Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ισχύ είναι από χθες οι διατάξεις του Εθνικού Κανονισμού Ανοιχτού Διαδικτύου (ΕΚΑΔ) για τις ταχύτητες στα σταθερά δίκτυα.

Όπως αναφέρει η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), οι πάροχοι υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet θα πρέπει να ενημερώνουν πλέον τους συνδρομητές των σταθερών δικτύων για «τις ρεαλιστικά αναμενόμενες ταχύτητες της σύνδεσής τους, και όχι μόνο για τις ονομαστικές και διαφημιζόμενες ταχύτητες». Έτσι κατά τη διάρκεια ενημέρωσης του καταναλωτή για ένα πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας που παρέχει και πρόσβαση στο Internet, θα πρέπει να υπάρχει σχετική ενημέρωση για τις τις ταχύτητες που μπορεί να αναμένει στη σύνδεσή του, πριν την υπογραφή της σύμβασης. Το ίδιο ισχύει και για υφιστάμενους συνδρομητές οι οποίοι μπορούν να ενημερωθούν τηλεφωνικά είτε από την ιστοσελίδα του παρόχου, για τις ταχύτητες σύνδεσης που τους αφορούν.

Η ΕΕΤΤ διευκρινίζει ότι η ενημέρωση για τις ταχύτητες σύνδεσης αποτελεί μέρος των όρων της σύμβασης, ενώ ο συνδρομητής αποκτά δικαίωμα αποζημιώσεων ή επανορθώσεων σε περίπτωση που διαπιστωθούν συνεχείς ή επαναλαμβανόμενες αρνητικές αποκλίσεις από την ελάχιστη ταχύτητα. Παραδείγματα δυνατών επανορθώσεων ή αποζημιώσεων είναι η έκπτωση στον λογαριασμό, η δυνατότητα επιλογής πακέτου με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα, η επιστροφή τμήματος ή συνόλου του παγίου, ή ο συνδυασμός αυτών. Σε περίπτωση αποκλίσεων μεγαλύτερων του 30% για ADSL δίκτυα και 20% για τις υπόλοιπες τεχνολογίες (π.χ. VDSL, Fiber To The Home-FTTH) από την τιμή της ελάχιστης ταχύτητας για την οποία ενημερώθηκε, ο συνδρομητής αποκτά και το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον το πρόβλημα δεν διορθωθεί εντός 30 ημερών (με εξαίρεση τις υποχρεώσεις του συνδρομητή για καταβολή τυχόν υπολοίπων επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού ή κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο).

Κάθε καταναλωτής που έχει παράπνονο από την ελάχιστη ταχύτητα της σύνδεσής του, θα πρέπει να επικοινωνήσει με την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών του παρόχου προκειμένου να γίνει εκκίνηση της διαδικασίας ελέγχου. Αυτή μπορεί μπορεί να περιλαμβάνει και διενέργεια μετρήσεων από την πλευρά των συνδρομητών, με βάση τα μετρητικά εργαλεία που παρέχει η κάθε εταιρεία/πάροχος. Επίσης, οι πάροχοι θα επικαιροποιούν τις τιμές των ταχυτήτων σύνδεσης τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο και οι συνδρομητές θα έχουν δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον  υποβαθμίζονται οι ήδη παρεχόμενες ταχύτητες.

Περισσότερες πληροφορίες για τις νέες διαδικασίες, υπάρχουν δημοσιευμένες στις παρακάτω ιστοσελίδες κάθε παρόχου. Επιπλέον, θα υπάρχει και προσωποποιημένη ενημέρωση στους υφιστάμενους συνδρομητές για τις αλλαγές των όρων της σύμβασης, μέσω του λογαριασμού τους ή μέσω SMS ή μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, polemikos said:

ο συνδρομητής αποκτά και το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας της σύμβασης, εφόσον το πρόβλημα δεν διορθωθεί εντός 30 ημερών

Εργάσιμων ή ημερολογιακών? 😛

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δε θα πέσουν πρόστιμα και δεν θα σφίξουν οι κώλοι στους παρόχους, τα ακούω βερεσέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Από τη στιγμή που δε θα πέσουν πρόστιμα και δεν θα σφίξουν οι κώλοι στους παρόχους, τα ακούω βερεσέ..

Και πρόστιμα να πέφτουν έχεις μήπως την εντύπωση οτι τα πληρώνουν; Το οτι τα κοινοποιούν κατά καιρούς δεν σημαίνει απαραίτητα οτι εξωφλούνται κιόλας....

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω VDSL50L και όντως παίρνω τα 50mbps!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί πληρώνω που πληρώνώ το 60ευρω το δίμηνο, ε μην έχω και χάλια ταχύτητα!   

SPEEDTEST.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 ημέρες λέει για επίλυση προβλήματος. Σε 30 ημέρες, σκάβω μόνος με φτιάρι μέχρι το κοντινότερο καφάο, περνάω καλώδια και τα μπαλώνω. Καλά είναι δυνατόν 2020 εν μέσω πανδημίας και τηλεργασίας, να αφήνουν τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα; 

Καμία ουσιαστική αλλαγή δεν προσφέρει το καινούριο νομοσχέδιο. Επίσης κάτι επιτέλους πρέπει να γίνει για τους χρόνους αναμονής σε όλους τους παρόχους. Ενώ υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία κατά την οποία κάθε πάροχος οφείλει να διαθέτει επαρκή αριθμό υπαλλήλων για να εξυπηρετούν πελάτες σε εύλογο χρονικό διάστημα, ο μέσος χρόνος αναμονής στο κλασικό καρτελ είναι 20 λεπτά αν αισθάνεστε τυχερός, 30,40 κ.ο.κ., αν φυσικά δεν σας το κλείσει το bot επειδή όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες

Τραγικό επίσης το ότι κοντεύει να κατοικηθεί ο Άρης και παράλληλα, σε μη αμελητέο αριθμό σπιτιών, το ίντερνετ έρχεται με χαλκό με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να μην ξεπερνούν τα 8-10mbps (λέμε και "καλά είσαι ρε" όταν ο άλλος πιάνει 10 mbps, εγώ πιάνω 4-5 ξέρω γω)

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Like 12
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η κατάσταση είναι τραγική.Ιδιαίτερα στο Ηράκλειο που ζω θεωρούμαι και τυχερός με τα 7-10 που πιάνω.Τώρα που ψάχνω και αλλαγή παρόχου βλέπω το πόσο χύμα είναι όλοι τους.Ούτε για νέους πελάτες δεν ενδιαφέρονται οι πλουσιοπάροχα αμοιβόμενοι πάροχοι.Κανένα 5ψ΄φιο δε μπορείς να πιάσεις και οι ταχύτητες όλων ίδιες μιας και πατάνε πάνω στον ΟΤΕ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Makis101 είπε

Εγώ έχω VDSL50L και όντως παίρνω τα 50mbps!

Ευτυχώς δηλαδή γιατί πληρώνω που πληρώνώ το 60ευρω το δίμηνο, ε μην έχω και χάλια ταχύτητα!   

SPEEDTEST.png

weird flex but ok :P

Από τους τυχερούς δηλαδή..

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, htaccess είπε

1535987909_Screenshotfrom2020-11-2618-23-53.png.207b958b4d9e4a0020e871469588fb0f.png

ΕΕΕΕΕΕΕντάξει..... οι περισσότεροι έχουμε ικανοποιητική ταχύτητα.

 

Της ΕΕΤΤ είναι αυτό;

Μια σύνδεση έχει και upload. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο από το download. Απλά γελοίοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, labroslog είπε

Δυστυχώς η κατάσταση είναι τραγική.Ιδιαίτερα στο Ηράκλειο που ζω θεωρούμαι και τυχερός με τα 7-10 που πιάνω.Τώρα που ψάχνω και αλλαγή παρόχου βλέπω το πόσο χύμα είναι όλοι τους.Ούτε για νέους πελάτες δεν ενδιαφέρονται οι πλουσιοπάροχα αμοιβόμενοι πάροχοι.Κανένα 5ψ΄φιο δε μπορείς να πιάσεις και οι ταχύτητες όλων ίδιες μιας και πατάνε πάνω στον ΟΤΕ..

Σε ποια περιοχή είσαι; 

Εγώ Θέρισσο και με nova πιάνω max 11mbps αλλά το τελευταίο καιρό κάτω από 8! Ικανοποιητικά δηλαδή χαχαχα!!! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TzortzisJosh είπε

weird flex but ok :P

Από τους τυχερούς δηλαδή..

Ναι!

Και είμαι και επαρχία που υποτίθεται ότι αργούν κάπως τα πράγματα........................... 

SPEEDTEST.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...