Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή Cosmote TV για τηλεοράσεις LG


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, SchinasN είπε

Κλείσε κινητά , υπολογιστές , τα πάντα, και άσε μόνο την τηλεόραση με restart το router.

επίσης , η σύνδεση της τηλεόρασης είναι ενσύρματη ή wifi ;

Είναι με wifi. Θα το κάνω με το που γυρίσω σπίτι. Θες να μου πεις δηλαδή ότι μου τρώνε ταχύτητα οι άλλες συσκευές; Αν παίξει δηλαδή κανονικά θα πρέπει να χρησιμοποιώ την cosmote TV μόνο με όλες τις συσκευές κλειστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arapakosdim είπε

Είναι με wifi. Θα το κάνω με το που γυρίσω σπίτι. Θες να μου πεις δηλαδή ότι μου τρώνε ταχύτητα οι άλλες συσκευές; Αν παίξει δηλαδή κανονικά θα πρέπει να χρησιμοποιώ την cosmote TV μόνο με όλες τις συσκευές κλειστές;

Μόλις γύρισα σπίτι και το τσέκαρα... Κάνει το ίδιο. Απλώς παρατηρώ ότι όταν μπαίνω και βγαίνω είτε στο κανάλι είτε στην εφαρμογή κάποια στιγμή αξιώνεται και ανοίγει. Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω; Να σβήσω καμία εφαρμογή από την τηλεόραση που δεν χρειάζεται; Από τις προεγκατεστημένες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arapakosdim είπε

Είναι με wifi. Θα το κάνω με το που γυρίσω σπίτι. Θες να μου πεις δηλαδή ότι μου τρώνε ταχύτητα οι άλλες συσκευές; Αν παίξει δηλαδή κανονικά θα πρέπει να χρησιμοποιώ την cosmote TV μόνο με όλες τις συσκευές κλειστές;

Πρέπει να αποκλείσουμε τις πιθανότητες. Αν ακόμα δεν δουλεύει, η τηλεόραση γίνεται reset  ;. Η ταχύτητα στα 12 θεωρητικά χωράει 2 ή 3 συσκευές σε streaming mode πχ youtube. Στην πράξη παίζει στο κινητό να ρίξει την ποιότητα στο 144p , όπως συμβαίνει σε μένα με 50αρα. Ανεβαίνει η ποιότητα, αλλά παρουσιάζονται θέματα. Έχω 7 συσκευές και παίζουν συνέχεια 3-4. Γίνονται και τα μαθήματα αυτό τον καιρό μέσω webex, οπότε το εθνικό δίκτυο τα παίζει. Ούτε η Vodafone tv στον δέκτη της λειτουργεί άψογα αυτές τις μέρες. Έχεις άλλη συσκευή να δοκιμάσεις την υπηρεσία; Κινητό, tv box ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SchinasN είπε

Πρέπει να αποκλείσουμε τις πιθανότητες. Αν ακόμα δεν δουλεύει, η τηλεόραση γίνεται reset  ;. Η ταχύτητα στα 12 θεωρητικά χωράει 2 ή 3 συσκευές σε streaming mode πχ youtube. Στην πράξη παίζει στο κινητό να ρίξει την ποιότητα στο 144p , όπως συμβαίνει σε μένα με 50αρα. Ανεβαίνει η ποιότητα, αλλά παρουσιάζονται θέματα. Έχω 7 συσκευές και παίζουν συνέχεια 3-4. Γίνονται και τα μαθήματα αυτό τον καιρό μέσω webex, οπότε το εθνικό δίκτυο τα παίζει. Ούτε η Vodafone tv στον δέκτη της λειτουργεί άψογα αυτές τις μέρες. Έχεις άλλη συσκευή να δοκιμάσεις την υπηρεσία; Κινητό, tv box ;

Καταρχάς σε υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις... 

ΑπΟ εκεί και πέρα, το έχω στο λάπτοπ και παίζει κανονικά. Παρατηρώ τώρα ότι αν μπω δύο τρεις φορές συνεχόμενα στο κανάλι (αναφέρομαι στην τηλεόραση) μετά από 7 με 8 δευτερόλεπτα το ανοίγει... Όχι πάντα όμως. 

Επίσης αυτό που δεν παίζει με τίποτα είναι το cosmote sport highlights. Με τίποτα όμως. Άλλες συσκευές όχι, δεν έχω ταυτόχρονα εκτός από δύο κινητά πού όμως όταν τι δοκίμαζα τα είχα εκτός WiFi.  

Εννοείται ότι αυτό το πρόβλημα δεν το εμφανίζει μόνο στα live κανάλια αλλά και στα Replay tv... 

Δοκίμασα και να βγάλω το WiFi και να συνδέσω με ethernet αλλά κάνει το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τότε είσαι άτυχος και περιμένεις νέα έκδοση εφαρμογής, στέλνεις και μύνημα στην Cosmote με τα στοιχεία της τηλεόρασης , της εφαρμογής και του os. Εναλλακτικά , πχ εγώ δεν έχω smart tv , έχω όμως tv box και βολεύομαι με αυτό.,

ΥΓ μία στο εκατομύριο , να είναι προβληματικό το δίκτυο της τηλεόρασης. Από την τηλεόραση μπορείς να κάνεις speedtest ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SchinasN είπε

τότε είσαι άτυχος και περιμένεις νέα έκδοση εφαρμογής, στέλνεις και μύνημα στην Cosmote με τα στοιχεία της τηλεόρασης , της εφαρμογής και του os. Εναλλακτικά , πχ εγώ δεν έχω smart tv , έχω όμως tv box και βολεύομαι με αυτό.,

ΥΓ μία στο εκατομύριο , να είναι προβληματικό το δίκτυο της τηλεόρασης. Από την τηλεόραση μπορείς να κάνεις speedtest ;

Έκανα speedtest... 8,82 βγήκε. Δικαιολογείται να μου τα κάνει αυτά;

 

Δεν ήθελα να μπω σε διαδικασία να αγοράσω box γιατί μόλις αγόρασα καινούργια τηλεόραση για να είναι smart...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το ping είδες πόσο ήταν; Από τα 12 έως τα 8,8, έχει διαφορά αλλά δεν θα έπρεπε να είναι προβληματικό. Αν το ping είναι καμιά 500ms, και 60 στο κινητό, έχει θέμα η τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 6:40 ΜΜ, SchinasN είπε

Καλησπέρα, το ping είδες πόσο ήταν; Από τα 12 έως τα 8,8, έχει διαφορά αλλά δεν θα έπρεπε να είναι προβληματικό. Αν το ping είναι καμιά 500ms, και 60 στο κινητό, έχει θέμα η τηλεόραση

Επειδή πρώτη φορά είδα αυτό που λες ping (δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε αυτό το πράγμα) έκανα εκ νέου τέστ. Από το κινητό μου βγήκε 10.76 με 14 ping κι από την τηλεόραση 10.22 με 146 ping. Σε άλλες μετρήσεις το ping το βγάζει 43...... 61... ... 12. Κάποιες φορές ψηλά, κάποιες χαμηλά. Σημαίνει κάτι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι βασικό , αλλά σε τιμές γύρω στα 140 δεν είναι άσχημα, τουλάχιστον τώρα ξέρουμε ότι δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση. Μιλάς με cosmote και ελπίζεις μετά από λίγο να βγει νέα έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 8:59 ΜΜ, SchinasN είπε

ναι είναι βασικό , αλλά σε τιμές γύρω στα 140 δεν είναι άσχημα, τουλάχιστον τώρα ξέρουμε ότι δεν έχει να κάνει με την τηλεόραση. Μιλάς με cosmote και ελπίζεις μετά από λίγο να βγει νέα έκδοση.

Καλησπέρα, Στην κοσμοτε δεν το σηκώνουν με τίποτα. Θα κάνω υπομονή... 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις γνώσεις και το χρόνο σου παλικάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/12/2020 στις 7:05 ΜΜ, Arapakosdim είπε

Καλησπέρα, Στην κοσμοτε δεν το σηκώνουν με τίποτα. Θα κάνω υπομονή... 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις γνώσεις και το χρόνο σου παλικάρι...

Έκανα υπομονή, βγήκε καινούργια ενημέρωση για την εφαρμογή και με το uptade παίζει κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ παλικάρι για όλα...

 

Να κάνω και μια ερώτηση που σίγουρα δεν είναι για εδώ αλλά δεν ξέρω και που ακριβώς να το ρωτήσω. Η συγκεκριμένη TV έχει μόνο optical digital audio out. και εγώ θέλω να τη συνδέσω με κάποια ηχεία που έχω στο σπίτι τα οποία αν καταλαβαίνω καλά τα συνέδεα στην παλιά tv μου με RS PRO AV Adapter, Female 3.5 mm Stereo to Male 3.5 mm Stereo

 

Πως μπορώ να τα συνδέσω τώρα; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arapakosdim είπε

Έκανα υπομονή, βγήκε καινούργια ενημέρωση για την εφαρμογή και με το uptade παίζει κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ παλικάρι για όλα...

 

Να κάνω και μια ερώτηση που σίγουρα δεν είναι για εδώ αλλά δεν ξέρω και που ακριβώς να το ρωτήσω. Η συγκεκριμένη TV έχει μόνο optical digital audio out. και εγώ θέλω να τη συνδέσω με κάποια ηχεία που έχω στο σπίτι τα οποία αν καταλαβαίνω καλά τα συνέδεα στην παλιά tv μου με RS PRO AV Adapter, Female 3.5 mm Stereo to Male 3.5 mm Stereo

 

Πως μπορώ να τα συνδέσω τώρα; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

https://www.lifewire.com/connect-tv-to-external-audio-system-1846816

ο ενισχυτής που έχεις έχει άλλες υποδοχές εκτός από τις κλασικές ασπρες κόκκινες ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...