Προς το περιεχόμενο

[ESPRESSO ΚΑΦΕΣ] Cup10 Coffee Roaster


moutsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα του καφε για μενα ηταν εξαιρετικη η προσφορα του καταστηματος 

ωραιοι καφεδες και ο brazil και ο speciality 

εχω παρατηρήσει διαφορα στην γευση προς το καλυτερο μετα απο μερικες ημερες που τους εχω

αυτο μάλλον γιατι θελει κάποιες ημερες για να ωριμάσει ο καφες μετα το καβουρδισμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοσπάντων. Ξαναλέω το ότι έχει παρατηρηθεί να συμβαίνει δεν το δικαιολογεί.  Υπάρχει σε όλα τα πράγματα αυτό που λέμε ποιότητα και συνοχή. Αλλο είναι το blend που αγοράζεις απο το σουπερ μάρκετ, αλλο αυτό απο το random καφεκοπτείο της γειτονιάς αλλα είναι το blend που αγοράζεις απο εναν βραβευμένο roaster. Ο καφές είναι ενα ευαίσθητο προιόν και πολύ ντελικάτο. Μπορεί να γίνει μια γευστική εμπειρία και μπορεί να είναι και ένα απλό μαυρο ζουμί που πινεις για να ξυπνήσεις.

6 λεπτά πριν, MrWhite είπε

Δεν ισχυει ειδικα μιας που διαφορετικοι κοκοι θελουν διαφορετιο ψησιμο κτλ. 

Διαφορετικοί κόκκοι έχουν διαφορετικό μέγεθος και θέλουν διαφορετικούς χρόνους ενδεχομένως για να ψηθούν και να έρθουν στο ΙΔΙΟ όμως επίπεδο ιδανικά και συνολικά, όχι σε διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην νιώθετε μόνοι σας......απλά απαράδεκτη η ΕΛΤΑ courriers. Να ξέρετε οτι για εμένα πλέον ο τρόπος αποστολής των προιόντων αποτελέι λόγο επιλογής καταστηματος. Πήρα εχθές απο τον Κώτσο τα Sony 1000XM3 γιατι έμεινα χωρίς ακουστικά και δουλεύω απο το σπίτι, μονο και μόνο γιατι έχουν άλλη μεταφορική ας πούμε απο τα public.....

Καλό είναι αυτά να τα γνωρίζουν οι εταιρίες.... 

Screenshot 2020-12-10 at 14.28.00.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα σχολιασει κ πιο πισω γτ εχω δουλεψει(σε ελτα κυριως πολλα χρονια)

το πιο κουφο που ακουσα απτο τηλεφωνο(οταν καταφερα να μιλησω) στα κουριερ,με στυλακι κιολας,ειναι οτι το ποσο που πληρωσα δεν ειναι για να ερθει στο σπιτι μου αλλα στο καταστημα κ να παω να το παρω εγω

φυσικα η "κακομοιρα' ακουσε τα καλαντα πριν την ωρα τους🎸🎺🥁🎹

κ οχι δε το παιζω μαγκας κ δε προτρεπω επ΄ουδενι τετοιες συμπεριφορες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@georgesrou καφέ έφτιαξες να μας πεις από γεύση τι λέει;

ο @nestoras86 είπε μαζί με το παράπονο για την εικόνα πως δε του κάνει και στη γεύση

που άλλωστε είναι και το βασικό.

όπως έγραψε και ο @stavag ο καφές (speciality) φαίνεται να θέλει λίγο παραπάνω μέρες για degas.

26/10 roast και Δευτέρα-Τρίτη που μας πέρασε σε εσπρεσσο φάνηκε μουντος ακόμα.

Χτες και σήμερα σε V60 πολύ καλός...παίζει και να ευνοεί το V60 με το blooming phase να φύγει το CO2.

Για το βραζιλιάνικο δε ξέρω...δεν έχω ανοίξει ακόμα

Επεξ/σία από el00019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, el00019 είπε

@georgesrou καφέ έφτιαξες να μας πεις από γεύση τι λέει;

Εκανα μια προσπάθεια χθές τη συνταγή που κάνω τελευταία σε aeropress και ήταν κάπως μουντό  και πικρο το αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω ενα-δυο κλικ πιο coarse.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σαν ανέκδοτο μπορεί να περιγράφει αυτό που συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ-courier (ο θεός να τα κάνει κούριερ ). Από τις 25/11 μέχρι την 11η Δεκεμβρίου από την Κόρινθο στην Αθήνα και δεν έχει έρθει . Ήθελα να ήξερα η διοίκηση της εταιρίας δεν ντρέπεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε θα ήθελα να παραλάβω ένα καφέ που μπορεί για 15 ημέρες να τον βαράει ο ήλιος ή τέλος πάντων να βρίσκεται σε απαράδεκτες συνθήκες αποθήκευσης.

Σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Μπας και πάρουν και το μήνυμα να συνεργαστούν με κάποια σοβαρή εταιρία διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jeronymo είπε

Προσωπικά δε θα ήθελα να παραλάβω ένα καφέ που μπορεί για 15 ημέρες να τον βαράει ο ήλιος ή τέλος πάντων να βρίσκεται σε απαράδεκτες συνθήκες αποθήκευσης.

Σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Μπας και πάρουν και το μήνυμα να συνεργαστούν με κάποια σοβαρή εταιρία διανομής.

Το θέμα είναι εάν υπάρχει σοβαρή εταιρεία. Μόνο FedEx και ups επιδεικνύουν σοβαρότητα, αλλά δε γνωρίζω εάν συνεργάζονται με ελληνικά καταστήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η acs πάντως μου έφερε πακέτο που παράγγειλα στις 12 το μεσημέρι στις 5 το απόγευμα της ίδιας ημέρας.

Μαλλον όμως έχουν ειδική σύμβαση με την παπαστρατος για να το κάνουν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι courier παραπαίουν.

Μου έστειλαν φάκελο με κάτι έγγραφα στις 25/11 με Γενική Ταχυδρομική και παρέλαβα 8/12.

15 ημέρες για τη διαδρομή ΓΑΛΑΤΣΙ-->ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ!!!! Απόσταση στο google 6,5χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jeronymo είπε

Προσωπικά δε θα ήθελα να παραλάβω ένα καφέ που μπορεί για 15 ημέρες να τον βαράει ο ήλιος ή τέλος πάντων να βρίσκεται σε απαράδεκτες συνθήκες αποθήκευσης.

Σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Μπας και πάρουν και το μήνυμα να συνεργαστούν με κάποια σοβαρή εταιρία διανομής.

Δεν θεωρώ ότι φταίει το μαγαζί. Όλοι οι courier καθυστερούν αυτές τις μέρες.

Και εγώ από τότε περιμένω και δεν έχω παραλάβει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καταλαβαίνω ότι το σύστημα παραπαίει και νομίζω ότι μια δέουσα κατανόηση πρέπει να υπάρχει, αλλά 16 ημέρες για δέμα από την Κόρινθο στην Αθήνα δεν χωράει κατανόησης. Νομίζω ότι είναι μόνο ανικανότητα και έλλειψη οργάνωσης. Πολύ απλά ο καφές είναι στο εμπορευματικό κέντρο Αθηνών από την 27η Νοεμβρίου, άρα δεν υπάρχει κεντροποιημένο σύστημα που να ομαδοποιεί τις παραδόσεις γεωγραφικά και για αυτό προκύπτει το προβλήμα. Να το πώ απλά, αν παραγγείλεις σήμερα κάτι και έρθει στο κέντρο και παράλληλα φεύγει για την περιοχή παράδοση είναι πάρα πολύ πιθανό να παραλάβεις και σήμερα. 

Από εκεί και πέρα περιμένω την παράδοση να δω την κατάσταση του πακέτου γιατί μιλάμε για καφέ , δεν μιλάμε για κάτι που είναι πρακτικά indestructable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...