Προς το περιεχόμενο

Super Mario Bros. 3: Συλλεκτικό αντίτυπο δημοπρατήθηκε έναντι 156.000$!


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την πώληση αυτή, το συλλεκτικό αντίτυπο του κλασικού παιχνιδιού της Nintendo έγινε και επίσημα το ακριβότερο παιχνίδι που έχει πουληθεί ποτέ μέσω δημοπρασίας.

Μια ιστορική πώληση έλαβε χώρα προ ημέρων μέσω του Heritage Auctions, καθώς δημοπρατήθηκε ένα σπάνιο αντίτυπο του Super Mario Bros. 3 για το NES έναντι του ποσού των 156.000$.

Το αστρονομικό ποσό διατέθηκε από άγνωστο ιδιώτη.

Προτού τρέξετε στα ράφια σας για να βρείτε ένα αντίτυπο του παιχνιδιού, έχετε το εξής κατά νου. Δεν πρόκειται απλά για ένα καλοδιατηρημένο και σφραγισμένο Super Mario Bros. 3, αλλά για μια εξαιρετικά σπάνια περίπτωση. Το "Bros." κανονικά βρίσκεται πάνω από το καπέλο του Mario, περίπου στο κέντρο του εξωφύλλου. Στην προκειμένη όμως, η λέξη τυπώθηκε σε λάθος σημείο όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία και εμφανίζεται στα αριστερά, πάνω στο χέρι του Mario. 

SUPER-MARIO-3.jpeg

Με την πώληση αυτή, το παιχνίδι κατέκτησε το «στέμμα» του ακριβότερου παιχνιδιού που πωλήθηκε μέσω δημοπρασίας στην ιστορία, παίρνοντάς το από ένα «αδερφάκι» του, το Super Mario Bros. που είχε πωληθεί έναντι 114.000$. Η τιμή εκκίνησης ήταν στα 62.500$ και 20 άτομα συμμετείχαν στη διαδικασία η οποία ξεκίνησε τον περασμένο Ιούλιο.

Η βαθμολογία "Wata 9.2, Α+" που φέρει εκτοξεύει την τιμή του, καθώς πρόκειται σε υπέρ-άριστη κατάσταση. Για σύγκριση, ένα ίδιο αντίτυπο με βαθμολογία "Wata 9.0, A" πωλήθηκε έναντι μόλις 38.400$ τον περασμένο Ιούλιο - «μόλις», συγκριτικά με το ποσό που απέσπασε το καλύτερης κατάστασης αντίτυπο.

Ένα παρόμοιο ρεκόρ τέθηκε πριν λίγες ημέρες για άλλο ένα παιχνίδι της Nintendo, καθώς ένα αντίτυπο του Pokemon Red πωλήθηκε μέσω του Heritage Auctions για 84.000$, καθιστώντας το ως το ακριβότερο παιχνίδι Pokemon που πωλήθηκε ποτέ μέσω δημοπρασίας. Το συγκεκριμένο αντίτυπο έφερε βαθμολογία "Wata 9.8, A++", δηλαδή απείχε ελάχιστα από την τέλεια κατάσταση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι δίνουν 150.000 €$£¥ για ένα παιχνίδι, και κάποιοι δεν έχουν να πάρουν μια φρατζολα ψωμί.

Κάτι δεν πάει καλά στην κοινωνία που ζούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για κάποιους ποσά που σε εμάς φαίνονται απίστευτα μεγάλα είναι τύπου ούτε να σκύψουν να τα πάρουν από το δρόμο.

Έτσι είναι το δυτικό/καπιταλιστικό οικονομικό μοντέλο και έτσι θα μείνει αν δε γίνει κάποια μεγάλη ανακατάταξη.

Σκεφτείτε μόνο τι βγάζουν κάποιοι μεγάλοι youtubers και streamers και επίσης σκεφτείτε αν τους βλέπετε και για ποιο λόγο.

Όποιος πιστεύει ότι κάποιος κακώς έχει τα λεφτά που έχει και τα σκορπάει για κομμάτια πλαστικό δεν έχει παρά να μην αγοράζει το προϊόν που αυτός πουλάει.

Επεξ/σία από dchatz
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dchatz είπε

για κάποιους ποσά που σε εμάς φαίνονται απίστευτα μεγάλα είναι τύπου ούτε να σκύψουν να τα πάρουν από το δρόμο.

Έτσι είναι το δυτικό/καπιταλιστικό οικονομικό μοντέλο και έτσι θα μείνει αν δε γίνει κάποια μεγάλη ανακατάταξη.

Σκεφτείτε μόνο τι βγάζουν κάποιοι μεγάλοι youtubers και streamers και επίσης σκεφτείτε αν τους βλέπετε και για ποιο λόγο.

Όποιος πιστεύει ότι κάποιος κακώς έχει τα λεφτά που έχει και τα σκορπάει για κομμάτια πλαστικό δεν έχει παρά να μην αγοράζει το προϊόν που αυτός πουλάει.

Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι ο απλός κόσμος τους κάνει πλούσιους και μετά κάθεται και κλαίει τη μοίρα του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπερβολή ναι ή όχι η συγκεκριμένη αγορά δε θα το κρίνω εγώ. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος διαθέτει το ποσό αυτό και θέλει να το διαθέσει έτσι, δε νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κανέναν. Καλά έκανε και μπράβο του.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Υπερβολή ναι ή όχι ή συγκεκριμένη αγορά δε θα το κρίνω εγώ. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος διαθέτει το ποσό αυτό και θέλει να το διαθέσει έτσι, δε νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κανέναν. Καλά έκανε και μπράβο του.

Είναι υπερβολή αλλά για τα δικά μας δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Κάποιοι δίνουν 150.000 €$£¥ για ένα παιχνίδι, και κάποιοι δεν έχουν να πάρουν μια φρατζολα ψωμί.

Κάτι δεν πάει καλά στην κοινωνία που ζούμε

πάντα έτσι ήταν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάτι κασσετες από game boy μαζί με τις οδηγίες, λέτε να πωλούνται κανένα 10k η κάθε μία;

Παντως, όποιος έδωσε αυτά τα λεφτά θα είναι πολυεκατομμυριουχος και φανατικός συλλέκτης αλλιώς δεν υπάρχει λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, dchatz said:

Είναι υπερβολή αλλά για τα δικά μας δεδομένα.

Ακριβώς, όπως αντίστοιχα υπερβολή ή αδιανόητο μπορεί να είναι για κάποιον που δεν έχει να φάει η αγορά από κάποιον άλλο ενός κινητού τηλεφώνου 800 ευρώ, κλπ, κλπ, άπειρα παραδείγματα. Όλα είναι σχετικά.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχω κάτι κασσετες από game boy μαζί με τις οδηγίες, λέτε να πωλούνται κανένα 10k η κάθε μία;

Παντως, όποιος έδωσε αυτά τα λεφτά θα είναι πολυεκατομμυριουχος και φανατικός συλλέκτης αλλιώς δεν υπάρχει λογική. 

Δεν πιάνουν τίποτε.  Τα συλλεκτικά είναι συνδυασμός  μοναδικοτητας και διαχρονικοτητας ενδιαφεροντος για το αντικειμενο ώστε να υπάρχει παντα κοινο να το δει ως επένδυση.  Ένα χρυσο εικοσαδολαρο του 1933 έχει αυτά τα χαρακτηριστικά και μπορεί να κάνει εκατομμύρια,  ενα εικοσαδολαρο του 1907 μπορει να έχει αμελητεα συλλεκτική αξία γιατι λειπει η μοναδικοτητα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω περιμενω να παρει αναλογη αξια ο παλιος μου υπολογιστης Pentium II  233MHz για να τα κονομησω :oneup:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...