Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΡΕΚΛΑ] δρομέας reflex d 227€ [ΤΕΛΟΣ]


artlu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dinosz750 είπε

Έχω την ίδια πλέξη αλλά σε μαύρο και 12 μέρες/10+ ώρες που κάθομαι (1,83 100 κιλά) είναι σαν καινούργιο τo mesh-διχτυ, δεν κάνει το παραμικρό κύμα. Παρατηρώ πως δεν πρέπει να είναι μαύρη η δική σου, όπως ούτε του άλλου συμφορουμιτή που είχε το ίδιο θέμα.  Ίσως κάποια αστοχία υλικού στο συγκεκριμένο χρώμα.

Όσο για το "απορώ που στηρίχθηκαν όλοι όσοι την εκθείαζαν" δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

Σωστά, Η καρέκλα μου είναι με γκρι mesh και λευκή δερματίνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 511
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίσως λόγω πολλών παραγγελιών πήγε για βοήθεια κάποιος που δέν ήταν προπονημένος στο τέντωμα και δέν εχει να κάνει με το υλικό

Πάλι το ινσόμνια έβαλε το χεράκι του!!

Επεξ/σία από klx652
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε τελικά η ώρα της επιστροφής. Και σε εμένα το mesh χαλάρωσε και το αφρολεξ του καθίσματος φαίνεται να πατήθηκε (ή ήταν από την αρχή έτσι). Αν βάλεις την παλάμη σου επάνω στην έδρα φαίνεται ότι το ύφασμα είναι τεντωμένο και από κάτω υπάρχει μικρό κενό.

Σκέφτομαι να την πάω σε δύο κομμάτια πίσω. Να βγάλω μόνο την πλάτη και τα χερούλια και το κάθισμα μαζί με τα ροδάκια να τα αφήσω όπως είναι. Πιστεύω να μην έχουν πρόβλημα.

Έχει γυρίσει κάνεις καρέκλα στο μαγαζί της Αθήνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jeronymo είπε

Ήρθε τελικά η ώρα της επιστροφής. Και σε εμένα το mesh χαλάρωσε και το αφρολεξ του καθίσματος φαίνεται να πατήθηκε (ή ήταν από την αρχή έτσι). Αν βάλεις την παλάμη σου επάνω στην έδρα φαίνεται ότι το ύφασμα είναι τεντωμένο και από κάτω υπάρχει μικρό κενό.

Σκέφτομαι να την πάω σε δύο κομμάτια πίσω. Να βγάλω μόνο την πλάτη και τα χερούλια και το κάθισμα μαζί με τα ροδάκια να τα αφήσω όπως είναι. Πιστεύω να μην έχουν πρόβλημα.

Έχει γυρίσει κάνεις καρέκλα στο μαγαζί της Αθήνας;

Το αφρολέξ του καθίσματος πέρνει την «φόρμα» του @@ αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα καθώς δεν χάνει τις ιδιότητες του.
Το είχα φοβηθεί και εγώ στην αρχή αυτό καθώς το είχα παρατηρήσει μετά από λίγο καιρό που είχα την καρέκλα στην κατοχή μου αλλά ένα χρόνο μετά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα στο πολύωρο κάθισμα. (και είμαι 102 κιλά :( )
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδυασμός του γεγονότος ότι κάθησε το αφρολεξ με το ότι ακουμπαω στη σκληρή επιφάνεια της έδρας όταν κάθομαι με έβαλε σε σκέψεις ότι δε γέμισαν σωστά το κάθισμα.

Εσύ που την έχεις ένα χρόνο ακουμπάς στη σκληρή επιφάνεια της έδρας; Ή τα φετινά αφρολεξ μόνο, είναι τόσο μαλακά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες μάλλον το πνεύμα των γιορτινών ημερών ήθελε να παραλάβω εγκαίρως τη καρέκλα πριν τη πρωτοχρονιά σε αντίθεση με τις 15-30 Γενάρη που μου έλεγαν αρχικά και έτσι την παρέλαβα σήμερα

είμαι πολύ ενθουσιασμένος φυσικά😁

η κούτα της αποστολής ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και το περιεχόμενο άθικτο

τα μέρη της καρέκλας φαίνονται να μην έχουν κάποιο ελάττωμα εν αρχή, και η γενική εικόνα εμπνέει πολύ καλή ποιότητα και στιβαρή κατασκευή

στο θέμα της άνεσης τώρα που είναι και το μείζον, εμένα μου φαίνεται μια χαρά, βέβαια δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά αυτή είναι η αρχική μου εντύπωση, είμαι 1,71 και 63 κιλά

πολλές ρυθμίσεις παραμετροποίησης, στο κομμάτι της μέσης παρέχει όση στήριξη χρειάζομαι, τα χερούλια σε ιδανικό ύψος και πλάτος, ακόμη και το προσκέφαλο με μικρή κλίση προς τα πίσω για άραγμα μου φαίνεται ικανοποιητικό, θα μπορούσε όμως να είναι και καλύτερο

σε όρθια θέση εργασίας είναι οκ, θα ήθελα λίγο πιο ισχυρή-σκληρή στήριξη στη μέση και όχι να πηγαίνει μέσα τόσο εύκολα ο μηχανισμός (ίσως θα μπορούσε να ρυθμίζεται από κάπου η σκληρότητα) και η όλη καρέκλα έχει μια μικρή κλίση προς τα πίσω

για άραγμα σε pc που τη θέλω είναι πολύ καλή θα έλεγα, για επαγγελματική χρήση που θέλεις να εργάζεσαι σε πιο όρθια θέση μάλλον υπάρχουν και καλύτερες επιλογές

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρε κανεις σε λευκο δερμα? η δικη μου δεν ειναι οσο λευκο το περιμενα ισως πιο πολυ σε εκρου θυμιζει..(μην κοροιδεψετε για το εκρου :lol:)

επισης κατι που διαβασα και πιο πανω..το δερμα στην εδρα ειναι τεντομενο και απο κατω υπαρχει κενο μεχρι το αφρολεξ (η οτι ειναι δεν ξερω). ετσι ειναι το φυσιολογικο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mixos23 είπε

 

επισης κατι που διαβασα και πιο πανω..το δερμα στην εδρα ειναι τεντομενο και απο κατω υπαρχει κενο μεχρι το αφρολεξ (η οτι ειναι δεν ξερω). ετσι ειναι το φυσιολογικο?

ευχαριστω

Εμένα πάντως έτσι είναι, αν και δεν έχω βάλει δέρμα, έχω το μαύρο υφασμάτινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Jeronymo είπε

Ήρθε τελικά η ώρα της επιστροφής. Και σε εμένα το mesh χαλάρωσε και το αφρολεξ του καθίσματος φαίνεται να πατήθηκε (ή ήταν από την αρχή έτσι). Αν βάλεις την παλάμη σου επάνω στην έδρα φαίνεται ότι το ύφασμα είναι τεντωμένο και από κάτω υπάρχει μικρό κενό.

Σκέφτομαι να την πάω σε δύο κομμάτια πίσω. Να βγάλω μόνο την πλάτη και τα χερούλια και το κάθισμα μαζί με τα ροδάκια να τα αφήσω όπως είναι. Πιστεύω να μην έχουν πρόβλημα.

Έχει γυρίσει κάνεις καρέκλα στο μαγαζί της Αθήνας;

Και μένα έτσι είναι η έδρα. Η δερματινη είναι τεντωμένη και από κάτω κενό μέχρι το αφρολεξ. Σου είπαν ότι αν την επιστρέψεις θα σου την γεμίσουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω από όσα διάβασα εδώ δεν αποτελεί κατασκευαστική ατέλεια. Δεν πήγα ακόμα στο μαγαζί.

Δε νομίζω να τη γεμίσουν αν αυτή είναι η ποσότητα αφρολεξ που βάζουν κανονικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή Χρονιά να έχουμε!

Εγώ την έχω 2 χρόνια και σε εμένα έτσι είναι. Δεν είναι αφρολέξ είναι πολυουρεθάνη και λόγω της εργονομικής μορφής όταν τεντώνει η επένδυση δημιουργείται αυτό το κενό...

Επεξ/σία από mykostis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω το νήμα από την αρχή καθώς παρακολουθούσα και την περσινή προσφορά του BF.

Επειδή σκοπεύω να αλλάξω σύντομα καρέκλα θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας όσοι έχετε δοκιμάσει την Reflex D.

Στο δικό μου θέμα ξέρω ότι δεν θα βοηθήσει στο 100% η καρέκλα γιατί πρόκειται για πόνο λόγω σκυψίματος καθώς εκτός του gaming στο οποίο όλοι κλασικά καμπουριάζουμε, εγώ τρώω 5-6 ώρες σχεδόν καθημερινά κατασκευάζοντας custom sleeved καλώδια οπότε η στάση του σώματος για αυτές τις ώρες είναι χάλια...

Βλέπω ότι η Reflex D πρακτικά είναι σαν να μην έχει προσκέφαλο καθώς είναι αρκετά πίσω.
Οπότε επειδή θέλω να συνηθίσω να δουλεύω σε όρθια στάση, ένα καλό προσκέφαλο θα βοηθήσει.

Οπότε μετά από λίγο ψάξιμο, είδα την Sigma Vida η οποία έχει αντίστοιχες ρυθμίσεις αλλά ακόμα καλύτερο προσκέφαλο από την Reflex D καθώς μετακινείται και μπρος-πίσω. Επίσης στο ίδιο στυλ περίπου παίζει η Oklahoma PDH της ErgoAction. Και μετά η επόμενη σκέψη είναι κάποια SecterLab Titan αλλά εκτός του ότι δεν έχει κανένα ιδιαίτερο προσκέφαλο (όπως όλες οι "gaming") μου φαίνεται ότι η συγκεκριμένη δεν έχει καμία ιδιαίτερη στήριξη στην πλάτη καθώς και δεν έχει καν μαξιλάρι αν και ακριβή.

Τι πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη λύση;
Έχει κανείς την Sigma; 
Μένω κοντά στο κατάστημα της Αθήνας αλλά δυστυχώς με την κατάσταση δεν είναι εφικτό να παω να την δω από κοντά!

edit: ειδα επίσης την autonomou ergochair2 αλλα και εκεί τα σχόλια είναι έτσι και έτσι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Doc1355
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doc1355 είπε

Διαβάζω το νήμα από την αρχή καθώς παρακολουθούσα και την περσινή προσφορά του BF.

Επειδή σκοπεύω να αλλάξω σύντομα καρέκλα θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τις γνώμες σας όσοι έχετε δοκιμάσει την Reflex D.

Στο δικό μου θέμα ξέρω ότι δεν θα βοηθήσει στο 100% η καρέκλα γιατί πρόκειται για πόνο λόγω σκυψίματος καθώς εκτός του gaming στο οποίο όλοι κλασικά καμπουριάζουμε, εγώ τρώω 5-6 ώρες σχεδόν καθημερινά κατασκευάζοντας custom sleeved καλώδια οπότε η στάση του σώματος για αυτές τις ώρες είναι χάλια...

Βλέπω ότι η Reflex D πρακτικά είναι σαν να μην έχει προσκέφαλο καθώς είναι αρκετά πίσω.
Οπότε επειδή θέλω να συνηθίσω να δουλεύω σε όρθια στάση, ένα καλό προσκέφαλο θα βοηθήσει.

Οπότε μετά από λίγο ψάξιμο, είδα την Sigma Vida η οποία έχει αντίστοιχες ρυθμίσεις αλλά ακόμα καλύτερο προσκέφαλο από την Reflex D καθώς μετακινείται και μπρος-πίσω. Επίσης στο ίδιο στυλ περίπου παίζει η Oklahoma PDH της ErgoAction. Και μετά η επόμενη σκέψη είναι κάποια SecterLab Titan αλλά εκτός του ότι δεν έχει κανένα ιδιαίτερο προσκέφαλο (όπως όλες οι "gaming") μου φαίνεται ότι η συγκεκριμένη δεν έχει καμία ιδιαίτερη στήριξη στην πλάτη καθώς και δεν έχει καν μαξιλάρι αν και ακριβή.

Τι πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη λύση;
Έχει κανείς την Sigma; 
Μένω κοντά στο κατάστημα της Αθήνας αλλά δυστυχώς με την κατάσταση δεν είναι εφικτό να παω να την δω από κοντά!

edit: ειδα επίσης την autonomou ergochair2 αλλα και εκεί τα σχόλια είναι έτσι και έτσι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε μου εγώ έχω τη reflex d και πέρα από αυτή δεν έχω άλλη εμπειρία από "ακριβές" καρέκλες, αλλά ένα πράγμα θα σου πω απ' αυτά που διάβασα σε αυτό το νήμα από την αρχή

Ότι και να σου πει ο κάθε ένας δεν έχει καμία σημασία γιατί το κομμάτι είναι τελείως υποκειμενικό

Μπορεί για κάποιον μια καρέκλα των 100 ευρώ να είναι καλύτερη από ότι μια Herman miller των 1000 ευρώ, οπότε ότι και να ακούσεις δεν έχει καμία αξία

Όλες όσες αναφέρεις έχουν μια καλή φήμη, αν δεν κάτσεις ο ίδιος όμως τον κwλο σου κάτω να δεις πως είναι δε θα βγάλεις συμπέρασμα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 18 ημέρες χρήσης ήρθε η ώρα και για το δικό μου review. Προέρχομαι από την WERNER από ΙΚΕΑ η οποία μετά από 10 χρόνια με είχε ζαλίσει με το τρίξιμο και είπα να πάω σε μια καλή καρέκλα γραφείου μιας και κάθομαι 8-10 ώρες στο PC.
Αρχικά θα ξεκινήσω τον έλεγχο κατά την παράδοση που βάζουν τον πελάτη να κάνει.

"Σε περίπτωση που η συσκευασία ή το περιεχόμενο φέρουν σημάδια ζημιάς ή φθοράς αρνηθείτε να παραλάβετε την παραγγελία και επικοινωνήστε μαζί μας."

Ναι οκ καταλαβαίνω να ελέγξουμε εξωτερικά την χαρτόκουτα, αλλά το περιεχόμενο πως θα το ελέγξουμε? Θα πούμε στον μεταφορέα κάτσε 10 λεπτά να ανοίξω την κουτά να στήσω την καρέκλα να δω ότι όλα είναι καλά?

Το στήσιμο της καρέκλας αρκετά εύκολο 4 βίδες όλες κι όλες. Πρώτη εντύπωση μόλις κάθισα λέω τι ωραία στηρίζει άνετα την μέση. Μετά 1-2 ώρες όμως άρχισα να πιάνομαι. Λέω οκ θα είναι από την τελείως διαφορετική στάση που κάθομαι στην καρέκλα. Έπαιξα και λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά μεγάλη αλλαγή δεν είδα.

 

2η μέρα τους στέλνω μήνυμα στο site τους γτ το προσκέφαλο όταν το έχω στην 2η 3η θέση, μόλις βάλω λίγο βάρος με το κεφάλι τσουπ πέφτει κατευθείαν σκάλα σκάλα. Επίσης δεν είχα καταλάβει πως κλειδώνει η κλίση της καρέκλας, περιέγραψα τι κάνω και τους ρώτησα τι κάνω λάθος. Ο υπάλληλος με απάντησε κυριολεκτικά με ότι τον ρώτησα και περιέγραψα απλά σε κατάφαση. Μόλις επέμεινα λίγο με λέει στείλε μας email να το προωθήσουμε στο αρμόδιο τμήμα, λες και αυτός δεν μπορούσε να το προωθήσει. Τέλος πάντων στέλνω το email και ναι μετά από 17 ημέρες δεν έχω πάρει καμία τελείως απάντηση. (Τουλάχιστον κατάλαβα πως κλειδώνει η κλίση της καρέκλας).

Πριν από λίγες μέρες άρχισε να με μουδιάζει κάτω χαμηλά στην μέση. Κατι που όπως κατάλαβα οφείλεται στο ανύπαρκτο μαξιλαράκι που μέσα σε 18 μέρες έχει συμπιεστεί τόσο πολύ που το πανί της καρέκλας έχει μεγάλο κενό εκεί που κάθομαι, ενώ μπροστά μπροστά το μαξιλαράκι τέρμα φουσκωμένο και αφράτο. Και όχι δεν είμαι 200 κιλά αλλά με το ζόρι 80.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι όταν έχω την καρέκλα σε μεγάλη κλίση για να αράξω πίσω, αν κάτσω λίγο μπροστά 5-10 λεπτά για να γράψω κάτι και μετα ξανά αράξω πίσω, ακούγεται ένα δυνατό κρακ σαν να ξανά κουμπώνει κάτι στην θέση του.


Επίσης επειδή έδινα σημασία  κυρίως στο μούδιασμα, διαβάζοντας τα σχόλια εδώ μέσα, πήρα χαμπάρι ότι και το διχτακι της πλάτης έχει χαλαρώσει τελείως και κάνει τον κυματισμό που λέτε, ενώ στην αρχή ήταν τσίτα.

Δυστυχώς για μένα είμαι επαρχία και εκτός αν συμφωνήσουν να βάλουν αυτοί τα μεταφορικά, μου είναι τελείως ασύμφορο να την επιστρέψω. Όπως και να έχει θα ξανά επικοινωνήσω μαζί τους και ελπίζω αυτή τη φορά να απαντήσουν γιατί υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή…

Με λίγα λόγια είμαι τελείως απογοητευμένος με την συγκεκριμένη αγορά….

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδώ αισθάνομαι πολύ τυχερός που είχαν 50€+ μεταφορικά για μενα και ήταν η αιτία μη αγοράς. Επίσης αρχίζω και πιστεύω ότι δεν μπορεί, κάτι δεν πήγε καλά με τις φετινές καρέκλες του θέματος κατασκευαστικα. Τέτοια παράπονα ούτε από φθηνές κινεζικές. Εγώ τελικά πήρα μια φθηνή από πλαίσιο με τα 75€ που είχε συζητηθεί μερικές σελίδες πιο πίσω και ως σήμερα δεν έχω κάνενα παράπονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...