Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τη σειρά Huawei P50


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, giannis sparta είπε

ΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ 5G SMARTPHONE ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ @@ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ HUAWEI HATERS 

Μου θύμησες το ανέκδοτο που τρέχουν τρεις και βγαίνει ο άλλος τέταρτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Rizogalos είπε

Την έφαγαν στην στροφή την Huawei σίγουρα έχει επηρεάσει το ότι δεν έχει Google άσχετα που όλοι το παίζουν ότι έλα μωρέ και σιγά το πράγμα και έχει φτιάξει η Huawei δικό της store . Παίζει τεράστιο ρόλο καλως η κακώς η απώλεια Google και λόγο συνήθειας και γενικά .

GOOGLEFIER thank me later... :D  το εχω βάλει κατι μερες τώρα άψογο, και πολύ εύκολα.. σαν να κανεις φορματ σε Η/Υ. ουτε σφάλματα πεταει τιποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giannis sparta είπε

ΘΑ ΕΦΥΓΑΝ CHIPSET ΑΠΟ TSMC ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΚΩΜΟ ΤΟΥ ΒΑΨΟΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΡΟΞΕΚΟΥΤΙ ΓΙΑ 7 ΣΕΙΡΕΣ 🤣

ΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ 5G SMARTPHONE ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ @@ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ HUAWEI HATERS 

Τι είναι λεει? 2ο στον κόσμο? Άπατο έχει πάει στον κόσμο. Οτι πωλήσεις εχει ειναι μονο στην ΚΙΝΑ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, stfaros said:

αν δεν εχει γοογλη ......., ακλαφτο θα παει - παρολο τα τουμπανο specs , δες αγγελιες , το p30 pro με google πιο ακριβα απο p40 pro χωρις .

ούτε καν. άσε που τα gaps είναι banned από την Κίνα.

Μην νομίζεις... χ3τηκε η Huawei με όλο αυτό που γίνεται στην Αμερική.

Το κέρδος της είναι από την Κίνα, οι άλλες χώρες είναι απλά για το brand name.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

ούτε καν. άσε που τα gaps είναι banned από την Κίνα.

Μην νομίζεις ότι χ3τηκε η Huawei με όλο αυτό που γίνεται στην Αμερική.

Το κέρδος της είναι από την Κίνα, οι άλλες χώρες είναι απλά για το brand name.

Ναι, αλλά δεν είναι σαν να πουλάει ένα εστιατόριο μόνο στους υπαλλήλους του το φαγητό που φτιάχνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikaki71 είπε

To μονο ερωτημα που καιει...Google play services,θα εχει???

 

5 ώρες πριν, stfaros είπε

αν δεν εχει γοογλη ......., ακλαφτο θα παει - παρολο τα τουμπανο specs , δες αγγελιες , το p30 pro με google πιο ακριβα απο p40 pro χωρις .

Γιατί τι θέλεις να κάνεις και δεν μπωρείς;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koulouri είπε

Τι είναι το Vcards?
Εγω τις συγχρόνισα με το google και μου τις περασε...Απλά τις νέες που αποθηκευω δεν τις συγχρονίζει, θα πρεπει να βρω ένα τρόπο!

Το αυτό, κάτοχος και εγώ του Ρ 40 pro, μόνο ο συγχρονισμός επαφών δε μου λειτουργεί, μπορείς μέσω του hi suite πχ μια φορά την εβδομάδα, να τις κάνεις back up,ούτε 2 λεπτά υπόθεση δε μου είναι. 

Αφιέρωσα και ένα ούτε μισάωρο στο googlefier για τα gms και απολαμβάνω την υπέροχη συσκευή μου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Τι είναι λεει? 2ο στον κόσμο? Άπατο έχει πάει στον κόσμο. Οτι πωλήσεις εχει ειναι μονο στην ΚΙΝΑ. 

Σε συνολο πωλήσεων ειναι δευτερο απο τα 5G...τωρα αν είναι Κίνα η Κορέα η Αγγλία η Βραζιλία ξερω γω... Δν εχει σημασια στα τελικα νουμερα.και το  s20 ultra πχ Ελλαδα πηγε άπατο αλλα στον κοσμο ειναι πρωτο σε 5G. Αρα να το ακυρωσουμε? 

25 λεπτά πριν, stfaros είπε

Τα πιο απλα - - - Gmail - Google Drive - Google maps - - - 

 

 

Δουλευουν ολα μεσω browser. Οσα ανεφερες. Αν δν θες αμεσες ειδοποιησεις κλπ. Τοτε ναι θες την εφαρμογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stfaros είπε

Τα πιο απλα - - - Gmail - Google Drive - Google maps - - - 

Ελα παραδέξου ότι δεν σκέφτηκες ούτε 1 δευτερόλεπτο τις δύο αναρτήσεις σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Είναι καθοριστικός παράγοντας για την συντριπτική πλειοψηφία του (δυτικού) κόσμου, ναι. 

Η google υπάρχει παντού και οι εφαρμογές της είναι απαραίτητες. 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θέλουν να το παίξουν επαναστάτες και τελικά τί κάνουν;

Πάνε από το ένα "κλειστό" οικοσύστημα (όσο κλειστό μπορείς να χαρακτηρίσεις το οικοσύστημα της google) σε μια κατάσταση που απλά ελπίζεις να πάει καλά. 

Στο εντωμεταξύ ξαναγοράζεις τις εφαρμογές που έχεις ήδη αγοράσει αναγκάζεσαι να δουλεύεις με άλλα πρόγραμματα απ' αυτά που έχεις συνηθίσει, να μην σου έρχονται ειδοποιήσεις και άλλα πολλά. 

Και όλα αυτά όχι επειδή επέλεξες εσύ ξαφνικά να φύγεις από τον "κακιά" google, γιατί ως και πριν από λίγο μια χαρά δούλευες, αλλά επειδή η huawei λειτουργεί ως πράκτορας του Κινέζικου καθεστώτος και "απολαμβάνει" τις συνέπειες. 

Συμφωνώ ότι η πλειοψηφία του δυτικού κόσμου χρησιμοποιεί google services.

Πράγματι η Google υπάρχει παντού. Το κατά πόσο οι εφαρμογές της είναι απαραίτητες έχει να κάνει καθαρά με τη συνήθεια, τις ανάγκες και τη διάθεση του καθενός. Πχ οι κινέζοι δεν χρησιμοποιούν Google apps. Ούτε με προβιές κυκλοφορούν, ούτε σε σπηλιές μένουν. Άσε που έχουν και στην κατοχή τους απίστευτη τεχνολογία πλέον... Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ΟΥΤΕ μία εφαρμογή της google, εκτός από ένα παλιό gmail λογαριασμό, που τον γνωρίζουν πολλοί και βαριέμαι να τους ειδοποιήσω ότι άλλαξα. Είμαι επαγγελματίας και είμαι μπροστά από έναν υπολογιστή 12-14 ώρες την ημέρα. Πραγματικά δε μου έλλειψαν.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους τις χρησιμοποιούν. Όπως βολεύται ο καθένας. Πάντως δεν τις βρίσκω απαραίτητες.

Δεν είναι "επανάσταση" το να διαλεγεις να μην χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες μιας εταιρείας. Εϊναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός.

Το σύστημα της Google δεν είναι κλειστό... Είναι "πιο κλειστό πεθαίνεις". Δεν κάνω πλάκα. Άλλο το A.O.S.P., που είναι ένα λειτουργικό ανοικτού κώδικα και άλλο το Google Android που περιέχει όλο τον κλειστό κώδικα της Google. Η Google ελέγχει πλήρως κάθε κινητό με Google Android και κάθε εφαρμογή που μπαίνει ή βγαίνει από το store της. Σε αυτό δε διαφέρει καθόλου από την Apple ή τη MS.

Προσωπικά, δε θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να κάνει σοβαρή δουλειά από κινητό. Μακράν το πιο παραγωγικό μηχάνημα είναι ένα PC ή laptop. Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο κινητό κάνουν τη δουλειά που θέλω και είναι δωρεάν. Τις σοβαρές δουλειές τις κάνω μόνο σε υπολογιστή.

Δεν είναι "κακιά", ούτε είναι "καλή". Μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων είναι, που χρησιμοποιεί δωρεάν λογισμικό για να κάνει data mining των χρηστών της. Προσωπικά δεν τη μισω και δεν τη βλέπω και σαν το "Μεσσία της ανθρωπότητας", όπως μερικοί άλλοι. Απλά δε μου αρέσει το επιχειρηματικό της μοντέλο. Προτιμώ να πληρώνω και να μην έχω data mining (όπου είναι εφικτό).

Φυσικά, σε επίχειρηματικό επίπεδο, θα γίνω πελάτης της για να διαφημίσω την επιχείρησή μου. Χρήστης της δε θα γίνω. 

 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκατσα λιγο να διαβασω τι σημαινει το να μην εχει ενα κινητο google.

βρηκα ενα αρθρο και το ξεκινησα. το σταματησα βεβαια μολις εφτασα στο σημειο που ειδα οτι υπαρχει δυνατοτητα να κατεβασεις εφαρμογες απο εναλλακτικες πηγες οπως F-Droid

και Amazon Appstore for Android

οκ χιουστον προμπλεμ σολβεντ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Συμφωνώ ότι η πλειοψηφία του δυτικού κόσμου χρησιμοποιεί google services.

Πράγματι η Google υπάρχει παντού. Το κατά πόσο οι εφαρμογές της είναι απαραίτητες έχει να κάνει καθαρά με τη συνήθεια, τις ανάγκες και τη διάθεση του καθενός. Πχ οι κινέζοι δεν χρησιμοποιούν Google apps. Ούτε με προβιές κυκλοφορούν, ούτε σε σπηλιές μένουν. Άσε που έχουν και στην κατοχή τους απίστευτη τεχνολογία πλέον... Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ΟΥΤΕ μία εφαρμογή της google, εκτός από ένα παλιό gmail λογαριασμό, που τον γνωρίζουν πολλοί και βαριέμαι να τους ειδοποιήσω ότι άλλαξα. Είμαι επαγγελματίας και είμαι μπροστά από έναν υπολογιστή 12-14 ώρες την ημέρα. Πραγματικά δε μου έλλειψαν.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους τις χρησιμοποιούν. Όπως βολεύται ο καθένας. Πάντως δεν τις βρίσκω απαραίτητες.

Δεν είναι "επανάσταση" το να διαλεγεις να μην χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες μιας εταιρείας. Εϊναι επιλογή και δικαίωμα του καθενός.

Το σύστημα της Google δεν είναι κλειστό... Είναι "πιο κλειστό πεθαίνεις". Δεν κάνω πλάκα. Άλλο το A.O.S.P., που είναι ένα λειτουργικό ανοικτού κώδικα και άλλο το Google Android που περιέχει όλο τον κλειστό κώδικα της Google. Η Google ελέγχει πλήρως κάθε κινητό με Google Android και κάθε εφαρμογή που μπαίνει ή βγαίνει από το store της. Σε αυτό δε διαφέρει καθόλου από την Apple ή τη MS.

Προσωπικά, δε θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να κάνει σοβαρή δουλειά από κινητό. Μακράν το πιο παραγωγικό μηχάνημα είναι ένα PC ή laptop. Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο κινητό κάνουν τη δουλειά που θέλω και είναι δωρεάν. Τις σοβαρές δουλειές τις κάνω μόνο σε υπολογιστή.

Δεν είναι "κακιά", ούτε είναι "καλή". Μια πολυεθνική δισεκατομμυρίων είναι, που χρησιμοποιεί δωρεάν λογισμικό για να κάνει data mining των χρηστών της. Προσωπικά δεν τη μισω και δεν τη βλέπω και σαν το "Μεσσία της ανθρωπότητας", όπως μερικοί άλλοι. Απλά δε μου αρέσει το επιχειρηματικό της μοντέλο. Προτιμώ να πληρώνω και να μην έχω data mining (όπου είναι εφικτό).

Φυσικά, σε επίχειρηματικό επίπεδο, θα γίνω πελάτης της για να διαφημίσω την επιχείρησή μου. Χρήστης της δε θα γίνω. 

Είσαι ιδιάζουσα περίπτωση, το έχουμε ξανασυζητήσει. 

Μην προβάλλεις τις δικές σου ανάγκες και συνήθειες γιατί δεν είσαι ούτε το 1% των χρηστών. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, stfaros είπε

Τα πιο απλα - - - Gmail - Google Drive - Google maps - - - 

Υπάρχουν ένα σωρό clients για gmail που λειτουργούν άψογα και έρχονται και οι ειδοποιήσεις. Ενδεικτικά: K9 mail, aquamail κ.α. Μπορείς να συνδέσεις και όποιον λογαριασμό θέλεις, είτε gmail, είτε κάποιον άλλο. Σε επίπεδο gmail σαν υπηρεσία email, υπάρχει proton mail (δωρεάν ή με πληρωμή), tutanota κ.α. Βέβαια σε δωρεάν επίπεδο το gmail είναι το καλύτερο, αν δε σε πειράζει να πληρώνεις σε είδος (συγκέντρωση δεδομένων).

Προσωπικά, δε βρίσκω πρακτικό το cloud. Είναι πρακτικά άχρηστο για μεγάλα αρχεία, απαιτεί συνεχή σύνδεση με το internet και τα δεδομένα σου είναι στο PC κάποιου άλλου. Έχω τοπικό server για backup, επιπλέον εξωτερικό σκληρό προσαρτημένο σε αυτόν και έναν σκληρό USB, που έχω μαζί μου. 

Here Maps. Με έχουν βολέψει μια χαρά και έχουν και φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά. Έτσι κι αλλιώς GPS έχω χρησιμοποιήσει περίπου 17-18 φορές τα τελευταία 10 χρόνια... Φαντάσου ότι κάποιες φορές ξεχνάω να εγκαταστήσω πρόγραμμα GPS σε νέο κινητό... Παρόλα αυτά: ο καθένας όπως βολεύεται. Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος" εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...