Προς το περιεχόμενο

Cosmote Gigamax Unlimited - Πρόβλημα σε έξτρα κάρτα SIM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ από τον Σεπτέμβριο να ενεργοποιήσω το εν λόγω πακέτο της Cosmote στο κινητό μου, και με έχουν ταλαιπωρήσει ως εκεί που δεν πάει.

Δεν έχω κατάστημα στην περιοχή μου, οπότε αναγκαστικά προσπαθώ τηλεφωνικά.

Έχω κάνει τη διαδικασία αίτησης πάνω από 10 φορές. Τη μια λένε θα με πάρουν για ενημέρωση, δεν με παίρνουν ποτέ και ακυρώνουν την αίτηση "γιατί δεν έλαβαν επιβεβαίωση". Την άλλη λένε θα μου σταλεί email επιβεβαίωσης, δεν το στέλνουν ποτέ. Με τα πολλά, ανακαλύπτω ότι έχουν γράψει λάθος τη διεύθυνση email. Τους το λέω, και μου λένε δεν νομίζουν να είναι αυτό το πρόβλημα που δεν παραδίδεται το email...

Μετά από πολλές προσπάθειες, εντέλει μου στείλανε το συμβόλαιο με courier. Το θέμα είναι ότι ζήτησα μαζί και δύο έξτρα κάρτες sim για να εκμεταλλευτώ τα δεδομένα σε άλλες συσκευές. Μου είπαν ότι η χρέωση είναι 3€ ανά κάρτα. Όλα καλά ως εδώ. Έλα όμως που δεν τις πρόσθεσαν στο συμβόλαιο.

Παρόλα αυτά το υπέγραψα για να προχωρήσει η σύνδεση, και σκέφτηκα ότι θα τις ξαναζητήσω τις κάρτες μετά την ενεργοποίηση.

Ενεργοποιήθηκε εντέλει η σύνδεση, 2 μήνες μετά την αρχική μου αίτηση. Έλα όμως που τώρα μου ζητάνε να καταβάλλω εγγύηση 200€ για να μου στείλουν τις κάρτες SIM. Θα μου επιστραφούν, λέει, όταν γίνει διακοπή του συμβολαίου μου, aka σε 2 χρόνια ή και ποτέ αν δεν κάνω διακοπή. Αυτό δεν μου το είχε αναφέρει κανείς πριν κάνω το συμβόλαιο και μου ακούγεται εντελώς ανόητο να χρειάζεται να δώσω εγγύηση για κάρτα SIM. Πόσο μάλλον ένα τόσο μεγάλο ποσό. Βέβαια μπορεί να είμαι εγώ η περίεργη, και να είναι αυτή η συνήθης διαδικασία.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν θελεις στο σπιτι να συνδεονται και αλλες συσκευες μπορεις να παρεις ενα 4G ρουτερ και να εχουν ολοι δεδομενα μεσω wifi

για εκτος σπιτιου θελεις επιπλεον sim 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εαν θελεις στο σπιτι να συνδεονται και αλλες συσκευες μπορεις να παρεις ενα 4G ρουτερ και να εχουν ολοι δεδομενα μεσω wifi

για εκτος σπιτιου θελεις επιπλεον sim 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πώς θα έχει δεδομένα μια συσκευή στο σπίτι, αν εγώ είμαι εκτός σπιτιού με το κινητό πχ; Εφόσον τη βασική μου κάρτα τη θέλω στο κινητό, ώστε να δέχομαι και τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kris_Lyn είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πώς θα έχει δεδομένα μια συσκευή στο σπίτι, αν εγώ είμαι εκτός σπιτιού με το κινητό πχ; Εφόσον τη βασική μου κάρτα τη θέλω στο κινητό, ώστε να δέχομαι και τηλέφωνα.

οταν εισαι εσυ εκτος δεν θα εχει κανενας δεδομενα στο σπιτι αφου τη καρτα θα την εχεις στο τηλεφωνο σου......αυτο που προτεινα ειναι μονο για το σπιτι οταν εισαι εκει...

οποτε αν παρεις 1 καρτα επιπλεον τη βαζεις σε ενα ρουτερ οπως ειπα ποιο πανω και το σπιτι εχει ιντερνετ και δε χρειαζεται ναν βγαζεις τη καρτα απο το τηλεφωνο σου......με μια μονο επιπλεον

καρτα σιμ

ρωτησε οταν πας να παρεις αλλη sim οτι μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα.... πιστευω ναι αλλα ρωτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

οταν εισαι εσυ εκτος δεν θα εχει κανενας δεδομενα στο σπιτι αφου τη καρτα θα την εχεις στο τηλεφωνο σου......αυτο που προτεινα ειναι μονο για το σπιτι οταν εισαι εκει...

οποτε αν παρεις 1 καρτα επιπλεον τη βαζεις σε ενα ρουτερ οπως ειπα ποιο πανω και το σπιτι εχει ιντερνετ και δε χρειαζεται ναν βγαζεις τη καρτα απο το τηλεφωνο σου......με μια μονο επιπλεον

καρτα σιμ

ρωτησε οταν πας να παρεις αλλη sim οτι μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα.... πιστευω ναι αλλα ρωτησε

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου, μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα, ξέρω άτομα που έχουν το ίδιο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου δίνουν SIM. Μου ζητάνε 200€ ως εγγύηση για να μου δώσουν, που δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kris_Lyn είπε

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου, μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα, ξέρω άτομα που έχουν το ίδιο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου δίνουν SIM. Μου ζητάνε 200€ ως εγγύηση για να μου δώσουν, που δεν βγάζει νόημα.

το θέμα είναι ότι ήδη έχεις υπογράψει το συμβόλαιο και δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς......Γερμανό δεν έχει στη περιοχή σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το θέμα είναι ότι ήδη έχεις υπογράψει το συμβόλαιο και δεν ξέρω τι μπορείς να κανείς......Γερμανό δεν έχει στη περιοχή σου???

Όχι, δυστυχώς.

Ανά πάσα στιγμή όμως δεν θα έπρεπε να μπορώ να προσθέσω έξτρα κάρτα SIM; Μπορεί να μην την ήθελα από την αρχή του συμβολαίου. Ένας που έχει ήδη συμβόλαιο, δεν μπορεί να πάρει έξτρα κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Αυτό που γίνεται δεν είναι λογικό. Ανά πάσα στιγμή μπορεί οποιοσδήποτε να πάρει extra sim. Μήπως άλλαξες εταιρία (κινητή ή σταθερή) και έχεις κανένα χρέος στην προηγούμενη και γι' αυτό σου ζητάνε εγγύηση.

 

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, afm είπε

      Αυτό που γίνεται δεν είναι λογικό. Ανά πάσα στιγμή μπορεί οποιοσδήποτε να πάρει extra sim. Μήπως άλλαξες εταιρία (κινητή ή σταθερή) και έχεις κανένα χρέος στην προηγούμενη και γι' αυτό σου ζητάνε εγγύηση.

Όχι, είχα καρτοκινητό what's up. Δεν είχα ποτέ ξανά σύνδεση, πόσο μάλλον χρέος.

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά, και τι χρειάζεται η εγγύηση, από τη στιγμή που ήδη ενεργοποιήθηκε το συμβόλαιο. Υπόψιν, εγγύηση για επιπλέον κάρτες sim. Όχι για το ίδιο το συμβόλαιο. Και δυστυχώς, με όσους έχω μιλήσει από το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη, ο καθένας λέει τα δικά του.

Επεξ/σία από Kris_Lyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας από τους λόγους για τον οποίο εφαρμόζουν αυτό το "τέχνασμα" ειναι γιατί αρκετοί πελάτες έχουν αγοράσει απεριοριστα πακέτα δεδομένων με έξτρα SIM τις οποιες μεταπωλούσαν (σαν υπηρεσία mobile internet ), σε γνωστούς κλπ  το οποίο τυπικά απαγορεύεται . Επίσης το τελευταίο έτος (λόγω της πανδημίας και των συνεπειων της) όλοι οι πάροχοι εχουν φάει φέσια από πελάτες συμβολαίου με αποτέλεσμα να βάζουν διάφορες δικλείδες ασφαλείας για να αποφύγουν τέτοια προβλήματα όσο ειναι εφικτό.

Επισης αν είχες καρτοκινητό  και είναι το πρώτο σου συμβόλαιο , ο πάροχος δεν έχει δεδομένα για την πιστοληπτική σου ικανότητα.  

Εσένα τι σου λένε όταν τους ρωτάς για την εγγύηση ;

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, prometheas είπε

Ενας από τους λόγους για τον οποίο εφαρμόζουν αυτό το "τέχνασμα" ειναι γιατί αρκετοί πελάτες έχουν αγοράσει απεριοριστα πακέτα δεδομένων με έξτρα SIM τις οποιες μεταπωλούσαν (σαν υπηρεσία mobile internet ), σε γνωστούς κλπ  το οποίο τυπικά απαγορεύεται . Επίσης το τελευταίο έτος (λόγω της πανδημίας και των συνεπειων της) όλοι οι πάροχοι εχουν φάει φέσια από πελάτες συμβολαίου με αποτέλεσμα να βάζουν διάφορες δικλείδες ασφαλείας για να αποφύγουν τέτοια προβλήματα όσο ειναι εφικτό.

Επισης αν είχες καρτοκινητό  και είναι το πρώτο σου συμβόλαιο , ο πάροχος δεν έχει δεδομένα για την πιστοληπτική σου ικανότητα.  

Εσένα τι σου λένε όταν τους ρωτάς για την εγγύηση ;

Μα μου κάνανε κανονικά το συμβόλαιο, γιατί δεν ζητήσανε γι' αυτό εγγύηση; Θα μπορώ να πληρώνω 55€ το μήνα, και θα κολλήσω στα 3€ της έξτρα κάρτας;

Την τελευταία φορά που ρώτησα μου είπαν ότι η έξτρα κάρτα είναι λέει "σαν νέα σύνδεση", και ότι πληρώνεις έξτρα ανάλογα με τη χρήση που θα κάνεις. Από εκεί ψιλιάστηκα ότι μου λένε ό,τι να 'ναι, εφόσον γνωρίζω άτομα με το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα, με έξτρα κάρτες, που όχι μόνο δεν πληρώνουν τίποτα επιπλέον, αλλά δεν πλήρωσαν και καμία εγγύηση.

Επίσης, έχω σταθερό/ίντερνετ Cosmote για πάνω από 20 χρόνια στο σπίτι, που μάλιστα πρόσφατα αναβάθμισα και σε VDSL. Πληρώνω κανονικά τους λογαριασμούς, χωρίς κανένα χρέος. Δεν μπορεί να μην έχουν δεδομένα για τη συνέπειά μου ως πελάτισσα.

Επεξ/σία από Kris_Lyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το συμβολαίο για Cosmote GIGA MAX 1 Sim  (Unlimited Data/300'/Απεριοριστα Cosmote) + 3 Sims (Unlimited Data) 

Να καταργήσω εντελώς το σταθερό, να δώσω internet στο εξοχικό και σε 2 φίλους.

Μου τα δίνουν στα 49Ε, νομίζω ότι αξίζει. 

Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως μονομερώς η Cosmote αλλάξει τους όρους και εισάγει πολιτικές ορθής χρήσης  ie περιορισμό ταχύτητας, ανώταρα όρια δεδομένων και δεν το πάρουμε χαμπάρι. 

Η εμπείρια αυτών που το έχουν κάνει σε αυτό το νήμα, πώς είναι; 

Επεξ/σία από transport_planner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, transport_planner είπε

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το συμβολαίο για Cosmote GIGA MAX 1 Sim  (Unlimited Data/300'/Απεριοριστα Cosmote) + 3 Sims (Unlimited Data) 

Να καταργήσω εντελώς το σταθερό, να δώσω internet στο εξοχικό και σε 2 φίλους.

Μου τα δίνουν στα 49Ε, νομίζω ότι αξίζει. 

Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως μονομερώς η Cosmote αλλάξει τους όρους και εισάγει πολιτικές ορθής χρήσης  ie περιορισμό ταχύτητας, ανώταρα όρια δεδομένων και δεν το πάρουμε χαμπάρι. 

Η εμπείρια αυτών που το έχουν κάνει σε αυτό το νήμα, πώς είναι; 

Δεν νομίζω να αλλάξει τους όρους. Απλά φρόντισε να σου βγάλουν εξαρχής τις έξτρα κάρτες, γιατί εγώ σε αυτό έχω αντιμετωπίσει μεγάλο θέμα. 

Στα 49€ εμένα μου βγήκε χωρίς έξτρα κάρτες, τις χρεώνουν 3€ τη μία το μήνα. Οπότε βεβαιώσου ότι έχουν καταλάβει τι τους ζητάς και ότι είναι αυτή η τιμή, να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kris_Lyn το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι χειρόγραφη προσφορά πωλητή Germanos 

Πριν υπογράψεις μπορεί να δεις μαζεμένη τι περιλαμβάνει η προσφορά τους;

Η σου λένε υπέγραψε και θα έρθουν και οι extra sim. 

Επίσης κάπου έχω διαβάσει ότι από καταστημα δεν έχεις 15 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης ενώ από 13888 / internet έχεις. Ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, transport_planner είπε

@Kris_Lyn το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι χειρόγραφη προσφορά πωλητή Germanos 

Πριν υπογράψεις μπορεί να δεις μαζεμένη τι περιλαμβάνει η προσφορά τους;

Η σου λένε υπέγραψε και θα έρθουν και οι extra sim. 

Επίσης κάπου έχω διαβάσει ότι από καταστημα δεν έχεις 15 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης ενώ από 13888 / internet έχεις. Ισχυει;

Επιτόπου λογικά θα πρέπει να πάρεις και τις SIM απ' το κατάστημα. Δεν γνωρίζω για δικαίωμα υπαναχώρησης μέσω καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...