Προς το περιεχόμενο

{SSD M2 NVME} Samsung 970 Evo 1TB -115€


greengroser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ημουν ενα κλικ πριν παρω τον SX8200 αλλα διαβασα αυτο με τον controller... 

Επειδη βρισκω και τους 2 στην ιδια τιμη, τι ισχυει πλεον?? 

Ο SX8200 με τον καινουργιο controller συνεχιζει και ειναι καλυτερος του 970 Evo?? 

Επισης ξερετε αν η αλλαγη controller εχει γινει για ολες τις χωρητικοτητες του Adata?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MaXmaD είπε

Ημουν ενα κλικ πριν παρω τον SX8200 αλλα διαβασα αυτο με τον controller... 

Επειδη βρισκω και τους 2 στην ιδια τιμη, τι ισχυει πλεον?? 

Ο SX8200 με τον καινουργιο controller συνεχιζει και ειναι καλυτερος του 970 Evo?? 

Επισης ξερετε αν η αλλαγη controller εχει γινει για ολες τις χωρητικοτητες του Adata?? 

Είναι τυχαίο με πιο controller θα σου έρθει ο SX8200 Pro. Έχει παρατηρηθεί σε διάφορα μεγέθη.

Οι διαφορές SX8200 Pro (με παλιό και νέο controller), S11 Pro, 970 Evo και 970 Evo Plus δεν είναι αισθητές στην πράξη.

Σε θεωρητικό επίπεδο τα πλεονεκτήματα του SX8200 Pro με τον παλιό controller τον έκαναν καλύτερο από τον ανταγωνισμό, με το νέο controller πλέον δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά για να πεις ότι κάποιος είναι καλύτερος, ο Adata συνεχίζει να έχει περισσότερη SLC cache, ο Samsung έχει μεγαλύτερη ταχύτητα όταν τελειώσει η cache και μεγαλύτερη ταχύτητα σε συγκεκριμένα επαγγελματικά workloads (Q32 κλπ). Δηλαδή από εκεί που ήταν πολύ δύσκολο να δει κάποιος διαφορά ανάμεσα τους στην καθημερινή χρήση στο σπίτι τώρα έγινε αδύνατο.

Εγώ θα έπαιρνα τον 1tb S11 Pro γιατί τρέχει ακόμα προσφορά στο eshop με 119 ευρώ ενώ νομίζω ότι όλες για τον Samsung έχουν τελειώσει και γιατί πιστεύω ότι ο S11 Pro είναι πιο πιθανό να έρθει με τον παλιό γρήγορο controller.

Όποιον και να πάρεις (Samsung/Adata απλό ή Plus με παλιό ή όχι controller) βάζω στοίχημα ότι δεν θα αλλάξει τίποτα στη ζωή σου.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/11/2020 στις 5:41 ΜΜ, elpenor είπε

Δες μία σύγκριση με τον SX8200 Pro που είναι ίδιος με τον S11 Pro

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Adata-XPG-SX8200-Pro-NVMe-PCIe-M2-1TB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB/m638791vsm494033

παντος και εσυ ακυρο συγκριτικο εστειλες(ασχετα αν το userbench ειναι ακυρο)

συγκρινεις τον adata 1TB με τον evo 250GB...........

το σωστο ειναι αυτο..................

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Adata-XPG-SX8200-Pro-NVMe-PCIe-M2-1TB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-1TB/m638791vsm494791

απλα το αναφερω γιατι και εγω θελω nvme 1TB και ψαχνομαι.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, alexcrx είπε

παντος και εσυ ακυρο συγκριτικο εστειλες(ασχετα αν το userbench ειναι ακυρο)

συγκρινεις τον adata 1TB με τον evo 250GB...........

το σωστο ειναι αυτο..................

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Adata-XPG-SX8200-Pro-NVMe-PCIe-M2-1TB-vs-Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-1TB/m638791vsm494791

απλα το αναφερω γιατι και εγω θελω nvme 1TB και ψαχνομαι.........

Όντως και δυστυχώς δεν μου επιτρέπει να κάνω edit.

Αν τον NVME θα τον βάλεις στο πρώτο slot της μητρικής, σε ενδιαφέρει κυρίως να παίζεις παιχνίδια και να ανοίγεις κανένα απλό πρόγραμμα και λαμβάνεις υπόψη σου το οικονομικό, τότε ο S11 Pro με 125 ευρώ από το eshop συνεχίζει να είναι πολύ καλή αγορά.

Αν δεν σε νοιάζει να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε τον 1tb Evo Plus μαζί με μία ψύκτρα. Νομίζω ότι αξίζει περισσότερο να τον πάρεις από το amazon.de (λίγο καλύτερη τιμή και εγγύηση amazon).

Αν δεν σε νοιάζει καθόλου το οικονομικό, έχεις PCI 4.0 μητρική και θέλεις απλά να βλέπεις μεγάλα νούμερα στα benchmark ή να κάνεις video editing σε 4K videos πάρε τον 980 Pro ή τον Sabrent Rocket (πρόσεχε μόνο ένα από τα πολλά μοντέλα με παρόμοιο όνομα είναι το καλό).

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Αν τον NVME θα τον βάλεις στο πρώτο slot της μητρικής, σε ενδιαφέρει κυρίως να παίζεις παιχνίδια και να ανοίγεις κανένα απλό πρόγραμμα και λαμβάνεις υπόψη σου το οικονομικό, τότε ο S11 Pro με 125 ευρώ από το eshop συνεχίζει να είναι πολύ καλή αγορά.

Αν δεν σε νοιάζει να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε τον 1tb Evo Plus μαζί με μία ψύκτρα. Νομίζω ότι αξίζει περισσότερο να τον πάρεις από το amazon.de (λίγο καλύτερη τιμή και εγγύηση amazon).

Αν δεν σε νοιάζει καθόλου το οικονομικό, έχεις PCI 4.0 μητρική και θέλεις απλά να βλέπεις μεγάλα νούμερα στα benchmark ή να κάνεις video editing σε 4K videos πάρε τον 980 Pro ή τον Sabrent Rocket (πρόσεχε μόνο ένα από τα πολλά μοντέλα με παρόμοιο όνομα είναι το καλό).

η καλυτερη απαντηση που εχω διαβασει για nvme.........

πραγματικα ΕΥΓΕ!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...