Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/11/2020 στις 5:47 ΜΜ, Choulio είπε

 

τι διαφορά έχει το actual με το attainable rate? Αυτές είναι οι μετρήσεις μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας σωστά;

Το actual είναι η πραγματική ταχύτητα (συνήθως και σε σωστούς συγχρονισμούς ταυτίζεται με το πακέτο που πληρώνεις), και το attainable είναι το θεωρητικό μέγιστο της γραμμής.

Αυτές είναι μετρήσεις του modem μου. Τις ίδιες έχω και κάτω, δεν έχω απώλειες, λόγω UTP. Δεν είμαι σε πολυκατοικία, και το τηλεφωνικό κουτί είναι ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι μου, έχω τραβήξει UTP και το έχω τερματίσει στο modem απευθείας. Τα UTP είναι τα μόνα καλώδια που μπορούν να υποστηρίξουν σωστά χωρίς απώλειες και θόρυβο συχνότητες VDSL, τα παλιά ραζίμ των σπιτιών δεν κάνουν. Οπότε, μιας και έχω και την καμπίνα κοντά, θα μπορούσα να έχω πολύ άνετα και 100άρα, μιας και έχω 140 μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, VeTwinOs είπε

Το actual είναι η πραγματική ταχύτητα (συνήθως και σε σωστούς συγχρονισμούς ταυτίζεται με το πακέτο που πληρώνεις), και το attainable είναι το θεωρητικό μέγιστο της γραμμής.

Αυτές είναι μετρήσεις του modem μου. Τις ίδιες έχω και κάτω, δεν έχω απώλειες, λόγω UTP. Δεν είμαι σε πολυκατοικία, και το τηλεφωνικό κουτί είναι ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι μου, έχω τραβήξει UTP και το έχω τερματίσει στο modem απευθείας. Τα UTP είναι τα μόνα καλώδια που μπορούν να υποστηρίξουν σωστά χωρίς απώλειες και θόρυβο συχνότητες VDSL, τα παλιά ραζίμ των σπιτιών δεν κάνουν. Οπότε, μιας και έχω και την καμπίνα κοντά, θα μπορούσα να έχω πολύ άνετα και 100άρα, μιας και έχω 140 μέγιστα.

Επειδή μενω σε παλιά πολυκατοικία και κάθε φορά που έβρεχε όταν ακόμα είχα ADSL είχα αποσυνδέσεις, έψαχνα κάποιον να ασχοληθεί με την καλωδίωση του σπιτιού, όσους ρωτούσα μου έλεγαν πως είναι δύσκολο, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς και πως κοστίζει.

Τελικά επειδή το δωμάτιό μου είναι ακριβώς πάνω απο το κουτί, βρήκα 1 άνθρωπο που τράβηξε 1 καλώδιο κατευθείαν στον τοίχο με πρίζα.Εκεί έχω συνδέσει το modem με 1 σταθερό και 1 ασύρματο τηλέφωνο.Μετά απο λίγο καιρό έβαλα VDSL 100 Plus και κατάλαβα πως είναι το σωστό internet.Είμαι τυχερός μάλλον γιατί παίρνω απο την πιο κοντινή καμπίνα κάπου στα 50 μέτρα.Η γραμμή πάει πολύ καλά με 9 ping ms.

Το καλώδιο που έβαλε είναι γκρι 2 ζευγών αν θυμάμαι σωστά, αυτό είναι το UTP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 4:38 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Επειδή μενω σε παλιά πολυκατοικία και κάθε φορά που έβρεχε όταν ακόμα είχα ADSL είχα αποσυνδέσεις, έψαχνα κάποιον να ασχοληθεί με την καλωδίωση του σπιτιού, όσους ρωτούσα μου έλεγαν πως είναι δύσκολο, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς και πως κοστίζει.

Τελικά επειδή το δωμάτιό μου είναι ακριβώς πάνω απο το κουτί, βρήκα 1 άνθρωπο που τράβηξε 1 καλώδιο κατευθείαν στον τοίχο με πρίζα.Εκεί έχω συνδέσει το modem με 1 σταθερό και 1 ασύρματο τηλέφωνο.Μετά απο λίγο καιρό έβαλα VDSL 100 Plus και κατάλαβα πως είναι το σωστό internet.Είμαι τυχερός μάλλον γιατί παίρνω απο την πιο κοντινή καμπίνα κάπου στα 50 μέτρα.Η γραμμή πάει πολύ καλά με 9 ping ms.

Το καλώδιο που έβαλε είναι γκρι 2 ζευγών αν θυμάμαι σωστά, αυτό είναι το UTP;

Και πολύ καλά έκανες.

Αν είναι 2 ζευγών όχι, δεν είναι αυτό το UTP. Το δίζευγο (κόκκινο-μαύρο άσπρο-κίτρινο) είναι το κλασσικό καλωδιάκι που περνούσαν παλιά οι ηλεκτρολόγοι για εξωτερικές συνδέσεις από το κουτί του ΟΤΕ προς την πρίζα. Τα UTP είναι 4 ζευγών, ώστε να εξυπηρετούν και ethernet. Και λόγω του ότι μπορούν και υποστηρίζουν πλέον και gigabit συνδέσεις σήμερα, αντιλαμβάνεσαι ότι είναι πολύ καλύτερης ποιότητας. Και είναι και συνεστραμμένα μεταξύ τους τα ζεύγη, για μείωση θορύβου.

Από την στιγμή βέβαια που το δωμάτιό σου είναι τόσο κοντά στο κουτί, δεν έχεις θέμα ακόμα και με το δίζευγο. Πιο πιθανό είναι να έχεις θέμα από αέρα και υγρασία, παρά μήκους και τύπου καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν θα πάρετε αποζημίωση για το ίντερνετ που... σέρνεται

Ο νέος κανονισμός της ΕΕΤΤ ισοδυναμεί με άδεια στις εταιρείες για παροχή αργού ίντερνετ: ακόμη και αν μια σύνδεση έχει πραγματική ταχύτητα 1 Mbps και ονομαστική 24 Mbps, ο καταναλωτής δεν θα αποζημιώνεται.

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/32091_giati-den-tha-parete-apozimiosi-gia-internet-poy-sernetai?amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...