Προς το περιεχόμενο

Vodafone - Συμβόλαιο κινητής με όλα απεριόριστα με 38,19 ευρώ


alexkrz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, cgioris είπε

Σωστό, αλλιώς δίνεις σχεδόν τα διπλάσια και παίρνεις κοσμοτέ.

Εξαρτάται την περιοχή. Εμένα η αδερφή μου που δεν έχει σταθερό και έχει πΟΤΕ δεν έχει καλό σήμα για ομιλία, πόσο μάλιστα σε δεδομένα. Περιοχή Αττική Μεσόγεια. Καλοκαίρι 1 μήνα διακοπές και όλα τα ΣΚ Εύβοια Στύρα στο εξοχικό τα ίδια. Η Vodafone πάει τρένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Leonidas T είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί απορείτε τόσο, μια VDSL 50 πόσο κάνει δηλαδή; Εκεί έχει περιορισμό data;

Να σημειωθεί ότι το δίκτυο κορμού είναι κοινό και στην περίπτωση του VDSL υπάρχουν και έξτρα κόστη (ΟΤΕ για το δίκτυο χαλκού).

Το να συγκρινεις το κοστος για το VDSL ιντερνετ με την κινητη τηλεφωνια ειναι τελειως άτοπο. Τελειως διαφορετικά κόστη. Και δεν μιλαμε κι ολας μόνο για mobile data. Ξεχασες και τις απεριόριστες κλησεις;; 

 

Και μη ξεχνάς τα σταθερά κοστη του δικτυου σταθερης και δικτυου κινητης σε ποσους συνδρομητές "μοιράζονται". Η πελατειακη βαση ειναι πολυ μεγαλυτερη στο VDSL. 

Επεξ/σία από alexkrz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DiamadisT είπε

Μπορούμε να έχουμε δεύτερη sim μόνο για data; Θα άξιζε να αντικαταστήσει μια VDSL 50 από ΑΚ που δίνει max 24-27mbps;

Μπορείς με χρέωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα συμφερουσα προσφορα,αν προσθεσεις και ενα καρτοκινητο με +15 και μια δευτερη σιμ για να την βαλεις σε ρουτερ και να κοψεις την συνδεση του σταθερου το εχεις λυσει τουλαχιστον για 2 χρονια που διαρκει.Το μονο θεμα ειναι οτι προσωπικα δεν την εχω και πολυ σε εκτιμηση την βονταφον απο 2 διαφορετικες συνδεσεις που ειχα. 

Ασχετο,αυτο με το 12% που εγραψε καποιος και οτι δεν συμπεριλαμβανεται στην τιμη ειναι για κινητη τηλεφωνια?γιατι σε σταθερο που εκανα προσφατα συνδεση σε φιλο 33 ευρω τελικη του ειπαν 33 ευρω του ερχεται και ο λογιαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alexkrz είπε

Το να συγκρινεις το κοστος για το VDSL ιντερνετ με την κινητη τηλεφωνια ειναι τελειως άτοπο. Τελειως διαφορετικά κόστη. Και δεν μιλαμε κι ολας μόνο για mobile data. Ξεχασες και τις απεριόριστες κλησεις;; 

Και μη ξεχνάς τα σταθερά κοστη του δικτυου σταθερης και δικτυου κινητης σε ποσους συνδρομητές "μοιράζονται". Η πελατειακη βαση ειναι πολυ μεγαλυτερη στο VDSL. 

Πού ακριβώς είναι η διαφορά; Το VDSL περνάει από δίκτυο χαλκού / ΚΑΦΑΟ, το κινητό από κεραία. Στη συνέχεια η κίνηση "πέφτει" στις ίδιες οπτικές ίνες.

Οι κλήσεις πιστεύεις έχουν κάποιο κόστος για τον πάροχο; Αν ναι, πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, miucce είπε

Αρκετα συμφερουσα προσφορα,αν προσθεσεις και ενα καρτοκινητο με +15 και μια δευτερη σιμ για να την βαλεις σε ρουτερ και να κοψεις την συνδεση του σταθερου το εχεις λυσει τουλαχιστον για 2 χρονια που διαρκει.Το μονο θεμα ειναι οτι προσωπικα δεν την εχω και πολυ σε εκτιμηση την βονταφον απο 2 διαφορετικες συνδεσεις που ειχα. 

Ασχετο,αυτο με το 12% που εγραψε καποιος και οτι δεν συμπεριλαμβανεται στην τιμη ειναι για κινητη τηλεφωνια?γιατι σε σταθερο που εκανα προσφατα συνδεση σε φιλο 33 ευρω τελικη του ειπαν 33 ευρω του ερχεται και ο λογιαριασμος.

Ειναι μονο στην κινητη τηλεφωνια ο φορος αυτος. Ενδεικτικά https://www.vodafone.gr/files/1490659492114-telos-syndromiton-kinitis-tilefonias-Telos_Syndromhtwn_Kinhths_Thlefwnias.pdf

Είναι ο ίδιος φόρος που στις κάρτες που βάζουμε στα καρτοκινητά πχ 10 ευρώ και ενώ τα 10 ευρώ περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ δεν περιλαμβάνουν τον φορο κινητης τηλεφωνιας. και αντι για 10 ευρώ που θα είχες υπολοιπο παλιότερα, έχεις 8,92 ευρώ

Παλιότερα ξέρω ότι σίγουρα δεν αναγραφόταν στην τελική τιμή γιατι παει κλιμακωτά με το ύψος του λογαριασμού και όχι με το πάγιο. Τώρα αν άλλαξε αυτό πρόσφατα και το αναφέρουν πλεον ή τους υποχρεωσε καποιος νόμος δεν το ξέρω.

 

 

  

7 λεπτά πριν, Leonidas T είπε

Πού ακριβώς είναι η διαφορά; Το VDSL περνάει από δίκτυο χαλκού / ΚΑΦΑΟ, το κινητό από κεραία. Στη συνέχεια η κίνηση "πέφτει" στις ίδιες οπτικές ίνες.

Οι κλήσεις πιστεύεις έχουν κάποιο κόστος για τον πάροχο; Αν ναι, πόσο;

Οι κλησεις προς τρίτες εταιρίες πχ απο vodafone σε cosmote  φυσικά και έχει ένα κόστος στη vodafone. Πληρώνει κάποιο τέλος στην cosmote . Επισης ειναι οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας, τα κτιρια, η συντήρηση του δικτύου και των κεραιών. Για τη σταθερη τηλεφωνια και τα δικτυα χαλκου που αναφερεις τα έχει πληρώσει στο μεγαλύτερο μέρος το δημόσιο από την εποχή που ο ΟΤΕ ήταν κρατική εταιρία. Γιατί φυσικά το κόστος αυτό είναι τεράστιο.  Και ειδικά για την Ελλάδα και επειδη το έδαφος είναι δύσκολο (ορεινό λοφους κτλ) πρεπει να πυκνωνουν περισσότερο τις κεραίες για να έχουν παντού κάλυψη σε σχέση πχ με την Ολλανδία. Και φυσικά το μεγαλύτερο κόστος είναι οι συχνότητες που αγοράζουν .  Για παράδειγμα δες εδώ για τι ποσά μιλάμε για τον προσφατο διαγωνισμό που ξεκίνησε για το δίκτυο 5G  και την αγορά συχνοτήτων https://www.kathimerini.gr/economy/business/1087785/xekinaei-o-diagonismos-gia-tis-sychnotites-5g/

Επεξ/σία από alexkrz
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω κατά πόσο η Cosmote θα βγάλει κάτι τέτοιο. Αν το κάνει βέβαια, θα δημιουργηθεί θέμα πιστεύω γιατί αρκετοί από εμάς έχουμε τα Speed Booster οπότε θα κουμπώσουμε πάνω τις SIM και θα έχουμε απεριόριστα data και ταχύτητες το ελάχιστο 40-50 mbps. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε βέβαια πως με 40 ευρώ το μήνα θα είχαμε απεριόριστα τα πάντα και 50άρι Internet.

Αν είχε σήμα σπίτι μου η Voda θα το έπαιρνα σίγουρα, αλλά τα 4G δίνουν 4-5 mbps εκέι που η Cosmote κουμπώνει 30-40.

 Οψόμεθα

Επεξ/σία από TzortzisJosh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα, είμαι απο αυτούς που έχω το speedbooster  απο cosmote γιατι πιάνω 3-4 mbps. Επικοινώνησα με την vodafone και επιβεβαίωσα και έγω οτι ή τελική τιμή είναι 38.19 με όλα μέσα και ο φόρος κινήτης δηλαδή. Κάποιοι εδώ είπατε ότι μπορεί να έχει έξτρα κάρτα με αποτέλεσμα να μπορώ να διακόψω το σταθερό cosmote και να έχω αυτό. Εμένα μου είπαν οτι αυτό θέλει σταθερό στην vodafone για να γίνει (Shared card?) υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, σας είπαν κάτι διαφορετικό? Γιατί αν είναι έτσι πρέπει να πάρεις +22ish ευρώ σταθερό και δεν ξέρω αν αξίζει τότε η προσφορά.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mauroprobato είπε

Καλησπέρα και απο μένα, είμαι απο αυτούς που έχω το speedbooster  απο cosmote γιατι πιάνω 3-4 mbps. Επικοινώνησα με την vodafone και επιβεβαίωσα και έγω οτι ή τελική τιμή είναι 38.19 με όλα μέσα και ο φόρος κινήτης δηλαδή. Κάποιοι εδώ είπατε ότι μπορεί να έχει έξτρα κάρτα με αποτέλεσμα να μπορώ να διακόψω το σταθερό cosmote και να έχω αυτό. Εμένα μου είπαν οτι αυτό θέλει σταθερό στην vodafone για να γίνει (Shared card?) υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, σας είπαν κάτι διαφορετικό? Γιατί αν είναι έτσι πρέπει να πάρεις +22ish ευρώ σταθερό και δεν ξέρω αν αξίζει τότε η προσφορά.  

Εμένα δεν μου ανέφεραν τπτ για σταθερό. Δεύτερη κάρτα για τον ίδιο αριθμό +2,5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexkrz είπε

Οι κλησεις προς τρίτες εταιρίες πχ απο vodafone σε cosmote  φυσικά και έχει ένα κόστος στη vodafone. Πληρώνει κάποιο τέλος στην cosmote . Επισης ειναι οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας, τα κτιρια, η συντήρηση του δικτύου και των κεραιών. Για τη σταθερη τηλεφωνια και τα δικτυα χαλκου που αναφερεις τα έχει πληρώσει στο μεγαλύτερο μέρος το δημόσιο από την εποχή που ο ΟΤΕ ήταν κρατική εταιρία. Γιατί φυσικά το κόστος αυτό είναι τεράστιο.  Και ειδικά για την Ελλάδα και επειδη το έδαφος είναι δύσκολο (ορεινό λοφους κτλ) πρεπει να πυκνωνουν περισσότερο τις κεραίες για να έχουν παντού κάλυψη σε σχέση πχ με την Ολλανδία. Και φυσικά το μεγαλύτερο κόστος είναι οι συχνότητες που αγοράζουν .  Για παράδειγμα δες εδώ για τι ποσά μιλάμε για τον προσφατο διαγωνισμό που ξεκίνησε για το δίκτυο 5G  και την αγορά συχνοτήτων https://www.kathimerini.gr/economy/business/1087785/xekinaei-o-diagonismos-gia-tis-sychnotites-5g/

Οι κλήσεις έχουν κόστος, αλλά πόσο;

Επίσης η πρόσβαση στο δίκτυο χαλκού δεν είναι ούτε δωρεάν ούτε διαχειρίσιμη 100% από τον πάροχο (βλ. βλάβες, χαμηλές ταχύτητες). Οι κεραίες είναι. Οι συχνότητες 4G έχουν αγοραστεί ήδη.

http://www.otewholesale.gr/pricelists

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Το τσιμπαω... Στη Γερμανία ακριβότερα είναι από όσο μου λένε. 

Δε ξέρω ποιοι στα λένε, αλλά χωρίς να πολύ ψάξω ενδεικτικά στα ίδια λεφτά εκεί δίνουν κι ένα αρκετά premium κινητό... 

Τώρα για τα ελληνικά δεδομένα οκ, όποιος δίνει ούτως ή άλλως τόσα λεφτά μπορεί να το λάβει υπόψη του (δε ξέρω για να έχω άποψη, πάνω από 10-11€/μηνα για συμβόλαιο/καρτα κλπ δεν έχω ξοδέψει ποτέ μετά το 2000-2001, καπου εκει). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorginho είπε

Δε ξέρω ποιοι στα λένε, αλλά χωρίς να πολύ ψάξω ενδεικτικά στα ίδια λεφτά εκεί δίνουν κι ένα αρκετά premium κινητό... 

Τώρα για τα ελληνικά δεδομένα οκ, όποιος δίνει ούτως ή άλλως τόσα λεφτά μπορεί να το λάβει υπόψη του (δε ξέρω για να έχω άποψη, πάνω από 10-11€/μηνα για συμβόλαιο/καρτα κλπ δεν έχω ξοδέψει ποτέ μετά το 2000-2001, καπου εκει). 

ε στο ΦΕις τα λενε . με 30 ευρω εχεις 1,5 γιγα και απεριοριστα προς Γερμανικα νουμερα . Στη Γερμανια ποσους να ξερω να μιλησω ; 5-10 ατομα. 

 

παντως ειναι καλη προσφορα αυτη που βρηκες οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ετσι οπως ειναι το θεμα τιτλος και #1 (και μετα απο 7 ωρες και 8 σελιδες απαντησεις!!), νομιζα οτι ειναι κανενα triple play (σταθερο-ιντερνετVDSL-κινητο). Ποια "ολα απεριοριστα"; Εχει σταθερη; Εχει VDSL; Απο ο,τι καταλαβα διαβαζοντας λιγο τα επομενα, αφορα ΜΟΝΟ κινητο, ομιλια data και sms; Και πως γινεται να λετε ολα απεριοριστα και μετα να λετε οτι ο φορος ειναι αναλογα το υψος του λογαριασμου πχ ανω των 60€ κλπ; Δηλαδη αφορα ΜΟΝΟ κινητο και ειναι ολα απεριοριστα και πως θα σου φυγει το ποσο να παει στα πχ 60€ το μηνα; 

 

Φτιαξε TS λιγο τιτλο και #1 σε παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Οκ θα το ρωτήσω... Αν μου πουν αυτό που λες δεν θα το κάνω. 

Δεν μένω μόνιμα Γερμανία αλλά σε κάποια φάση ίσως πάω για κάποιους μήνες. 

 

Σε εταιρίες του εξωτερικού με παρόμοια unlimited πακέτα, "ορθή" διάρκεια χρήσης σε άλλες χώρες της ΕΕ είναι μέχρι 6 μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...