για τα παραπάνω δεν το συζητάω καν.

Το μαλακό αφρολεξ στο κάθισμα και το άκυρο προσκέφαλο δε δικαιολογούνται.

 

Η καρέκλα των 50€ που είχα εδώ και 10+ χρόνια (αγορασμενη από praktiker), φέτος μαλακωσε το αφρολεξ της και πάλι δεν ακουμπάω τη βάση όταν κάθομαι!

Επεξ/σία από Jeronymo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω να παραλάβω σήμερα και μετά από τα τελευταία μηνύματα σκέφτομαι μήπως τη στείλω όπως είναι πίσω. Να μη μπω καν στη διαδικασία να ξαναπακετάρω. Αφού έγινε η όλη διαδικασία βέβαια θα τη δοκιμάσω, αλλά μου φαίνεται κουφό το ότι πήραμε μια καρέκλα σε προσφορά στα 230 η οποία σήμερα έχει 340 και υποτιθέμενη αρχική τιμή 380.

Δλδ για να πάρει κάποιος μια "καλή" καρέκλα πρέπει να δώσει χιλιάρικο? Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με καρέκλα του Δρομέα, και τώρα έχω τη Markus από ΙΚΕΑ. Ελπίζω να μην καταλήξει η Reflex D σε συγγενή...

Εν τω μεταξύ όταν είχα πάρει τη Markus λέω ας κάνω την υπέρβαση να πάρω μια καλή καρέκλα με 200€. Τώρα με τη Reflex D λέω, δε μπορεί, τόσα καλά σχόλια, ελληνική εταιρία, αρκετά παραμετροποιήσημη καρέκλα, δε μπορεί να μην είναι καλή, ας κάνω μια υπέρβαση (στην τιμή) για να με ικανοποιήσει εκεί που δεν το έκανε η Markus.

Ελπίζω να παραλάβω σήμερα και να σας πω και τις δικές μου εντυπώσεις

Επεξ/σία από nikos16717
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια αυτοί που την πήραν στην κανονική της τιμή αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με το μαξιλάρι;

Σκεφτόμουν μήπως τα υλικά των καρεκλών της προσφοράς είναι χαμηλότερης ποιότητας. Μου φαίνεται απίθανο μια καρέκλα των 350€ να έχει τόσα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, αν και συνολικά είμαι ικανοποιημένος από την καρέκλα, και εγώ νιώθω να "τερματίζω" το υλικό του καθίσματος και πιάνομαι μετά από λίγο...

σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιου τύπου μαξιλάρι

https://www.skroutz.gr/c/4321/iatrika-maksilaria.html?keyphrase=με+gel

έχει κανείς εμπειρία? προσφέρουν κάτι ή πεταμένα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα χθες στο chat και σήμερα θα κάνω αίτημα επιστροφής θα την στείλω με acs λογικά να δω μεταφορικά γιατί δεν τα καλύπτουν. Εμένα η μέση με πονάει και στον ύπνο 2 μέρες τώρα και όντως τερματίζει το κάθισμα και είμαι μόνο 70 κιλά. Η πλάτη είναι κομπλέ. Θα αναφέρω πως θα καταλήξει όλο αυτό και σήμερα αν μπορέσω θα την στείλω Σέρρες. Με στεναχώρησε και κυρίως η μέση δεν περίμενα κάτι τέτοιο μέσα σε λίγες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν βρηκα πουθενα μεταφορικη Χαλκιδικη και οι κουριερ ζητανε 120 ευρω να την στειλουν Θεσσαλονικη και κανα 50αρικο ακομα για Σερρες. Στο μεταξυ μεγαλα κουτια δεν εχει καμια εταιρια κουριερ. Οποτε θα την βαλω αγγελια στα 200 ευρω με παραλαβη στο μερος μου και αν φυγει εφυγε. Αλλιως θα παει στον καδο. Δεν βλεπω αλλη λυση. Πηρα και τηλεφωνο στον δρομεα το πρωτο πραγμα που με ειπε ειναι "τα μεταφορικα δικας σας". 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα και θα τη συγκρίνω λίγο με τη Markus που είχα.

Καταρχήν η κούτα ήταν έτοιμη να ανοίξει, όπως είπαν και κάποιοι παραπάνω η συσκευασία είναι απαράδεκτη.

Στα της καρέκλας, δε θα αναφέρω άποψη για πολύωρη χρήση μιας και έχω καθίσει μόνο 1 ώρα μέχρι τώρα.

Αρχικά η καρέκλα έχει ένα σκισιματάκι στο μαξιλάρι στο κάτω μέρος της έδρας (έχω ενημερώσει το δρομέα και περιμένω απάντηση)

Spoiler

20201228_171047.jpg.b14d2b57b95b186f7ea22f67fe9a414a.jpg

Τα ροδάκια ήταν σαν κολλημένα, έβαλα λίγο WD40 και βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση (η Markus έχει πιο ποιοτικά)

Επίσης σε σχέση με τη Markus έχω την εντύπωση ότι η Markus είναι πιο στιβαρή-σταθερή.

Τέλος, από το λίγο που κάθισα μπορω  να πω ότι η καρέκλα στην πιο όρθια θέση της είναι πιο ξαπλωτή απ'ότι θα ήθελα και το προσκέφαλο είναι μονο για όταν είσαι ξαπλωμένος

Δε θα βιαστώ να απογοητευτώ, θα της δώσω λίγο χρόνο ....

Για την ιστορία να πω ότι είμαι 1,70 , 78kg

και 2 φώτο της καρέκλας μαζί με τη Markus. Το χρώμα  ειναι ανοικτό γκρι

Spoiler

20201228_172952.jpg.7c6530ac233c63f36b985be4b927a750.jpg20201228_173125.jpg.11f59c98d30faa1ca5690aebbcd48f07.jpg

 

Επεξ/σία από nikos16717
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...