Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Omen 15.6" (i7-10750H/16GB/512GB SSD/GTX 1660TI 6GB) 15-ek0002nv @ Public - 1099ευρώ / [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Waterpark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέτε να αξίζει παραπάνω από αυτόν τον media? Να αξίζει τα 300 ευρώ παραπάνω; https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/gaming-laptop/hp-pavilion-15-dk0011nv-intel-core-i5-9300h-8gb-512gb-ssd-geforce-gtx-1660-6gb-full-hd/1438591
Πέραν από τα 16 αντί για 8gb ram και το 10-15% καλύτερο επεξεργαστή δε βλέπω άλλη διαφορά (1660ti εχουν και τα 2, 512 ssd m2). Αν δεν έχουν άλλη διαφορά, δε νομίζω ότι αξίζει τα 300 παραπάνω, εκτός αν θεωρείται premium... που και πάλι....

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jackal22 είπε

Εγώ πάντως το χτύπησα.

Κι εγώ άμεσα με το που το είδα...

Επίσης έχει την 1660Ti κάτι που δεν το αναγράφουν στην περιγραφή.

Σίγουρα θα μπουν και άλλες προσφορές, αλλά είναι από τις πολύ καλές νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μεταξύ αυτού https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-omen-156-i7-10750h16gb512gb-ssdgtx-1660-6gb-15-ek0002nv/prod11013530pp/ στα public, του  https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/gaming-laptop/hp-pavilion-15-dk0011nv-intel-core-i5-9300h-8gb-512gb-ssd-geforce-gtx-1660-6gb-full-hd/1438591 στα mediamarkt και του https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gaming-15-ec1011nv-laptop-ryzen-7-4800h-16-gb-512-gb-gtx-1650-4-gb-_3533662 στο πλαίσιο. Για multitasking, όχι gaming τόσο πολύ, αλλά πολλή δουλειά σε βαριά προγράμματα μηχανικών και φυσικά serfing, downloading, web use γενικά και ικανότητα ψύξης και διάρκειας ως μηχάνημα, αντοχής δηλαδή, ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο; Με ενδιαφέρει να είναι στιβαρό και ανθεκτικό όταν το φτάνω στα όριά του, που το κάνω συχνά, τρέχοντας άπειρα πράγματα ταυτόχρονα. Προέρχομαι από καμμένη μητρική σε πανάκριβο HP και έχω πάθει φόβο πλέον. Ένα σκυλί ψάχνω με καλή οθόνη και ήχο γιατί θα χτυπάει 24ωρες βάρδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλύτερος επεξεργαστής ο Ryzen των 899 από Πλαίσιο σε σχέση με τον i5 9300h του Media. Καλύτερη κάρτα γραφικών των Media και Public 1660ti 6gb σε σχέση με του Πλαίσιο 1650 4gb
Ίδιας δυναμικότητας επεξεργαστές ο Ryzen του πλαισίου με τον i7 του Public.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα είδα τα επί μέρους χαρακτηριστικά. Σκέφτομαι σε τί να δώσω βάση, δεδομένου ότι έχουν και διαφορές στις τιμές και ψάχνω το πιο value for money. Του πλαισίου μου φάνηκε σχετικά τίμιο σαν τιμή (αναλογιζομένων των αυξημένων γενικά τιμών) απλά κόλλησα στην κάρτα γραφικών, που τα άλλα δύο υπερέχουν. Είναι και πολλά τα λεφτά. Λάθος καιρό βρήκε να καεί και το motherboard του laptop!! Η προσωπική σου γνώμη για τη χρήση που είπα, ποια είναι μεταξύ αυτών στο ποιο να επιλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ρωτάς εμένα, πλαίσιο όχι λόγο κάρτας, media ναι, γιατί έχει την καλή κάρτα, καλό επεξεργαστή άσχετα που είναι λίγο χειρότερος από τους άλλους, πιστέυω ότι δύσκολα θα το καταλάβει κάποιος και τα 300 ευρώ λιγότερα από του public είναι αρκετή διαφορά.

9 λεπτά πριν, karakas είπε

Η προσωπική σου γνώμη για τη χρήση που είπα, ποια είναι μεταξύ αυτών στο ποιο να επιλέξω;

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100ευρω επιπλέον έχει ο Κωτσόβολος αυτό: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/215764-asus-tuf-gaming-a17-fa706iu-h7006t-r7-4800h-16gb-512gb-gtx1660ti-6gb φαίνεται κατά πολύ ανώτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atag είπε

Με 100ευρω επιπλέον έχει ο Κωτσόβολος αυτό: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/215764-asus-tuf-gaming-a17-fa706iu-h7006t-r7-4800h-16gb-512gb-gtx1660ti-6gb φαίνεται κατά πολύ ανώτερο...

νταξει οχι και κατα πολυ, ο επεξεργαστης του λαπτοπ του θεματος ειναι αντιστοιχος του 4600h και αυτο εχει τον 4800h, αυτο εχει χειροτερη οθονη (ισως και αρκετα χειροτερη), αυτο εχει μεγαλυτερη οθονη που ειναι και θετικο και αρνητικο οπως το δει κανεις, και αυτο λενε οτι εχει και λιγα θεματα με θερμοκρασιες (τουλαχιστον το α15, για το α17 δεν ξερω αν ισχυει αλλα φανταζομαι ειναι ιδιος σχεδιασμος απλα μεγαλυτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογές υπάρχουν πολλές. Και ευκαιρίες θα βγουν κι άλλες, θεωρώ ότι μπορεί να ανοιχτεί ένα νέο topic για το συγκεκριμένο.

Στα μάτια μου αποτελεί διαφορετική επιλογή και δεν είναι συγκρίσιμο.

Ωστόσο, το κατά πολύ ανώτερο με τι έχει να κάνει? Μιλάμε για ένα 17.3'' λάπτοπ με οθόνη στα 120hz και 100ευρώ ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Waterpark είπε

Επιλογές υπάρχουν πολλές. Και ευκαιρίες θα βγουν κι άλλες, θεωρώ ότι μπορεί να ανοιχτεί ένα νέο topic για το συγκεκριμένο.

Στα μάτια μου αποτελεί διαφορετική επιλογή και δεν είναι συγκρίσιμο.

Ωστόσο, το κατά πολύ ανώτερο με τι έχει να κάνει? Μιλάμε για ένα 17.3'' λάπτοπ με οθόνη στα 120hz και 100ευρώ ακριβότερο.

Καλύτερος επεξεργαστής, δίσκος, μπαταρία, πληκτρολόγιο. το μέγεθος οθόνης μπορεί να είνα + μπορεί και - εξαρτάται. τέλος πάντων με μια γρήγορη ματιά έτσι μου φάνηκε, μπορεί και να έχω λάθος, εξαρτάται που δίνει κανείς το βάρος :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, atag είπε

Καλύτερος επεξεργαστής, δίσκος, μπαταρία, πληκτρολόγιο. το μέγεθος οθόνης μπορεί να είνα + μπορεί και - εξαρτάται. τέλος πάντων με μια γρήγορη ματιά έτσι μου φάνηκε, μπορεί και να έχω λάθος, εξαρτάται που δίνει κανείς το βάρος :)

Tο "καλύτερο πληκτρολόγιο" από που προκύπτει;

Ο δίσκος είναι χειρότερος, αφού το TUF GAMING έχει Kingston 512GB / Intel 1TB ενώ το HP Omen φαίνεται να έχει WD (Seq R 3400/ W 2500)

Για την οθόνη φαντάζομαι δεν είπες γιατί ήδη γνωρίζεις πως η 120Hz (Panda?) έχει 60% sRGB / 40% AdobeRGB με G2G ~22ms ενώ

η οθόνη του HP Omen είναι 144Hz (LG) και έχει 95% sRGB / 70% AdobeRGB με Average G2G 8ms.

Τέλος, ο AMD είναι καλύτερος μόνο σε "productivity". Σε games είναι on average ~10% μπροστά ο Intel.

Cooling; Xειρότερο το TUF Gaming.

 

Τώρα εάν η μπαταρία και ο 4800H είναι λόγος να δώσεις +100ε για το TUF ok.

Το μόνο laptop που πατάει το Omen (και βρίσκεται στην Ελληνική αγορά) είναι το Legion 5 (144hz).

Επεξ/σία από anti idiot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...