Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα κατεβαζω απο 100 torrents στις 20 συσκευες που εχω στο σπιτι συνδεδεμενες στα 3 σε σειρα wifi extender στο σπιτι και οταν κανω speedtest θα εχω 5mbit απο τα 50mbit και θα φταιει ο παροχος.

Βεβαια οταν καλω για υποστηριξη δεν μενει κανεις αλλος εδω και ειμαι μονος μου χωρις στον ηλιο μοιρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Τυχερός είσαι αν έχεις VDL απο το 2013, μέχρι το 2018 είχα ADSL κάρβουνο.Δεν είσαι κοντά σε καμπίνα να βάλεις 100άρα;

Για κακή μου τύχη η Forthnet δεν έχει στην περιοχή μου 100αρα. Μονο ΟΤΕ & Vodafone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

141/59Mb μέγιστα σε 50άρι προφίλ, παροχή Vodafone από καμπίνα ΟΤΕ στα 70m περίπου. Στα 33ms το ping, τα φυσιολογικά για Αθήνα. UTP cat5e φυσικά, από σημείο τερματισμού ΟΤΕ απευθείας σε FXS modem, απομονωμένη κάθετη από εσωτερική για μηδενισμό θορύβου, και επιστροφή από 2ο ζεύγος UTP. Από 03/19 δεν ξέρω τι σημαίνει αποσυγχρονισμός.

Μην περιμένετε να παίξει VDSL σε συνδεσμολογίες παραλληλίας, πόσο μάλλον 100άρια και σε παλαιού τύπου ραζίμ καλώδια στις πρίζες, ποτέ.

Το +10% στα προφίλ ΟΤΕ που έχουν γυρίσει τον τελευταίο χρόνο είναι επειδή είχαν κουραστεί να ακούνε για χαμηλές μετρήσεις speedtest, όσο γελοίο και αν σας ακούγεται, που είναι όντως, καθώς και επιβαρυντικό για το δίκτυο, αφού το συνολικό πανελλαδικό bandwidth είναι απειροελάχιστο για τις απαιτήσεις της χώρας (ενδεικτικά, ολόκληρη η Κρήτη με τα 15000 ξενοδοχεία & καταλύματα, παίζει με λίγες δεκάδες Gigabit διαθέσιμα). Το 24άρι από καμπίνα πλέον (μόνο ο ΟΤΕ το δίνει αυτό, κανείς άλλος πάροχος λόγω κόστους) είναι στα 27/2.7Mb, το 30άρι στα 33/3.3Mb, 50άρι στα 55/5.5Mb, 100αρι στα 110/11Mb, 200άρι στα 220/22Mb, πραγματικές ταχύτητες.

mysync.jpg

myping.jpg

Επεξ/σία από VeTwinOs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vorlon είπε

Για κακή μου τύχη η Forthnet δεν έχει στην περιοχή μου 100αρα. Μονο ΟΤΕ & Vodafone

Εγώ είχα Forthnet και με το που έληξε το συμβόλαιο πήγα στην Wind με FTTH 100 στα 29.90€ γιατί ήδη είχε βάλει δικές της καμπίνες και καλώδια στην γειτονιά μου.Στην Forthnet έδινα 25€ για ADSL με 6 Mbps.Κατέβαζα 1 παιχνίδι PS4 πχ 60 Gb σε 2 ημέρες, ενώ τώρα σε λίγες ώρες.Σε speedtest στο κινητό φτάνει τα 80/10 με μόνο 9ms ping.Εχω το router της Wind και μπορώ να βάλω το TP Link VR600 με θύρες Gigabit Ethernet μόνο ως 2ο σε bridge.Δυστυχώς της Wind δεν είναι dualband, υποστηρίζει μόνο 2.4 Ghz Wi-Fi, ίσως με το TP Link να έχω ακόμα καλύτερο Wi-Fi που έχει κεραίες.

Νομίζω πως ασχέτως ποιά εταιρεία έχει τις υποδομές για VDSL,  μπορείς να βάλεις στον πάροχο που ήδη είσαι, αλλιώς αλλάζεις πάροχο για 100άρα όταν σου λήξει το συμβόλαιο.Αρκεί όμως να έχεις κοντά σου καμπίνα.Εγώ επέλεξα 100άρα γιατί η 50άρα είχε μόνο 2-3€ διαφορά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εγώ είχα Forthnet και με το που έληξε το συμβόλαιο πήγα στην Wind με FTTH 100 στα 29.90€ γιατί ήδη είχε βάλει δικές της καμπίνες και καλώδια στην γειτονιά μου.Στην Forthnet έδινα 25€ για ADSL με 6 Mbps.Κατέβαζα 1 παιχνίδι PS4 πχ 60 Gb σε 2 ημέρες, ενώ τώρα σε λίγες ώρες.

Νομίζω πως ασχέτως ποιά εταιρεία έχει τις υποδομές για VDSL,  μπορείς να βάλεις στον πάροχο που ήδη είσαι, αλλιώς αλλάζεις πάροχο για 100άρα όταν σου λήξει το συμβόλαιο.Αρκεί όμως να έχεις κοντά σου καμπίνα.Εγώ επέλεξα 100άρα γιατί η 50άρα είχε μόνο 2-3€ διαφορά.

Το έχω ψάξει, η Forthnet δεν δίνει 100αρα στην περιοχή μου. Δεν θέλω να άλλαξω γιατι εχω και την δορυφορική.

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makis101 είπε

Ναι!

Και είμαι και επαρχία που υποτίθεται ότι αργούν κάπως τα πράγματα........................... 

SPEEDTEST.png

Αντιθέτως, στην επαρχεία είναι καλύτερα τα πράγματα επι το πλειστον. Εγω μένω Νάουσα Ημαθίας, αλλά κατάγομαι απο την Λήμνο. Και στα 2 μέρη, τα τελευταία περίπου 5 χρόνια με Cosmote τα 24 ήταν ανέκαθεν ακριβώς 24, τα 50 - 50 και τα 100 - 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, skiabox είπε

Καλά δεν παράγουμε και τίποτα όμως για να δικαιούμαστε διάφορα.

Τι θες να κάνει και ο πάροχος αν έχει την υψηλότερη φορολογία του πλανήτη και όλων των εποχών.

Τι θέλω να κάνει ο πάροχος όταν με(μας) έχει ρουφήξει στη κυριολεξία για χρόνια, χωρίς να δίνει τα αυτονόητα?

Σαν τι να πάραγουμε ακριβώς δηλαδή? Αυτό τι σχέση έχει εδώ?

Μη πας μακριά με τους "καλούς" παρόχους που μας αγαπάνε.

Απλά διάβασε τον τίτλο του παρόντος άρθρου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mants118 said:

Σε ποια περιοχή είσαι; 

Εγώ Θέρισσο και με nova πιάνω max 11mbps αλλά το τελευταίο καιρό κάτω από 8! Ικανοποιητικά δηλαδή χαχαχα!!! 

Ελάτε Τσαλικάκι!

image.png.b0eb1d39db95af482a8b2da920d4a473.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληρώνω 24 και η εικόνα μου τώρα - & το speed test- είναι άθλια, χωρίς να έχω άλλη επίλογη για κάτι καλύτερο, αν και μέσα στη Θεσ/νίκη

Έχουν σκάψει για fiber αλλά ακόμα τιποτα

Μείωση ....% θα έχω και στη τιμή - όπως και στη ταχύτητα?Modem.PNG.79e762833614f545d3be252b01a72a83.PNGtest.PNG.f1b17803fe89a6cb1c1218e3b1a4a773.PNG

Επεξ/σία από skskre
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nikosgnr said:

Facts though..

Και μιλάμε για μέτρηση του '15.

* Bonus, τι αγοράζεις με 16€ στη Λιθουανία.

BtDG0KF.png

Photoshop?

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manval είπε

Photoshop?

Nope.

Είναι στο ίδιο Post απο το Link του Reddit που κάποιος το έχει ποστάρει.

Γενικά στην Ευρώπη και σε κάτι χώρες όπως Ρουμανία, Ουκρανία, Λιθουανία, το δίκτυο και οι υποδομές τους έχουν ξεφύγει.

Και επειδή λέμε για Ρουμανία, 8,60€ στα 1000Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nikosgnr είπε

Nope.

Είναι στο ίδιο Post απο το Link του Reddit που κάποιος το έχει ποστάρει.

Γενικά στην Ευρώπη και σε κάτι χώρες όπως Ρουμανία, Ουκρανία, Λιθουανία, το δίκτυο και οι υποδομές τους έχουν ξεφύγει.

Και επειδή λέμε για Ρουμανία, 8,60€ στα 1000Mbps.

Τόσα θα έπρεπε να πληρώνουμε στην Ελλάδα με αυτές τις ταχύτητες που έχουμε.Το αργό download, το lag και το ping φέρνει βία. 😅

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω 100 σύνδεση στην Wind, η ελάχιστη μέτρηση που έχω κάνει είναι 92Mbs και μέγιστη 97Mbs. Πιστεύω ότι είμαι καλά. στους νέους κανονισμούς για την ελάχιστη ταχύτητα, δεν βρήκα πουθενά να αναφέρει ότι η ενημέρωση γίνεται γραπτώς. Γιατί στα λόγια πολλά μπορούν να πουν, αποδείξεις θα έχεις όταν τους κάνεις καταγγελία; Ή το πολύ πολύ να πουν ότι έκανε λάθος ο υπάλληλος.Και πιστεύω ότι είναι λάθος τα όρια των 30% και 20% να έχουν ως βάσει την ελάχιστη ταχύτητα που σου λένε, έπρεπε να είναι επί της ονομαστικής ταχύτητας που σου πουλάνε. Και να τους δω μετά πόσα πακέτα DSL 24Mbs , που με ζόρι πιάνει τα 10, θα πουλήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...