Προς το περιεχόμενο

[ESPRESSO ΚΑΦΕΣ] Cup10 Coffee Roaster


moutsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καφές Brazil espresso blend Monte είναι και σε άλλους τόσο καβουρδισμένος όσο σε εμένα; Βγαίνει και στη γεύση πολύ έντονα. Ακόμα και όταν τον αλέθω φαίνεται ότι είναι σαν παρακαβουρδισμενος και καθόλου λιπαρός σε σχέση με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nestoras86 είπε

Ο καφές Brazil espresso blend Monte είναι και σε άλλους τόσο καβουρδισμένος όσο σε εμένα; Βγαίνει και στη γεύση πολύ έντονα. Ακόμα και όταν τον αλέθω φαίνεται ότι είναι σαν παρακαβουρδισμενος και καθόλου λιπαρός σε σχέση με άλλους.

Δεν αξίζει δηλαδή? Τζάμπα λεφτά?

9 μέρες και το δέμα κολλημένο στη διανομή πολύ ωραία κούριερ χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nestoras86 είπε

Ο καφές Brazil espresso blend Monte είναι και σε άλλους τόσο καβουρδισμένος όσο σε εμένα; Βγαίνει και στη γεύση πολύ έντονα. Ακόμα και όταν τον αλέθω φαίνεται ότι είναι σαν παρακαβουρδισμενος και καθόλου λιπαρός σε σχέση με άλλους.

Το ότι δεν είναι καθόλου λιπαρος δεν είναι απαρατήρητα κακό... συνήθως οι φρέσκοι καφέδες δεν είναι ιδιαίτερα λιπαροί. 
Θα χαρεί ο μύλος σου επίσης👌

τώρα για το έντονο καρβουδισμα, είναι τόσο έντονα ψημένος ο δικός σου; Νότες εχει;

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nestoras86 είπε

Ο καφές Brazil espresso blend Monte είναι και σε άλλους τόσο καβουρδισμένος όσο σε εμένα; Βγαίνει και στη γεύση πολύ έντονα. Ακόμα και όταν τον αλέθω φαίνεται ότι είναι σαν παρακαβουρδισμενος και καθόλου λιπαρός σε σχέση με άλλους.

Φίλε και εγώ ανησύχησα όταν τον είδα αρχικά. Όντως, χρωματικά φαίνεται σαν να άρπαξε λίγο.
Παρόλα αυτά γευστικά είναι πολύ ωραίος. Έχει μια γλυκιά γεύση, με ελάχιστη οξύτητα και πλούσιο καϊμάκι. 
Εξαιρετικός καφές και εξαιρετική προσφορά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα.  Διάβασα οτι καφές δεν είναι λιπαρός σαν να είναι κακό. Αντιθέτως, δεν πρέπει να είναι λιπαρός ο καλής ποιότητας και σωστά καβουρδισμένος καφές. Παρέλαβα κι εγώ τον brazil της προσφοράς χωρις ιδιαίτερη καθυστέρηση, στη δικιά μου περίπτωση ο καφές παρότι φαίνεται και μυρίζει φρέσκος υπάρχει ανομειογένεια στο βαθμό ψησίματος μέσα στο σακουλάκι. Δηλαδή κάποιοι κόκοι είναι σκούροι σχεδόν μάυροι και κάποιο πιο light. Καλό deal αλλα να λέμε και τα αρνητικά όταν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgesrou είπε

, στη δικιά μου περίπτωση ο καφές παρότι φαίνεται και μυρίζει φρέσκος υπάρχει ανομειογένεια στο βαθμό ψησίματος μέσα στο σακουλάκι. Δηλαδή κάποιοι κόκοι είναι σκούροι σχεδόν μάυροι και κάποιο πιο light. Καλό deal αλλα να λέμε και τα αρνητικά όταν υπάρχουν.

αφού αγόρασες blend τι περίμενες; όταν ανακατευτούν διαφορετικά καβουρδισμένοι κόκκοι δεν γίνεται να φαίνονται ίδιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blend δεν σημαίνει διαφορετικού βαθμού καβουρδισμένοι κόκκοι, μπορεί να συμβεί αλλα δε σημαίνει αυτό. Σημαίνει διαφορετικές ποικιλίες καφέ αναμεμειγμένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σακουλίτσα μέσα έχει κόκκους τέρμα μάυρους λιπαρούς και μέτριους και light.  Ενα blend θα πρέπει να χει περίπου μια ομοιομορφία. Το ότι έχει συμβεί ή συμβαίνει να μην έχει, δε το δικαιολογεί ακόμα και αν είναι προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, georgesrou είπε

Η σακουλίτσα μέσα έχει κόκκους τέρμα μάυρους λιπαρούς και μέτριους και light.  Ενα blend θα πρέπει να χει περίπου μια ομοιομορφία. Το ότι έχει συμβεί ή συμβαίνει να μην έχει, δε το δικαιολογεί ακόμα και αν είναι προσφορά.

οταν ειναι διαφορετικές ποικιλίες ειναι normal να μην υπάρχει ομοιομορφία

το εχω παρατηρήσει σε πολλους καφέδες που εχω παρει 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georgesrou είπε

Η σακουλίτσα μέσα έχει κόκκους τέρμα μάυρους λιπαρούς και μέτριους και light.  Ενα blend θα πρέπει να χει περίπου μια ομοιομορφία. Το ότι έχει συμβεί ή συμβαίνει να μην έχει, δε το δικαιολογεί ακόμα και αν είναι προσφορά.

Δεν ισχυει ειδικα μιας που διαφορετικοι κοκοι θελουν διαφορετιο ψησιμο κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...