Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Pluton επεξεργαστής ασφαλείας έρχεται σε AMD, Intel και Qualcomm επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου για να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ θα ήθελα να απαντήσεις κάτι πάρα πολύ απλό, έχεις αγοράσει ένα CD  με μουσική, σου σπάει, μπορείς να πας στη εταιρία και να ζητήσεις να σου δώσουν το ίδιο δωρεάν?


Από τη στιγμή που λες ότι αγοράζεις το δικαίωμα χρήσης, τότε ναι, κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να ζητήσεις να σου το ξαναδώσουν πληρώνοντας ένα μικρό αντίτιμο (για τα έξοδα του υλικού δηλ. του δίσκου, συσκευασίας κ.λπ.). Αλλά δεν μπορείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μιλάω για τους δημιουργούς και για όσους πληρώνονται με την δουλειά που παραδίδουν και όχι με μισθό...

 

Πες μου ένα παράδειγμα. Γιατί προς το παρόν αυτοί που προωθούν την άδεια χρήσης δεν είναι οι δημιουργοί αλλά οι publishers.

Τους δημιουργούς όλοι τους έχουν χεσμένους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pigeon είπε

Και ποιος σου είπε οτι ο ζωγράφος ,  ο λογοτέχνης, ο ποιητής δεν έχει επιτρέψει ΗΔΗ την μεταβίβαση άδειας χρήσης; Βιβλία, πίνακες, μουσικά έργα μεταβιβάζονται, χαρίζονται και πωλούνται, γίνονται χρήση από τρίτους κ όχι απ'αυτους που αγόρασαν το έργο.

Για πνευματικά δικαιώματα ούτε λόγος...

1 λεπτό πριν, randomcat είπε


Από τη στιγμή που λες ότι αγοράζεις το δικαίωμα χρήσης, τότε ναι, κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να ζητήσεις να σου το ξαναδώσουν πληρώνοντας ένα μικρό αντίτιμο (για τα έξοδα του υλικού δηλ. του δίσκου, συσκευασίας κ.λπ.). Αλλά δεν μπορείς.

Αυτή είναι δική σου θεώρηση μιας και πουθενά δεν υπάρχει νομοθεσία που να σε προστατεύει ως αγοραστή σε κάτι άυλο...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για πνευματικά δικαιώματα ούτε λόγος...

Δεν πληρώθηκαν τα πνευματικά δικαιώματα; 😕
Εχεις διαβασει τι έγραψα αρχικά ή μου απαντάς με generator;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για πνευματικά δικαιώματα ούτε λόγος...

Δηλαδή φίλε μου δεν έχεις χαρίσει ποτέ κάποιο παλιό βιβλίο σε κάποιον γιατί θεώρησες ότι το περιεχόμενου του άξιζε τον χρόνο του προσώπου στο οποίο το χάρισες; Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν γιατί να μην μπορώ να κάνω το ίδιο με ένα βιντεοπαιχνίδι πχ, μεταβιβάζοντας την άδεια μου σε όποιον εγώ κρίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτή είναι δική σου θεώρηση μιας και πουθενά δεν υπάρχει νομοθεσία που να σε προστατεύει ως αγοραστή σε κάτι άυλο...

Δική μου είναι; Αυτό που κατάλαβα από τα προηγούμενα είναι ότι είσαι με το μέρος εκείνων που λένε ότι αγοράζεις μια άδεια χρήσης; Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Τους δημιουργούς όλοι τους έχουν χεσμένους.

Που αντί να τους υποστηρίξετε, αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς τους gamers ξέρετε έστω τους βασικούς συντελεστές του αγαπημένου σας παιχνιδιού,  κρύβεστε πίσω από το επιχείρημα των κακών εκδοτών μπας και κερδίσεται μερικά ευρώ...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HisAwfulness είπε

Εδώ έχεις δίκιο. Πέραν του μισθού τους οι developers δεν έχουν κανένα άλλο δικαίωμα επί της δημιουργίας του. Με το που παραδώσει το project, όλη η δουλειά ανήκει στην εταιρεία. "Πουλάει" κατά κάποιον τρόπο το προϊόν της δουλειάς του στον εργοδότη, άρα πλέον δεν του ανήκει και συνεπώς δεν έχει περεταιρω οικονομικά οφέλη απ' αυτό. 

 

Επομένως έχουμε χεσμένο των δημιουργό - dev που έχει σκιστεί για να φτιάξει το προγραμμα-game και θεωρούμε ότι πρέπει να πληρώνουμε εσαεί αυτόν που δεν είναι δημιουργός, στην προκειμένη περίπτωση μια απρόσωπη πολυεθνική όπως η MS....

Μια χαρά το πάμε....

Αντε και σε μερικά χρόνια όταν θα πουλάμε τα αυτοκίνητα θα σβήνουμε τον εγκέφαλο, το esp, abs κτλ γιατί ο επόμενος ιδιοκτήτης θα πρέπει να ξαναγοράσει το software από την bosch και την mercedes!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, willraider είπε

Δηλαδή φίλε μου δεν έχεις χαρίσει ποτέ κάποιο παλιό βιβλίο σε κάποιον γιατί θεώρησες ότι το περιεχόμενου του άξιζε τον χρόνο του προσώπου στο οποίο το χάρισες; Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν γιατί να μην μπορώ να κάνω το ίδιο με ένα βιντεοπαιχνίδι πχ, μεταβιβάζοντας την άδεια μου σε όποιον εγώ κρίνω.

Μιλάμε για πώληση και μάλιστα με σκοπό το κέρδος και όχι για χάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτή είναι δική σου θεώρηση μιας και πουθενά δεν υπάρχει νομοθεσία που να σε προστατεύει ως αγοραστή σε κάτι άυλο...

Ειναι η νομοθεσία περί παροχής υπηρεσίων. Αυτό δεν εννοείτε να καταλάβετε, δεν τους εξυπηρετεί η παροχή υπηρεσιών (γιατι είναι μια κ έξω), δεν τους εξυπηρετεί η πώληση αγαθού (γιατί ειναι μια κ έξω), θελουν εδώ και χρόνια να φτιαξουν κάτι καινούργιο που καταχρηστικά θα υπερκαλύπτει και θα καταργεί βασικές έννοιες του εμπορίου και της παροχής υπηρεσιών, όχι προς όφελος του χρηστή ούτε του δημιουργού αλλά της εταιρίας που καρπώνεται το πνευματικό έργο. Αυτό λεγεται νταβατζιλίκι, για να μη κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pigeon είπε

Ειναι η νομοθεσία περί παροχής υπηρεσίων. Αυτό δεν εννοείτε να καταλάβετε, δεν τους εξυπηρετεί η παροχή υπηρεσιών (γιατι είναι μια κ έξω), δεν τους εξυπηρετεί η πώληση αγαθού (γιατί ειναι μια κ έξω), θελουν εδώ και χρόνια να φτιαξουν κάτι καινούργιο που καταχρηστικά θα υπερκαλύπτει και θα καταργεί βασικές έννοιες του εμπορίου και της παροχής υπηρεσιών, όχι προς όφελος του χρηστή ούτε του δημιουργού αλλά της εταιρίας που καρπώνεται το πνευματικό έργο. Αυτό λεγεται νταβατζιλίκι, για να μη κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας.

Υπάρχουν χρόνια και λέγονται πνευματικά δικαιώματα... μην ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέρουμε!

Άκου κάτι καινούριο...

10 λεπτά πριν, randomcat είπε

Δική μου είναι; Αυτό που κατάλαβα από τα προηγούμενα είναι ότι είσαι με το μέρος εκείνων που λένε ότι αγοράζεις μια άδεια χρήσης; Όχι;

Ναι αγοράζεις το δικαίωμα άδειας χρήσης, το προϊόν όμως δεν σου ανήκει για αυτό και αν χάσεις ή σπάσει ένα cd με τραγούδια πρέπει να το ξανά αγοράσεις...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Υοαρχουν χρόνια και λέγονται πνευματικά δικαιώματα... μην ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέρουμε!

Άκου κάτι καινούριο...

Μα τα πνευματικά δικαιώματα εισπράττονται κανονικά (εντάξει μη μετράς την ΑΕΠΙ, εδώ είναι γιδότοπος) μέσω της πώλησης αγαθού και της άδειας χρήσης. Δεν ξέρω σε τι αντιτίθεσαι, εντέλει. Οποιος πληρώνει μια άδεια χρήσης έχει δικαιώματα στο αυλο προιόν, εχει δικαίωμα μεταβίβασης ακόμα και πώλησης υπο προυποθέσεις. Αυτα ορίζει ο νόμος για όλα τα αγαθά και τα παράγωγα της παροχής υπηρεσιών.

Το έργο είναι αυλο όχι η αξία των πνευματικών δικαιωμάτων, δεν μπορεί πχ. ένα τραγούδι να έχει αξιώσεις πνευματικών δικαιωμάτων ενός εκατομμυρίου ευρώ, αυτά τα πράγματα είναι αδιανόητα. Κέρδη μπορεί να έχει και πολλαπλάσια, μιλάω για πνευματικά δικαιώματα. Κάπου πρέπει να έχουν ένα τέρμα οι αξιώσεις περί πνευματικών δικαιωμάτων, δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Που αντί να τους υποστηρίξετε, αναρβτιεμαινποσοι από εσάς τους gamers ξέρετε έστω τους βασικούς συντελεστές του αγαπημένου σας παιχνιδιού κρύβεται πίσω από το επιχείρημα των κακών εκδοτών μπας και κερδίσεται μερικά ευρώ...

 

Εγώ φίλε μου από την μεριά μου αγοράζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια μόνο αυθεντικά games και προγράμματα για να στηρίξω την αγορά όπως και αυτή στηρίζει εμένα.

Να πληρώνω όμως νταβατζιλίκι άδεια χρήσης σε μια εταιρία μεσάζοντα η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματική δημιουργία του προγράμματος, εφ' όρου ζωής, το θεωρώ κοροϊδία.

Έχεις δει εσύ πότε δημιουργό να κάνει παράπονα για πνευματικά διακαιώματα και να αναφέρει ότι φταίει ο τελικός καταναλωτής;

Βασικά η μόνη περίπτωση που θυμάμαι, αυτή τη στιγμή, να σκούζει για τα πνευματικά δικαιώματα, είναι τον Steve Tyler για τα "ψίχουλα" που αναλογικά παίρνει λόγω του ότι εταιρείες όπως το Spotify και η Apple με το iTunes, εκμεταλλεύονται οικονομικά το έργο που αυτός έχει παράξει.

Και εσύ μου λες ότι εγώ πρέπει, αντί στηρίξω τον δημιουργό, να στηρίξω τον μεσάζοντα.... γιατί είναι άυλο το προϊόν!

Και όταν εγώ δεν θέλω να στηρίξω τον μεσάζοντα, τελικά φταίω εγώ..... όχι ο μεσάζοντας που επωφελείται οικονομικά, κλέβοντας τον δημιουργό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...