Προς το περιεχόμενο

METZ TV 55 4K 349euro 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ


tigergreg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, temitis είπε

Μεταξύ της τηλεόρασης του θέματος σε 43" κ της xiaomi 4s στα ίδια λεφτά από bangood αποθήκη Τσεχίας ποια θα προτείνατε;

Συγγνωμη αλλα γιατι να παρεις xiaomi απο τσεχια ... για να γλυτωσεις 2 ευρω απο τα 319 που κανει Ελλαδα delivered ? https://www.you.gr/tileorasi-ichos/tileoraseis-ana-brand/oles-oi-tileoraseis/tileorasi-xiaomi-mi-tv-4s-43-4k-uhd-dvb-t2-s2-andr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Συγγνωμη αλλα γιατι να παρεις xiaomi απο τσεχια ... για να γλυτωσεις 2 ευρω απο τα 319 που κανει Ελλαδα delivered ? https://www.you.gr/tileorasi-ichos/tileoraseis-ana-brand/oles-oi-tileoraseis/tileorasi-xiaomi-mi-tv-4s-43-4k-uhd-dvb-t2-s2-andr

250 την είχα βρει κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα, αναμένοντας το feedback των "τολμηρών" που έκαναν την κίνηση. Ενδιαφέρομαι για την 55αρα της σειράς 7000 η οποία πλέον είναι στα 379€.

Αξίζει σε αυτήν την τιμή; Πρόκειται να αντικαταστήσει μια LG που βγήκε εκτός και η μόνη αμφιβολία μου είναι πώς είναι τα μαύρα της μιας και οι οικονομικές που χρησιμοποιώ, στις σκοτεινές σκηνές βγάζουν γκριζαρισμένες γραμμές, κάνουν "νερά" για να το πω καλύτερα.

Επίσης αν κάποιος έχει την 55αρα, θα ήθελα μια γνώμη για τις γωνίες θέασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα δύο είναι οι βασικές επιλογές για 55', η Metz 7000 και η Hisense 55A7100F.

Εφόσον θέλεις μεγάλες γωνίες θέασης μάλλον καλύτερη η πρώτη καθώς είναι IPS ενώ η άλλη VA.

Για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν καλύτερα και αυτοί που την αγόρασαν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2020 στις 7:56 ΜΜ, Paul64 είπε

αν την πήρε κάποιος μπορεί να μας πει πως είναι η λειτουργία στα ψηφιακά κανάλια; με προβληματίζει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης και στη σειρά που θες των καναλιών

Καλησπέρα, υπαρχει επιλογη παιδες, αλλα ειναι λιγο μαντεψια η φάση, πατάς list και εμφανίζεται η λιστα των καναλιών @Paul64

https://i.ibb.co/vLkBD2Q/metz1.jpg

μετά παρατεταμένα το OK στο κανάλι που θες και εμφανίζται το popup menu

https://i.ibb.co/vJzndXs/metz2.jpg

Επεξ/σία από Amaretos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Σε αυτά τα χρήματα δύο είναι οι βασικές επιλογές για 55', η Metz 7000 και η Hisense 55A7100F.

Εφόσον θέλεις μεγάλες γωνίες θέασης μάλλον καλύτερη η πρώτη καθώς είναι IPS ενώ η άλλη VA.

Για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν καλύτερα και αυτοί που την αγόρασαν.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει κάποιος που να έχει είτε την 7000 είτε την 8000 για να τσεκάρει αν στα σκούρα/μαύρα βγάζει αυτές τις γκρι γραμμές/πιξελιάσματα/αραχνοΰφαντα που βγάζουν συνήθως οι οικονομικές Edge Led;

Ίσως φαινεται σε υπερβολικό βαθμό αλλά αυτό που ψάχνω είναι αν κάνει κάτι ανάλογο με αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες έστω και σε μικρό βαθμό.

IMG_5575-1.jpg

IMG_2374.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που λένε οτι δεν μπορούν να αλλάξουν τη σειρά των καναλιών πρέπει να βρούν και να απενεργοποιήσουν τη λειτουργία LCN.

Παρέλαβε ο μπαμπάς μου σήμερα τη 55άρα 8000. Με μια γρήγορη ματιά που την είδα αργεί αρκετά στο boot (πάνω απο μισό λεπτό).

Απο ήχο έμεινα ευχαριστημένος για απλή χρήση. Δεν είναι φυσικά σα να έχεις εξτρά soundbar αλλα το ηχείο στο κάτω μέρος βγάζει ικανοποιητικό ήχο για καθημερινή χρήση.

Το μαύρο της έχω την εντύπωση οτι δε μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.... Όταν τη ξαναδώ θα το τσεκάρω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που τις έχετε πάρει. Τι προτείνετε την 7000 η την 8000 η οποία έχει και το Soundbar δεν έχει καλύτερο ήχο; Απο εικόνα πως τα πάνε; Τελικά ξέρουμε τι πάνελ έχουν; Οι λειτουργίες ίντερνετ ανταποκρίνονται καλά ή έχουν κολλήματα; Επίσης γράφετε στα σχόλια σας ποιο μοντέλο έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά; Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους με υγεία και χαρές! Τελικά η metz  mub7000 55", τι πάνελ έχει; ips ,η va? Επίσης την έχει κάποιος να μου πει 2,3 πραγματάκια επιπλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέποντας τα αντίστοιχα μοντέλα που είναι ίδια από εδώ https://ph.skyworth.net/tv-accessories/4k-android-tv/ub7500.html όλες είναι direct led, οι 43" και 50" είναι VA και οι 55" και 65" IPS panel

Επεξ/σία από Paul64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, RamRod είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει κάποιος που να έχει είτε την 7000 είτε την 8000 για να τσεκάρει αν στα σκούρα/μαύρα βγάζει αυτές τις γκρι γραμμές/πιξελιάσματα/αραχνοΰφαντα που βγάζουν συνήθως οι οικονομικές Edge Led;

Ίσως φαινεται σε υπερβολικό βαθμό αλλά αυτό που ψάχνω είναι αν κάνει κάτι ανάλογο με αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες έστω και σε μικρό βαθμό.

IMG_5575-1.jpg

IMG_2374.JPG

Όλες οι φθηνές τηλεοράσεις το κάνουν αυτό λόγο του επεξεργαστή ειναι πολυ αδύναμος! 

Ειχα πάρει ποιο παλιά 2 τηλεοράσεις no name και ορκίστηκα στον εαυτό μου οτι δεν θα τον ξανατιμωρησω! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gussgr είπε

Για αυτούς που λένε οτι δεν μπορούν να αλλάξουν τη σειρά των καναλιών πρέπει να βρούν και να απενεργοποιήσουν τη λειτουργία LCN.

Παρέλαβε ο μπαμπάς μου σήμερα τη 55άρα 8000. Με μια γρήγορη ματιά που την είδα αργεί αρκετά στο boot (πάνω απο μισό λεπτό).

Απο ήχο έμεινα ευχαριστημένος για απλή χρήση. Δεν είναι φυσικά σα να έχεις εξτρά soundbar αλλα το ηχείο στο κάτω μέρος βγάζει ικανοποιητικό ήχο για καθημερινή χρήση.

Το μαύρο της έχω την εντύπωση οτι δε μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.... Όταν τη ξαναδώ θα το τσεκάρω καλύτερα.

Κάπου στο μενού έχει επιλογή για γρήγορη εκκίνηση.  Αν το ενεργοποιήσεις , από σβηστή θα ανάβει σε χρόνο  ντε-τε.  

 

13 ώρες πριν, CaptainChris είπε

Εσείς που τις έχετε πάρει. Τι προτείνετε την 7000 η την 8000 η οποία έχει και το Soundbar δεν έχει καλύτερο ήχο; Απο εικόνα πως τα πάνε; Τελικά ξέρουμε τι πάνελ έχουν; Οι λειτουργίες ίντερνετ ανταποκρίνονται καλά ή έχουν κολλήματα; Επίσης γράφετε στα σχόλια σας ποιο μοντέλο έχετε.

Την είδα απο κοντά σε ένα φίλο την Κυριακή (55αρα 7000) , για τα λεφτά της μια χαρά είναι και η εικόνα της, (αν παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις εικόνας,  έχει και μαύρα) και ο ήχος,  όπως επίσης και το Android της μια χαρά ανταποκρίνεται.  Στα 370 ευρώ  για 55αρα δεν πρέπει να έχουμε τρελές απαιτήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manthos_27 είπε

Όλες οι φθηνές τηλεοράσεις το κάνουν αυτό λόγο του επεξεργαστή ειναι πολυ αδύναμος! 

Ειχα πάρει ποιο παλιά 2 τηλεοράσεις no name και ορκίστηκα στον εαυτό μου οτι δεν θα τον ξανατιμωρησω! 😂

Banding ειναι αυτο και οχι λογω επεξεργαστη.Δε μπορει να απεικονισει το πανελ ολα τα χρωματα και κανει σκαλι αναμεσα σε 2 αποχρωσεις και φαινεται ετσι η διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Banding ειναι αυτο και οχι λογω επεξεργαστη.Δε μπορει να απεικονισει το πανελ ολα τα χρωματα και κανει σκαλι αναμεσα σε 2 αποχρωσεις και φαινεται ετσι η διαφορα.

Δεν νομίζω οτι αυτό έιναι το banding αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το θέμα είναι ,οπως και να λέγετε , οτι μου το κάνει μια LG 6300 σε οτιδήποτε κάτω απο 1080 οπότε δεν είναι μόνο πρόβλημα στις no name τηλεοράσεις. Οταν την πήρα διάβαζα τις καλύτερες κριτικές και μόλις το είδα αυτό έπαθα πλάκα. Τυφλός είναι ο κοσμος? ή κανένας δεν θέλει να παραδεχτεί οτι ήταν μάπα η αγορά που έκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν το έχουν οι τηλεοράσεις του θέματος. Ξεκάθαρη απάντηση δυστυχώς δεν έχω δει από κάποιον.

Στο Youtube video πάντως που αναρτήθηκε σε προηγούμενη σελίδα, δεν διακρίνεται καθαρά αλλά νομίζω το κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...