Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ και να το ξερα με την Wind που ξεκίνησα με 10-11 Mbps πριν 2 χρόνια και κατέληξα φέτος με 5-6 κι άπειρο data loss σε online games και ping 120-180 σε ευρωπαικούς σέρβερς...

Πήγα σε Βόδιαφον που δίνουν υποτίθεται εγγυημένα 46Mbit ή έκπτωση παγίου. Για να δούμε.

 

Πάντως όλοι ανεξαιρέτως δίνουν έμφαση σε Vdsl και πρακτικά σε εκβιάζουν με υποβάθμιση υπηρεσιών να αναβαμίσεις.

 

Επεξ/σία από EmpYristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, kotronas είπε

Νομίζεις αγαπητε μπες σε εξεδικευμενα σαιτ για αναγνωση ταχυτητας και θαδεις οτι καθε λωρα αλλάζουν αυτες οι ενδειξεις.

για πες ρε αδερφε κανα εξειδικευμενο site να μετρησουμε σωστα την ταχυτητα μας γιατι και εγω το ιδιο site χρησιμοποιω με ολους εδω τους συμφορουμητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι παίρνω τηλέφωνο στη Vodafone για να κάνω παράπονα ότι η 50αρα μου πιάνει κοντά στα 25 ,και μου λένε ότι πρέπει να συνδεθώ στο 5Ghz WiFi του router για να πιάσω καλύτερη ταχύτητα το οποίο ως γνωστόν είναι για σύρματα σύνδεσης Πολύ μικρότερης εμβέλειας ,δηλαδή αν απομακρυνθείς πχ στο δίπλα δωμάτιο δεν πιάνεις καν σήμα . Είναι λογικό η πρέπει θεωρείται να αποζημιωθεί η μειωμένη ταχύτητα όπως άλλωστε διαφημίζει η Vodafone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, donstefano είπε

Θα πουλανε vdsl 50,θα σου λενε ολοι min 20mbps και θα το ριχνουν στο χαλκο και μετα θα πιανει 25 και θα λενε μια χαρα.....

Το θεμα ηταν να πει η ΕΕΤΤ αν πουλας vdsl 50 και πιανει 30 θα πληρωνει για 30 και οχι για 50.

Και εδώ κολλάω εγώ...

Αναβάθμιση σε 50αρα, πιάνω 25 με ζόρι. Μου είχαν εγγυηθεί 30 το λιγότερο τον Ιούλιο 2020, χθες με πήραν για να μου προσφέρουν ΟΤΕ TV και μου λέει... Είστε στο κανονικό εύρος 21-35, Τι λέτε ρε....?!! 

Ελπίζω σύντομα να έχουμε ασύρματο δίκτυο εδώ μπας και γλυτώσω από τον σάπιο Π.ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, miltos_id said:

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι παίρνω τηλέφωνο στη Vodafone για να κάνω παράπονα ότι η 50αρα μου πιάνει κοντά στα 25 ,και μου λένε ότι πρέπει να συνδεθώ στο 5Ghz WiFi του router για να πιάσω καλύτερη ταχύτητα το οποίο ως γνωστόν είναι για σύρματα σύνδεσης Πολύ μικρότερης εμβέλειας ,δηλαδή αν απομακρυνθείς πχ στο δίπλα δωμάτιο δεν πιάνεις καν σήμα . Είναι λογικό η πρέπει θεωρείται να αποζημιωθεί η μειωμένη ταχύτητα όπως άλλωστε διαφημίζει η Vodafone 

Λογικό είναι. Δεν μπορούν να σου εγγυηθούν ταχύτητα σε όλο το σπίτι. Το πολύ μέχρι το modem τους, ούτε καν αν συνδέεσαι ασύρματα σε αυτό. Από 'κει και πέρα είναι δική σου ευθύνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, labroslog είπε

Εγώ και με καλώδιο τα ίδια πιάνω..

image.png

εγώ εννοώ αυτούς που έχουν 50άρα και λένε πως πιάνουν μόνο 20. Εγώ προσωπικά έχω 100άρα και το μοιραζόμαστε 6 σπίτια χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χέστηκε η φοράδα στ’ αλώνι...

Παραθέτω εικόνες που αφορούν τη σύνδεσή μου στον χώρο της εργασίας μου η οποία βρίσκεται εκτός πολεοδομικού συγκροτήματος. Μπήκαν καμπίνες στο χωριό που είναι δίπλα, και εγώ βρίσκομαι λίγο πιο έξω.

Κοινώς τα μαγειρεύουν όπως θέλουν για να είναι καλυμμένοι. Δείτε για την 24άρα... σου κοτσάρει την ελάχιστη στα 3mbps, και κοινώς δε μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Στιγμιότυπο 2020-11-25, 20.58.54.png

Στιγμιότυπο 2020-11-25, 20.58.35.png

Στιγμιότυπο 2020-11-25, 20.58.24.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο τίμιο το είχε η Cyta με την 8άρα.

Τώρα τουλάχιστον αναγκάζονται και βάζουν ελάχιστο ,επομένως θέλω να δω στη vodafone που είμαι πλέον και έχω 9max ποια θα είναι η ελάχιστη . Μετά φεύγω και πάω στον πάροχο που μου δίνει μεγαλύτερη ελάχιστη.

Καλή κίνηση είναι . Άργησαν οι φαταούλες ,αλλά είναι καλό νεο.

Φαντάζομαι οτι την ταχύτητα θα την μετράνε μέχρι το κουτί (που έρχεται το καλώδιο για να συνδεθεί με του σπιτιού) και όχι μέσα για να αποφύγουν παλιές/προβληματικές εγκαταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, miltos_id said:

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι παίρνω τηλέφωνο στη Vodafone για να κάνω παράπονα ότι η 50αρα μου πιάνει κοντά στα 25 ,και μου λένε ότι πρέπει να συνδεθώ στο 5Ghz WiFi του router για να πιάσω καλύτερη ταχύτητα το οποίο ως γνωστόν είναι για σύρματα σύνδεσης Πολύ μικρότερης εμβέλειας ,δηλαδή αν απομακρυνθείς πχ στο δίπλα δωμάτιο δεν πιάνεις καν σήμα . Είναι λογικό η πρέπει θεωρείται να αποζημιωθεί η μειωμένη ταχύτητα όπως άλλωστε διαφημίζει η Vodafone 

Αυτό που διαφημιζει η Vodafone είναι ταχύτητα συγχρονισμού, όχι ταχύτητα κατεβάσματος ή ταχύτητα τοπικού δικτύου, ενσύρματου ή ασύρματου.

Το ίδιο κάνει κι η είδηση, αν στα στατιστικά γραμμής του modem έχει πχ συγχρονισμό 49999 ή πλέον 54999 δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...