Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Pluton επεξεργαστής ασφαλείας έρχεται σε AMD, Intel και Qualcomm επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, pigeon είπε

Μα τα πνευματικά δικαιώματα εισπράττονται κανονικά (εντάξει μη μετράς την ΑΕΠΙ, εδώ είναι γιδότοπος) μέσω της πώλησης αγαθού και της άδειας χρήσης. Δεν ξέρω σε τι αντιτίθεσαι, εντέλει. Οποιος πληρώνει μια άδεια χρήσης έχει δικαιώματα στο αυλο προιόν, εχει δικαίωμα μεταβίβασης ακόμα και πώλησης υπο προυποθέσεις. Αυτα ορίζει ο νόμος για όλα τα αγαθά και τα παράγωγα της παροχής υπηρεσιών.

Το έργο είναι αυλο όχι η αξία των πνευματικών δικαιωμάτων, δεν μπορεί πχ. ένα τραγούδι να έχει αξιώσεις πνευματικών δικαιωμάτων ενός εκατομμυρίου ευρώ, αυτά τα πράγματα είναι αδιανόητα. Κέρδη μπορεί να έχει και πολλαπλάσια, μιλάω για πνευματικά δικαιώματα. Κάπου πρέπει να έχουν ένα τέρμα οι αξιώσεις περί πνευματικών δικαιωμάτων, δε νομίζεις;

Οπότε ξανά διάβασε το δεύτερο ή τρίτο μυνημα μου σε αυτο το thread...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι αγοράζεις το δικαίωμα άδειας χρήσης, το προϊόν όμως δεν σου ανήκει για αυτό και αν χάσεις ή σπάσει ένα cd με τραγούδια πρέπει να το ξανά αγοράσεις...

Άδεια χρήσης τίνος; Του υλικού (το ίδιο το CD) ή του περιεχομένου του CD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Darthvader είπε

 

Εγώ φίλε μου από την μεριά μου αγοράζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια μόνο αυθεντικά games και προγράμματα για να στηρίξω την αγορά όπως και αυτή στηρίζει εμένα.

Να πληρώνω όμως νταβατζιλίκι άδεια χρήσης σε μια εταιρία μεσάζοντα η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματική δημιουργία του προγράμματος, εφ' όρου ζωής, το θεωρώ κοροϊδία.

Έχεις δει εσύ πότε δημιουργό να κάνει παράπονα για πνευματικά διακαιώματα και να αναφέρει ότι φταίει ο τελικός καταναλωτής;

Βασικά η μόνη περίπτωση που θυμάμαι, αυτή τη στιγμή, να σκούζει για τα πνευματικά δικαιώματα, είναι τον Steve Tyler για τα "ψίχουλα" που αναλογικά παίρνει λόγω του ότι εταιρείες όπως το Spotify και η Apple με το iTunes, εκμεταλλεύονται οικονομικά το έργο που αυτός έχει παράξει.

Και εσύ μου λες ότι εγώ πρέπει, αντί στηρίξω τον δημιουργό, να στηρίξω τον μεσάζοντα.... γιατί είναι άυλο το προϊόν!

Και όταν εγώ δεν θέλω να στηρίξω τον μεσάζοντα, τελικά φταίω εγώ..... όχι ο μεσάζοντας που επωφελείται οικονομικά, κλέβοντας τον δημιουργό!

 

Ξανά διάβασε τι έχω γράψει και αν υποστηρίζω κάπου τις εταιρίες...

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Άδεια χρήσης τίνος; Του υλικού (το ίδιο το CD) ή του περιεχομένου του CD;

Και των δύο ταυτόχρονα αφού είναι αλληλεξαρτώμενα... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ξανά διάβασε τι έχω γράψει και αν υποστηρίζω κάπου τις εταιρίες...

 

Το διάβασα, αλλά προς το παρόν οι πιέσεις δεν προέρχονται από τους δημιουργούς αλλά από τους publishers και τους μεσάζοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Δεν διαφωνω με αυτα που λες αλλα απο που πηγαζει οτι ενα αυλο προιον δεν μπορει να εχει πανω απο 1 ιδιοκτητη;

 

Το λέει το EULA...

Σε έναν account μόνο και δεν γίνονται merge...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Darthvader είπε

 

Το διάβασα, αλλά προς το παρόν οι πιέσεις δεν προέρχονται από τους δημιουργούς αλλά από τους publishers και τους μεσάζοντες.

Γιατί αυτές πιέζονται από τους δημιουργούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οπότε ξανά διάβασε το δεύτερο ή τρίτο μυνημα μου σε αυτο το thread...

Ναι, σύμφωνοι, το διάβασα. Ομως, δεν εξέφρασα καμιά αντίρρηση για πληρωμή πνευμ. δικαιωμάτων. ✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Επομένως έχουμε χεσμένο των δημιουργό - dev που έχει σκιστεί για να φτιάξει το προγραμμα-game και θεωρούμε ότι πρέπει να πληρώνουμε εσαεί αυτόν που δεν είναι δημιουργός, στην προκειμένη περίπτωση μια απρόσωπη πολυεθνική όπως η MS....

Μια χαρά το πάμε....

Αντε και σε μερικά χρόνια όταν θα πουλάμε τα αυτοκίνητα θα σβήνουμε τον εγκέφαλο, το esp, abs κτλ γιατί ο επόμενος ιδιοκτήτης θα πρέπει να ξαναγοράσει το software από την bosch και την mercedes!

Δυστυχώς έτσι είναι. Δεν το λέω ως κάτι καλό. Αντίθετα, προσπαθώ να πω οτι οι κινήσεις των publishers τύπου DRM δεν έχουν σκοπό να διαφυλάξουν το συμφέρον των developers. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι, τουλάχιστον επί της αρχής, δεν έχουν και οι εταιρείες που επενδύουν στην ανάπτυξη ενός προϊόντος, το δικαίωμα να κερδίσουν απ' αυτό. Είναι ωστόσο παράλογο να απαιτούν να πληρωθούν περισσότερο από μια φορές για το ίδιο αντίτυπο/αντίγραφο του προϊόντος (πολλαπλές φορές για την ίδια άδεια του παιχνιδιού, ή το ίδιο αντίτυπο software του αυτοκινήτου).

Όταν κάνεις αγοράζει παιχνίδι, πρόγραμμα ή αυτοκίνητο έχει κάθε δικαίωμα να το μεταβιβάσει όπως ακριβώς το αγόρασε, συμπεριλαμβάνοντας και υλικό και λογισμικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pigeon είπε

Ναι, σύμφωνοι, το διάβασα. Ομως, δεν εξέφρασα καμιά αντίρρηση για πληρωμή πνευμ. δικαιωμάτων. ✌️

Για αυτό και γράφω ότι θα ήταν προτιμότερο να δημιουργηθεί κάτι που να προστατεύει και να συμφέρει τους δημιουργούς χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί η οποιαδήποτε εταιρία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, angelfacekiller είπε

Το λέει το EULA... Σε έναν account μόνο και δεν γίνονται merge...

Το EULA όμως δεν είναι νόμος. Πολλά απ'αυτα που αναφέρονται στα EULA είναι καταχρηστικοί όροι που για να τους παλέψει ένας χρήστης πρέπει να τα βάλει με τμήμα 30 νομικών και να έχει μια τράπεζα δικιά του για τα έξοδα. Οι όροι αυτοί είναι ανεκτοί απο τις κυβερνήσεις γιατί οι αξιωματούχοι έχουν πάρει το μιζενς τους. Οπου υπάρχουν πολλά κέρδη υπάρχει και lobbying, αν η υπόθεση των πνευματικών δικαιωμάτων ήταν ψίχουλα, κανεις δεν θα είχε ασχοληθεί να νομοθετήσει οτιδήποτε.

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για αυτό και γράφω ότι θα ήταν προτιμότερο να δημιουργηθεί κάτι που να προστατεύει και να συμφέρει τους δημιουργούς χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί η οποιαδήποτε εταιρία...

E ναι. 👍

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και των δύο ταυτόχρονα αφού είναι αλληλεξαρτώμενα... 

Ωραία. Από τη στιγμή που έχεις ήδη αγοράσει άδεια χρήσης του περιεχομένου, έχει ποτέ νόημα να το αγοράσεις ξανά για τον εαυτό σου από τη στιγμή που είναι κάτι το άυλο; Οπότε αν σου χαλάσει το CD και δεν έχεις προνοήσει για backup, θα έπρεπε να μπορείς να το ζητήσεις ξανά, πληρώνοντας μόνο το υλικό και όχι το περιεχόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζω. Πάμε λοιπόν

1. Τα φυσικά προϊόντα θα υποστούν αλλοίωση καθώς και δεν μπορούν να διπλασιαστούν έτσι απλά. Τα άυλα προϊόντα δεν έχουν αλλοίωση. Οπότε δεν υπάρχει κίνητρο να το αγοράσει κάποιος καινούργιο. ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ 

2. Αγοράζουμε το δικαίωμα χρήσης μόνο για εμάς και όχι για άλλον. Δεν μεταπωλειτε το δικαίωμα χρήσης. Για αυτό και λέγεται δικαίωμα χρήσης και όχι ιδιοκτησία. Αλλιώς πείτε μου τι διαφορά θα υπήρχε στον ορισμό...

3. Οι εταιρεία δεν πληρώνεται εσαεί. Πληρώνεται κάθε φορά που πουλάει άδεια χρήσης.

4. Ο υπάλληλος προσφέρει μισθωτή εργασία. Δεν πληρώνει αυτός του άλλους υπαλλήλους ούτε αναλαμβάνει το κόστος μια κακής πορείας ενός παιχνιδιού. Οι εταιρείες παιχνιδιών είναι ανώνυμες εταιρείες και ο καθένας εκεί μέσα παίρνει μισθό. Τα κέρδη πάνε στο αποθεματικό της εταιρείας. Κάθε παράνομη χρήση των αποθεματικών αποτελει κατάχρηση και είναι κακούργημα. Με τα αποθεματικά συνεχίζουν να έχουν δουλειά, βγαίνουν νέα παιχνίδια, άνθρωποι που αξίζουν (αλλά και που πολλές φορές δεν αξίζουν) παίρνουν αύξηση και μπόνους, μεγαλώνει η εταιρεία και τέλος (και κυριότερο) τα αποθεματικά υπάρχουν για να μπορεί η εταιρεία να σταθεί σε μια ατυχία . Φυσικά όλο αυτό είναι άσχετο με το αν θα πρέπει ένα πνευματικό προϊόν να μεταπωλειται αλλά απαντώ στα τρελά που διαβάζω.

5. Κάποιοι λένε ότι με τις συνδρομές μας παγιδεύουν. Ότι αργότερα θα τις αυξήσουν. Θα μας τρελάνετε τελείως; Ο ανταγωνισμός, η επιλογή του καταναλωτή κτλ υπάρχουν αιώνες και ρυθμίζουν την αγορά. Αν η microsoft μεθαύριο πάει στα 50 ευρώ το gamepass την επόμενη μέρα έχει σβήσει...και θα βγει και κάποιος άλλος που θα δίνει πιο φθηνά...

Αυτά τα ολίγα στον παραλογισμό που διαβάζω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pigeon είπε

Το EULA όμως δεν είναι νόμος. Πολλά απ'αυτα που αναφέρονται στα EULA είναι καταχρηστικοί όροι που για να τους παλέψει ένας χρήστης πρέπει να τα βάλει με τμήμα 30 νομικών και να έχει μια τράπεζα δικιά του για τα έξοδα. Οι όροι αυτοί είναι ανεκτοί απο τις κυβερνήσεις γιατί οι αξιωματούχοι έχουν πάρει το μιζενς τους. Οπου υπάρχουν πολλά κέρδη υπάρχει και lobbying, αν η υπόθεση των πνευματικών δικαιωμάτων ήταν ψίχουλα, κανεις δεν θα είχε ασχοληθεί να νομοθετήσει οτιδήποτε.

E ναι. 👍

Αυτό πήγα να γράψω αλλά με πρόλαβες. Δεν γίνεται να βαδίζεις με την λογική το λέει το eula άρα είναι οκ, το eula δεν είναι νόμος. Επίσης με την ίδια λογική δεν μπορείς να αγοράσεις μαζί με κάποιον ένα βιβλίο. Με την Ίδια λογική δεν μπορείς να πουλήσεις τίποτα που έχει και software μέρος Γτ δεν σ ανήκει αυτό το μέρος. Έχεις άδεια χρησης που είπε ο άλλος φίλος πιο πάνω . Δλδ μου ανήκει το hardware αλλά όχι το software που απαιτείται για να λειτουργεί; όλοι αυτοί που πουλάνε μια κονσόλα ps4 στις αγγελίες του insomnia παρανομούν Γτ ενώ μεν τους ανήκει το hardware Γτ το έχουν πληρώσει αλλά έχουν απλά άδεια χρήσης για το software;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ωραία. Από τη στιγμή που έχεις ήδη αγοράσει άδεια χρήσης του περιεχομένου, έχει ποτέ νόημα να το αγοράσεις ξανά για τον εαυτό σου από τη στιγμή που είναι κάτι το άυλο; Οπότε αν σου χαλάσει το CD και δεν έχεις προνοήσει για backup, θα έπρεπε να μπορείς να το ζητήσεις ξανά, πληρώνοντας μόνο το υλικό και όχι το περιεχόμενο.

Και ξανά λέω, δεν υπάρχει καμία νομοθεσία πουθενά που να σου δίνει καινούριο αν χαθεί, χαλάσει, σπάσει το παλιό CD... ακόμα και για την χρήση του backup θα έπρεπε κρατήσεις το σπασμένο ως απόδειξη ότι όντως το έχεις αγοράσει...

το ίδιο γίνεται και με τα keys των προγραμμάτων... κάνεις δεν θα ασχοληθεί αν η άδεια χρήσης είναι στο desktop σου και στο laptops σου ή αν αγόρασες σήμερα τον υπολογιστή ενώ η άδεια είναι αγορασμένη πριν χρόνια, θα ασχοληθεί μόνο αν έχεις την άδεια χρήσης... 

Και το key και το cd απλά αποδεικνύουν οτιβειναι κάτοχος της άδειας χρήσης...

Και ξανά λέω δεν με ενοχλεί όταν ένας χρήστης θα πουλήσει κάτι που δεν το χρειάζεται, μακάρι αυτό να ήταν το πρόβλημα, με ενοχλεί το παρεμπόριο και που μαγαζιά, πχ επιπέδου public, πουλάνε και βγάζουν κέρδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Υπάρχουν χρόνια και λέγονται πνευματικά δικαιώματα... μην ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέρουμε!

Άκου κάτι καινούριο...

Ναι αγοράζεις το δικαίωμα άδειας χρήσης, το προϊόν όμως δεν σου ανήκει για αυτό και αν χάσεις ή σπάσει ένα cd με τραγούδια πρέπει να το ξανά αγοράσεις...

Άμα σπάσω το αυτοκίνητο μου θα μου δώσουν άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...