Προς το περιεχόμενο

Σετ εργαλείων - κασσετίνα tool box


sciroccozz7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..

σαν γνησιος μαστροχαλαστης χωρις εργαλεια πιστευω ηρθε η ωρα μου να αποκτησω καποια συλλογη.για ερασιτεχνικη χρηση παντα.

σκεφτομουν να αγορασω καποιο ετοιμο βαλιτσακι οπως αυτα που πουλανε γυρω στα 100 ευρω και οπως μας λενε εχει 300,400+ εργαλεια μεσα(μεγαλο παραμυθι)

σιγουρα το να τα παρεις μεμονομενα και απο καποια επωνυμη εταιρια ειναι καλυτερα αλλα λογω οικονομικων εγω θα κανω αυτο το βημα.

εχει παρει καποιος να μου πει τη γνωμη του και αν ναι απο ποια εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω πως θα σου βγει πιο οικονομικά να πάρεις κασετίνα, Αν θες οικονομία απλά πάρε πιο φτηνά εργαλεία. Έτσι και αλλιώς η κασετίνα πάντα θα έχει κάποια που δεν θα σου χρειάζονται.

Η κασετίνα έχει την έννοια να τα πάρεις μαζεμένα ώστε να μην τρέχεις να τα παίρνεις ένα ένα.

Θα έλεγα να ξεκινήσεις να παίρνεις ό,τι εργαλείο βλέπεις ότι σου χρειάζεται και σιγά σιγά θα έχεις φτιάξει μια καλή συλλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η κασετινα με τα 100€ μπορω να σου πω οτι ειναι "συμπαθητικη" για ερασιτεχνικη χρηση.. την εκανε δωρο σε ενα φιλο η κοπελα του. Δεν σκιζει απο ποιοτητα απλα οταν κατι χαλασει θα μπορουσες να το αντικαταστησεις με κατι καλυτερο που τελικα ομως θα φτασεις το κοστος του να τα ειχες παρει ξεχωριστα. Το κακο ειναι οτι και η βαλιτσα που ειναι μεσα ειναι για 15-20 φορες ανοιξε κλεισε και λιγες μεταφορες με αποτελεσμα να σε "αφησει" συντομα χωρις αποθηκευτικο χωρο.. Δεν θα στην προτεινα γενικοτερα +οτι εχει και καμποσα που πολυ πιθανο να μη χρησιμοποιησεις ποτε..

Κανε το οπως λενε παραπανω.. αγορασε αυτα που σου χρειαζονται κατα καιρους και θα φτιαξεις μια καλη συλλογη σιγα σιγα..  Π.χ. θες 1 σταυροκατσαβιδο.. μην παρεις 1, παρε μια σειρα με κατσαβιδια να τα εχει ολα μεσα. Δε χρειαζεται να παρεις ο,τι ακριβοτερο αλλα οχι και το πιο χαλια..  Αντιστοιχα και με τα κλειδια.. μην παρεις ενα 10ρακι μονο (εκτος αν απλα θες 2ο) παρε μια οικονομικη σειρα με κλειδια σετ..

Τα parkside τιμια λυση να ξερεις.. κατι κατσαβιδια με κοκκινη λαβη που βγαζει κατα καιρους τιμιοτατα! Το ιδιο και μια σειρα powerfix με γερμανοπολυγωνα..  
Σε ηλεκτρικα εργαλεια παλι μπορεις να δεις μερικα απο αυτα οπως το δραπανο μπαταριας τιμιοτατο, το εκκεντρο τριβειο χουφτας για δουλειες στο σπιτι ο,τι πρεπει αλλα δε συγκρινεται και με ενα επωνυμο.. Σεγα μην παρεις parkside, θα σου βγαλει την πιστη! Παρε bosch με 55€, κοβει μονη της ευθεια σε σχεση με τις parkside..  Θελει λιιιγο ψαξιμο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει μια εργαλειοθήκη από αυτές των 100 ευρώ με 400 τμχ. Τίμια θα την χαρακτήριζα. Τίποτα ιδιαίτερο από ποιότητα αλλά για περιστασιακή ελαφριά χρήση μια χαρά είναι. Προφανώς τα περισσότερα δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ αλλά δε βαριέσαι. Πιο πολύ την πήρα για να μη τρέχω και αγοράζω κάθε φορά αυτό που θα τύχει να χρειαστώ και για να είναι τακτοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

37 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Αυτη η κασετινα με τα 100€ μπορω να σου πω οτι ειναι "συμπαθητικη" για ερασιτεχνικη χρηση.. την εκανε δωρο σε ενα φιλο η κοπελα του. Δεν σκιζει απο ποιοτητα απλα οταν κατι χαλασει θα μπορουσες να το αντικαταστησεις με κατι καλυτερο που τελικα ομως θα φτασεις το κοστος του να τα ειχες παρει ξεχωριστα. Το κακο ειναι οτι και η βαλιτσα που ειναι μεσα ειναι για 15-20 φορες ανοιξε κλεισε και λιγες μεταφορες με αποτελεσμα να σε "αφησει" συντομα χωρις αποθηκευτικο χωρο.. Δεν θα στην προτεινα γενικοτερα +οτι εχει και καμποσα που πολυ πιθανο να μη χρησιμοποιησεις ποτε..

Κανε το οπως λενε παραπανω.. αγορασε αυτα που σου χρειαζονται κατα καιρους και θα φτιαξεις μια καλη συλλογη σιγα σιγα..  Π.χ. θες 1 σταυροκατσαβιδο.. μην παρεις 1, παρε μια σειρα με κατσαβιδια να τα εχει ολα μεσα. Δε χρειαζεται να παρεις ο,τι ακριβοτερο αλλα οχι και το πιο χαλια..  Αντιστοιχα και με τα κλειδια.. μην παρεις ενα 10ρακι μονο (εκτος αν απλα θες 2ο) παρε μια οικονομικη σειρα με κλειδια σετ..

Τα parkside τιμια λυση να ξερεις.. κατι κατσαβιδια με κοκκινη λαβη που βγαζει κατα καιρους τιμιοτατα! Το ιδιο και μια σειρα powerfix με γερμανοπολυγωνα..  
Σε ηλεκτρικα εργαλεια παλι μπορεις να δεις μερικα απο αυτα οπως το δραπανο μπαταριας τιμιοτατο, το εκκεντρο τριβειο χουφτας για δουλειες στο σπιτι ο,τι πρεπει αλλα δε συγκρινεται και με ενα επωνυμο.. Σεγα μην παρεις parkside, θα σου βγαλει την πιστη! Παρε bosch με 55€, κοβει μονη της ευθεια σε σχεση με τις parkside..  Θελει λιιιγο ψαξιμο..

αυτο μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον λογω οτι ειναι στα 80 ευρω με δωρεαν μεταφορικα

φυσικα και κατανοω οτι δεν ειναι η καλυτερη ποιοτητα και οτι τα περισσοτερα δεν θα μου χρειαστουν αλλα σχεδον παντα κατι θα θελω και παντα θα μου λειπει

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου..

10 λεπτά πριν, Burgos είπε

Έχω πάρει μια εργαλειοθήκη από αυτές των 100 ευρώ με 400 τμχ. Τίμια θα την χαρακτήριζα. Τίποτα ιδιαίτερο από ποιότητα αλλά για περιστασιακή ελαφριά χρήση μια χαρά είναι. Προφανώς τα περισσότερα δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ αλλά δε βαριέσαι. Πιο πολύ την πήρα για να μη τρέχω και αγοράζω κάθε φορά αυτό που θα τύχει να χρειαστώ και για να είναι τακτοποιημένα.

με το ιδιο ακριβως σκεπτικο το λεω και εγω 

ευχαριστω φιλε

Επεξ/σία από sciroccozz7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, sciroccozz7 είπε

https://www.starkstores.gr/ultra-box-set-ergaleiwn-toolset-2

αυτο μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον λογω οτι ειναι στα 80 ευρω με δωρεαν μεταφορικα

φυσικα και κατανοω οτι δεν ειναι η καλυτερη ποιοτητα και οτι τα περισσοτερα δεν θα μου χρειαστουν αλλα σχεδον παντα κατι θα θελω και παντα θα μου λειπει

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου..

αυτο μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον λογω οτι ειναι στα 80 ευρω με δωρεαν μεταφορικα

φυσικα και κατανοω οτι δεν ειναι η καλυτερη ποιοτητα και οτι τα περισσοτερα δεν θα μου χρειαστουν αλλα σχεδον παντα κατι θα θελω και παντα θα μου λειπει

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου..

Ακριβως για αυτο το σετ λεω παραπανω..   Μιας που ειδα και τι εχει μεσα ξανα, αν επιλεξεις αυτο παρε μια καλυτερη πενσα εξτρα μιας και με αυτη το να βγαλεις ενα καρφι π.χ. θα σου φανει αθλος.. Επισης να προσεξεις κατι ως προς τη χρηση των εργαλειων για να σου κρατησουν και περισσοτερο και για να κανεις τη δουλεια σου πιο σωστα. Λεει μεσα 8 σταυροκατσαβιδα.. Οταν θα πας να λυσεις μια σταυρωτη βιδα δεν ειναι πιανω ενα απο τα 8 και το κανω.. εχουν μεγεθη και τυπους δηλαδη: Εχεις παρατηρησει φανταζομαι πως καποιες σταυρωτες εχουν και κατι εγκοπουλες σαν "Χ" εκει θελεις ενα κατσαβιδι σταυρωτο pozidriv και οχι ενα "κλασσικο" σταυρωτο κεφαλης philips μιας και αυτο θα παει να κατσει σωστα μεσα στο κεφαλι της βιδας σε σχεση με το "απλο". Οποτε καθε φορα που θα θες να λυσεις μια βιδα να εχεις το νου σου να βαζεις το σωστο κατσαβιδι ωστε να μην κανεις ζημια ουτε στο κεφαλι της βιδας ουτε στο κατσαβιδι,oσο και σε μεγεθος οσο και σε μυτη. Αυτο μπορεις να το παρατηρησεις και με το πως θα καθεται η μυτη μεσα στο κεφαλι της βιδας.. το σωστο θα παει και θα εφαπτει τελεια μεσα στο κεφαλι.. σου παραθετω και μια φωτο για τις διαφορες.. 

pz.jpg

Επεξ/σία από nick#18
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Ακριβως για αυτο το σετ λεω παραπανω..   Μιας που ειδα και τι εχει μεσα ξανα, αν επιλεξεις αυτο παρε μια καλυτερη πενσα εξτρα μιας και με αυτη το να βγαλεις ενα καρφι π.χ. θα σου φανει αθλος.. Επισης να προσεξεις κατι ως προς τη χρηση των εργαλειων για να σου κρατησουν και περισσοτερο και για να κανεις τη δουλεια σου πιο σωστα. Λεει μεσα 8 σταυροκατσαβιδα.. Οταν θα πας να λυσεις μια σταυρωτη βιδα δεν ειναι πιανω ενα απο τα 8 και το κανω.. εχουν μεγεθη και τυπους δηλαδη: Εχεις παρατηρησει φανταζομαι πως καποιες σταυρωτες εχουν και κατι εγκοπουλες σαν "Χ" εκει θελεις ενα κατσαβιδι σταυρωτο pozidriv και οχι ενα "κλασσικο" σταυρωτο κεφαλης philips μιας και αυτο θα παει να κατσει σωστα μεσα στο κεφαλι της βιδας σε σχεση με το "απλο". Οποτε καθε φορα που θα θες να λυσεις μια βιδα να εχεις το νου σου να βαζεις το σωστο κατσαβιδι ωστε να μην κανεις ζημια ουτε στο κεφαλι της βιδας ουτε στο κατσαβιδι οσο και σε μεγεθος οσο και σε μυτη. Αυτο μπορεις να το παρατηρησεις και με το πως θα καθεται η μυτη μεσα στο κεφαλι της βιδας.. το σωστο θα παει και θα εφαπτει τελεια μεσα στο κεφαλι.. σου παραθετω και μια φωτο για τις διαφορες.. 

pz.jpg

αυτη τη λεπτομερια φιλε με το χ δεν την ειχα σκεφτει ποτε.μπραβο και ευχαριστω και παλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχε την βαλιτσα δεν αξιζε ουτε 80ευρω. ακομα και τιποτα να μην εχεις απο εργαλεια δεν νομιζω να θες σφυρι η μέτρο. να παρεις σετ εργαλείων οκ αλλα ολόκληρο σετ όλων των εργαλείων και να ειναι όλα κάτω του μετρίου δεν βρισκω λογο. ειδικά κάποια εργαλεία όπως το 10+12 γερμανικο  πρεπει να ειναι καλης ποιότητας. άλλεν εννοείτε μονο καλής ποιοτητας. κοφτη/πενσα/αλφάδι παιρνεις με 3 ευρω όποτε και αν το θες. καλύτερα να φτιαξει μια συλλογή με 140-150 ευρω σε βάθος χρονου απο μέτρια ποιότητα παρα να δωσεις 80 τωρα για αυτα και να μην ακουμπήσεις ποτε τα μισα. το κολλητηρι ειδικά ουτε για χειροτεχνίες 5χρονου δεν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή ιδέα το βαλιτσάκι.

Εγώ όμως θα έλεγα, κάτσε γράψε σε ένα χαρτί με τι μαστορέματα ασχολείσαι και μετά τι εργαλεία χρειάζεσαι για αυτά που κάνεις. Αν θελήσεις κάτι παραπάνω και δεν έχεις εργαλείο κάνε παραγγελία. Εγώ φαντάσου τα περισσότερα βιδωματα / ξεβίδωματα, τα έχω κάνει με ένα κατσαβίδι του πατέρα μου το οποίο έχει μια χοντρή κούφια λαβή με καπάκι και μέσα είναι αποθηκευμενες 7 μύτες, αλλαζω οποία μύτη από το κατσαβίδι. Πέρσι αγόρασα ένα δραπανο αλλά επειδή χρειαζόμουν μύτες πήρα ένα βαλιτσάκι με καμία 80αρια μύτες για ξύλο τοίχο μπετον, ελάχιστες θα χρησιμοποιηθούν. Τώρα αναμένω να μου στείλουν την πρώτη σεγα με λάμες για κάτι κοψίματα ξύλου και σίδερου που θέλω. Από εργαλεια έχω 2 εργαλειοθηκες με εργαλεία του πατέρα και του παππού, έχει βγάλει σκουριά και θα την αφαιρεσω με συρματοβουρτσα και μετά πέρασμα με πέτρα λειανσης δραπανου για να έρθουν στα ίσια τους. 

Μελλοντικά ίσως πάρω κόφτη χαλκου φλογιστρο και εκχυλωτικα για τίποτα με χαλκοσωληνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αν δεν ειχε την βαλιτσα δεν αξιζε ουτε 80ευρω. ακομα και τιποτα να μην εχεις απο εργαλεια δεν νομιζω να θες σφυρι η μέτρο. να παρεις σετ εργαλείων οκ αλλα ολόκληρο σετ όλων των εργαλείων και να ειναι όλα κάτω του μετρίου δεν βρισκω λογο. ειδικά κάποια εργαλεία όπως το 10+12 γερμανικο  πρεπει να ειναι καλης ποιότητας. άλλεν εννοείτε μονο καλής ποιοτητας. κοφτη/πενσα/αλφάδι παιρνεις με 3 ευρω όποτε και αν το θες. καλύτερα να φτιαξει μια συλλογή με 140-150 ευρω σε βάθος χρονου απο μέτρια ποιότητα παρα να δωσεις 80 τωρα για αυτα και να μην ακουμπήσεις ποτε τα μισα. το κολλητηρι ειδικά ουτε για χειροτεχνίες 5χρονου δεν κάνει.

Θα συμφωνήσω με το Βασίλη.Κινεζοεργαλεία , τα περισσότερα μιας χρήσης.Μόνο το βαλιτσάκι αξίζει.Δεν θα έδινα ούτε τα μισά . Ειδικά σταυροκατσάβιδα μύτες άλεν μετά από κάποιες χρήσεις πάνε  για πέταμα. Αν είναι μοναδικό από Κινέζο δίνεις 1 ευρώ και παίρνεις άλλο ενώ εδώ τι κάνεις που δεν μπορείς να βρεις ίδιο να χωράει;;  Τα γερμανογαλικά και τα καρυδάκια όπως φαίνονται πρέπει να είναι μέχρι 14 άντε 17 , αν χρειαστείς κάτι παραπάνω τι γίνεται

Όπως είπε και κάποιος πένσα για πλάκα . Κάβουρας παιδικός Καλύτερα να αγοράζεις κάθε φορά τι χρειάζεσαι σε μία καλύτερη ποιότητα (π.χ. γερμανικής προέλευσης) που αντέχουν. 

Μην παρασύρεσαι από τον συμπαθέστατο κυρ Γιάννη (και γω τον βλέπω) ο οποίος κάνει καμία διαφήμιση να ενισχύσει το εισόδημά του και όπως είδα είναι και πολύ καλός.👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα συμφωνήσω με το Βασίλη.Κινεζοεργαλεία , τα περισσότερα μιας χρήσης.Μόνο το βαλιτσάκι αξίζει.Δεν θα έδινα ούτε τα μισά . Ειδικά σταυροκατσάβιδα μύτες άλεν μετά από κάποιες χρήσεις πάνε  για πέταμα. Αν είναι μοναδικό από Κινέζο δίνεις 1 ευρώ και παίρνεις άλλο ενώ εδώ τι κάνεις που δεν μπορείς να βρεις ίδιο να χωράει;;  Τα γερμανογαλικά και τα καρυδάκια όπως φαίνονται πρέπει να είναι μέχρι 14 άντε 17 , αν χρειαστείς κάτι παραπάνω τι γίνεται

Όπως είπε και κάποιος πένσα για πλάκα . Κάβουρας παιδικός Καλύτερα να αγοράζεις κάθε φορά τι χρειάζεσαι σε μία καλύτερη ποιότητα (π.χ. γερμανικής προέλευσης) που αντέχουν. 

Μην παρασύρεσαι από τον συμπαθέστατο κυρ Γιάννη (και γω τον βλέπω) ο οποίος κάνει καμία διαφήμιση να ενισχύσει το εισόδημά του και όπως είδα είναι και πολύ καλός.👍

μαλλον δεν θα τη παρω.λιγα λιγα και οτι ακριβως μου χρειαζεται. τον κυρ γιαννη δεν τον ξερω.λογικα φτιαχνει βιντεακια στο youtube.ευχαριστω φιλε για το χρονο σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sciroccozz7 είπε

μαλλον δεν θα τη παρω.λιγα λιγα και οτι ακριβως μου χρειαζεται. τον κυρ γιαννη δεν τον ξερω.λογικα φτιαχνει βιντεακια στο youtube.ευχαριστω φιλε για το χρονο σου..

Θα πάρεις μια mannesmann 215 συλλογή, έχει τα πάντα για τον ερασιτέχνη, δεν έχει την ποιότητα της snap on αλλά δεν είναι και φτηνό κινεζική. Κάνε μια αναζήτηση να δεις τι έχει μέσα, θα σε βγάλει πολλές φορές από την δύσκολη θέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Θα πάρεις μια mannesmann 215 συλλογή, έχει τα πάντα για τον ερασιτέχνη, δεν έχει την ποιότητα της snap on αλλά δεν είναι και φτηνό κινεζική. Κάνε μια αναζήτηση να δεις τι έχει μέσα, θα σε βγάλει πολλές φορές από την δύσκολη θέση. 

Τρεις καστάνιες και 5 συνολικά μανέλες για καρυδάκια? Καρυδάκια τορξ και καρυδάκια σωληνωτά? Τι να τα κάνεις;

Πολύ ακριβό μου φαίνεται για σετ που έχει μόνο καρυδάκια και κατσαβίδια και με πολλά που δεν χρειάζονται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεληξα να παρω τα εργαλεια που θελω μεμονομενα.στα χρηματα βγαινουν καμποσο παραπανω απο τη κασετινα.

ολα ειναι μαρκας TOTAL.την εταιρια την εχω ακουστα αλλα μεχρι εκει.δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

ξερει καποιος να μου πει αν ειναι αξιοπιστα και αν αξιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...