Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Οι πάροχοι θα πρέπει να ενημερώνουν τους συνδρομητές για την ελάχιστη ταχύτητα σύνδεσης τους στο Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Τόσα θα έπρεπε να πληρώνουμε στην Ελλάδα με αυτές τις ταχύτητες που έχουμε.Το αργό download, το lag και το ping φέρνει βία. 😅

Ω ναι!

Και να σε παρακαλάνε για να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού το μόνο που τους νοιάζει,είναι οι πωλήσεις παιδιά και τπτ αλλο,με το ελάχιστο κόστος να σου πάρουν τα χρήματα,εδώ σου ανεβάζουν την ταχύτητα αν κάνεις triple play,για να σου πλασάρουν και tv,χωρίς αναβάθμιση γραμμής από 7 mbps σου το κάνουν 14, δια μαγείας χαχαχ μόνο και μόνο για να παίζει το tv, και αυτό το κάνουν με το να τραβάνε ταχύτητα από κανένα κακομοίρη,έως ότου τον πείσουν καί αυτόν να βάλει tv,για να βλέπει disney plus,χαχαχα καμιά ελπίδα μόνο οι γύφτοι τους αξίζουν σαν πελάτες που με 12 ευρώ μιλάνε για ένα χρόνο μεταξύ τους, τέτοιους θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VeTwinOs είπε

141/59Mb μέγιστα σε 50άρι προφίλ, παροχή Vodafone από καμπίνα ΟΤΕ στα 70m περίπου. Στα 33ms το ping, τα φυσιολογικά για Αθήνα. UTP cat5e φυσικά, από σημείο τερματισμού ΟΤΕ απευθείας σε FXS modem, απομονωμένη κάθετη από εσωτερική για μηδενισμό θορύβου, και επιστροφή από 2ο ζεύγος UTP. Από 03/19 δεν ξέρω τι σημαίνει αποσυγχρονισμός.

Μην περιμένετε να παίξει VDSL σε συνδεσμολογίες παραλληλίας, πόσο μάλλον 100άρια και σε παλαιού τύπου ραζίμ καλώδια στις πρίζες, ποτέ.

Το +10% στα προφίλ ΟΤΕ που έχουν γυρίσει τον τελευταίο χρόνο είναι επειδή είχαν κουραστεί να ακούνε για χαμηλές μετρήσεις speedtest, όσο γελοίο και αν σας ακούγεται, που είναι όντως, καθώς και επιβαρυντικό για το δίκτυο, αφού το συνολικό πανελλαδικό bandwidth είναι απειροελάχιστο για τις απαιτήσεις της χώρας (ενδεικτικά, ολόκληρη η Κρήτη με τα 15000 ξενοδοχεία & καταλύματα, παίζει με λίγες δεκάδες Gigabit διαθέσιμα). Το 24άρι από καμπίνα πλέον (μόνο ο ΟΤΕ το δίνει αυτό, κανείς άλλος πάροχος λόγω κόστους) είναι στα 27/2.7Mb, το 30άρι στα 33/3.3Mb, 50άρι στα 55/5.5Mb, 100αρι στα 110/11Mb, 200άρι στα 220/22Mb, πραγματικές ταχύτητες.

mysync.jpg

myping.jpg

Αυτό το +10% που λες ποιοι το έχουν πάρει;

Γιατί εγώ βλέπω αυτό :

 

Screen Shot 2020-11-26 at 9.45.38 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Makis101 είπε

Ναι!

Και είμαι και επαρχία που υποτίθεται ότι αργούν κάπως τα πράγματα........................... 

SPEEDTEST.png

το σπίτι σου είναι μάλλον πάνω στο ΚΑΦΑΟ

154266488_------01.png.9d93ac7bee76d75ce3c547ab414891ee.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έκανα μια νέα 24αρα σύνδεση, περίμενα μια ταχύτητα γύρω στο 7-8. Θα ήμουν ικανοποιημένος.

Τελικά είχα 5.

Όταν τους ρώτησα γιατι η ταχύτητα μου είναι τόσο χαμηλή, η απάντησή τους ήταν "από τη στιγμή που είναι εντός του πλαισίου 4-8mbs, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα".

Κατά τα άλλα "ταχύτητες εως 24mbs" στη διαφήμιση.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτό που διαφημιζει η Vodafone είναι ταχύτητα συγχρονισμού, όχι ταχύτητα κατεβάσματος ή ταχύτητα τοπικού δικτύου, ενσύρματου ή ασύρματου.

Το ίδιο κάνει κι η είδηση, αν στα στατιστικά γραμμής του modem έχει πχ συγχρονισμό 49999 ή πλέον 54999 δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Πολλές άγνωστες λέξεις ......ευχαριστώ πάντως θα εντρυφήσω στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bas.lambri είπε

Τα νούμερα μας λένε φίλε μου οτι πρέπει να ζητήσεις τεχνικό να σου ελέγξει την γραμμή σου . Είναι απαράδεχτα και δεν έχουν καμία επαφή με το vdsl50 που πληρώνεις.

Κοίταξε υπάρχουν 2 περιπτώσεις.
1) άμα έχεις vdsl μέσω χαλκού και το είχες βάλει μόλις ξεκίνησε , υπάρχει η πιθανότητα να στο πουλήσανε μόλις είχε βγει η υπηρεσία που την κάνανε marketing και σε άτομα απόστασης χαλκού πάνω απο 1000 μέτρα στην οποία περίπτωση θα ταλαιπωρηθείς αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα απο Καφάο.

2 ) άμα έχεις  fttc/ftth συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο απο πάνω στο οτι θα πρέπει να μιλήσεις με εναν τεχνικό ώστε να κανει εναν ελεγχο στην εισαγωγή της πολυκατοικίας να δεί πόσο φτάνει. Αν φτάνει 50 κάτω  ίσως χρειαστεί να μιλήσεις με εναν ηλεκτρολόγο να τσεκάρει την εσωτερική καλωδίωση καθώς η απόκλιση θα προκύπτει απο εκεί . Αν φτάνει κάτω απο 35  στην εισαγωγή (αν δεν κανω λάθος ) σε γραμμές fiber  μετράει ως βλάβη στην 50αρα ταχύτητα και θα μπορέσει ο πάροχος να το κυνηγήσει περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Όταν έκανα μια νέα 24αρα σύνδεση, περίμενα μια ταχύτητα γύρω στο 7-8. Θα ήμουν ικανοποιημένος.

Τελικά είχα 5.

Όταν τους ρώτησα γιατι η ταχύτητα μου είναι τόσο χαμηλή, η απάντησή τους ήταν "από τη στιγμή που είναι εντός του πλαισίου 4-8mbs, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα".

Κατά τα άλλα "ταχύτητες εως 24mbs" στη διαφήμιση.

Αυτή η δήλωση έχει πολλά ερωτηματικά. Πχ, είχες πριν 7-8mbps από προηγούμενο πάροχο? Είδες την ταχύτητα αυτή σε γείτονα? Πως περίμενες την ταχύτητα αυτή?
Επίσης έχει πολλές πιθανότητες. Δηλαδή μπορεί με το "ελεύθερο" προφίλ να συγχρονίζεις στα 7mbps και λόγω αστάθειας της γραμμής σου να σου έχουν βάλει προφίλ με μεγαλύτερο φίλτρο που σαν αποτέλεσμα μπορεί να σου ρίξει τον συγχρονισμό σου, μπορεί και 2mbps.

Χωρίς πληροφορίες και εξηγήσεις είναι λίγο περίεργο να λες πως περίμενες 7-8 και είχες 5 και στο τέλος μια ατάκα για το "εως".

Δυστυχώς όταν δεν ξέρουμε πολλά πράγματα και μιλάμε με υποστήριξη προτιμούν να μην μας εξηγούν και πολλά πράγματα (κακώς, αλλά έτσι υποχρεώνονται από τα τηλεφωνικά κέντρα), οπότε και δεν καταλαβαίνουμε και μένουμε με ερωτηματικά και παράπονα.

Το εως δεν είναι ποτέ εως όσο θέλει η φαντασία μας και πλέον βάσει ΕΕΤ είναι όλοι οι πάροχοι υποχρεωμένοι να μας δίνουν το φάσμα της τελικής "σωστής" ταχύτητας (σωστής πχ χωρίς να βλέπει μια ταινία το κάθε μέλος του σπιτιού στο netflix και ταυτόχρονα να κατεβάζεις torrents). Η ταχύτητα αυτή αναφέρεται σε μια μόνο συσκευή συνδεδεμένη, με καλώδιο και χωρίς να λειτουργεί οτιδήποτε μπορεί να "τραβάει ίντερνετ".

Σε μια γραμμή adsl και μπροστά στην πόρτα του αστικού κέντρου να έχεις το ρούτερ σου, δεν θα πιάσεις 24mbps, έχεις ήδη απώλειες. Το αποτέλεσμα του συγχρονισμού σου έρχεται βάσει απόστασης από το αστικό κέντρο και ποιότητας του χαλκού.

  • Όσο αφορά adsl, όποιος πάροχος χρησιμοποιήσει την ίδια τεχνολογία για να σου δώσει γραμμή, θα σου δώσει παρόμοια ταχύτητα, το ίδιο καλώδιο χρησιμοποιούν όλοι (μιλάω γενικευμένα γιατί μπορεί να πετύχεις χειρότερο ζεύγος πχ). Πέρα από τον χαλκό, υπάρχουν διαφοροποιήσεις όπως το προφίλ που έχει η γραμμή ή η ποιότητα κάρτας παρόχου-δικτύου (εκεί που κουμπώνουν τα καλώδια, πολύ γενικά 😛 ). Δεν αναφέρομαι σε προβλήματα κτιρίου του συνδρομητή ή της εσωτερικής του καλωδίωσης, για τα οποία είναι υπεύθυνος ο ίδιος. Έτσι βγαίνουν πανεύκολα διαφορές μεταξύ ίδιων γραμμών, ακόμα και γειτονικών.
  • Το wifi 2.4GH πιάνει μια χαρά 50mbps, γιατί όχι? Πάνω από 50mbps σε 2.4 όμως δεν έχω δει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αν έχεις 100άρα και φτάνεις έως 50 πως έχεις 50mbps. Αν μετρήσεις/κατεβάσεις από δυο συσκευές ταυτόχρονα με 2.4GH μια χαρά θα πιάσεις 100mbps στο σύνολο (*συνηθισμένο παράπονο συνδρομητών 100άρας). Είναι πρόβλημα όταν συνδέεται μόνο με λάπτοπ και δουλεύεις από εκεί και δεν θέλεις/μπορείς να το συνδέσεις με καλώδιο, οκ.

Ερώτηση δική μου για FTTH: Έχει και αυτή διακυμάνσεις τώρα στο lockdown?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ημουν χρονια στην Cyta και ειχα σταθερα 13 (απο 24) και μολις "περασα" στην Vodafone εγινα μπετον στα 10 !!  Χωρις να αλλαξω τιποτα, ουτε router ουτε τιποτα.

Και οι Vodafonίτες δεν ξερουν τιποτα για το θεμα.

Ασε που ειμαι και 20 μετρα απο το καφαο, και ασε που πριν 10 χρονια περασαμε τελειως κανουργια καλωδια απο την πολυκατοικια μεχρι το καφαο.

Και διαβαζοντας τα παραπανω, προφανως ειμαι στους "ικανοποιητικες ταχυτητες" ..... Εχε χαρη που δινω μονο 16.50 τον μηνα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε κοροϊδεύει ο ιδιώτης πάροχος λες, λεφτά θέλει να βγάλει. Το να σε δουλεύει όμως μέσα στην μάπα σου η ρυθμιστική αρχή μιας χώρας πάει πολύ. Δεν ξέρω γιατί πρέπει ένας άνθρωπος πρέπει να ζει σε αυτήν την χώρα, από όλες τις απόψεις .

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρονια ακουω κλαψουρα απο τους παντες. θυμαμαι σαν τωρα πριν απο 20 χρονια στο πανεπιστημιο που συμφοιτητες κλαψουριζαν που ειχαμε ακομα pstn56 ενω στο εξωτερικο 1μβιτ. μετα οταν ηρθαν οι πρωτες dsl  οι ιδιοι κλαψουριζαν πως ηταν πολυ ακριβες. γενικα ο ελληνας ποτε δεν ειναι ευχαριστημενος

 

παιζει να ειμαι ο μονος ελληνας που δεν εχω κλαψουρισει για τις ταχυτητες μου

20 χρονια η συνδεση πιανει λιγο πολυ αυτο που πρεπει να πιασει

30κβ me 384

50 me 511

100 me 1mbit

1700 me 24ara (και λεμε και ευχαριστω)

1200 me allagi paroxou (και ζητησα να αλλαξω προφιλ για μεγαλυτερη σταθεροτητα)

5000 

και τωρα 10000 κβ

ποτε δεν εχω δει drops ή αλλα θεματα

στα 20 χρονια μπορω να πω με ασφαλεια οτι ολα τα θεματα ταχυτητας και σταθεροτητας διαδυκτυου κατα 95% ειναι εσωτερικα και μονο 5% φταιει ο isp

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...