Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τη σειρά Huawei P50


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Vaiosss είπε

Οπότε αν το πράγμα αλλάξει με τον Μπάιντεν και βάλει πάλι Google services (που δεν το νομίζω), θα τα πουλήσετε και δεν θα ξαναπάρετε Huawei 🤣

Προσωπικα ναι... Γενικα δεν ξαναπαω σε android... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Οπότε αν το πράγμα αλλάξει με τον Μπάιντεν και βάλει πάλι Google services (που δεν το νομίζω), θα τα πουλήσετε και δεν θα ξαναπάρετε Huawei 🤣

Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα αν έχει gs η όχι, το βρήκα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και το πήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

Πρώτα απ' όλα και βέβαια έχεις data mining. Όχι από την Google αλλά σίγουρα από το Κινεζικό λαϊκό Δημοκρατικό καθεστώς. Καλύτερα; Χειρότερα; Επικίνδυνο; Ακίνδυνο; Δεν ξέρω να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά προσωπικά εφόσον επέλεξα μία φορά να βάλω τον "Αμερικανό" στο σπίτι μου, δεν θα ήθελα να βάλω και τον "Κινέζο".

Δεύτερον και βασικότερο. Πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο "ρε φίλε" στην ζωή σου. Και αντέ εσύ που μπορεί να ξημεροβραδιάζεσαι στα τεχνολογικά forums καθημερινά, πες ότι το κατέχεις λίγο και με ελάχιστο διάβασμα, κάνεις την δουλειά σου. Χωρίς να σημαίνει ότι πάλι δεν απαιτεί σημαντικό χρόνο από αυτην. Ο άλλος που δεν σκαμπάζει από αυτά, τι θα κάνει; Θα φάει μέρες η και βδομάδες ολόκληρες για να στήνει μια συσκευή σύμφωνα με τις απαιτήσεις της καθημερινότητας και της δουλειάς του; Η μήπως ορισμένοι πιστεύετε ότι είμαστε 15 και 20 χρόνων να διαβάζουμε οδηγούς και "χακεριές", να κάνουμε πειράματα και πειράγματα, όπως κάναμε κάποιοι από εμάς στο XDA το 2013 ξέρω γω; Ο σκοπός είναι όταν αγοράζεις μια σοβαρή συσκευή, να δουλεύει out of the box σωστά κι όχι να κάνεις μόντες και πατέντες για να δουλέψει σωστά.

Μην τα πάρεις προσωπικά αυτά που γράφω. Δικαιώμα σου κι εσύ να μην θέλεις την Google στην ζωή σου. Αλλά μην νομίζεις πως κάνεις κάτι το ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Απλά φεύγεις από το ένα μαντρί και καταλήγεις στο άλλο. Αν ζούσες στην Κίνα η στην Ασία θα το καταλάβαινα.

Πρώτα απ' όλα δεν έχω Huawei. Επιπλέον, ποια αξία έχουν τα προσωπικά σου δεδομένα στο Κινεζικό λαϊκό Δημοκρατικό καθεστώς; Η Google παρέχει υπηρεσίες διαφήμισης. Το Κινεζικό λαϊκό Δημοκρατικό καθεστώς τί παρέχει; Τον λάό του θέλει να ελέγχει, εσένα και εμένα δεν έχουν λόγο να το προσπαθήσουν καν.

Δεν ξημεροβραδιάζομαι στα forums και το επάγγελμά μου δε μου αφήνει παρά ελάχιστο ελεύθερο χρόνο. Η γνώση δε χτίζεται σε μία μέρα έτσι κι αλλιώς. Αφιερώνεις καθημέρινά λίγο χρόνο και σε ένα χρονικό διάστημα γνωρίζεις αρκετα ώστε να κάνεις τη δουλειά σου. Επιπλέον, δε θέλω να στηρίξω τη λειτουργία της εταιρείας μου στη Google και στην κάθε Google. Δεν είναι τυχαίο που μεγάλες εταιρείες (πχ adobe) έχουν δικό τους cloud... Άρα έπρεπε να μάθω κάποια πράγματα.

Είμαι 38 χρονών με τρία παιδια και όχι 15 και 16, όπως αναφέρεις και πάντα βρίσκω χρόνο να διαβάζω και να μαθαίνω αυτά που χρειάζεται, Δεν είναι προαιρετικό, είναι ανάγκη. Δεν είναι καν επιλογή... Οι "χακεριές" που αναφέρεις μου παίρνουν, πλέον, 15-18 λεπτά ανά κινητό. Δηλαδή, αφιερώνω 15-18 λεπτά για να παραμετροποιήσω μια συσκευή που θα κρατήσω 1-2 χρόνια... Σιγά τον χρόνο. Την πρώτη φορά μου πήρε, συνολικά, 5-6 ώρες να καταλάβω πώς πάει η διαδικασία. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ "ότι όλοι πρέπει να το κάνουν, γιατί το κάνω εγώ και άρα είναι η καλύτερη επιλογή". Απλά εξηγώ ότι υπάρχει και ζωή χωρίς τη Google....

Επιπλέον, δε χρειάζεται να κάνεις καμία "χακεριά". Όλα τα νέα μοντέλα της Huawei ΔΕΝ έχουν Google και είναι και φοβερά κινητά σε σχέση με τα χρήματά τους. Απλά τα λάθος που κάνουν πολλοί και κυρίως όσοι είναι μεγάλοι σε ηλικία, είναι ότι αγοράζουν ένα καινούριο κινητό, με διαφορετικό λειτουργικό (κατά κάποιο τρόπο, γιατί άλλο Google Android και άλλο AOSP με κάποια παραμετροποίηση, όπως στην περίπτωση της Huawei) περιμένουν να δουλεύει ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο όπως το παλιό τους κινητό. Αυτό είναι και λογικό λάθος.

Δεν τα παίρνω προσωπικά φίλε μου. Εξαρχής σου είπα ότι δεν προσπαθω να επιβάλλω την επιλογή μου στους άλλους. Σέβομαι τις δικές τους. Ο καθένας όπως βολεύεται και κάνει καλύτερα τη δουλειά του. Απλά η διαφωνία μου, όχι με εσένα συγκεκριμένα, είναι ότι η χρήση των υπηρεσιών της Google ΔΕΝ είναι υποχρεωτική. Είναι προαιρετική και προσωπική επιλογή. 

 

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι, αλλά στην ουσία όχι από την Huawei... από την Xiaomi πχ σίγουρα ναι και μάλιστα υπερδιπλάσιο... 

Σίγουρα έρχεται πολύ χρήμα από την Xiaomi, αλλά η οικονομία στην Κίνας εισέρχεται μεγάλη ποσότητα κεφαλαίου από τρίτες χώρες. Έτσι, η Huawei, παίρνει κάποια από αυτά έμμεσα.

18 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Προσωπικα ναι... Γενικα δεν ξαναπαω σε android... 

Το harmony OS περιμένω και το επόμενο κινητό μου θα είναι Huawei.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο βρε παιδι μου που το δικο μου ειναι καλυτερο απο το δικο σου σε καθε θεμα, με ξεπερναει.

ολα προιοντα ειναι που περιμενουνε να τα αγορασουμε.

δεν ειχα ποτε κατι απο huawei αλλα σιγουρα δεν πρεπει να ειναι και πολυ διαφορετικα απο τα αλλα.

και θεωρω οτι αν ειχαμε απο 1000 ευρω ο καθενας για κινητο σιγουρα θα παιρναμε ολοι διαφορετικα κινητα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johncorfas είπε

 

Μα εξαρχής δεν μπήκα στη διαδικασία να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες της. Πάντα προτιμούσα να είμαι πελάτης και όχι χρήστης. Οπότε δεν μπήκα στη διαδικασία που αναφέρεις.

Ε φίλε μου εφόσον ποτέ δεν χρησιμοποιουσες Google services λογικό είναι να μην σε ενοχλούν τα Huawei που πλέον δεν έχουν. Αφού δεν τις χρησιμοποιούσες ποτέ! Όλη η κουβέντα γίνεται για αυτούς που χρησιμοποιούσαν χρόνια τις υπηρεσίες και τις εφαρμογές της Google και τώρα θέλουν να πάνε ξαφνικά σε Huawei χωρίς αυτά. Κατά πόσο θα είναι απλό για αυτούς, όχι για εσένα που δεν τις χρησιμοποιησες ποτέ!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Ε φίλε μου εφόσον ποτέ δεν χρησιμοποιουσες Google services λογικό είναι να μην σε ενοχλούν τα Huawei που πλέον δεν έχουν. Αφού δεν τις χρησιμοποιούσες ποτέ! Όλη η κουβέντα γίνεται για αυτούς που χρησιμοποιούσαν χρόνια τις υπηρεσίες και τις εφαρμογές της Google και τώρα θέλουν να πάνε ξαφνικά δε Huawei χωρίς αυτά. Κατά πόσο θα είναι απλό για αυτούς, όχι για εσένα που δεν τις χρησιμοποιησες ποτέ!

Ναι συμφωνω απολυτα σε αυτο...Αν χρησιμοποιουσα τις υπηρεσιες τις γουγλ τοτε θα ειχα οντως προβλημα με τα huawei... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2020 στις 8:38 ΜΜ, Vaiosss είπε

Δηλαδή κινεζολάγνος με μία δόση αμερικανισμού, ανακατεύουμε στο μπλέντερ και έτοιμο το γλυκό, με κερασάκι φυσικα στην τούρτα, ότι σε έχουν χαρτογραφήσει σε κάθε γωνιά του πλανήτη.

Εντάξει παιδιά. Να καταλάβω ότι δεν πιστεύετε σε τίποτα και γενικά επικρατεί μια αχταρμοποίηση διεθνιστικών θεωρήσεων στα κεφάλια σας. Να καταλάβω ότι μπορεί να είστε 18 χρόνων και θέλετε να "επαναστατήσετε". Μην τα γράφετε εδώ μέσα αυτά και προπάντων μην προσπαθείτε να μας πείσετε κιόλας. Γιατί πρώτα απ' όλα, αμφιβάλλω αν είστε 18.

Το να βάζεις ταμπέλες και να ταξινομείς τον κόσμο σε κατηγορίες σε τί εξυπηρετεί, εκτός από το να υποτιμήσεις την επιλογή τους; Γιατί πχ δεν ξεκίνησες να κάνεις το ίδιο και σε εσένα, αλλά στο επίπεδο που θα το έκανε κάποιος σαν και εσένα, αλλά με αντίθετη άποψη. Πχ να πεις ότι "είμαι φίλος του παγκόσμιου κατεστημένου και υπέρ της προβατοποίησης"; 

Θεωρείς τον εαυτό σου σοβαρό και αξιοπρεπή και καλά κάνεις. Απλά επέτρεψε και στους άλλους να νοιώθουν το ίδιο.

Όλα είναι προσωπικές επιλογές και βολεύουν τον καθένα ατομικά. Δε σημαίνει ότι αυτό που βολεύει εσένα βολεύει και τους άλλους. Αλίμονο...

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Δεν ξέρω. Μία επερχόμενη υπερδύναμη είναι, που αύριο μεθαύριο μπορεί να κάνει κουμάντο στον πλανήτη. Το αν θα με επηρεάσει εμένα η εσένα, άστο να το δούμε μελλοντικά. Οπότε με το ίδιο σκεπτικό και η Google δεν κάνει κάτι κακό ώστε να την δαιμονοποιείς και να πηδάς στο παραδιπλανό μαντρί.

Στην δεύτερη παράγραφο δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Ειδικά τώρα που βρισκόμαστε στο μεταίχμιο της 4ης Βιομηχανικής επανάστασης, όπου θα αλλάξουν όλα δραματικά και θα γυρίσει ο κόσμος ανάποδα και πολιτικά, και οικονομικά, και εργασιακά αλλά και κοινωνικά, καλό είναι να μαθαίνεις νέα πράγματα ώστε να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που έρχονται. Μα κι εγώ μπορώ σε ελάχιστο χρόνο να κάνω ότι θέλω σε οποιαδήποτε συσκευή μου. Δεν αναφέρομαι σε εμάς όμως, αλλά στον απλό καταναλωτή, που δεν ξέρει ότι δεν υπάρχει Google play, που δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές και θα βρεθεί να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο, που έδωσε 500 η 700 ευρώ και δε θα μπορεί να κάνει την δουλειά του σωστά.

Σαφέστατα δεν είναι υποχρεωτική. Απλά στα forums επικρατεί ένα μπάχαλο πάντα, που όταν γράφεις κάτι ο άλλος το παίρνει στραβά λες και είναι ο εχθρός σου και προσπαθεί να επιβάλλει την δική του αντίληψη ως πανάκεια.

Αυτό κατάλαβες εσύ; Για διάβασε πιο προσεκτικά.

Καταλαβα οτι τα 18χρονα θελουν να επαναστατησουν με τα κινεζικα τηλεφωνα τους εχοντας μια δοση αμερικανισμου! Το που κολλαει βεβαια αυτο δεν ξερω! Εχουνε λες κακες θεωριες στα κεφαλια τους! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ε φίλε μου εφόσον ποτέ δεν χρησιμοποιουσες Google services λογικό είναι να μην σε ενοχλούν τα Huawei που πλέον δεν έχουν. Αφού δεν τις χρησιμοποιούσες ποτέ! Όλη η κουβέντα γίνεται για αυτούς που χρησιμοποιούσαν χρόνια τις υπηρεσίες και τις εφαρμογές της Google και τώρα θέλουν να πάνε ξαφνικά δε Huawei χωρίς αυτά. Κατά πόσο θα είναι απλό για αυτούς, όχι για εσένα που δεν τις χρησιμοποιησες ποτέ!

μα δεν είπα ότι είναι καλό ή κακό. Εϊπα ότι είτε με, είτε χωρίς Google η δουλειά γίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, b-boy_steve είπε

Καταλαβα οτι τα 18χρονα θελουν να επαναστατησουν με τα κινεζικα τηλεφωνα τους εχοντας μια δοση αμερικανισμου! Το που κολλαει βεβαια αυτο δεν ξερω! Εχουνε λες κακες θεωριες στα κεφαλια τους! :P

 

10 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Δεν ξέρω. Μία επερχόμενη υπερδύναμη είναι, που αύριο μεθαύριο μπορεί να κάνει κουμάντο στον πλανήτη. Το αν θα με επηρεάσει εμένα η εσένα, άστο να το δούμε μελλοντικά. Οπότε με το ίδιο σκεπτικό και η Google δεν κάνει κάτι κακό ώστε να την δαιμονοποιείς και να πηδάς στο παραδιπλανό μαντρί.

Στην δεύτερη παράγραφο δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Ειδικά τώρα που βρισκόμαστε στο μεταίχμιο της 4ης Βιομηχανικής επανάστασης, όπου θα αλλάξουν όλα δραματικά και θα γυρίσει ο κόσμος ανάποδα και πολιτικά, και οικονομικά, και εργασιακά αλλά και κοινωνικά, καλό είναι να μαθαίνεις νέα πράγματα ώστε να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που έρχονται. Μα κι εγώ μπορώ σε ελάχιστο χρόνο να κάνω ότι θέλω σε οποιαδήποτε συσκευή μου. Δεν αναφέρομαι σε εμάς όμως, αλλά στον απλό καταναλωτή, που δεν ξέρει ότι δεν υπάρχει Google play, που δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές και θα βρεθεί να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο, που έδωσε 500 η 700 ευρώ και δε θα μπορεί να κάνει την δουλειά του σωστά.

Σαφέστατα δεν είναι υποχρεωτική. Απλά στα forums επικρατεί ένα μπάχαλο πάντα, που όταν γράφεις κάτι ο άλλος το παίρνει στραβά λες και είναι ο εχθρός σου και προσπαθεί να επιβάλλει την δική του αντίληψη ως πανάκεια.

Αυτό κατάλαβες εσύ; Για διάβασε πιο προσεκτικά.

Γενικα ομως βαριεμαι να σου απαντησω ξανα... Βγαινουμε πολυ εκτος θεματος και δεν υπαρχει ουσια... Το θεμα μιλαει για το huawei p50... Αφου δεν ειναι αμερικανικο δεν ξερω γιατι μπηκες εδω να σχολιασεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Το να βάζεις ταμπέλες και να ταξινομείς τον κόσμο σε κατηγορίες σε τί εξυπηρετεί, εκτός από το να υποτιμήσεις την επιλογή τους. Γιατί πχ δεν ξεκίνησες να κάνεις το ίδιο και σε εσένα, αλλά στο επίπεδο που θα το έκανε κάποιος σαν και εσένα, αλλά με αντίθετη άποψη. Πχ να πεις ότι "είμαι φίλος του παγκόσμιου κατεστημένου και υπέρ της προβατοποίησης"; 

Θεωρείς τον εαυτό σου σοβαρό και αξιοπρεπή και καλά κάνεις. Απλά επέτρεψε και στους άλλους να νοιώθουν το ίδιο.

Όλα είναι προσωπικές επιλογές και βολεύουν τον καθένα ατομικά. Δε σημαίνει ότι αυτό που βολεύει εσένα βολεύει και τους άλλους. Αλίμονο...

Μόνος του τα γράφει ουσιαστικά. Απλά εγώ το συντομεύω σε δυο λέξεις. Όταν σου λέει ο άλλος ότι από το κινέζικο χωρίς GMS θα πάει στο Αμερικάνικο μαντρί του άλλου στρατοπέδου και μετά αν ο Κινέζος δώσει νέο λειτουργικό που θα είναι κατα πάσα πιθανότητα βασισμένο πάλι σε Android, με άλλη φιλοσοφία πιο Ασιατική, ε πως να το κάνουμε; Κάπου δεν στέκει.

Κι εγώ μετά τα πρώτα 3 μου Android smartphones (ένα Huawei και δύο Galaxy Samsung), έκανα ένα διάλειμμα 2 χρόνων με Blackberry και BB10 OS. Ακόμα πιο πριν από το Android ήμουν με Symbian OS. Είδα τι με βόλεψε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που έκανα και πλέον έχω κατασταλάξει. Ίσως να κάνω κάποια στιγμή το βήμα και προς iOS. Βλέπεις την διαφορά;

16 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Γενικα ομως βαριεμαι να σου απαντησω ξανα... Βγαινουμε πολυ εκτος θεματος και δεν υπαρχει ουσια... Το θεμα μιλαει για το huawei p50... Αφου δεν ειναι αμερικανικο δεν ξερω γιατι μπηκες εδω να σχολιασεις... 

Το θέμα μιλάει για το Huawei P50, που ως επακόλουθο έχει την τάση να φτάνει στην κουβέντα των Google services και της απουσίας αυτών από τις συσκευές της Huawei, που με την σειρά του καταλήγει στο να προσπαθούν κάποιοι του 2% βαριά βαριά, να πείσουν τους άλλους ότι κάνουν τάχα καλύτερα και "ευκολότερα" την δουλειά τους, χωρίς να υπολογίζουν το 98% του κόσμου εκεί έξω. Κάντε την δουλειά σας όπως εσείς νομίζετε, όπως εσείς προτιμάτε, αλλά μην μπαίνετε καν στην διαδικασία να μας πείτε τι είναι καλύτερο και πιο εύκολο.

16 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

 

16 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

 

Επεξ/σία από Vaiosss
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο καθένας γράφει τη μαλάκια του χωρίς να έχει εμπειρία. Αγοράζω p40 pro και όλος ο κύκλος μου με "κοροϊδεύει" επειδή αγόρασα κινητό χωρίς gms. 1 εβδομάδα μετά, η πλειοψηφία του κύκλου μου έχει σε αγγελία τα iPhone, τα Samsung και τα oneplus, για να αγοράσουν το p40. Ο νοών νοείτω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikatsos είπε

Επειδή ο καθένας γράφει τη μαλάκια του χωρίς να έχει εμπειρία. Αγοράζω p40 pro και όλος ο κύκλος μου με "κοροϊδεύει" επειδή αγόρασα κινητό χωρίς gms. 1 εβδομάδα μετά, η πλειοψηφία του κύκλου μου έχει σε αγγελία τα iPhone, τα Samsung και τα oneplus, για να αγοράσουν το p40. Ο νοών νοείτω 

Ωραίους κύκλους έχεις 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...