Προς το περιεχόμενο

amazon.it | Fritz!Box 7530 International @ 109.47€ [ΤΕΛΟΣ]


DanielRGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετική τιμή και σε ευχαριστούμε για το υπέροχο Script για vodafone VOIP settings. Δοκίμασα με το τελευταίο σου revision σε Fritz 7590 που αγόρασα πριν 5 μέρες και όλα δούλεψαν ρολόι. :)

Δυστυχώς σε ζητήματα VPN και VLAN τα Fritz είναι basic εντελώς σε σχέση με το Vigor 2860ac που είχα, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. Έχουν άλλες ευκολίες όμως. :) 

 

 

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoulix είπε

Εξαιρετική τιμή και σε ευχαριστούμε για το υπέροχο Script για vodafone VOIP settings. Δοκίμασα με το τελευταίο σου revision σε Fritz 7590 που αγόρασα πριν 5 μέρες και όλα δούλεψαν ρολόι. :)

τι μου θυμισες...τι τραβηξα για να βρω κωδικους της vodafone. εξαιρετικo το 7590.

αλλα εχω ενα θεμα. αργει πολυ να φυγει ενα mail από το outlook (της δουλειας) ενω ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο οταν το βαλω σε ασυρματο (το λαπτοπ) συνδεεται με access point και φευγει σφαιρα. μηπως ειναι καποια ρυθμιση στα φιλτρα που εχει μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoulix είπε

Εξαιρετική τιμή και σε ευχαριστούμε για το υπέροχο Script για vodafone VOIP settings. Δοκίμασα με το τελευταίο σου revision σε Fritz 7590 που αγόρασα πριν 5 μέρες και όλα δούλεψαν ρολόι. :)

Δυστυχώς σε ζητήματα VPN και VLAN τα Fritz είναι basic εντελώς σε σχέση με το Vigor 2860ac που είχα, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή. Έχουν άλλες ευκολίες όμως. :) 

Αν εχεις παραπονο απο καποια υπηρεσια του fritz, μπορεις να στειλεις email και να τους εξηγησεις αν φταιει κατι/πως φταιει, και το φτιαχνουν! Γενικα εχουν πολυ καλο feedback system.

1 ώρα πριν, panos7 είπε

τι μου θυμισες...τι τραβηξα για να βρω κωδικους της vodafone. εξαιρετικo το 7590.

αλλα εχω ενα θεμα. αργει πολυ να φυγει ενα mail από το outlook (της δουλειας) ενω ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο οταν το βαλω σε ασυρματο (το λαπτοπ) συνδεεται με access point και φευγει σφαιρα. μηπως ειναι καποια ρυθμιση στα φιλτρα που εχει μεσα;

Απιθανο, μου φαινεται εχει να κανει με τη σχεση outlook-ethernet στα Windows. Δοκιμασες να κατεβασεις πχ το κλασσικο mail app των Windows ή το ThunderBird και να δεις αν κανει κατι αντιστοιχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η τιμή, ωραίο μηχάνημα, αλλά όπου να'ναι βγαίνει νέα έκδοση, 7530ΑΧ η οποία μοιάζει να βελτιώνει το βασικό αδύναμο σημείο του (ταχύτητα wifi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iddqdiddqd είπε

Καλή η τιμή, ωραίο μηχάνημα, αλλά όπου να'ναι βγαίνει νέα έκδοση, 7530ΑΧ η οποία μοιάζει να βελτιώνει το βασικό αδύναμο σημείο του (ταχύτητα wifi).

Οταν έχεις προβήματα με το υπάρχουν modem σου και στο έχουν αλλάξει 3 φορές (με το ίδιο χάρβαλο), δε περιμένεις άλλο (όταν και όσο βγει το καινούριο). Ένας από τους λόγους (αλλά όχι ο μόνος) που πήγα στο 7590 ήταν η ταχύτητα WiFi κυρίως. Αν και αυτό το λύνεις και με ένα 7530 και mesh repeaters, ή το 7530 και κάποιο σοβαρό Access Point άλλης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoulix είπε

Οταν έχεις προβήματα με το υπάρχουν modem σου και στο έχουν αλλάξει 3 φορές (με το ίδιο χάρβαλο), δε περιμένεις άλλο (όταν και όσο βγει το καινούριο). Ένας από τους λόγους (αλλά όχι ο μόνος) που πήγα στο 7590 ήταν η ταχύτητα WiFi κυρίως. Αν και αυτό το λύνεις και με ένα 7530 και mesh repeaters, ή το 7530 και κάποιο σοβαρό Access Point άλλης εταιρίας.

Συμφωνώ, δεν είναι μαύρο-άσπρο. Αν το βιάζεσαι ή το wifi δε σε απασχολεί λόγω διαρύθμισης, powerline, mesh, καλωδίων το AX μοντέλο δε σου δίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Συμφωνώ, δεν είναι μαύρο-άσπρο. Αν το βιάζεσαι ή το wifi δε σε απασχολεί λόγω διαρύθμισης, powerline, mesh, καλωδίων το AX μοντέλο δε σου δίνει τίποτα.

Δυστυχώς ειλικρινά απελπίστηκα με αυτό το Vogkafone H300s. Ούτε να περιμένω το Black Friday να πέσει η τιμή στα Fritz λιγάκι δεν άντεξα (θα είχα ίσως γλυτώσει κάνα 30άευρω αλλά τί να λέει αν ήταν να σιχτηρίζω και να μή μπορώ να δουλέψω σωστά)...

Όταν το H300s έκανε αποσυνδέσεις, ήταν ρουλέτα το αν και πότε θα ξανασυγχρονίσει. Ένα μάλιστα μου έκαψε και τη θύρα VOIP.

Συνήθως έπρεπε να το αφήσεις off για ώρα, ή να το κάνεις reset ή και Hard Reset κάθε τόσο κι αν...

Το είχα κουμπώσει σε Vigor 2860ac για τα υπόλοιπα...

 

Οπότε όσοι θέλετε χτυπήστε το 7530 ή το 7590 άφοβα (και τα 2 είναι σε προσφορά Black Friday από ο,τι είδα στο Ιταλικό Amazon, αλλά το vfm no brainer είναι το 7530).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"AC + N Wi-Fi router (866 MBit / s + 400 MBit / s)"

Τοσο προβλημα ειναι δηλαδη αυτες οι ταχυτητες WiFi?

Ναι δεν εχει τα τρελα Mbps αλλων ρουτερ αλλα οχι οτι ειναι και χαλια!

Εκτος αν εννοειτε οτι εχει και αδυναμο wifi σημα.

Επεξ/σία από KoGi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, KoGi είπε

"AC + N Wi-Fi router (866 MBit / s + 400 MBit / s)"

Τοσο προβλημα ειναι δηλαδη αυτες οι ταχυτητες WiFi?

Ναι δεν εχει τα τρελα Mbps αλλων ρουτερ αλλα οχι οτι ειναι και χαλια!

Εκτος αν εννοειτε οτι εχει και αδυναμο wifi σημα.

"Τόσο πρόβλημα" δεν είναι, αλλά είναι η πιο αισθητή διαφορά* του σε σχέση πχ με το 7590, απέναντι στο οποίο υστερεί και σε ταχύτητα και σε εμβέλεια. Δε το κάνει απαγορευτικό για αγορά. 

 

*Οι άλλες διαφορές  ειναι είτε πιο ειδικού ενδιαφέροντος, είτε εντελώς incremental, πέρα από τη ram (deticated wan port, usb2 vs 3, είσοδος αναλογικής γραμμής, είσοδος/έξοδος ISDN) ειδικά το ISDN, ή σε καίει γιατί έχεις στήσει με συγκεκριμμένο τρόπο το τηλεφωνικό κέντρο σου, ή αδιαφορείς παντελώς . 

 

 

Επεξ/σία από iddqdiddqd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα λεφτα, ειναι VFM. Δεν σηκωνει συζητηση.
Εγω ετσι κι αλλιως δεν θα χρησιμοποιησω το WiFi του γιατι το εχω αναθεσει σε Tenda router. Επομενως, το WiFi 6 λιγο με ενδιαφερει προς το παροn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και το παίρνουμε. Που θα βρούμε τους κωδικούς της vogkafone????

Εγώ που πιάνω 9mbs με το ζόρι στο σπίτι, θα δω διαφορά στην ταχύτητα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άντε και το παίρνουμε. Που θα βρούμε τους κωδικούς της vogkafone????

Εγώ που πιάνω 9mbs με το ζόρι στο σπίτι, θα δω διαφορά στην ταχύτητα;;

Εσυ πρεπει να εισαι ADSL. Το ιντερνετ δεν εχει κωδικους, οτι και να βαλεις θα μπει, ειναι ανοιχτο.

Εμεις μιλαμε κυριως για VDSL+VOIP οπου το σταθερο πλεον ειναι "ιντερνετικο" και για να αλλαξεις μοντεμ, πρεπει να γνωριζεις τους κωδικους του σταθερου (που οπως ειπαμε.. ειναι ιντερνετικο) αλλα εχει βρεθει λυση και για αυτο.

Εσυ στο ADSL, θα πας σε ποιο φθηνη κατηγορια, το συγκεκριμενο μοντεμ ειναι overkill.

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Άντε και το παίρνουμε. Που θα βρούμε τους κωδικούς της vogkafone????

Εγώ που πιάνω 9mbs με το ζόρι στο σπίτι, θα δω διαφορά στην ταχύτητα;;

Αν εχεις voip χρειαζονται κωδικοι.

Μπαινεις με root στο router που σου εδωσαν και τους βρισκεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...