Προς το περιεχόμενο

Μεταβολή στοιχείων απολυτηριου λυκειου


GR-HERMIT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω ένα ς στο επίθετο μου και να αλλάξει και η υπηκοότητα στο απολυτήριο για να είναι το ίδιο με το δελτίο ταυτότητας.

Γίνεται? Αν ναι πρέπει να πάω στο υπουργείο ή στο λύκειο? 

Εχω τελειώσει το λύκειο

Στα ΚΕΠ δεν ξέρουν 

 

Επεξ/σία από GR-HERMIT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λύκειο τα εκδίδει οπότε εκεί θα πας να ρωτήσεις στην γραμματεία.

*Μαζί με όλα τα δικαιολογητικά που έχεις.

Επεξ/σία από Axelq
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Axelq είπε

Το λύκειο τα εκδίδει οπότε εκεί θα πας να ρωτήσεις στην γραμματεία.

*Μαζί με όλα τα δικαιολογητικά που έχεις.

Και μάλλον θα σε στείλουν στην τοπική διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Και μάλλον θα σε στείλουν στην τοπική διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

που μαλλον θα σε στειλουν αλλου, γιατι το απολυτηριο δεν αλλαζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία στο απολυτήριο ή σε οποιοδήποτε τίτλο σπουδών δεν αλλάζουν γιατί δείχνουν ότι ήταν έγκυρα κατά την έκδοση τους. Αν κάποιος λεγόταν Τζιάνι Μπουλάρι και το άλλαξε σε Γιάννης Μπουλάρης ή Ματούλα Θεοδοσίου ή κάποια παντρεύτηκε και πήρε το όνομα του συζύγου της δεν μπορεί να το διορθώσει εκ των υστέρων.

Μπορεί όμως να συνταχθεί επισημειωτική πράξη που να δείχνει και να πιστοποιεί την αλλαγή των στοιχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Τα στοιχεία στο απολυτήριο ή σε οποιοδήποτε τίτλο σπουδών δεν αλλάζουν γιατί δείχνουν ότι ήταν έγκυρα κατά την έκδοση τους. Αν κάποιος λεγόταν Τζιάνι Μπουλάρι και το άλλαξε σε Γιάννης Μπουλάρης ή Ματούλα Θεοδοσίου ή κάποια παντρεύτηκε και πήρε το όνομα του συζύγου της δεν μπορεί να το διορθώσει εκ των υστέρων.

Μπορεί όμως να συνταχθεί επισημειωτική πράξη που να δείχνει και να πιστοποιεί την αλλαγή των στοιχείων.

Αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πρόσφατη εμπειρία συγγενικού μου προσώπου (έπρεπε να διορθωθεί ορθογραφικό λάθος πχ Σάϊκος σε Σάικος) είναι λίγο μπέρδεμα. Πρέπει οπωσδήποτε να πας στον δήμο στον οποίο έχεις γραφεί και από εκεί να γίνει η οποιαδήποτε αλλαγή. Ίσως είναι προτιμότερο να ζητήσεις αλλαγή επιθέτου.

edit: συγγνώμη, δεν είδα ότι ρωτάς διαφορετικό πράγμα

Επεξ/σία από stathisp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GR-HERMIT είπε

Θα ήθελα να προσθέσω ένα ς στο επίθετο μου και να αλλάξει και η υπηκοότητα στο απολυτήριο για να είναι το ίδιο με το δελτίο ταυτότητας.

Γίνεται? Αν ναι πρέπει να πάω στο υπουργείο ή στο λύκειο? 

Εχω τελειώσει το λύκειο

 

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις . Μάλλον το μόνο που γίνεται είναι επισημειωματικη πράξη που λέει και ο φίλος από πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Να την χαίρεσαι και σήμερα και μεθαυριο! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Που έγινε λάθος το ΑΜΚΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Αν το λάθος που λές είναι στον αριθμό δηλαδή  αντί για  2711ΧΧΧΧΧΧΧΧ  πήρε  2411ΧΧΧΧΧΧΧΧ  δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .... Το ΑΜΚΑ είναι ενας αριθμός συνδεδεμένος αποκλειστικα  με  συγκεκριμένο άτομο   τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο. 

Το είχα ψάξει γιατί στην απόδοση ΑΜΚΑ της  μητέρα μου είχαν περάσει λάθος το έτος στην ημερομηνία  γεννήσεως  με αποτέλεσμα το ΑΜΚΑ να βγει σύμφωνα με την ημερομηνία που περάσανε.  Ενώ είδα το λάθος στην εκτύπωση  που μου έδωσαν και τους ενημέρωσα, διόρθωσαν την ημερομηνία αλλά το ΑΜΚΑ δεν άλλαξε...  σύμφωνα με το ΑΜΚΑ ήταν 10 χρόνια μικρότερη και ποτέ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teot είπε

Αν το λάθος που λές είναι στον αριθμό δηλαδή  αντί για  2711ΧΧΧΧΧΧΧΧ  πήρε  2411ΧΧΧΧΧΧΧΧ  δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .... Το ΑΜΚΑ είναι ενας αριθμός συνδεδεμένος αποκλειστικα  με  συγκεκριμένο άτομο   τίποτα λιγότερο , τίποτα περισσότερο. 

Το είχα ψάξει γιατί στην απόδοση ΑΜΚΑ της  μητέρα μου είχαν περάσει λάθος το έτος στην ημερομηνία  γεννήσεως  με αποτέλεσμα το ΑΜΚΑ να βγει σύμφωνα με την ημερομηνία που περάσανε.  Ενώ είδα το λάθος στην εκτύπωση  που μου έδωσαν και τους ενημέρωσα, διόρθωσαν την ημερομηνία αλλά το ΑΜΚΑ δεν άλλαξε...  σύμφωνα με το ΑΜΚΑ ήταν 10 χρόνια μικρότερη και ποτέ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα

Το λέω γιατί είναι κανόνας τα έξι πρώτα ψηφία του ΑΜΚΑ για όλους είναι η ημερομηνία γεννήσεως και αναρωτιέμαι αν κάποιος κολλημένος δημόσιος υπάλληλος κυρίως (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι)  παρατηρήσει κάποια στιγμή ότι δεν ταιριάζει με την ημερομηνία γέννησης στην ταυτότητα μουλαρώσει και δεν αποδέχεται ότι είναι ένα λάθος κάποιου άλλου μη προσεκτικού υπαλλήλου και σου λέει έχω αμφιβολίες ότι ο κάτοχος του ΑΜΚΑ  είναι το ίδιο πρόσωπο με αυτό της ταυτότητας.

Και άντε μετά να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.🙂

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Που έγινε λάθος το ΑΜΚΑ; 

Δεν ξέρω Βασίλη στις Ληξιαρχικές Πράξεις γέννησης  η ημερομηνία είναι σωστή. Δεν είμαι σίγουρος  για το ποιος αποδίδει τον ΑΜΚΑ αλλά ενδεχομένως από όσα μου είπαν ο Ληξίαρχος που στην προκειμένη περίπτωση ήταν του Δήμου Αθηναίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Εγω να δεις για ενα Λ στο επιθετο που ειχε γινει λαθος δεν μου βγαζανε ταυτοτητα αναγκαστηκα και το ανεθεσα σε δικηγορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, czarjuly είπε

Εγω να δεις για ενα Λ στο επιθετο που ειχε γινει λαθος δεν μου βγαζανε ταυτοτητα αναγκαστηκα και το ανεθεσα σε δικηγορο

Στο δικό σου έχεις τουλάχιστον το περιθώριο έστω και με δικηγόρο να προσφύγεις στο Δήμο και κάποια στιγμή θα γίνει η διόρθωση.Στον ΑΜΚΑ είσαι καταδικασμένος να κουβαλάς μια ζωή το λάθος τους και να εύχεσαι να μην σου κάτσει στραβή και άντε να ξεμπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...