Προς το περιεχόμενο

Ο Microsoft Pluton επεξεργαστής ασφαλείας έρχεται σε AMD, Intel και Qualcomm επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Xtheodor είπε

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να ασπαστούμε όλοι το linux …

νομίζω πως σε λίγο δεν θα μπορούμε να βάλουμε το linux .....από την  πολύ ασφάλεια ,  ////////

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περι πνευματικων δικαιωματων...ας υποθεσουμε οτι ενας συγγραφεας βιβλιου, συμφωνει με τον εκδοτη του, να βγαλουνε 1000 αντιτυπα.

Αυτο σημαινει οτι απο τα 1000 αντιτυπα αυτα (αν πουληθουν ολα) και ο συγγραφεας και ο εκδοτης, θεωρουν οτι ειναι κερδισμενοι για το κοπο τους.

Τα 1000 αντιτυπα, ειναι 1000 μοναδικες αδειες. Αυτο σημαινει οτι αν εγω αγορασω ενα αντιγραφο, πληρωνω το ποσο για να αποκτησω το εν λογω και μονο αντιγραφο του βιβλιου. Εαν αυριο το πουλησω ως μεταχειρισμενο τι σημαινει? Παυω να εχω εγω το βιβλιο και καποιος αλλος παιρνει το δικαιωμα αυτο.Παρανομος θα ημουν αν το πουλαγα οσο το αγοραζα, αν το ειχα κανει κοπιες και το πουλαγα ή αν κραταγα φωτοτυπια του βιβλιου που πουλησα ως μεταχειρισμενο

 Ο καθε καλλιτεχνης - δημιουργος - μουσικος, παραγει τοσα αντιγραφα της δουλειας του οσα θεωρει οτι μπορει να πουλησει (ή ευελπιστει να πουλησει). Δεν επεσαν εξω οι καλλιτεχνες απο τον Γιωργακη που χαρισε στη Μαρια το cd για να την πιασει γκομενα, ουτε επειδη μαζευτηκαν 10 ατομα σε ενα σπιτι και εκαναν παρτυ με το ιδιο cd. Επεσαν εξω, λογω του οτι ο Γιωργακης και ο καθε Γιωργακης, αγοραζε κοπιες και εδινε τα φορολογημενα λεφτα του, σε καποιον ως μαυρα και οτι δεν αποδιδοταν στο καλλιτεχνη το αντιτιμο και στο κρατος ο φορος (το αν αξιζει το εκαστοτε πνευματικο περιεχομενο τη κανονικη τιμη που μας το πουλανε, σας παρακαλω μη το ανοιξουμε ειναι μεγαλο κομματι).

Το παραπανω παραδειγμα ισχυει με ολα τα αγαθα σε υλικη μορφη. Τι εννοω??? Αν εγω αγορασω ενα αμαξι και αυριο παω και φτιαχνω αντιγραφα αυτου και τα πουλαω, ειμαι παρανομος. Το οτι δε μπορω να το κανω λογω του κοστους και της τεχνογνωσιας και οτι πρακτικα δεν γινεται ποτε, δεν σημαινει οτι αν γινει θα ειναι και νομιμο. Μπορω ομως να μεταβιβασω το αμαξι ως πωληση. Τι σημαινει??? Παυω να εχω το αμαξι και το εχει καποιος αλλος. Και για να σας προλαβω εδω και να μη πειτε οτι το αμαξι δεν εχει πνευματικο υλικο, σκεφτειτε το εξης. Ενα αμαξι δεν ειναι μονο λαμαρινες. Ειναι το design που καποιος σχεδιασε (πνευματικη δουλεια), ειναι ο εγκεφαλος που καποιος προγραμματισε (πνευματικη δουλεια), και ειναι οι χιλιαδες εργατοωρες καποιας πατεντας που καποιος εκατσε και εφτιαξε ή καποιας ιδεας που καποιος τελειοποιησε.

Οσον αφορα την αγορα πνευματικου υλικου σε αυλη μορφη (που θεωρητικα θα επρεπε να ειναι παντα  σε χαμηλοτερη τιμη απο την αγορα σε φυσικη μορφη ), εκει παιρνω ενα κωδικο τον οποιο οι εταιρειες θα επρεπε να κοψουν το πισινο τους να παρεχουν για παντα προσβαση στο υλικο αυτο. Τι εννοω??? Ειχα αγορασει ψηφιακα οταν ειχα iphone, 3-4 μουσικα κομματια με τιμη αν θυμαμαι 0,93 cents το ενα. Μπηκα απο περιεργεια σημερα στο itunes και τα κομματια αυτα ηταν εκει στη ψηφιακη μου βιβλιοθηκη απο το παλαι ποτε 2012. Αν ομως τα κομματια αυτα ελειπαν, εκει θα ηταν κλοπη διοτι ελεγαν buy track και οχι rent ή subscribe.

Οσον αφορα τις συνδρομες, πληρωνεις ενα μηνιατικο και ενοικιαζεις ουσιαστικα ψηφιακο υλικο (οπως ακριβως πληρωνεις ενοικιο με το μηνα στο σπιτι ή σε ενα αμαξι με leasing) και οταν παυεις να πληρωνεις, χανεις το δικαιωμα χρησης, ενω ανα πασα ωρα και στιγμη ο ιδιοκτητης του υλικου, μπορει να το παρει πισω (οπως πχ μπορει και ο ιδιοκτητης του σπιτιου να σου ζητησει να βρεις αλλο σπιτι).

Σε ολα τα παραπανω, υπαρχουν πολλες γκριζες ζωνες. Τι εννοω??? Το να μαζευτουμε και να ακουσουμε σε ενα σπιτι 10 ατομα, μια μουσικη κατα ενα εμμεσο τροπο ειναι διαφημιση προς το καλλιτεχνη, αλλα δεν ειδα εκει κανεναν να διαμαρτυρεται περι κλοπης δια ακοης (??? ή οτι αλλη μπαρουφα μπορει να βρει καποιος) του πνευματικου υλικου. Oταν θα ερθει ο ανιψιος μου να παιξει ενα παιχνιδι στο pc, εκει θα πρεπει να πληρωσει ή μηπως ολως τυχαιως οι εταιρειες κανουν τις παπιες επειδη τους συμφερει να εθιστει ο μικρος και να παει μετα να αγορασει το εν λογω παιχνιδι/κονσολα ή ακομα και νεο υπολογιστη???

Επισης γκριζα ζωνη υπαρχει και στο φορολογικο θεμα. Πχ στην Ολλανδια απο οσο θυμαμαι υπαρχει ενας απλος νομος που λεει οτι αν πουλας κατι μεταχειρισμενο, απλα δηλωνεις τι πουλησες και ποσο και πληρωνεις ενα μικρο φορο στην εφορια. Επισης μια γκριζα ζωνη ειναι τα λεγομενα συλλεκτικα ή σπανια αντικειμενα, για τα οποια σχεδον ολα τα κρατη εχουν αφησει παραθυρακια.Τι εννοω??? Ειμαι ας πουμε εμπορος βιβλιων κομιξ. Οταν αγοραζω κατι μπορει πχ να το βρω σε εξευτιλιστικη τιμη, αλλα το πουλαω στη 100πλασια ή στη 1000πλασια τιμη και αν με ρωτησει η εφορια, λεω ααα...ηταν συλλεκτικο. Πληρωνω μεν το φορο, αλλα δεν αποδιδω το αντιστοιχο αντιτιμο στον δημιουργο. Αυτο συμβαινει σε μια ευρεια κλιμακα με οτιδηποτε βαπτιζεται ως συλλεκτικο και σπανιο (αμαξια, πινακες, γραμματοσημα......ακομα και σπιρτοκουτα).

Εν κατακλειδι (και κατα τη δικη μου προσωπικη γνωμη) οταν αγοραζεις κατι σε υλικη μορφη, εισαι ή θα επρεπε να εισαι απολυτος κατοχος μονο του εν λογω αντικειμενου το οποιο και πρεπει και ειναι λογικο να απαγορευεται να αντιγραψεις /διανειμεις ή ακομα και να διατηρησεις στη κατοχη σου, ακομα και μετα την πωληση του σε αλλον.

Και για να γελασουμε λιγο....οποιος αντιγραψει/αναπαραγει το παραπανω κειμενο, ολο ή μερος αυτου χωρις ειδικη αδεια, θα εχει προστιμο να μου παρει 4 σουβλακια διπλοπιτα και μια κοκα κολα λιτρου :P :P :P.

Επεξ/σία από esperos5
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Xtheodor είπε

Νομίζω πως έφτασε η ώρα να ασπαστούμε όλοι το linux …

Καλά θα ήταν αλλά το Linux έτσι όπως είναι ακόμα, δεν υπάρχει περίπωση να γίνει mainstream.

Είναι «δύσπεπτο» για τον μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια έχω να δω αυτή τη κουβέντα.

Ευτυχως που ο Νεύτωνας δεν πούλησε τη γνώση του για την βαρύτητα με άδεια χρήσης γιατί τώρα όχι μόνο insomnia.gr δε θ είχαμε, αλλά θα ζούσαμε ακόμα στο μεσαίωνα πλην των λίγων και εκλεκτών.

Καλος ο καπιταλισμός, καλή και η επιθυμία του καημένου προγραμματιστή να πληρώνεται εσαη για τη δουλειά του, αλλά να βάζουμε και όρια με βάση τη λογική. Είναι απαραίτητο να υπάρχει ελεύθερη διακίνηση άϋλων προϊόντων μετά την απομακρυνση από το ταμείο πολλές φορές για να υπάρχει μια κοινή βάση πάνω στην οποία θα χτιστούν μελλοντικά προϊόντα.

Στα πλαίσια αυτά, πολλές φορές δημιουργίες όπως η μουσική θα έπρεπε να είναι ελεύθερα από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον αν όχι αμέσως. Αλλά από τα δημοτικά τραγούδια περάσαμε στου πολυεκατομμυριούχους ποπ-σταρ όποτε πρέπει να το διατηρήσουμε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, angelfacekiller είπε

Καλοί οι ευσεβείς πόθοι αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα. όπως το ότι η συμφωνία νικάει τον νόμο στις ΗΠΑ αλλά και στην χώρα μας εφόσον δεν υπάρχει νόμος να λέει το αντίθετο...

Η νομική περιμένει να ακούσει με ενδιαφέρον τις απόψεις όλων μας περί κοινωνικής αδικίας, χρηματισμού, διαχωρισμού χρήσης και ιδιοκτησίας, άυλων παγίων και αποσβέσεων...

Ετσι ακριβώς νομίζουν όλοι αυτοί που επιχειρούν τεχνηέντως να παρακάμψουν την ισχύουσα νομοθεσία και να εγκαθιδρύσουν νεοελληνικό μοντέλο αγοραπωλησιών (βλ. ζούγκλα αρπαχτής και αρμέγματος στο εξωτικό ελλαδισταν). Συνήθως τέτοιες προσπάθειες έχουν θλιβερή κατάληξη και για τους δύο συναινούντες στην συναλλαγή, αλλά χρειάζεται χρόνος, κόπος, χρήμα και πολλή διάθεση για να δικαιωθεί ο τελικός καταναλωτής.

Στην πραγματικότητα καμία συμφωνία δεν νικάει το νόμο αν ο νόμος δεν έχει προβλέψει την κατ'εξαίρεση συμφωνία. Κάπου εδώ μπαίνουν τα λόμπι, οι μίζενς, κάτι μυστήριοι νόμοι (!) της ΕΕ που περνάνε τάχα για καλό των πολιτών, με σκοπό να διευκολυνθεί η εξαιρεσιμότητα (pun).

Θα συμφωνήσω πως στο τέλος συμβαίνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις γι'αυτό η/οι νομική/οί αυτή τη στιγμή μας παρακολουθούν γελώντας και τρώγοντας ποπκόρν.

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά για την ασφάλεια μας αλλά είναι μόνο για να κλειδαμπαρωσει το οικοσύστημα της με DRM από τον επεξεργαστή. Ελπίζω να μη γίνει στάνταρ σε όλους τους μελλοντικούς επεξεργαστές και να μπορούμε να βρούμε μοντέλα που δε το έχουν. Είχα μια ζωή Windows, τα τελευταία 7 χρόνια Mac, αλλά ο καινούργιος μου υπολογιστης θα τρέχει μόνο Linux, και όχι Ubuntu κτλ. που στέλνει πληροφορίες αλλά κάποιο που βάζει την ανωνυμία σου και τον σεβασμό στα δεδομένα σου ως προτεραιότητα. Α ρε μεγάλε Stallman, κάποια ζώα δε σε πιστεύανε, τώρα θα σε πιστέψουν και τα ζώα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Le Perv είπε

Λογικα δε σε αφηνει να παιξεις. Ετσι ελεγε ο μοδερν βινταζ γέιμερ. Χωρις ιντερνετς δεν παιζεις. Αναρωτηθηκε μετα απο το τελος της ζωης της κονσολας αν θα ειναι playable.

Κατσε να περασουν λιγες μερες να το παρει ο απλος κοσμος και θα βεβαιωθουμε. Γιατι μεχρι ωρας μονο τα "σκουπιδια" το παρελαβαν, οι ινφλουενσερς.

Ρωτάω γιατί θα μπει και σε υπολογιστές σταθερούς, όπως κατάλαβα από το άρθρο. Τί θα γίνει πχ με ένα ATM; Σιγά μη το συνδέσει στο internet η τράπεζα...

Επιπλέον, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που πολλοί υπολογιστές ΔΕΝ συνδέονται ποτέ στο internet. Τί θα γίνει με αυτούς; 

Στην πράξη, στα PC, αυτό δε μπορεί να εφαρμοστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ρωτάω γιατί θα μπει και σε υπολογιστές σταθερούς, όπως κατάλαβα από το άρθρο. Τί θα γίνει πχ με ένα ATM; Σιγά μη το συνδέσει στο internet η τράπεζα...

να μη ψωνίζει η τράπεζα μητρικές και cpu από το πλαίσιο, να βάλει rpi ή κινητά , εε δυνατά είναι δεν θέλουν pc για αυτή τη δουλειά :)
ρε σεις , ηρεμίστε λίγο , τι απορίες και "καημοί" είναι αυτοί ; :)))0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dstilio είπε

Χρόνια έχω να δω αυτή τη κουβέντα.

Ευτυχως που ο Νεύτωνας δεν πούλησε τη γνώση του για την βαρύτητα με άδεια χρήσης γιατί τώρα όχι μόνο insomnia.gr δε θ είχαμε, αλλά θα ζούσαμε ακόμα στο μεσαίωνα πλην των λίγων και εκλεκτών.

Καλος ο καπιταλισμός, καλή και η επιθυμία του καημένου προγραμματιστή να πληρώνεται εσαη για τη δουλειά του, αλλά να βάζουμε και όρια με βάση τη λογική. Είναι απαραίτητο να υπάρχει ελεύθερη διακίνηση άϋλων προϊόντων μετά την απομακρυνση από το ταμείο πολλές φορές για να υπάρχει μια κοινή βάση πάνω στην οποία θα χτιστούν μελλοντικά προϊόντα.

Στα πλαίσια αυτά, πολλές φορές δημιουργίες όπως η μουσική θα έπρεπε να είναι ελεύθερα από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον αν όχι αμέσως. Αλλά από τα δημοτικά τραγούδια περάσαμε στου πολυεκατομμυριούχους ποπ-σταρ όποτε πρέπει να το διατηρήσουμε...

Τα τζιμάνια τύπου Bill Gates, Jeff Bezos και τα λοιπά αφεντικά πολυεθνικών, κρυφοκουμμούνια είναι.

Τα δικά τους δικά τους, και τα δικά μας δικά τους. Ότι έκανε η Σοβιετική ηγεσία και ελίτ.

Και που να μπει ολοκληρωτικά στη ζωή μας το 5G... μόνο «δικαίωμα χρήσης» θα έχουμε στο οτιδήποτε, και κανένα δικαίωμα κατοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Και που να μπει ολοκληρωτικά στη ζωή μας το 5G... μόνο «δικαίωμα χρήσης» θα έχουμε στο οτιδήποτε, και κανένα δικαίωμα κατοχής.

αυτό 'ηδη γίνεται με το windows εδω και πολλά χρόνια🤔 ,  μόνο δικαίωμα χρήσης έχουμε 🙂

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, optimerious είπε

αυτό 'ηδη γίνεται με το windows εδω και πολλά χρόνια🤔 ,  μόνο δικαίωμα χρήσης έχουμε 🙂

Πoια Windows... σε hardware και χειροπιαστά πράγματα αναφέρομαι. Αυτοκίνητα, ψυγεία, κουζίνες, κτλ... και στο τέλος σπίτια και χωράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πoια Windows... σε hardware και χειροπιαστά πράγματα αναφέρομαι. Αυτοκίνητα, ψυγεία, κουζίνες, κτλ... και στο τέλος σπίτια και χωράφια.

Πως θα γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πoια Windows... σε hardware και χειροπιαστά πράγματα αναφέρομαι. Αυτοκίνητα, ψυγεία, κουζίνες, κτλ... και στο τέλος σπίτια και χωράφια.

είχα την εντύπωση οτι γίνονταν μόνο σε ότι αναφέρετε , και εχει σχέση με smart  συσκευή  , και όχι με  silly συσκευη😀

ΥΓ: αλλα μάλλον το smart θα πάει και αλλού  ακόμα και στον καμπινέ. 😂 ΟΡΕ  το big brother είναι εδώ ενωμένο δυνατό να .......αναβαθμίσει  τον λαό .....😅😂

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...