Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληκτρα


JOHN ONLY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το πληκτρολογιο ενος λάπτοπ. Δεν το είχα στην κατοχή μου πιο πριν και δεν ξέρω αν έχει χυθεί κάτι. Το πρόβλημα είναι ότι τα πλήκτρα  Γ,Η escape και backspace δεν ανταποκρίνονται σχεδόν ποτέ ούτε από πάτημα με πίεση. Άλλες πάλι φορές αραιά αν πιάνει έστω και το ένα από αυτά τότε δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα/πίεση. Έχει ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει; Να είναι θέμα drivers δεν νομίζω. Να έχει μαζευτεί σκόνη παλι δύσκολο αφού ώρες ώρες μπορεί να δουλεύουν ταυτόχρονα μια χαρά όλα τα πλήκτρα που έχουν θέμα.

Αν είναι πχ επειδή χύθηκε κάτι τότε το πρόβλημα που είναι; Στην μητρική ολόκληρη; Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω να βρεθεί λύση αν το πάω πχ στον κοτσοβολο που αλλάζει πληκτρολόγιο με 40€ έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JOHN ONLY είπε

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το πληκτρολογιο ενος λάπτοπ. Δεν το είχα στην κατοχή μου πιο πριν και δεν ξέρω αν έχει χυθεί κάτι. Το πρόβλημα είναι ότι τα πλήκτρα  Γ,Η escape και backspace δεν ανταποκρίνονται σχεδόν ποτέ ούτε από πάτημα με πίεση. Άλλες πάλι φορές αραιά αν πιάνει έστω και το ένα από αυτά τότε δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα/πίεση. Έχει ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει; Να είναι θέμα drivers δεν νομίζω. Να έχει μαζευτεί σκόνη παλι δύσκολο αφού ώρες ώρες μπορεί να δουλεύουν ταυτόχρονα μια χαρά όλα τα πλήκτρα που έχουν θέμα.

Αν είναι πχ επειδή χύθηκε κάτι τότε το πρόβλημα που είναι; Στην μητρική ολόκληρη; Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω να βρεθεί λύση αν το πάω πχ στον κοτσοβολο που αλλάζει πληκτρολόγιο με 40€ έτσι;

Κλασική περίπτωση βλάβης.Όπως στις Ταινίες με τον Τσακονα.

αλλαγη πληκτρολογίου χρειάζεσαι.Και Οχι δεν πας στο Κωτσόβολο.

αγορασε ποιο φτηνά και περασε το μονος σου.

η βολέψου με το πληκτρολογιο της οθονης.

τα πληκτρα δεν φτιάχνονται.

προβλημα στην μεμβράνη αφής ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πώς εξηγείς όμως το κουλο ότι μπορεί μια στις τόσες να δουλεύουν ταυτόχρονα μια χαρά τα προβληματικά πλήκτρα; Το γ με το η είναι δίπλα δίπλα αλλά στο παιχνίδι μπαίνουν τα escape και backspace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JOHN ONLY είπε

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το πληκτρολογιο ενος λάπτοπ. Δεν το είχα στην κατοχή μου πιο πριν και δεν ξέρω αν έχει χυθεί κάτι. Το πρόβλημα είναι ότι τα πλήκτρα  Γ,Η escape και backspace δεν ανταποκρίνονται σχεδόν ποτέ ούτε από πάτημα με πίεση. Άλλες πάλι φορές αραιά αν πιάνει έστω και το ένα από αυτά τότε δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα/πίεση. Έχει ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει; Να είναι θέμα drivers δεν νομίζω. Να έχει μαζευτεί σκόνη παλι δύσκολο αφού ώρες ώρες μπορεί να δουλεύουν ταυτόχρονα μια χαρά όλα τα πλήκτρα που έχουν θέμα.

Αν είναι πχ επειδή χύθηκε κάτι τότε το πρόβλημα που είναι; Στην μητρική ολόκληρη; Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω να βρεθεί λύση αν το πάω πχ στον κοτσοβολο που αλλάζει πληκτρολόγιο με 40€ έτσι;

Αγόρασε ένα πληκτρολόγιο (για ένα lenovo αγόρασα από AliExpress με 7,5€)

ή αγόρασε ένα πληκτρολόγιο με usb και το εχεθε6σαν εξωτερικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αγόρασα καινούργιο πληκτρολόγιο το κούμπωσα και είπα οκ ξεμπερδεψα με 20€. Όμως μετά απο τρεις ημέρες το πρόβλημα επανήλθε; Τι στο καλό γίνεται; Καίγονται αυτά τα λίγα πλήκτρα;; Δε μπορώ να καταλάβω. Αν ήταν θέμα λογισμικού γιατί να ήταν μια χαρά στην αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καμία ιδέα κάνεις ποιο είναι το θέμα. Το λάπτοπ δεν το είχα στην κατοχή μου εξαρχής και δεν έπιαναν τα γ,η, backspace εκτός από ελάχιστες φορές που έπιαναν μια χαρά όλα αλλά αυτό γινόταν σπάνια. Άλλαξα το πληκτρολόγιο και όλα ήταν μια χαρά για 3 μέρες αλλά μετά επανήλθε το πρόβλημα. Τι στο καλό συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποίησε το laptop, αφαίρεσε όλα τα περιφεριακά usb (και ότι άλλο έχεις) εκτός απ`το πληκτρολόγιο, και ενεργοποίησέ το.

Δες, μήπως έχεις κάποιο/α πλήκτρο/α πατημένο/α (έχει/ουν μείνει κολλημένο/α) στο πληκτρολόγιο του laptop και σου δημιουργεί διένεξη.

 

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα φίλε αλλά πάλι τα ίδια. Σηκώνω τα χέρια ψηλά δε βρίσκω λογική. Καινούργιο πληκτρολόγιο να δουλεύει οκ για 3 μέρες και μετά να μην πιάνουν ακριβώς τα ίδια πλήκτρα με το προηγούμενο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, JOHN ONLY said:

Το έκανα φίλε αλλά πάλι τα ίδια. Σηκώνω τα χέρια ψηλά δε βρίσκω λογική. Καινούργιο πληκτρολόγιο να δουλεύει οκ για 3 μέρες και μετά να μην πιάνουν ακριβώς τα ίδια πλήκτρα με το προηγούμενο.  

Ερώτηση.... μήπως αγόρασες ίδιο πληκτρολόγιο με το παλιό ?

Να υποθέσω ό,τι είναι με καλώδιο, έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/12/2020 at 22:05, JOHN ONLY said:

Τελικά αγόρασα καινούργιο πληκτρολόγιο το κούμπωσα και είπα οκ ξεμπερδεψα με 20€.

 

1 minute ago, JOHN ONLY said:

Με καλωδιοταινία είναι και ταίριαξε μια χαρά.

Δεν το διευκρίνησες πιο πάνω και είχα την εντύπωση ότι αγόρασες εξωτερικό. :) 

Με εξωτερικό πληκτρολόγιο έχεις δοκιμάσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αυτό το διάστημα κάποιο διαθέσιμο αλλά είμαι "σίγουρος" ότι θα δουλεύει μια χαρά με εξωτερικό. Δεν θέλω όμως να έχω εξωτερικό στο λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να μείνεις με το εξωτερικό, αλλά να δούμε μην τυχόν φταίει τίποτα εκτός του πληκτρολογίου.

Αν ανοίξεις το on screen keyboard και πατήσεις τα πλήκτρα από εκεί την ώρα που το κάνει, δουλεύουν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ` ότι έψαξα, έχουν πολλά hp laptops το ίδιο θέμα, με τα ίδια πλήκτρα, είναι θέμα hardware, πιθανώς από ψυχρές κολλήσεις κάτω απ` την υποδοχή του flex cable.

To μόνο που ίσως σου λειτουργήσει είναι το παρακάτω (είναι λίγο "μπακαλίστικο") , με την δέουσα προσοχή βέβαια.

https://www.youtube.com/watch?v=IgkyXAfYQUo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...