Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τη σειρά Huawei P50


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Μόνος του τα γράφει ουσιαστικά. Απλά εγώ το συντομεύω σε δυο λέξεις. Όταν σου λέει ο άλλος ότι από το κινέζικο χωρίς GMS θα πάει στο Αμερικάνικο μαντρί του άλλου στρατοπέδου και μετά αν ο Κινέζος δώσει νέο λειτουργικό που θα είναι κατα πάσα πιθανότητα βασισμένο πάλι σε Android, με άλλη φιλοσοφία πιο Ασιατική, ε πως να το κάνουμε; Κάπου δεν στέκει.

Κι εγώ μετά τα πρώτα 3 μου Android smartphones (ένα Huawei και δύο Galaxy Samsung), έκανα ένα διάλειμμα 2 χρόνων με Blackberry και BB10 OS. Ακόμα πιο πριν από το Android ήμουν με Symbian OS. Είδα τι με βόλεψε ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές που έκανα και πλέον έχω κατασταλάξει. Ίσως να κάνω κάποια στιγμή το βήμα και προς iOS. Βλέπεις την διαφορά;

Το θέμα μιλάει για το Huawei P50, που ως επακόλουθο έχει την τάση να φτάνει στην κουβέντα των Google services και της απουσίας αυτών από τις συσκευές της Huawei, που με την σειρά του καταλήγει στο να προσπαθούν κάποιοι του 2% βαριά βαριά, να πείσουν τους άλλους ότι κάνουν τάχα καλύτερα και "ευκολότερα" την δουλειά τους, χωρίς να υπολογίζουν το 98% του κόσμου εκεί έξω. Κάντε την δουλειά σας όπως εσείς νομίζετε, όπως εσείς προτιμάτε, αλλά μην μπαίνετε καν στην διαδικασία να μας πείτε τι είναι καλύτερο και πιο εύκολο.

Στο θεμα μας τωρα... Ελπιζω το p50 να ειναι αρκετα δυνατο. Οσο για τους επεξεργαστες που ελεγαν οτι δεν θα ξαναβγαλουν κινητο με kirin επεξεργαστη, η huawei, η δευτερη μεγαλυτερη κατασκευαστρια smartphones, εδειξε την δυναμη της συνεχιζοντας με τους kirin επεξεργαστες! Αντε με το καλο και το harmony os! Ελπιζω οταν βγει να του ριξεις και εσυ μια ματια αγαπητε!

19 λεπτά πριν, Nikatsos είπε

Επειδή ο καθένας γράφει τη μαλάκια του χωρίς να έχει εμπειρία. Αγοράζω p40 pro και όλος ο κύκλος μου με "κοροϊδεύει" επειδή αγόρασα κινητό χωρίς gms. 1 εβδομάδα μετά, η πλειοψηφία του κύκλου μου έχει σε αγγελία τα iPhone, τα Samsung και τα oneplus, για να αγοράσουν το p40. Ο νοών νοείτω 

Λογικο, λογικοτατο... Αν ξερεις να τα χρησιμοποιησεις δεν σε ενδιαφερουν τα gms!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Στο θεμα μας τωρα... Ελπιζω το p50 να ειναι αρκετα δυνατο. Οσο για τους επεξεργαστες που ελεγαν οτι δεν θα ξαναβγαλουν κινητο με kirin επεξεργαστη, η huawei, η δευτερη μεγαλυτερη κατασκευαστρια smartphones, εδειξε την δυναμη της συνεχιζοντας με τους kirin επεξεργαστες! Αντε με το καλο και το harmony os! Ελπιζω οταν βγει να του ριξεις και εσυ μια ματια αγαπητε!

Πολύ δύσκολο. Τα ΜΙΑΟΥΙ και τα EMUI και γενικότερα τα κινεζο-UI ποτέ δεν με συγκίνησαν σαν Android υλοποιήσεις. Το μόνο κινέζικο skin όπου το θεωρώ ίσως και κορυφαίο, είναι το Oxygen OS. Εάν αυτό η κάποιου τύπου stock Android η near stock Android μου έδινε την επιλογή να παίξω χωρίς Google apps και services, ίσως το δοκίμαζα. Φυσικά αυτό μπορώ να το κάνω εαν θέλω και τώρα με custom ROMs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

Πολύ δύσκολο. Τα ΜΙΑΟΥΙ και τα EMUI και γενικότερα τα κινεζο-UI ποτέ δεν με συγκίνησαν σαν Android υλοποιήσεις. Το μόνο κινέζικο skin όπου το θεωρώ ίσως και κορυφαίο, είναι το Oxygen OS. Εάν αυτό η κάποιου τύπου stock Android η near stock Android μου έδινε την επιλογή να παίξω χωρίς Google apps και services, ίσως το δοκίμαζα. Φυσικά αυτό μπορώ να το κάνω εαν θέλω και τώρα με custom ROMs.

Το stock android το θεωρω χειροτερο σε καποια θεματα απο το emui... Το miui με τις διαφημισεις ειναι απαραδεχτο... Αλλα το emui εδω και 1 χρονο περιπου με εχει βγαλει παλικαρι!!! Με stock android δεν μπορουσα να κανω εγγραφη οθονης ηχογραφοντας τον ηχο του κινητου και οχι τον ηχο απο το μικροφωνο... Και στα miui/emui μπορεις να κανεις τετοιου ειδους εγγραφη και μαλιστα πολυ ευκολα απο την μπαρα ειδοποιησεων!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Το stock android το θεωρω χειροτερο σε καποια θεματα απο το emui... Το miui με τις διαφημισεις ειναι απαραδεχτο... Αλλα το emui εδω και 1 χρονο περιπου με εχει βγαλει παλικαρι!!! Με stock android δεν μπορουσα να κανω εγγραφη οθονης ηχογραφοντας τον ηχο του κινητου και οχι τον ηχο απο το μικροφωνο... Και στα miui/emui μπορεις να κανεις τετοιου ειδους εγγραφη και μαλιστα πολυ ευκολα απο την μπαρα ειδοποιησεων!!! 

Πλέον το κάνεις επίσημα και σε stock Android. Πιο πριν υπήρχε πλάγιος τρόπος με ADB commands. Νόμιζα τα ξέρατε αυτά οι "χάκερς". 

Καταλαβαίνω ότι σας αρέσουν τα πολλά built-in features σε ένα λογισμικό όπως των κινεζικών η των κορεάτικων, αλλά εγώ τα θεωρώ περιττό και ανούσιο bloatware που δεν αφαιρείται παράλληλα.

Screenshot_20201124-220800.png

Screenshot_20201124-220923.png

Screenshot_20201124-221042.png

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vaiosss είπε

Πλέον το κάνεις επίσημα και σε stock Android. Πιο πριν υπήρχε πλάγιος τρόπος με ADB commands. Νόμιζα τα ξέρατε αυτά οι "χάκερς". 

Καταλαβαίνω ότι σας αρέσουν τα πολλά built-in features σε ένα λογισμικό όπως των κινεζικών η των κορεάτικων, αλλά εγώ τα θεωρώ περιττό και ανούσιο bloatware.

Μεχρι να το προσθεσουν σε stock android ηταν αργα... Ναι παλια καθομουν και ρουταρα,αλλαζα ρομ και αλλα κουραφεξαλα... Με το emui δεν χρειαζεται να κανω τιποτα απο αυτα... Τα εχω ολα και γρηγορα! Πιστευω το emui ειναι απο τα ταχυτερο oss... Βεβαια τωρα ολα αυτα ειναι το τι αρεσει στον καθενα... Αν ο αλλος εχει την ορεξη να το σκαλησει, ναι και γω μαζι του... Αλλα γενικα πλεον το κινητο να τρεχει οπως πρεπει out of the box...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Μεχρι να το προσθεσουν σε stock android ηταν αργα... Ναι παλια καθομουν και ρουταρα,αλλαζα ρομ και αλλα κουραφεξαλα... Με το emui δεν χρειαζεται να κανω τιποτα απο αυτα... Τα εχω ολα και γρηγορα! Πιστευω το emui ειναι απο τα ταχυτερο oss... Βεβαια τωρα ολα αυτα ειναι το τι αρεσει στον καθενα... Αν ο αλλος εχει την ορεξη να το σκαλησει, ναι και γω μαζι του... Αλλα γενικα πλεον το κινητο να τρεχει οπως πρεπει out of the box...

Φυσικά και να ήθελες, η Huawei πλέον δεν σου επιτρέπει τέτοια πειράγματα και ξεκλειδώματα bootloader και root. Αντιθέτως η Oneplus και η Google στα επιτρέπει και χωρίς να σε βγάζει από την εγγύηση. Βέβαια η παραπάνω μέθοδος, δεν χρειαζότανε unlock bootloader και root. Απλά ADB Commands.

Δύο χρόνια τώρα βέβαια ούτε εγώ ασχολούμαι με όλα αυτά. Αλλά περί ορέξεως.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Φυσικά και να ήθελες, η Huawei πλέον δεν σου επιτρέπει τέτοια πειράγματα και ξεκλειδώματα bootloader και root. Αντιθέτως η Oneplus και η Google στα επιτρέπει και χωρίς να σε βγάζει από την εγγύηση.

Δύο χρόνια τώρα βέβαια ούτε εγώ ασχολούμαι με όλα αυτά. Αλλά περί ορέξεως.

Σκεψου ειχα xiaomi, τους βασιλιαδες του σκαλισματος, και δεν ασχοληθηκα καν... Απλα το αφησα ετσι οπως το πηρα... Το μονο που θα μου ελλειπε αν τα huawei δεν ειχαν καλη καμερα θα ηταν το gcam... Στα ζιαομι απλα τους πετας ενα gcam.... Στο χαβαι απο την αλλη δεν μου εχει χρειαστει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

Σκεψου ειχα xiaomi, τους βασιλιαδες του σκαλισματος, και δεν ασχοληθηκα καν... Απλα το αφησα ετσι οπως το πηρα... Το μονο που θα μου ελλειπε αν τα huawei δεν ειχαν καλη καμερα θα ηταν το gcam... Στα ζιαομι απλα τους πετας ενα gcam.... Στο χαβαι απο την αλλη δεν μου εχει χρειαστει...

Ακόμα και αυτά, μόνο αν τα φέρεις από Κίνα μπορείς να τα ξεκλειδώσεις. Από infoquest, τρως άκυρο πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

Ακόμα και αυτά, μόνο αν τα φέρεις από Κίνα μπορείς να τα ξεκλειδώσεις. Από infoquest, τρως άκυρο πια.

Μια χαρα ξεκλειδωνεις το bootloader σε οσα εχω παρει απο σκρουτζ... Με το που το ξεκλειδωσεις κανεις οτι θες.... Σε ποιο ζιαομι αναφερεσαι που δεν ξεκλειδωνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Μια χαρα ξεκλειδωνεις το bootloader σε οσα εχω παρει απο σκρουτζ... Με το που το ξεκλειδωσεις κανεις οτι θες.... Σε ποιο ζιαομι αναφερεσαι που δεν ξεκλειδωνεται;;;

Δεν λέω ότι δεν μπορείς. Λέω ότι σε βγάζουν εκτός εγγύησης αν το πάρεις επίσημα από info.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Δεν λέω ότι δεν μπορείς. Λέω ότι σε βγάζουν εκτός εγγύησης αν το πάρεις επίσημα από info.

Ναι ισχυει αυτο... Αλλα αφου ετσι κ αλλιως δεν δινεις μια περιουσια, δεν σε ενδιαφερει τοσο η εγγυηση... Αν χαλασει, πραγμα σχεδον απιθανο πλεον, απλα το πετας και παιρνεις αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ναι ισχυει αυτο... Αλλα αφου ετσι κ αλλιως δεν δινεις μια περιουσια, δεν σε ενδιαφερει τοσο η εγγυηση... Αν χαλασει, πραγμα σχεδον απιθανο πλεον, απλα το πετας και παιρνεις αλλο...

Ε ναι, από skroutz και με ένα χρόνο εγγύηση Κινας, λογικό να μη σε νοιάζει. Αλλά είμαι της λογικής buy nice or buy twice και να τα κρατάω για χρόνια. Η κατηγορία των 200 και 400 ευρώ δεν με ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vaiosss είπε

Ε ναι, από skroutz και με ένα χρόνο εγγύηση Κινας, λογικό να μη σε νοιάζει. Αλλά είμαι της λογικής buy nice or buy twice και να τα κρατάω για χρόνια. Η κατηγορία των 200 και 400 ευρώ δεν με ενδιαφέρει.

Α οχι... Δεν ειμαι της ιδιας λογικης... Εξαλου και flagship που αγοραζα σε 1 χρονο αν οχι σε μερικους μηνες τα αλλαζα... Οποτε αφου ετσι κ αλλιως αλλαζω συνεχεια συσκευη γιατι την βαριεμαι, δεν υπαρχει κανενας λογος να δινω σχεδον μισο μηνιατικο για κινητο... Πλεον εχω βαλει οριο μεχρι 300€... Και το p40 lite 5g που εχω τωρα δεν νομιζω να το κρατησω παραπανω απο χρονο... Θα δειξει βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Α οχι... Δεν ειμαι της ιδιας λογικης... Εξαλου και flagship που αγοραζα σε 1 χρονο αν οχι σε μερικους μηνες τα αλλαζα... Οποτε αφου ετσι κ αλλιως αλλαζω συνεχεια συσκευη γιατι την βαριεμαι, δεν υπαρχει κανενας λογος να δινω σχεδον μισο μηνιατικο για κινητο... Πλεον εχω βαλει οριο μεχρι 300€... Και το p40 lite 5g που εχω τωρα δεν νομιζω να το κρατησω παραπανω απο χρονο... Θα δειξει βεβαια...

Δίνεις πολλά μηνιάτικα όμως σε 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vaiosss είπε

Δίνεις πολλά μηνιάτικα όμως σε 2 χρόνια.

Ναι ισχυει.. Αλλα απο το να δινω χιλιαρικα καθε λιγους μηνες, καλυτερα να δινω μερικα κατασταρικα... Και δεν με ενδιαφερει καν να βαλω θηκη η να το προσεχω λες και ειναι μπιμπελο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...