Προς το περιεχόμενο

ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΟΛΛΕΓΙΑ - ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

αρχικά να πω, πως ψάχνοντας στο διαδίκτυο για ιδιωτικά κολλέγια και συγκεκριμένα για σπουδές ψυχολογίας, μου έκανε εντύπωση πως πέρα απο τις επίσημες σελίδες των κολλεγίων και τις πληροφορίες που δίνουν εκεί τα ίδια τα κολλέγια, δεν υπήρχαν άλλες αναφορές σε forums, ούτε συζητήσεις μεταξύ ενδιαφερομένων για εγγραφή ή ατόμων που ήδη σπουδάζουν σε κάποιο κολλέγιο για να μοιραστούν την εμπειρία τους, όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, το εκπαιδευτικό προσωπικό κτλ

τα μόνα νήματα που βρήκα, ήταν εδώ, αλλά πλέον είναι κλειδωμένα, οπότε ανοίγω ένα νέο για να δοκιμάσω μήπως βρεθεί κάποιος που μπορεί να βοηθήσει πάνω στο θέμα.

Τα κολλέγια που προσφέρουν BSc (Hons) Psychology στην Αθήνα είναι συγκεκριμένα, (εδώ να πω πως ο χρήστης: τοξοβόλοςUK , έχει συνεισφέρει πολύ με τις γνώσεις του, και έχει φτιάξει σχετική λίστα σε παλαιότερο νήμα) κάνοντας λοιπόν και εγώ την έρευνα μου και μετά απο επαφή με τα κολλέγια έχω καταλήξει σε 3 .

το Mediterranean college (το συγκεκριμένο είναι applied psychology), το icps και το scg. Το καθένα έχει κάποια υπέρ και κάποια κατά και βρίσκομαι στη διαδικασία της τελικής επιλογής.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο πρόλογο , αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες για τα παραπάνω κολλέγια ή είναι σπουδαστής ή απόφοιτος και θέλει να μας ενημερώσει για πρόγραμμα σπουδών / εκπαιδευτικό προσωπικό / εξεταστικές / δυσκολία μαθημάτων / αν συνάντησε προβλήματα κατα τη διαδικασία της αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων / επαγγελματική εξέλιξη και οτι άλλο νομίζει πως θα φανεί χρήσιμο στην συζήτηση, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη κολλεγιου ειναι η κορυφη του παγοβουνου.Χωρις να ειμαι ειδικος εγω θα εβλεπα με ποια πανεπιστημια συνεργαζεται το καθε ενα και κατοπιν θα επελεγα αυτο που βρισκεται υψηλοτερα στις καταταξεις. Σκεψου το μελλον σε τρια χρονια οταν τελειωσεις,θα εχεις στα χερια σου ενα πτυχιο βρετανικου πανεπιστημιου μεν αλλα με το αρνητικο οτι εγινε στην Ελλαδα και αυτο θα δημιουργει ερωτηματικα για την ποιοτητα του,προφανως αδικως,αλλα ο κακοβουλος θα πει αλλοι καθηγητες στο μητρικο πανεπιστημιο και αλλοι εδω,αλλο επιπεδο εκει και εδω επιπεδο αναβαθμισμενου ΙΕΚ,ουτε καν στην γλωσσα δεν υπαρχουν τα ιδια στανταρτ ασε δε τις εγκαταστασεις και τις υποδομες οπως βιβλιοθηκες κλπ.Αυτα μπορει να μην ισχυουν καθολου αλλα δυστυχως θα τα βρεις μπροστα σου και θα πρεπει να αποδειξεις οτι εισαι το ιδιο ικανος με αυτον που τελειωσε το ιδιο πανεπιστημιο εξω.Εδω μπαινει αυτο που ειπα στην αρχη,η σειρα καταταξης του μητρικου πανεπιστημιου,οπου οσο ψηλοτερα ειναι τοσο πιο πιθανο θα καταστει να κανεις ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο σε πανεπιστημιο πρωτης γραμμης.Αυτο το τελευταιο ειναι απαραιτητο,το να δεις δηλαδη τις αρχικες σπουδες στην Ελλαδα σαν σκαλοπατι για την συνεχεια.Σκεψου σαν πελατης που ψαχνεις ψυχολογογια καποιο προβλημα σου,εστω και χωρις να το θελεις επηρεαζεσαι απο βαρυγδουπους τιτλους και βιογραφικα,ειδικα σε μια δυσκολη αγορα οπως ειναι η Ελλαδα οπου λογω κρισης ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος.Επετρεψε μου να αναφερω ενα προσωπικο παραδειγμα,η κορη μου τελειωσε με αριστα το ελληνικο,πανεπιστημιο,εκανε μαστερ στο London school of economics,mphil  στο cambridge και συνεχιζει διδακτορικο παρολαυτα  αντιμετωπιζει προβλημα στην εξευρεση εργασιας στην ελλαδα..Ποσο ανταγωνιστικος θαταν ενας συναδελφος που εκανε ενα bs σε κολλεγιο στην ελλαδα?

Γιαυτο επελεξε το κολλεγιο που σου δινει περισσοτερες πιθανοτητες να συνεχισεις σπουδες η ακομα καλυτερα να κανεις το τελευταιο ετος στο μητρικο πανεπιστημιο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Caspersen σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, εύχομαι τα καλύτερα για εσάς και τη κόρη σας.

Έχω εξετάσει όλες τις παραμέτρους και τις έχω "ζυγίσει" σύμφωνα πάντα με τις δικές μου ανάγκες. Σίγουρα ο κάθε ενδιαφερόμενος για οποιοδήποτε πρόγραμμα σπουδών, θα έχει τα δικά του κριτήρια, βάσει των μελλοντικών στόχων του. Εγώ είμαι σε διαφορετική περίοδο της ζωής μου, απο αυτή του φοιτητή, την οποία και έζησα προ εικοσαετίας περίπου (ωραία περίοδος) και διαγράφω τη δική μου επαγγελματική πορεία εδώ και πολλά χρόνια. Δεν επεκτάθηκα σε λεπτομέρειες για την κατάταξη, τη πιστοποίηση, τις εγκαταστάσεις κ.α γιατί τα έχω λάβει υπόψιν μου και ήθελα περισσότερο τη προσωπική εμπειρία απο κάποιον που έχει περάσει απο τα συγκεκριμένα κολλέγια.

Βέβαια να διαβάσει κάποιος απο αυτούς το συγκεκριμένο post και να απαντήσει, είχε εξ αρχής πάρα πολύ μικρές πιθανότητες, αλλά είπα να το δοκιμάσω.

Πάντως μια και αναφέρθηκε στη κουβέντα, είναι γεγονός πως η κατάταξη όλων των ιδρυμάτων του εξωτερικού που συνεργάζονται με κολλέγια στην Ελλάδα είναι αρκετά χαμηλή (απο 400-800 αναλόγως), αν και δε ξέρω κατά πόσο αυτός είναι αντικειμενικός παράγοντας επιλογής για κάποιον, αν σκεφτούμε πως ιδρύματα που στην Ελλάδα θεωρούνται κορυφαία είναι και αυτά πολύ χαμηλά σε κατάταξη, ενδεικτικά η Α.Σ.Ο.Ε.Ε όπου σπούδασα εγώ εμφανίζεται στις θέσεις 600-800 όπως και το Ε.Μ.Π  (Δυστυχώς για τα ελληνικά ιδρύματα, αν και αυτό οφείλεται σε διάφορους λόγους -όπως έρευνα, κ.α- και όχι αποκλειστικά στο επίπεδο σπουδών των ελληνικών δημόσιων ιδρυμάτων, τα οποία παραμένουν πολύ αξιόλογα παρά τις όποιες παθογένειες του εκπαιδευτικό - πολιτικού συστήματος) Εγώ θα έβγαινα λίγο απο τη λογική της κατάταξης και θα εστίαζα περισσότερο στο πρόγραμμα μαθημάτων και τη λίστα διδασκόντων (προσωπική άποψη, δεν ισχυρίζομαι πως είναι η απόλυτη αλήθεια) , βέβαια κάποιος μπορεί να πει πως όσο υψηλότερη κατάταξη τόσο καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και διδάσκοντες και ούτω καθεξής οπότε μετά μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που δεν οδηγεί κάπου.

Φυσικά εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται να συνεχίσει τις σπουδές του σε κορυφαία πανεπιστήμια ή για μετέπειτα ακαδημαϊκή καριέρα, οφείλει να συνυπολογίζει και τη κατάταξη κάθε σχολής - σκαλοπατιού που περνάει. Προσωπικά, ενδιαφέρομαι να πάρω όσο το δυνατόν πληρέστερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, απο ένα ίδρυμα που να βρίσκεται στην Αθήνα, γιατί δε μπορώ να φύγω λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων εκτός Αττικής. (Τις πληρέστερες γνώσεις στα πλαίσια ενός προπτυχιακού εννοώ πάντα -μη παρεξηγηθώ- για να γνωρίσεις σε βάθος κάτι είναι σα να θέλεις να ταξιδέψεις στον ωκεανό και με το προπτυχιακό βγαίνεις απλά απ το λιμάνι). 

Για να μη ξεφύγω εντελώς όμως απο την αρχική μου ανάρτηση, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, μη διστάσει! Να το πω πολύ απλά, με παράδειγμα, αν κάποιος πει: ναι πήγα στο χ κολλέγιο και συνάντησα μηδενικό ενδιαφέρον απο σπουδαστές και καθηγητές, η παράδοση γινόταν μηχανικά και δεν διέκρινα θέληση και ικανότητα για μετάδοση και διάκριση των δυσνόητων εννοιών που συναντούσαμε ή αντίθετα πει: ουσιαστική παράδοση, με σωστά δομημένο πρόγραμμα μαθημάτων που παρέχει ουσιώδη γνώση και όχι στείρα θεωρητική κατάρτιση, θα μας έχει δώσει σίγουρα ένα επιπλέον σημείο αναφοράς πέρα απο τα τυποποιημένα που αναρτούν τα κολλέγια στις ιστοσελίδες τους. Αυτές τις πραγματικές κριτικές είναι που αποζητάω.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 4:32 ΠΜ, S83 είπε

Caspersen σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, εύχομαι τα καλύτερα για εσάς και τη κόρη σας.

Έχω εξετάσει όλες τις παραμέτρους και τις έχω "ζυγίσει" σύμφωνα πάντα με τις δικές μου ανάγκες. Σίγουρα ο κάθε ενδιαφερόμενος για οποιοδήποτε πρόγραμμα σπουδών, θα έχει τα δικά του κριτήρια, βάσει των μελλοντικών στόχων του. Εγώ είμαι σε διαφορετική περίοδο της ζωής μου, απο αυτή του φοιτητή, την οποία και έζησα προ εικοσαετίας περίπου (ωραία περίοδος) και διαγράφω τη δική μου επαγγελματική πορεία εδώ και πολλά χρόνια. Δεν επεκτάθηκα σε λεπτομέρειες για την κατάταξη, τη πιστοποίηση, τις εγκαταστάσεις κ.α γιατί τα έχω λάβει υπόψιν μου και ήθελα περισσότερο τη προσωπική εμπειρία απο κάποιον που έχει περάσει απο τα συγκεκριμένα κολλέγια.

Βέβαια να διαβάσει κάποιος απο αυτούς το συγκεκριμένο post και να απαντήσει, είχε εξ αρχής πάρα πολύ μικρές πιθανότητες, αλλά είπα να το δοκιμάσω.

Πάντως μια και αναφέρθηκε στη κουβέντα, είναι γεγονός πως η κατάταξη όλων των ιδρυμάτων του εξωτερικού που συνεργάζονται με κολλέγια στην Ελλάδα είναι αρκετά χαμηλή (απο 400-800 αναλόγως), αν και δε ξέρω κατά πόσο αυτός είναι αντικειμενικός παράγοντας επιλογής για κάποιον, αν σκεφτούμε πως ιδρύματα που στην Ελλάδα θεωρούνται κορυφαία είναι και αυτά πολύ χαμηλά σε κατάταξη, ενδεικτικά η Α.Σ.Ο.Ε.Ε όπου σπούδασα εγώ εμφανίζεται στις θέσεις 600-800 όπως και το Ε.Μ.Π  (Δυστυχώς για τα ελληνικά ιδρύματα, αν και αυτό οφείλεται σε διάφορους λόγους -όπως έρευνα, κ.α- και όχι αποκλειστικά στο επίπεδο σπουδών των ελληνικών δημόσιων ιδρυμάτων, τα οποία παραμένουν πολύ αξιόλογα παρά τις όποιες παθογένειες του εκπαιδευτικό - πολιτικού συστήματος) Εγώ θα έβγαινα λίγο απο τη λογική της κατάταξης και θα εστίαζα περισσότερο στο πρόγραμμα μαθημάτων και τη λίστα διδασκόντων (προσωπική άποψη, δεν ισχυρίζομαι πως είναι η απόλυτη αλήθεια) , βέβαια κάποιος μπορεί να πει πως όσο υψηλότερη κατάταξη τόσο καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και διδάσκοντες και ούτω καθεξής οπότε μετά μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που δεν οδηγεί κάπου.

Φυσικά εφόσον κάποιος ενδιαφέρεται να συνεχίσει τις σπουδές του σε κορυφαία πανεπιστήμια ή για μετέπειτα ακαδημαϊκή καριέρα, οφείλει να συνυπολογίζει και τη κατάταξη κάθε σχολής - σκαλοπατιού που περνάει. Προσωπικά, ενδιαφέρομαι να πάρω όσο το δυνατόν πληρέστερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, απο ένα ίδρυμα που να βρίσκεται στην Αθήνα, γιατί δε μπορώ να φύγω λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων εκτός Αττικής. (Τις πληρέστερες γνώσεις στα πλαίσια ενός προπτυχιακού εννοώ πάντα -μη παρεξηγηθώ- για να γνωρίσεις σε βάθος κάτι είναι σα να θέλεις να ταξιδέψεις στον ωκεανό και με το προπτυχιακό βγαίνεις απλά απ το λιμάνι). 

Για να μη ξεφύγω εντελώς όμως απο την αρχική μου ανάρτηση, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί την προσωπική του εμπειρία, μη διστάσει! Να το πω πολύ απλά, με παράδειγμα, αν κάποιος πει: ναι πήγα στο χ κολλέγιο και συνάντησα μηδενικό ενδιαφέρον απο σπουδαστές και καθηγητές, η παράδοση γινόταν μηχανικά και δεν διέκρινα θέληση και ικανότητα για μετάδοση και διάκριση των δυσνόητων εννοιών που συναντούσαμε ή αντίθετα πει: ουσιαστική παράδοση, με σωστά δομημένο πρόγραμμα μαθημάτων που παρέχει ουσιώδη γνώση και όχι στείρα θεωρητική κατάρτιση, θα μας έχει δώσει σίγουρα ένα επιπλέον σημείο αναφοράς πέρα απο τα τυποποιημένα που αναρτούν τα κολλέγια στις ιστοσελίδες τους. Αυτές τις πραγματικές κριτικές είναι που αποζητάω.

Ευχαριστώ. 

Για κατατακτηριες δεν ενδιαφερεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2020 at 02:28, S83 said:

Καλησπέρα σε όλους,

αρχικά να πω, πως ψάχνοντας στο διαδίκτυο για ιδιωτικά κολλέγια και συγκεκριμένα για σπουδές ψυχολογίας, μου έκανε εντύπωση πως πέρα απο τις επίσημες σελίδες των κολλεγίων και τις πληροφορίες που δίνουν εκεί τα ίδια τα κολλέγια, δεν υπήρχαν άλλες αναφορές σε forums, ούτε συζητήσεις μεταξύ ενδιαφερομένων για εγγραφή ή ατόμων που ήδη σπουδάζουν σε κάποιο κολλέγιο για να μοιραστούν την εμπειρία τους, όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, το εκπαιδευτικό προσωπικό κτλ

τα μόνα νήματα που βρήκα, ήταν εδώ, αλλά πλέον είναι κλειδωμένα, οπότε ανοίγω ένα νέο για να δοκιμάσω μήπως βρεθεί κάποιος που μπορεί να βοηθήσει πάνω στο θέμα.

Τα κολλέγια που προσφέρουν BSc (Hons) Psychology στην Αθήνα είναι συγκεκριμένα, (εδώ να πω πως ο χρήστης: τοξοβόλοςUK , έχει συνεισφέρει πολύ με τις γνώσεις του, και έχει φτιάξει σχετική λίστα σε παλαιότερο νήμα) κάνοντας λοιπόν και εγώ την έρευνα μου και μετά απο επαφή με τα κολλέγια έχω καταλήξει σε 3 .

το Mediterranean college (το συγκεκριμένο είναι applied psychology), το icps και το scg. Το καθένα έχει κάποια υπέρ και κάποια κατά και βρίσκομαι στη διαδικασία της τελικής επιλογής.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο πρόλογο , αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες για τα παραπάνω κολλέγια ή είναι σπουδαστής ή απόφοιτος και θέλει να μας ενημερώσει για πρόγραμμα σπουδών / εκπαιδευτικό προσωπικό / εξεταστικές / δυσκολία μαθημάτων / αν συνάντησε προβλήματα κατα τη διαδικασία της αναγνώρισης επαγγελματικών δικαιωμάτων / επαγγελματική εξέλιξη και οτι άλλο νομίζει πως θα φανεί χρήσιμο στην συζήτηση, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από την τελευταία επικαιροποίηση που είχα κάνει στο παλιό νήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τοξοβόλε, ευχαριστώ για την απάντηση σας, 

Το εχω διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, πολυ κατατοπιστικό.

Βρήκα τελικά το τρόπο να πάρω τις πληροφορίες που ήθελα. Ήρθα σε επικοινωνία με σπουδαστές των κολλεγίων που είχα ξεχωρίσει, μέσω σελίδων κοινωνικής δικτύωσης.

Οπότε εγώ έχω καλυφθεί επι του θέματος.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα S83!

Επειδή τυγχάνει να είμαι και εγώ σε αναζήτηση κολλεγίου στην Αθήνα για προπτυχιακό Ψυχολογίας,θα μπορούσες να μοιραστείς αυτά που έμαθες από τους σπουδαστές των  συγκεκριμένων κολλεγίων..?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, και εγώ ψάχνομαι για ένα πτυχίο ψυχολογίας σε ένα κολλέγιο της Ελλάδας.

Γενικά από ότι έχω δει σε γενικότερες γραμμές, η πλειοψηφία των ιδιωτικών σχολών προσφέρουν την δυνατότητα εγγραφής στο BPS(αφού συνεργάζονται κυρίως με Βρετανικά πανεπιστήμια) και σε επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου στην Ελλάδα μετά από ΑΤΕΕΝ. Με τα προγράμματα σπουδών και τα μαθήματα που δίνει η κάθε σχολή, φαίνεται πως κάποια υπερτερούν (σε μένα τουλάχιστον), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Πως κρίνεται κάποιο κολλέγιο άξιο και τι θα πρέπει να προσέχουμε ξέρει κανείς;

 

Να σημειώσω ότι κάνω εκτενή έρευνα σε όλα τα κολλέγια της Αθήνας, αλλά πέρα από το οικονομικό και το πόσο μου φαίνονται ενδιαφέροντα κάποια μαθήματα, δεν ξέρω πως θα πρέπει να τα διακρίνω το ένα από το άλλο.

 

 

Επεξ/σία από nefelikalyvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/12/2020 στις 7:21 ΜΜ, S83 είπε

Καλησπέρα τοξοβόλε, ευχαριστώ για την απάντηση σας, 

Το εχω διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, πολυ κατατοπιστικό.

Βρήκα τελικά το τρόπο να πάρω τις πληροφορίες που ήθελα. Ήρθα σε επικοινωνία με σπουδαστές των κολλεγίων που είχα ξεχωρίσει, μέσω σελίδων κοινωνικής δικτύωσης.

Οπότε εγώ έχω καλυφθεί επι του θέματος.

Καλή συνέχεια σε 

Επειδή κ εγω ψάχνω κολλεγια για ψυχολογια και έχοντας κάνει μια έρευνα,  θα ήθελα αν είναι εφικτό να μάθω κάποιες πληροφορίες από την επικοινωνία που ήρθατε με σπουδαστές κολλεγιων. Αν είναι εφικτό θα βοηθούσε. Εχω ξεχωρίσει ένα απλα θα ήθελα να εξαντλησω την εξερεύνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2021 στις 12:15 ΠΜ, nefelikalyvi είπε

Γενικά από ότι έχω δει σε γενικότερες γραμμές, η πλειοψηφία των ιδιωτικών σχολών προσφέρουν την δυνατότητα εγγραφής στο BPS(αφού συνεργάζονται κυρίως με Βρετανικά πανεπιστήμια)

 

 

Προσοχή! Αυτό αφορά graduate membership. Για άδεια ασκήσεως στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτό είναι απλά το πρώτο βήμα. Θέλεις τουλάχιστον άλλα 5 χρονάκια μεταπτυχιακά/doctorate/προυπηρεσία ανάλογα με την κατεύθυνση και άμα είσαι και τυχερός. Για την διαδικασία με το ΑΤΕΕΝ δεν γνωρίζω τι ισχύει...

Επεξ/σία από ncrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα εγγραφής στο Βρετανικό σύλλογο δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στο θέμα έκδοσης άδειας.

Έχετε ακούσει για το Επιστημονικό κολλέγιο Αθηνών? Έχει πρόγραμμα πολύ συμβατό με του Πανεπιστημίου της Κρήτης και του Καποδιστριακού. όλα τα άλλα κολλέγια πολύ marketing και Bussiness oriented !

Αν κάποιος έχει κάποια πληροφορία από άτομα που φοιτήσανε στο κολλέγιο αυτό θα ήταν χρήσιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S83 Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές. 
Μπορείς ωστόσο να παραθέσεις λίγα παραπάνω πράγματα για την έρευνα σου στα κολέγια για σπουδές στην ψυχολογία λίγο πιο αναλυτικά. 
Πέρα από τα τρία που ανέφερες έχεις υπόψιν σου και άλλα που ειναι αξιόλογα; 
Επίσης μπορείς να μοιραστείς με ποια κριτήρια κάνεις αυτή την αξιολόγηση;
πχ κοιτάς την διάρθρωση του προγράμματος; τους καθηγητές που διδάσκουν; το ύψος των διδάκτρων; την αξιοπιστία των εκάστοτε κολεγίων; το κύρος των αγγλικών πανεπιστημίων που συνεργάζονται με αυτά; την δικτύωση των κολεγίων όσον αφορά στα επόμενα βήματα (μεταπτυχιακό, πρακτική, αποκατάσταση κτλ) ;, το πόσο καλό είναι, με την έννοια της μάθησης και της επιστημονικής κατάρτισης που θα λάβεις από αυτό;

Θεωρείς ότι έχει νόημα η κατάταξη των αγγλικών πανεπιστημίων πίσω από τα κολέγια; ή και η κατάταξη των κολεγίων στην Ελλάδα;

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση κολεγίου για BSc Psychology 
Μαζί με τα κολέγια που ανέφερες στην αρχική σου δημοσίευση  
Mediterranean college, icps το scg έχω επίσης στην λίστα μου και το metropolitan.

 

ΤΟ ερώτημα προφανώς απευθύνεται και σε όποιον έχει κάνει κάποια έρευνα επ' αυτών και θέλει να μοιραστεί τα συμπεράσματά του μαζί μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Smaug  

Πολυ σωστα εχεις εντοπίσει τα σημεία που πρέπει κάποιος να προσέξει.  Εγω δεν έχω προλάβει να τα δω όλα αυτά.  Με την κρίση μου ειδα το scg ποιο συμβατό ως προς το πρόγραμμα σπουδών κ το πανεπιστήμιο που έχει απο πίσω...θα μιλήσω με Α.Τ.Ε.Ε.Ν

 και θα δω ...Αν ωστόσο εχεις κάποιες πληροφορίες από δική σου έρευνα θα με ενδιέφερε πολύ.

Στις 24/5/2021 στις 3:03 ΜΜ, Smaug_N είπε

S83 Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές. 
Μπορείς ωστόσο να παραθέσεις λίγα παραπάνω πράγματα για την έρευνα σου στα κολέγια για σπουδές στην ψυχολογία λίγο πιο αναλυτικά. 
Πέρα από τα τρία που ανέφερες έχεις υπόψιν σου και άλλα που ειναι αξιόλογα; 
Επίσης μπορείς να μοιραστείς με ποια κριτήρια κάνεις αυτή την αξιολόγηση;
πχ κοιτάς την διάρθρωση του προγράμματος; τους καθηγητές που διδάσκουν; το ύψος των διδάκτρων; την αξιοπιστία των εκάστοτε κολεγίων; το κύρος των αγγλικών πανεπιστημίων που συνεργάζονται με αυτά; την δικτύωση των κολεγίων όσον αφορά στα επόμενα βήματα (μεταπτυχιακό, πρακτική, αποκατάσταση κτλ) ;, το πόσο καλό είναι, με την έννοια της μάθησης και της επιστημονικής κατάρτισης που θα λάβεις από αυτό;

Θεωρείς ότι έχει νόημα η κατάταξη των αγγλικών πανεπιστημίων πίσω από τα κολέγια; ή και η κατάταξη των κολεγίων στην Ελλάδα;

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση κολεγίου για BSc Psychology 
Μαζί με τα κολέγια που ανέφερες στην αρχική σου δημοσίευση  
Mediterranean college, icps το scg έχω επίσης στην λίστα μου και το metropolitan.

 

ΤΟ ερώτημα προφανώς απευθύνεται και σε όποιον έχει κάνει κάποια έρευνα επ' αυτών και θέλει να μοιραστεί τα συμπεράσματά του μαζί μας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...