Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τη σειρά Huawei P50


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ναι ισχυει.. Αλλα απο το να δινω χιλιαρικα καθε λιγους μηνες, καλυτερα να δινω μερικα κατασταρικα... Και δεν με ενδιαφερει καν να βαλω θηκη η να το προσεχω λες και ειναι μπιμπελο... 

E, αυτό γράφω. Πιο ακριβά σου βγαίνει αυτό το άθλημα με το να δίνεις λίγα λίγα κάθε τετράμηνο και εξάμηνο, παρά να δώσεις μία και καλή ένα ποσό για μια συσκευή, που θα κρατήσεις τρία χρόνια τουλάχιστον και θα σου βγάλει τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vaiosss είπε

Πολύ δύσκολο. Τα ΜΙΑΟΥΙ και τα EMUI και γενικότερα τα κινεζο-UI ποτέ δεν με συγκίνησαν σαν Android υλοποιήσεις. Το μόνο κινέζικο skin όπου το θεωρώ ίσως και κορυφαίο, είναι το Oxygen OS. Εάν αυτό η κάποιου τύπου stock Android η near stock Android μου έδινε την επιλογή να παίξω χωρίς Google apps και services, ίσως το δοκίμαζα. Φυσικά αυτό μπορώ να το κάνω εαν θέλω και τώρα με custom ROMs.

Το harmony os δεν είναι android. Εχει συμβατοτητα με εφαρμογές android, αλλα ειναι ενα εντελως νεο λειτουργικο.Ανοικτου κωδικα, απο ότι εχω διαβασει.

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Το harmony os δεν είναι android. Εχει συμβατοτητα με εφαρμογές android, αλλα ειναι ενα εντελως νεο λειτουργικο.Ανοικτου κωδικα, απο ότι εχω διαβασει.

Αυτό δεν σημαίνει πως δε θα είναι αισθητικά ένα ακόμα κινεζό-User Interface όπως τα παραπάνω.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, johncorfas είπε

Το harmony OS περιμένω και το επόμενο κινητό μου θα είναι Huawei.

τα πιασες τα λεφτα σου εσυ, σε κουτσο αλογο πονταρεις

3 ώρες πριν, Nikatsos είπε

Αγοράζω p40 pro και όλος ο κύκλος μου με "κοροϊδεύει" επειδή αγόρασα κινητό χωρίς gms. 1 εβδομάδα μετά, η πλειοψηφία του κύκλου μου έχει σε αγγελία τα iPhone, τα Samsung και τα oneplus, για να αγοράσουν το p40. Ο νοών νοείτω 

ο νοων καταλαβαινει οτι εισαι ή ψαρας ή κυνηγος ή ταξιτζης, ή και τα τρια μαζι 🤣

Επεξ/σία από Radiatedsoul
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

τα πιασες τα λεφτα σου εσυ, σε κουτσο αλογο πονταρεις

ο νοων καταλαβαινει οτι εισαι ή ψαρας ή κυνηγος ή ταξιτζης, ή και τα τρια μαζι 🤣

Δεν ξερω για κουτσο... Κοντο και τεμπελικο ηταν... Αλλα κερδισε τον αγωνα... Μαλλον εσυ μιλας για αλογα που δεν ξερω... Η δευτερη σε πωλησεις εταιρια κινητων συσκευων στον κοσμο huawei δεν μου μοιαζει και τοσο κουτση βεβαια... Αλλες ειναι κουτσες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Ειναι λογος να μην παρεις μια συσκευη επειδη θα χρειαστει ν περάσεις τις επαφες με vcard? Αν ειναι... Οκ πασο. P30 pro εχω οποτε δν εχω θεμα με google  αλλα εχει οικογενιακο μ προσωπο p40 lite και δεν έχει κανενα απολυτως θεμα με τπτ. Οσα εκανε πριν με αλλο κινητο με gms κανει κ τωρα με αυτο. Θα μ πεις δν εχει youtube αλλα το youtube vanced... Μολις ειδα οτι δν εχει διαφημισεις και παιζει με κλειστη οθονη τ κατεβασα κ εγω. Τεσπα... Αν δν εχεις καποια συγκεκριμενα πραγματα... Πχ google pay... Google drive.. Και δν ξερω τι αλλα τα οποια να τα θες σ καθημερινη χρηση χωρις εναλλακτικες... Δν νομιζω πως ειναι τοσο  θεμα να μην εχεις gms. Ειναι κ το ποσο ασχολειται παντως καποιος για να κατεβασει κατι και οκ για μερικα πραγματα θελει 2-3 κλικ παραπανω. 

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για P40 , Με τις εφαρμογές των τραπεζών και wallets τι παίζει? υπάρχει θέμα? είναι το μόνο που με κάνει διαστακτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gaspappas είπε

Επειδή ενδιαφέρομαι για P40 , Με τις εφαρμογές των τραπεζών και wallets τι παίζει? υπάρχει θέμα? είναι το μόνο που με κάνει διαστακτικό!

Δεν το εχω εγω... Εχω p30 pro. Σε p40 lite που χρησιμοποιει ο πατερας μου οι τραπεζικες εφαρμογες δουλευουν ολες κανονικα... Ειναι και διαθεσιμες ολες πλεον στο app gallery οποτε δν χρειαζεται ν ψαχνεις απο αλλου. Για wallet θα σε γελασω δεν εχω ασχοληθει ποτε να δω τι παιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gaspappas είπε

Επειδή ενδιαφέρομαι για P40 , Με τις εφαρμογές των τραπεζών και wallets τι παίζει? υπάρχει θέμα? είναι το μόνο που με κάνει διαστακτικό!

Η εφαρμογη της Εθνικης και της Alphabank δουλευουν τελεια... Δεν εχω αλλες τραπεζες αλλα λογικα και με τις υπολοιπες δεν θα υπαρχει προβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Ειναι λογος να μην παρεις μια συσκευη επειδη θα χρειαστει ν περάσεις τις επαφες με vcard? Αν ειναι... Οκ πασο. P30 pro εχω οποτε δν εχω θεμα με google  αλλα εχει οικογενιακο μ προσωπο p40 lite και δεν έχει κανενα απολυτως θεμα με τπτ. Οσα εκανε πριν με αλλο κινητο με gms κανει κ τωρα με αυτο. Θα μ πεις δν εχει youtube αλλα το youtube vanced... Μολις ειδα οτι δν εχει διαφημισεις και παιζει με κλειστη οθονη τ κατεβασα κ εγω. Τεσπα... Αν δν εχεις καποια συγκεκριμενα πραγματα... Πχ google pay... Google drive.. Και δν ξερω τι αλλα τα οποια να τα θες σ καθημερινη χρηση χωρις εναλλακτικες... Δν νομιζω πως ειναι τοσο  θεμα να μην εχεις gms. Ειναι κ το ποσο ασχολειται παντως καποιος για να κατεβασει κατι και οκ για μερικα πραγματα θελει 2-3 κλικ παραπανω. 

Συγνώμη ρε παιδιά. Καθαρά από περιέργεια: για ό,τι δεν υπάρχει έτοιμη εφαρμογή (βλ google services) προεγκατεστημένη, δεν τρέχουν κανονικά από browser????

13 ώρες πριν, johncorfas είπε

Αυτό τί σημασία έχει; Σημαίνει κάτι; Πχ τί ποσοστό του πληθυσμού θα προτιμούσε μία μερίδα κοτόπουλο ψημένο με λαχανικά και τί ποσοστό μια πίτσα σπέσιαλ; Αυτό σημαίνει ότι διατροφικά η πίτσα είναι καλύτερη;

Το να ζήσεις χωρίς Google services δεν απαιτεί κάποιο κόπο, ούτε σε "ξεβολεύει". Είναι σαν  να προσπαθείς να αποδείξεις ότι πχ ένα Κινέζος υποφέρει που δεν έχει μεσογειακή κουζίνα. Όχι, απλά έχει μάθει να ζει, να απολαμβάνει και να του αρέσει η δική του κουζίνα. Καλύπτει πλήρως τις διατροφικές του ανάγκες.

Τι έγινε? Πεινάσαμε...? Εμείς πάντως ναι... 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Συγνώμη ρε παιδιά. Καθαρά από περιέργεια: για ό,τι δεν υπάρχει έτοιμη εφαρμογή (βλ google services) προεγκατεστημένη, δεν τρέχουν κανονικά από browser????

Όσο σοκαριστικό κι αν μας ακούγεται, στο δυτικό κόσμο, με εξαίρεση χώρες τύπου Ελλάδα όπου το μέσο εισόδημα είναι αντικειμενικά χαμηλό, ο περισσότερος κόσμος αγοράζει εφαρμογές και παιχνίδια από το play.

Αν δεν υπάρχουν στο app gallery τότε υπάρχει θέμα, δεν έχουν κανένα λόγο να πάρουν ένα κινητό στο οποίο δεν θα έχουν πρόσβαση στις mobile εφαρμογές και τα παιχνίδια που έχουν αγοράσει.

Δεν γίνονται τα πάντα με ένα browser.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NasstasjiaP είπε

Συγνώμη ρε παιδιά. Καθαρά από περιέργεια: για ό,τι δεν υπάρχει έτοιμη εφαρμογή (βλ google services) προεγκατεστημένη, δεν τρέχουν κανονικά από browser????

Τι έγινε? Πεινάσαμε...? Εμείς πάντως ναι... 🤣

Τρεχουν σχεδον ολα κανονικότατα... Απλα δεν θα χεις ειδοποιησεις... Πχ στο gmail η στο outlook... Αυτο ενοχλει μονο καποιον που χρειαζεται αμεση ειδοποιηση στα mail του. Αν μπαινεις απλα 2-3 φορες τη μερα να τα τσεκαρεις ειλικρινα δν καταλαβαινω γιατι να ειναι προβλημα να μπαινεις απο browser. Επισης google maps δουλευει κανονικα... Τραπεζικες κανονικα (αν και σε αυτες υπάρχουν οι εφαρμογές ετοιμες στο app gallery). Αυτα σαν δοκιμασμενα. Για αλλες εφαρμογες δεν μπορω να πω χωρις να χω τσεκαρει.Α και φυσικα το youtube αν και η εναλλακτικη του το youtube vanced το βρισκω πολυ καλυτερο π δν εχει διαφημίσεις και παιζει και με κλειστη οθόνη (το κατεβασα στο p30 pro που εχω και απενεργοποιησα τ youtube) 

1 λεπτό πριν, aypnia είπε

Όσο σοκαριστικό κι αν μας ακούγεται, στο δυτικό κόσμο, με εξαίρεση χώρες τύπου Ελλάδα όπου το μέσο εισόδημα είναι αντικειμενικά χαμηλό, ο περισσότερος κόσμος έχει αγοράσει εφαρμογές και παιχνίδια από το play.

Αν δεν υπάρχουν στο app gallery τότε υπάρχει θέμα, δεν έχουν κανένα λόγο να πάρουν ένα κινητό στο οποίο δεν θα έχουν πρόσβαση στις mobile εφαρμογές και παιχνίδια που έχουν αγοράσει.

Δεν γίνονται τα πάντα με ένα browser.

Σε περιπτωση αγορασμενων ναι θα συμφωνησω αν και προσωπικα μονο nova launcher prime εχω αγορασει... Αλλιως εχω απαντησει ακριβως απο πανω σχετικα μ τη χρηση μεσω browser. Επισης για εκτος browser εχεις και αλλες εφαρμογες σαν εναλλακτικες... Πχ να συνδεσεις τα mail σου με την εφαρμογη email  της huawei και να λαμβανεις ειδοποιήσεις κανονικότατα (τσεκαρισμενο) η και με αλλες εφαρμογές πχ blue mail (ακουστά.. Δν τ χω τσεκαρει). Αναφερω για Gmail επειδή στα περισσοτερα σχολια αναφερεται αυτο και το youtube (youtube vanced... Ειλικρινα καλυτερο) Ολα τα αλλα π χρησιμοποιει ο μεσος χρηστης υπαρχουν κανονικοτατα ειτε στο app gallery ειτε στο more apps ειτε αλλου δεν ξερω που και λειτουργουν κανονικα ολα (Facebook, messenger, insta, viber, whats app, τραπεζες, efood.... Και πολλεεες ακομα). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Σε περιπτωση αγορασμενων ναι θα συμφωνησω αν και προσωπικα μονο nova launcher prime εχω αγορασει... Αλλιως εχω απαντησει ακριβως απο πανω σχετικα μ τη χρηση μεσω browser. Επισης για εκτος browser εχεις και αλλες εφαρμογες σαν εναλλακτικες... Πχ να συνδεσεις τα mail σου με την εφαρμογη email  της huawei και να λαμβανεις ειδοποιήσεις κανονικότατα (τσεκαρισμενο) η και με αλλες εφαρμογές πχ blue mail (ακουστά.. Δν τ χω τσεκαρει). Αναφερω για Gmail επειδή στα περισσοτερα σχολια αναφερεται αυτο και το youtube (youtube vanced... Ειλικρινα καλυτερο) Ολα τα αλλα π χρησιμοποιει ο μεσος χρηστης υπαρχουν κανονικοτατα ειτε στο app gallery ειτε στο more apps ειτε αλλου δεν ξερω που και λειτουργουν κανονικα ολα (Facebook, messenger, insta, viber, whats app, τραπεζες, efood.... Και πολλεεες ακομα). 

To youtube vanced είναι cracked έκδοση του κανονικού, μιλάμε για πειρατεία, και φυσικά το τζάμπα είναι καλύτερο 😀

Αν χρησιμοποιούσα το vanced θα προσευχόμουν κάθε μέρα να μη πάρει ο κόσμος όλος huawei και το βάλει.

Αν δουν ότι ανεβαίνουν τα νούμερα του, θα κλειδώσουν το microg και τέρμα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos17589 είπε

Τρεχουν σχεδον ολα κανονικότατα... Απλα δεν θα χεις ειδοποιησεις... Πχ στο gmail η στο outlook... Αυτο ενοχλει μονο καποιον που χρειαζεται αμεση ειδοποιηση στα mail του. Αν μπαινεις απλα 2-3 φορες τη μερα να τα τσεκαρεις ειλικρινα δν καταλαβαινω γιατι να ειναι προβλημα να μπαινεις απο browser. Επισης google maps δουλευει κανονικα... Τραπεζικες κανονικα (αν και σε αυτες υπάρχουν οι εφαρμογές ετοιμες στο app gallery). Αυτα σαν δοκιμασμενα. Για αλλες εφαρμογες δεν μπορω να πω χωρις να χω τσεκαρει.Α και φυσικα το youtube αν και η εναλλακτικη του το youtube vanced το βρισκω πολυ καλυτερο π δν εχει διαφημίσεις και παιζει και με κλειστη οθόνη (το κατεβασα στο p30 pro που εχω και απενεργοποιησα τ youtube) 

Σε περιπτωση αγορασμενων ναι θα συμφωνησω αν και προσωπικα μονο nova launcher prime εχω αγορασει... Αλλιως εχω απαντησει ακριβως απο πανω σχετικα μ τη χρηση μεσω browser. Επισης για εκτος browser εχεις και αλλες εφαρμογες σαν εναλλακτικες... Πχ να συνδεσεις τα mail σου με την εφαρμογη email  της huawei και να λαμβανεις ειδοποιήσεις κανονικότατα (τσεκαρισμενο) η και με αλλες εφαρμογές πχ blue mail (ακουστά.. Δν τ χω τσεκαρει). Αναφερω για Gmail επειδή στα περισσοτερα σχολια αναφερεται αυτο και το youtube (youtube vanced... Ειλικρινα καλυτερο) Ολα τα αλλα π χρησιμοποιει ο μεσος χρηστης υπαρχουν κανονικοτατα ειτε στο app gallery ειτε στο more apps ειτε αλλου δεν ξερω που και λειτουργουν κανονικα ολα (Facebook, messenger, insta, viber, whats app, τραπεζες, efood.... Και πολλεεες ακομα). 

Καλα ειχα και γω πολλες αγορασμενες εφαρμογες... Αλλα οσες υπηρχαν στο store της huawei τις αγορασα ξανα, ενω αλλες που δεν υπηρχαν τις εβαλα σπασμενες... Το να δωσεις μερικα € ακομα για να ξανακατεβασεις τις αγαπημενες σου εφαρμογες δεν το θεωρω προβλημα και δεν θα επρεπε να το σκεφτετε κανενας λογικος ανθρωπος... Αν και ειμαι σιγουρος οτι στην Ελλαδα το ποσοστο που αγοραζει εφαρμογες ειναι πολυ μικρο...

50 λεπτά πριν, aypnia είπε

To youtube vanced είναι cracked έκδοση του κανονικού, μιλάμε για πειρατεία, και φυσικά το τζάμπα είναι καλύτερο 😀

Αν χρησιμοποιούσα το vanced θα προσευχόμουν κάθε μέρα να μη πάρει ο κόσμος όλος huawei και το βάλει.

Αν δουν ότι ανεβαίνουν τα νούμερα του, θα κλειδώσουν το microg και τέρμα.

Αχαχαχα Ελπιζω να μην γινει αυτο που λες... Χρησιμοποιω vanced εδω και πολλα χρονια και ομολογω πως ειναι οτι καλυτερο για youtube... Επισης νομιζω πως ειναι δυσκολο να κλειδωσουν το microg αφου αναβαθμιζεται αρκετα συχνα... Αν μπορουσαν να το κλειδωσουν θα το ειχαν κανει ηδη πιστευω...

12 ώρες πριν, Vaiosss είπε

E, αυτό γράφω. Πιο ακριβά σου βγαίνει αυτό το άθλημα με το να δίνεις λίγα λίγα κάθε τετράμηνο και εξάμηνο, παρά να δώσεις μία και καλή ένα ποσό για μια συσκευή, που θα κρατήσεις τρία χρόνια τουλάχιστον και θα σου βγάλει τα λεφτά της.

Οχι δεν καταλαβες... Και 2 χιλιαρικα να δωσω για συσκευη δεν προκειτε να την κρατησω ουτε χρονο... Οποτε πεταμενα λεφτα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, b-boy_steve είπε

Αχαχαχα Ελπιζω να μην γινει αυτο που λες... Χρησιμοποιω vanced εδω και πολλα χρονια και ομολογω πως ειναι οτι καλυτερο για youtube... Επισης νομιζω πως ειναι δυσκολο να κλειδωσουν το microg αφου αναβαθμιζεται αρκετα συχνα... Αν μπορουσαν να το κλειδωσουν θα το ειχαν κανει ηδη πιστευω...

Αν δουν να γίνεται mainstream θα το κάνουν, δεν χρειάζεται να το κλειδώσουν, το μόνο που αρκεί είναι να αρχίσουν να μπανάρουν λογαριασμούς.

Δεν το κάνουν για πολλούς λόγους και γιατί δεν τους απασχολεί αν το 1% των χρηστών το χρησιμοποιεί.

Είναι πανεύκολο να δουν τη δραστηριότητα του λογαριασμού και να αρχίσουν να μπανάρουν λογαριασμούς.

Όσα updates κι αν κάνουν στο microg, κλειδωμένους google λογαριασμούς δεν είναι σε θέση να επαναφέρουν.

Αν θεωρήσει ο γούγλης ότι έχει πρόβλημα, δεν νομίζω να.... ντραπεί να αρχίσει τη χατζάρα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αν δουν να γίνεται mainstream θα το κάνουν, δεν χρειάζεται να το κλειδώσουν, το μόνο που αρκεί είναι να αρχίσουν να μπανάρουν λογαριασμούς.

Δεν το κάνουν για πολλούς λόγους και γιατί δεν τους απασχολεί αν το 1% των χρηστών το χρησιμοποιεί.

Είναι πανεύκολο να δουν τη δραστηριότητα του λογαριασμού και να αρχίσουν να μπανάρουν λογαριασμούς.

Όσα updates κι αν κάνουν στο microg, κλειδωμένους google λογαριασμούς δεν είναι σε θέση να επαναφέρουν.

Αν θεωρήσει ο γούγλης ότι έχει πρόβλημα, δεν νομίζω να.... ντραπεί να αρχίσει τη χατζάρα.

Χμμ ναι θεωρω πως εχεις δικιο... Απο την αλλη, τι γινεται σε οσους δεν εχουν συνδεθει στο account τους και απλα χρησιμοποιουν το youtube σαν guests;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...