Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv Πλαίσο 899€


AzaZyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω να πώ πολλά για τη λειτουργία σε windows, σε linux πετάει και δουλεύουν όλα με αρχικό στήσιμο σε Debian (πράγμα όχι εύκολο σε τόσο νέο hardware). To μόνο πράγμα που κάνει νούμερα, λόγω ενός bug στον kernel είναι το bluetooth, αλλά έχει φιαχτεί και ελπίζω στον επόμενο official πυρήνα να είναι ΟΚ.

Με την nvidia ενεργοποιημένη η μπαταρία δεν την βγάζει πάνω από 2 ώρες, πρέπει οπωσδήποτε να  γίνεται powerdown (την έκανα μόνιμα), θέλει και μερικές ακόμα ψιλορυθμίσεις αλλά ΟΚ, παίζει πολύ καλά.

Τα πλήκτρα μου φαίνονται λίγο μαλακά... ίσως να είναι και ιδέα μου...

Για τη cpu τα είπα.... για development πετάει, τουμπανιάζει και τα 16 thread στα 4,160 ΜΗz με τη θερμοκρασία να παραμένει στους 85 βαθμούς, βέβαια τα ανεμιστήρια τρέχουν με τρέλα σε τέτοιες συνθήκες.

Αν αποδειχτεί και ανθεκτικό, και δεν το κλάψουμε σύντομα, θα είναι μια πολύ καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρα εχουμε πανω απο 2ωρο, διαρκεια μπαταριας στα Windows, αναλογως και τη χρηση! 😃
Αν καποιος βαλει να παιξει ταινια, η να γραφει ενα κειμενο στο Word, μπορει να το κατεβασει
στα < = 10 watt και να βγαλει...+10ωρο! (το υπολογιζω, δεν το εχω δοκιμασει). Ακομη και στα
15 Watt: ειναι υπεραρκετα για σερφαρισμα κανονικοτατα! Το απιστευτο ειναι: ποσους αλλους
επεξεργαστες τσακιζει στα 25 watt μενοντας κρυος < 65C, ενω οι αλλοι θα βαραγανε 90αρια!
😎
To 'προγραμματακι' ειναι τε-λει-ο!  Γιατι μπορουμε να ορισουμε επισης/και (εαν καταλαβαινω
σωστα), τη μεγιστη θερμοκρασια του. Για το καλοκαιρι μπορουμε να βαλουμε π.χ. 85 max, και
να μην ανησυχουμε: για τις συνθηκες λειτουργιας - ψαχνουμε για αιρκοντισιον ξερωγω, χοχο!
😅

A, και στα 25 Watt μου εβγαλε καταρχην...καλυτερο σκορ στο SF4 benchmark. Οχι πως ειναι
κανενα βαρυ, αλλα λογικα δεν χρειαζομαστε παραπανω επεξεργαστη για την 1650, ενω δεν throttleαρει καθολου εκει απο θερμοκρασιες. Οποτε δοκιμαστε και αυτο, οσοι παιχνιδαδες!
👾
Δηλαδη @ καποιο βαρυ game -που τραβαει cores & cpu utilization-, καντε μια δοκιμη του 25
 

~ * ~
Υποψιν: ο επεξεργαστης δεν προκειται να μας καει ΠΟΤΕ!! 😛
Για αποδειξη του, μπορειτε να δειτε & στα παρακατω βιδεα,
αλλα καθως η θερμοτητα δε μενει μονο τελικα σε αυτον μα
διαχεεται, καλυτερα να εχουμε βαλει καθενας μας ενα οριο
 

Για τους Intel δεν το συζητω και αφαιρωντας τους τη δυνατοτητα software undervolting
τα πραγματα γινονται ακομη δυσκολοτερα για οσους τελικα μενουν με τη μπλε ομαδα 🤕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα αρκετά, το θεμα του power management στο linux.... αν και είμαι έμπειρος χρήστης, παιδεύτηκα αρκετά για να βελτιστοποιήσω τα πράγματα. Είναι πολύ νεο configuration και δεν είναι όλα σωστά ακόμα σε αυτόν τον τομέα σε linux.

Με τροφοδοτικό, εχω πλέον ελαφρώς χαμηλότερη θερμοκρασία σε linux από ότι σε windows. Σε windows εχω περίπου 48-49 βαθμούς με ελαφρύ φορτίο (browser, office κλπ) ενώ σε αντίστοιχη λειτουργία στο linux έχω 45-46, σε μπαταρία δε με τις ίδιες ρυθμίσεις φτάνει 38-39 (προφανώς το bios κάτι αλλάζει στη λειτουργία,) Δεν έχω μετρήσει διάρκεια μπαταρίας, αλλά σε αυτές τις ρυθμίσεις θα είναι μεγάλη.

Πιστεψε με δεν ανησυχώ καθόλου για τη διαρκεια ζωής της cpu, το σασί και το lid με ανησυχεί κάπως.... δεν είναι κακό, αλλά το φοβάμαι λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ψυξης ειναι (οριακα) επαρκες, αλλα θεωρω οτι πρεπει να ελεγξει καποιος: τη
μεγιστη θερμοκρασια του επεξεργαστη, γιατι η AMD εχει ορισει...Max. Temperature 105 °C!
😁

Tα ιδια ακριβως κανει και η Intel, απλως δεν αφηνω κανεναν τους ποτε, να ξεπερνα > 90C.

Και για την ακριβεια οπως βλεπω εδω τον 4800Η το καλοκαιρι θα βαλω @ 85C, χεχε. Δεν
νομιζω πως εχει νοημα, στο δικο μας ΗP, καποιος να τον φτασει με το RMT μεχρι ξερωγω
στα 67 Watt. Iσως με το Lenovo, αλλα και παλι δεν βλεπω την αναγκη για τοσο εξτρα ζορι..
🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα το περιμένω ενώ έχω παραγγείλει απο τις 27/11. Τους τα εκανα κατάθεση και ενω εβλεπα οτι περναγαν οι μέρες και δεν προχωρούσε επικοινώνησα μαζί τους για να δω τι συμβαίνει. Εν τέλει έκαναν κάποιο λάθος και μου είχαν περάσει ότι κατέθεσα μονο τα 650. Αφου ξεκαθαριστηκε το μπλέξιμο, έβαλαν μπροστά την διαδικασία και απο τις 3/12 ακομα το περιμένω, ενώ έχει παραδοθεί στην μεταφορική(speedex) και απο το track number βλέπω ότι ακόμα δεν έχει καταχωρηθεί το πρακτορείο στο οποίο έχει πάει. Δηλαδή ένας χαμός. Είναι στο πρακτορείο 4 μέρες και δεν έχει κουνηθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομενο οτι, μας δινει τη δυνατοτητα = εχει ετοιμα τα παντα ολα: ωστε να του βαλουμε
και δευτερο δισκο 2.5" sata μεσα, εκανα ηδη την εγχειρηση για να του προσθεσω εναν 500GB
που μου περισσευε. Θα χρειαστειτε προφανως καποια εργαλεια, και λιγο προσοχη-επιμελεια
😀
https://ibb.co/BNLVDwV
Pavillion-opened.jpg

Προσεξτε ο δισκος σας καλυτερα να ειναι 7mm, για παραδειγμα, διχως να του κανω "διαφημιση"
https://www.skroutz.gr/s/10219059/Seagate-Barracuda-2TB-2-5.html
Μπορει να μπει και 9mm (μα καλυτερα αποφυγετε το γιατι θα σας ταλαιπωρησει περισσοτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Με δεδομενο οτι, μας δινει τη δυνατοτητα = εχει ετοιμα τα παντα ολα: ωστε να του βαλουμε
και δευτερο δισκο 2.5" sata μεσα, εκανα ηδη την εγχειρηση για να του προσθεσω εναν 500GB
που μου περισσευε. Θα χρειαστειτε προφανως καποια εργαλεια, και λιγο προσοχη-επιμελεια
😀
https://ibb.co/BNLVDwV

Προσεξτε ο δισκος σας καλυτερα να ειναι 7mm, για παραδειγμα, διχως να του κανω "διαφημιση"
https://www.skroutz.gr/s/10219059/Seagate-Barracuda-2TB-2-5.html
Μπορει να μπει και 9mm (μα καλυτερα αποφυγετε το γιατι θα σας ταλαιπωρησει περισσοτερο)

Να σε ρωτήσω φίλε μου , που ακριβώς μπορεί να μπει 2ος σκληρός, γιατί το άνοιξα και ειλικρινά δεν βρήκα τον κατάλληλο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολο ειναι! Aπλως δεν θα πηγε αμεσα το μυαλο σου γιατι ειναι
καμουφλαρισμενο απο το dummy cover, αν και γινεται αντιληπτο
καθως ειναι ουσιαστικα ο μονος χωρος: που μπορει να μπει 2.5"!
🤓
https://ibb.co/MnpDRP9
HDD.jpg

^^ To ξεβιδωνεις και βαζεις τον δισκο του στη θεση του 💻

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το κάνεις βίδες, όπως αυτός στο video....

- Αποσυνδέεις την μπαταρία, δεν χρειάζεται αφαίρεση

- Αποσυνδέεις την ταινία του sata από το motherboard

- Ξεβιδώνεις τις 3 βιδες που κρατάνε το λαμαρινάκι (caddy) του σκληρού.

- Βιδώνεις τον σκληρό στο λαμαρινάκι αφαιρώντας το πλαστικό ομοίωμα και του κουμπώνεις το sata cable.

- Βιδώνεις το λαμαρινάκι με τις 3 βίδες στην θέση του

- Συνδέεις την ταινία sata στο motherboard

- Συνδέεις την μπαταρία.

ΕΤΟΙΜΟΣ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζετε μηπως πως μπορουμε να ελεγξουμε τα ανεμιστηρια του; θελω να τρεχουν πχ 100% 

δοκιμασα με rweverything αλλα με μετρια αποτελεσματα και πολλα crashαρισματα

μπορω μηπως να κολλησω με καλωδιο ωστε να παιρνουν ρευμα συνεχως; 

με rmt πετυχα 10100 σε cinebench 

εξαιρετικο μηχανημα! 

αρνητικο δεν μπορω να πω οτι βρηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο το σασί με ανησυχεί.... αυτό το κριτς κριτς που κάνει το lid όταν κουνιέται μου διαπερνά τα αυτιά....

Επίσης δεν είπαμε ότι έρχεται με λευκό φωτισμό.... και όχι το καγκούρικο πράσινο (ευτυχώς), και έχει και υποφερτό ήχο σε αντίθεση με οποιοδήποτε λάπτοπ που εχει πέσει στα χέρια μου.

Οι ανεμιστήρες δεν φαίνεται να είναι ελεγχομενοι από software, βάλε μια βάση με ανεμιστήρια..... εγώ πάλι έκανα το πάν στις ρυθμίσεις να μη χρειάζεται να ξεκινήσουν σχεδόν ποτέ σε χρήση internet/γραφείου.

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει παντως στο bios επιλογη: για fan always on
-την οποια εγω τουλαχιστον δεν εχω enabled ακομη
😎

Δυστυχως η μεθοδος του HWiNFO δεν πιανει στο HP...😢

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thekyriakos είπε

Γνωριζετε μηπως πως μπορουμε να ελεγξουμε τα ανεμιστηρια του; θελω να τρεχουν πχ 100% 

δοκιμασα με rweverything αλλα με μετρια αποτελεσματα και πολλα crashαρισματα

μπορω μηπως να κολλησω με καλωδιο ωστε να παιρνουν ρευμα συνεχως; 

με rmt πετυχα 10100 σε cinebench 

εξαιρετικο μηχανημα! 

 

20 λεπτά πριν, evark είπε

Μπορείτε να τους έχετε στο 100% συνέχεια? θα απογειωθεί το μηχάνημα....

Δοκιμάστε με το NoteBookFanControl.

https://github.com/hirschmann/nbfc/releases

Ακόμα και αν δεν έχει ακριβώς το μηχάνημα σας, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει βάζοντας ως προφίλ κάποιο παραπλήσιο.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...