Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας σε Web Design - UI/UX


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι Graphic Designer και δουλεύω εδώ και 15+ χρόνια κυρίως στο έντυπο. Πάντα μου άρεσε το  Web αλλά παρακολουθούσα από απόσταση και νιώθω ότι έχω χάσει επεισόδια. Τα πράγματα και οι ανάγκες αλλάζουν γρήγορα. Θέλω να ασχοληθώ με το Web Design - UI/UX. Αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω και σε τι να εμβαθύνω.

Έχω κάποιες βασικές γνώσεις σε HTML/CSS αλλά χρειάζονται φρεσκάρισμα.

Έχω ξεκινήσει ένα course στο Coursera για UI/UX design και μόλις ξεκίνησα και το Responsive Web Design with HTML/CSS του freecodecamp.org και την έχω καταβρεί! Ξέρω ότι στον κλάδο αυτό μετράει και το portfolio οπότε χρειάζομαι και εφαρμογή σε real projects.

Υπάρχουν τόσα διαφορετικά προγράμματα πλέον… Sketch, Adobe XD, Figma, InVision, Zeplin… Βέβαια, όπως μας έλεγαν και όταν σπούδαζα γραφιστική “τα προγράμματα αλλάζουν συνεχώς και θα τα μάθετε, τον τρόπο σκέψης πρέπει να δουλέψετε”. Sitemaps, Styleguides, User paths… και το UX κομμάτι έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το θέμα είναι ότι αξίζει τον κόπο; Ξεκινάω από την αρχή στα 40, τι πιθανότητες υπάρχουν για εργασιακή αποκατάσταση με κάπως καλό μισθό;

Επεξ/σία από SpectralQ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπολογίζεις πως αν ας πούμε του χρόνου έχεις τελειώσει κάποια σχετική εκπαίδευση κι βρεις δουλειά σχετικά, στα 50 και κάτι θα έχεις εξελιχθεί και θα έχεις έναν καλό μισθό. Αν αποφασίσεις να δουλέψεις σαν freelancer, τότε οι παράμετροι είναι πολλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να μαθεις web design ui οκ να το καταλαβω αλλα το ux ειναι μια αλλη μεγαλη ιστορια. Θελει ερευνα και χρημα δεν μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε. Δεν αρκει να εχεις μια ιδεα πρεπει να τεκμηριωσεις οτι δουλευει κιολας. Και δεν ειναι παντα η τεκμηριωση ευκολη υποθεση. Αυτοι που διαφημιζουν οτι σου μαθαινουν ux κοροιδευουν. Μαθαινεςι ενδεχομενως καποια στοιχεια αλλα επιφανειακα πραγματα.

Σχετικα με το ερωτημα σου, εφοσον δεν εχεις κατι καλυτερο προσπαθησε το. Γενικα οι μισθοι εταιρειων web εντος Ελλαδος ειναι μετριοι καπου στα 800-1000 ευρω και μπορει να φτασει και 1400 σε περιορισμενες περιπτωσεις.Καλο μισθο αν θα βρεις εξαρταται απο σενα ποσο καλο ειναι το καλο για σενα. Αν εχεις οικογενεια και να ξεκινησεις τωρα, δεν νομιζω να σου φτανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το input. Σκούρα μου τα περιγράφετε. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι full time, δεν είναι αυτός o λόγος που ψάχνομαι. Απλά δεν βλέπω μέλλον στο έντυπο. Αυτό είναι που με προβληματίζει. Δυστυχώς, από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα στην Ελλάδα στις περισσότερες εταιρείες είναι ίδια. Δεν προχωράς. Αυτός είναι ο λόγος που ψαχνομαι να μάθω κάτι με το οποίο θα μπορούσα ίσως να δουλέψω και για ξένη εταιρεία remotely στο μακρινό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/11/2020 at 10:51, SpectralQ said:

Υπάρχουν τόσα διαφορετικά προγράμματα πλέον… Sketch, Adobe XD, Figma, InVision, Zeplin… Βέβαια, όπως μας έλεγαν και όταν σπούδαζα γραφιστική “τα προγράμματα αλλάζουν συνεχώς και θα τα μάθετε, τον τρόπο σκέψης πρέπει να δουλέψετε”. Sitemaps, Styleguides, User paths… και το UX κομμάτι έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Για αρχή δεν ξέρω που πήγες σχολή αλλά θέλω να του σφίξω το χέρι αυτού που σας το είπε!
Είναι ότι πιο σωστό έχω ακούσει και δυστυχώς δεν το ακούω.
Πηγαίνουν τα παιδιά στις σχολές γραφιστικής και τους μαθαίνουν τα προγράμματα και όχι τον τρόπο σκέψης.

Τώρα, για να απαντήσω στο θέμα...
Προσωπικά στα 31 μου, μετά από το graphic design έγινα developer.
Το λες και risky move αλλά δεν το μετανιώνω στιγμή.

Τώρα για εσένα, όπου δεν αλλάζεις εντελώς κλάδο αλλά κάνεις μια μικρή στροφή τα πράγματα σίγουρα θα είναι ευκολότερα.
Και για να τα "μάθεις" και για να βρεις δουλειά.
Καλώς ή κακώς πλέον όλες οι θέσεις ζητάνε UI/UX designer χωρίς να έχουν ιδέα τι ακριβώς είναι.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουν κάποιον για να σχεδιάζει για web/mobile apps κλπ.
Επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει, τώρα για καλό μισθό... δεν ξέρω τι θεωρείς εσύ καλό μισθό.
Για έναν 25άρη τα 1000ε είναι πολλά/αρκετά για έναν 40άρι που μπορεί να έχει και οικογένεια τα 1000ε είναι λίγα/με το ζόρι αρκετά.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι χωρίς πείρα στο αντικείμενο ή δείγματα δουλειάς* δύσκολα να σου δώσει κάποιος παραπάνω.
Ανάλογα φυσικά και την εταιρεία...

Το κομμάτι του UX είναι κάτι που κάνουμε όλοι, το κάνεις και ως graphic designer.
Παράδειγμα, σε ένα βιβλίο, γιατί αριθμείς τις σελίδες σε κάθε σελίδα? Γιατί στην κεφαλίδα πιθανόν να έχεις τον τίτλο της ενότητας?
Όλα αυτά είναι μέρος του UX, και το σωστό UX δεν περιορίζεται στο online...
Έχει τεράστιο ενδιαφέρον όπως λες..

Anyway, επιστρέφω στο θέμα μας.
Έχεις την πείρα στο graphic design, πολλά skills μεταφέρονται στο web αλλά πολλά θα πρέπει να τα αποβάλλεις/αλλάξεις γιατί είναι διαφορετικά τα πράγματα.

* Τι μπορείς/πρέπει να κάνεις για να αυξήσεις τις πιθανότητες σου για επαγγελματική αποκατάσταση και έναν καλύτερο μισθό?

https://sharpen.design/

https://designercize.com/

https://uicoach.io/

Παρόμοια και τα 3 site αλλά θα σε βοηθήσουν με μικρές ασκήσεις να γίνεις καλύτερος στο UI/UX και να αποκτήσεις ένα μικρό δείγμα δουλειάς το οποίο φυσικά θα είναι καλό να το προβάλεις στο dribbble ή στο behance ή ακόμη καλύτερα στο προσωπικό σου site αν έχεις.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mrkra είπε

και μπορει να φτασει και 1400 σε περιορισμενες περιπτωσεις

Εδω εισαι λαθος, με τη καμμια δεν ταβανιαζει στα 1400.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Εδω εισαι λαθος, με τη καμμια δεν ταβανιαζει στα 1400.

Αν ξερεις κατι μπορεις να το γραψεις, οι εταιρειες που εχω υποψη μου ειναι στα πλαισια που ανεφερα. Ο καθενας μιλαει με τα δεδομενα που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mrkra είπε

Αν ξερεις κατι μπορεις να το γραψεις, οι εταιρειες που εχω υποψη μου ειναι στα πλαισια που ανεφερα. Ο καθενας μιλαει με τα δεδομενα που εχει.

Μα δεν ειναι αν ξερω κατι ή οχι, ειναι αφελες να πιστευεις/ξερεις οτι οι web devs εχουν ταβανι στα 1.400 στην Ελλαδα. Γνωριζω εταιρια που δινει αυξηση 100€ καθε 2-3 μηνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 27/11/2020 στις 10:51 ΠΜ, SpectralQ είπε

Είμαι Graphic Designer και δουλεύω εδώ και 15+ χρόνια κυρίως στο έντυπο. Πάντα μου άρεσε το  Web αλλά παρακολουθούσα από απόσταση και νιώθω ότι έχω χάσει επεισόδια. Τα πράγματα και οι ανάγκες αλλάζουν γρήγορα. Θέλω να ασχοληθώ με το Web Design - UI/UX. Αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω και σε τι να εμβαθύνω.

Έχω κάποιες βασικές γνώσεις σε HTML/CSS αλλά χρειάζονται φρεσκάρισμα.

Έχω ξεκινήσει ένα course στο Coursera για UI/UX design και μόλις ξεκίνησα και το Responsive Web Design with HTML/CSS του freecodecamp.org και την έχω καταβρεί! Ξέρω ότι στον κλάδο αυτό μετράει και το portfolio οπότε χρειάζομαι και εφαρμογή σε real projects.

Υπάρχουν τόσα διαφορετικά προγράμματα πλέον… Sketch, Adobe XD, Figma, InVision, Zeplin… Βέβαια, όπως μας έλεγαν και όταν σπούδαζα γραφιστική “τα προγράμματα αλλάζουν συνεχώς και θα τα μάθετε, τον τρόπο σκέψης πρέπει να δουλέψετε”. Sitemaps, Styleguides, User paths… και το UX κομμάτι έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το θέμα είναι ότι αξίζει τον κόπο; Ξεκινάω από την αρχή στα 40, τι πιθανότητες υπάρχουν για εργασιακή αποκατάσταση με κάπως καλό μισθό;

Καλησπέρα.

Βρίσκω αρκετά ενθαρυντικό πως έχεις ένα "background". Αυτό θα σε βοηθήσει καλύτερα να εμβαθύνεις στον χώρο που αναζητάς. Βέβαια, το UI με το UX διαφέρουν, πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε για διαφορετικές οπτικές, λχ web UI/UX, mobile UI/UX. Το UI είναι πως φαίνεται το προϊόν , και το UX πως δουλεύει το προϊόν.

Αυτό που αναφέρεις για τον τρόπο σκέψης είναι μεγάλη αλήθεια... Οπως επίσης είναι αλήθεια, (όπως ορθά διατυπώθηκε παραπάνω) πως λίγο πολύ όλοι μας έχουμε UX skills. Δες ένα παράδειγμα εδω. Αν διαβάσεις προσεχτικά, βρήκαμε ορισμένα από τα προβλήματα - φυσικά ο καθένας από την δική του σκοπιά - το αμέσως επόμενο βήμα είναι να τα λύσουμε (αναφέρομαι ως γενικό πλαίσιο).

Εδω πάλι έρχεται ένας "πονοκέφαλος" μεταξύ των τίτλων που μπαίνουν μπροστά από το κάθε όνομα. Αφενώς κάνουν το εργασιακό πεδίο πιο ευρύ, αλλά από την άλλη πλευρά, τίνει να "διχάσει" την κοινότητα. Λχ υπάρχει UX designer, Product designer, Visual designer, UX researcher, Content strategist κοκ. Η λίστα είναι ατελείωτη και η συζήτηση εξίσου μεγάλη. Καλώς οι κακως έχουν καθιερωθεί τα τελευταια χρόνια αλλά επικεντρώσου, στο αν θέλεις να βρίσκεις το πρόβλημα ή/και αν θέλεις να το λυνεις. Ολα τα άλλα θα έρθουν διαβάζοντας και φυσικά με την εμπειρία.

Η HTML/CSS θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις λίγο τον προγραμματισμό και συγκεκριμένα το πως αποτυπώνεται στην συσκευή αυτό που έχει σχεδιαστεί, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει πως είναι υποχρεωτικό να τα μάθεις. Οι περισσότερες αγγελίες (UI/UX designer) έχουν τα προαναφερθέντα skills ως "Nice to have" και λιγότερο ως "Must to have".

Θα αποκομίσεις γνώσεις διαβάζοντας, μαθαίνοντας τις έννοιες του UX, τις μεθόδους και τις πρακτικές που χρησιμοποιούμε για το UX και το UI. Ολα αυτά θα σε βοηθήσουν να τα εφαρμόσεις επι του πρακτέως σε δικά σου side projects, που σταδιακά θα σε οδηγήσουν στην επαγγελματική αποκατασταση. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Θέλει χρονο, υπομονή και επιμονή. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν πολλά online courses λχ Interaction Design Foundation, Coursera, Udemy, carrer foundly, general assebly με πολλά video courses καθώς επίσης και ασκήσεις, αλλά με διαφορετικο κόστος και οφέλη προς τον διδασκόμενο.

Εμπειρικά, έχω να σου αναφέρω πως υπάρχουν πολλές δυνατότητες εργασίας. Από την στιγμή που υπάρχει το διαδίκτυο, μπορείς να βρείς remote δουλειά, δεν είναι απαραίτητα onsite. Τα χρήματα είναι υποκειμενικό. Πάντως σίγουρα στο εξωτερικό , δίνουν πάρα πολύ καλό μισθό σχετικά με την Ελλάδα (remote/onsite).

Καλή αρχή και καλή δύναμη.

Επεξ/σία από Dr.MikeD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 4:36 ΜΜ, Predatorkill είπε

Εδω εισαι λαθος, με τη καμμια δεν ταβανιαζει στα 1400.

Το ταβάνιασμα έχει να κάνει με το πόσο ΝΙΩΘΕΙ κάποιος, σαφέστατα το ταβάνι δεν είναι 1400, αλλά και τόσα να είναι, μπορεί να είναι άλλα τόσα και x3 αν παίρνει και κάποιες εξωτερικές δουλειές.

Είναι θέμα χρόνου να συμβεί. Πώς θα συμβεί? Γιατί στην full time job που θα είναι, θα μιλήσει μες το χρόνο με 7-8-15 πελάτες (της εταιρείας για την οποία εργάζεται). Με τον κο. Γιώργο και την κα. Μαρία, οι οποίοι στην πορεία θα γίνουν "Έλα Γιώργο μου, έλα Μαράκι τί κάνεις, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!" γιατί καλώς ή κακώς στην Ελλάδα την προσωπική επαφή την έχουμε ακόμα πολύ ψηλά. Αύριο-μεθαύριο λοιπόν ο Γιώργος και η Μαρία μπορεί να μην είναι καν στην εταιρεία αυτή, ή μπορεί να έχουν ένα φίλο που ψάχνει για... (γραφίστα, ui/ux, digital marketer, developer, βάλτε ότι τίτλο θέλετε), και ξαφνικά θα σου σκάσει ένα τηλέφωνο απ'το πουθενά για μία εξωτερική δουλειά, ένα χαρτζιλίκι 500€. Η εξωτερική δουλειά σε 5 μήνες θα είναι 3, και το "χαρτζιλίκι" πλέον θα είναι ίσως και περισσότερα λεφτά απ'το μισθό. 

Στα 40 μου πλέον το έχω δει να συμβαίνει σχεδόν με όλους τους προ-15τίας συναδέλφους μου σε αντίστοιχα τμήματα. Ο ένας το γύρισε στο freelancing, ο άλλος έκανε μια μικρή ομάδα και είναι ένα μικρό studio 4-5 ατόμων, ο παράλλος το πήγε παραπέρα και έχει 25 άτομα προσωπικό με multi-million € τζίρους (όχι κέρδη) το έτος. 

Οπότε φίλε @SpectralQ μια χαρά τα σκέφτεσαι και προχώρα, δε χρειάζεται να αφήσεις καμένη γη πίσω αλλά με αργά και σταθερά βήματα μια χαρά μπορείς να "αλλάξεις" καριέρα και να πας πολύ καλύτερα, χωρίς ΚΑΝ να εγκαταλείψεις αυτά που κάνεις τώρα. 

Στις 28/11/2020 στις 2:36 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

Για έναν 25άρη τα 1000ε είναι πολλά/αρκετά για έναν 40άρι που μπορεί να έχει και οικογένεια τα 1000ε είναι λίγα/με το ζόρι αρκετά.

Ρεαλιστικά τα 1000 για τον 25άρη "δεν τελειώνουν" ειδικά αν μένει με γονείς. Για έναν 40άρη, τα 1000 δυστυχώς είναι για αγοράσει τσίχλες απ'το περίπτερο ΑΝ/ΑΦΟΥ έχει πληρώσει τους μηνιαίους λογαριασμούς του. :(

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Το ταβάνιασμα έχει να κάνει με το πόσο ΝΙΩΘΕΙ κάποιος, σαφέστατα το ταβάνι δεν είναι 1400, αλλά και τόσα να είναι, μπορεί να είναι άλλα τόσα και x3 αν παίρνει και κάποιες εξωτερικές δουλειές.

Είναι θέμα χρόνου να συμβεί. Πώς θα συμβεί? Γιατί στην full time job που θα είναι, θα μιλήσει μες το χρόνο με 7-8-15 πελάτες (της εταιρείας για την οποία εργάζεται). Με τον κο. Γιώργο και την κα. Μαρία, οι οποίοι στην πορεία θα γίνουν "Έλα Γιώργο μου, έλα Μαράκι τί κάνεις, χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!" γιατί καλώς ή κακώς στην Ελλάδα την προσωπική επαφή την έχουμε ακόμα πολύ ψηλά. Αύριο-μεθαύριο λοιπόν ο Γιώργος και η Μαρία μπορεί να μην είναι καν στην εταιρεία αυτή, ή μπορεί να έχουν ένα φίλο που ψάχνει για... (γραφίστα, ui/ux, digital marketer, developer, βάλτε ότι τίτλο θέλετε), και ξαφνικά θα σου σκάσει ένα τηλέφωνο απ'το πουθενά για μία εξωτερική δουλειά, ένα χαρτζιλίκι 500€. Η εξωτερική δουλειά σε 5 μήνες θα είναι 3, και το "χαρτζιλίκι" πλέον θα είναι ίσως και περισσότερα λεφτά απ'το μισθό. 

Στα 40 μου πλέον το έχω δει να συμβαίνει σχεδόν με όλους τους προ-15τίας συναδέλφους μου σε αντίστοιχα τμήματα. Ο ένας το γύρισε στο freelancing, ο άλλος έκανε μια μικρή ομάδα και είναι ένα μικρό studio 4-5 ατόμων, ο παράλλος το πήγε παραπέρα και έχει 25 άτομα προσωπικό με multi-million € τζίρους (όχι κέρδη) το έτος. 

Οπότε φίλε @SpectralQ μια χαρά τα σκέφτεσαι και προχώρα, δε χρειάζεται να αφήσεις καμένη γη πίσω αλλά με αργά και σταθερά βήματα μια χαρά μπορείς να "αλλάξεις" καριέρα και να πας πολύ καλύτερα, χωρίς ΚΑΝ να εγκαταλείψεις αυτά που κάνεις τώρα. 

Ρεαλιστικά τα 1000 για τον 25άρη "δεν τελειώνουν" ειδικά αν μένει με γονείς. Για έναν 40άρη, τα 1000 δυστυχώς είναι για αγοράσει τσίχλες απ'το περίπτερο ΑΝ/ΑΦΟΥ έχει πληρώσει τους μηνιαίους λογαριασμούς του. :( Μπύρες και τσιγάρα αν καπνίζει δεν ξέρω καν αν του φτάνουν να αγοράζει, δυστυχώς. 

 

Sorry για το δεύτερο quote, τα παράπονα στην ομαδάρα του Insomnia που κάνει betatesting στην πλάτη μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@polaki το θεμα ειναι ποσο να αντεξεις να δουλευεις και να κανεις εξτραδακια παραλληλα. Εγω μετα το 9-10ωρο στη δουλεια δυσκολευομαι πολυ να κατσω εξτρα. Εδω 3 bugs της πλακας εχει μια εφαρμογη που φτιαχνω για ενα φιλο και δεν τη παλευω να τη τελειωσω για να εισπραξω... 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό που περιγράφετε σαν πενιχρό μισθό είναι η πραγματικότητα για τους περισσότερους γραφίστες στην Ελλάδα. Ίσως αυτοί που δουλεύουν σε μεγάλα agencies να πληρώνονται καλύτερα αλλά δουλεύουν και όλη μέρα, μην το ξεχνάμε αυτό.
Τα extraδάκια τα κάνω ήδη, όχι συστηματικά αλλά αυτό που περιγράφετε όντως ισχύει, δεν το κυνήγησα, από μόνοι τους ήρθαν. Το θέμα είναι ότι αυτά τα extraδάκια δεν μου προσφέρουν κάτι άλλο εκτός από extra κούραση και καμμιά extra πληρωμή (στη χάση και στη φέξη γιατί ως γνωστόν όταν μπλέκεις με γνωστούς αυτά συμβαίνουν) γιατί αυτά που φτιάχνω αφορούν πράγματα που έχω κάνει 1000 φορές και δεν το απολαμβάνω πια. Νιώθω ότι δεν μαθαίνω κάτι, απλά κουράζομαι extra γι αυτό και θέλω να επενδύσω τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω σε κάτι που θα με βοηθήσει στην πορεία της καριέρας μου και αν βρεθούν και extraδάκια  θέλω τουλάχιστον να υπάρχει ένα focus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Predatorkill είπε

@polaki το θεμα ειναι ποσο να αντεξεις να δουλευεις και να κανεις εξτραδακια παραλληλα. Εγω μετα το 9-10ωρο στη δουλεια δυσκολευομαι πολυ να κατσω εξτρα. Εδω 3 bugs της πλακας εχει μια εφαρμογη που φτιαχνω για ενα φιλο και δεν τη παλευω να τη τελειωσω για να εισπραξω... 

Κοίτα από ένα σημείο και μετά τις τιμές τις καθορίζεις μόνος σου ανάλογα το value που σου δίνει μία δουλειά. Όλα τα λεφτά ίδιο χρώμα έχουν, αλλά όχι ίδια "μυρωδιά". Αν είναι να σου βγαίνει το χτικιό δεν έχει νόημα. Και επειδή και εσύ και ο @SpectralQαναφέρατε τη λέξη κλειδί "φίλος", θέλει πάρα πολύ προσοχή. Οι ελάχιστες φορές που θα ασχοληθώ με φίλο θα είναι στα λεφτά της αγοράς (ποτέ μα ποτέ φθινότερα) αλλά η ΠΟΙΟΤΗΤΑ που θα βγάλεις θα είναι καλύτερη, πολύ απλά γιατί πρώτον εσύ ο ίδιος θα το θες να ασχοληθείς, και δεύτερον γιατί και εσύ να μη θες, θα σε πρήξει ο φίλος... :)

Αλλά στα χρήματα δεν πρέπει αν κάνεις σκόντο αν ξέρεις ότι θα σε πρήξει. 

Πάντως αυτό που λες "3 bugs της πλάκας" είναι ένα καλό ποσοστό της δουλειάς μας. Έρχονται ΠΟΛΛΟΙ οι οποίοι "μου το ξεκίνησε ένας φίλος αλλά δεν έχει πολύ δουλειά και δεν ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ να μου το τελειώσει". 

Όχι φίλε μου, αν τον ΠΛΗΡΩΝΕΣ όπως θα πληρώσεις τώρα εμάς εδώ που ήρθες, θα στο τελείωνε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ολον τον χρονο δικο σου καθημερινα και μπορεις να αφιερωσεις αναμεσα στις 4-8 ωρες και εισαι τυπος που μαθαινει ευκολα και δεν κολλαει πολυ σε θεμα αντιληψης μπορεις σε 16-24 μηνες να εχεις φτασει ενα σχετικα καλο entry level, αποκλειστικα στο front-end. Αν εισαι τυχαιρος και βρεις δουλεια χωρις το υπολοιπο background που θα ειχε ενας cs graduate μπορεις να περιμενεις εναν μισθο κοντα στα 800ευρω. Λιγο σκουρα μεχρι εδω ισχυει, αν ομως ειναι κατι που σου αρεσει και το κανεις παθιασμενα στην τριετια μπορεις να σπασεις το φραγμα του 1,5 αν εχεις δουλεψει σε καλα codebases και συνεχιζεις να μαθαινεις κατα την διαρκεια αυτων των χρονων.

Γενικα ειναι μια δουλεια που εχει τρομερο ταβανι σε παγκοσμια κλιμακα και ειναι στο χερι σου μετα απο καποια χρονια να το φτασεις πολυ μακρυα. Βεβαια ο προγραμματισμος ειναι κατι που αν δεν το αγαπησεις πραγματικα δεν θα μπορεσεις να φτασεις σε επιπεδο να ασχοληθεις επαγγελματικα - τουλαχιστον σε σοβαρα πλαισια.

Παντως για τους μισθους που συζητηθηκαν λιγο πιο πανω ενημερωτικα ενας entry junior στην intrasoft ξεκιναει απο τα 1.2k. Σε καμια περιπτωση οι μισθοι στην ελλαδα δεν φτανουν τα ποσα που αναφερθηκαν. Αλιμονο αν ακομη και οι μεγαλοι αλλα αποκλειστικα ενχωριοι παικτες βλεπε efood, skroutz κλπ πληρωναν τους seniors τους 1,4k. Προσωπικα αν και δεν πιστευω οτι φτανουν τα 30-40k + equities (και δεν μιλω για τα συμβολαια που ειναι confidential ακομη και το ποσο) που φτανει η ελιτ σε FAANG και τα συναφη θα ελεγα οτι τουλαχιστον οι lead devs δεν πεφτουν με τιποτα κατω απο 7k. Απο εταιριες μεγαθηρια που αναλαμβανουν γιγαντιαια projects σε παγκοσμιο επιπεδο οπως η intrasoft τα 10k ειναι ενα πολυ λογικο ποσο. Με λιγα λογια ειναι ωραιο αθλημα αλλα δυσκολο εκ φυσης ιδικα σε πιο προχωρημενο επιπεδο αλλα σιγουρα πληρωνεται και αναλογα. 

 

Τωρα αν εχεις το μερακι και την ικανοτητα να φτασεις εστω και σε ενα επιπεδο εστω και λιγο παραπανω απο το ικανοποιητικο νομιζω οτι τουλαχιστον μπορεις να ζεις αξιοπρεπεστατα. Γενικα ειναι ωραιο σπορ και αυτοι που το κανουν με παθος καποια στιγμη θα το κανουν και καλα. Αν με την ενασχοληση σου μεχρι τωρα πιστευεις οτι πραγματικα σου αρεσει και εχεις την υπομονη να αφιερωσεις χρονο μπορεις να το κανεις, ειναι εφικτο. Εχω φιλο ο οποιος σε 1,5 χρονο απο το μηδεν εφτασε να ειναι αρκετα ανταγονιστικος και να εμπειρια απο front-end μεχρι backend και τωρα τελευταιους δυο 3 μηνες εχει γραψει ακομη και AI, αλλα το εχει μεγαλη τρελα. Να σημειωσω οτι παραλληλα δουλευε..

Αυτα απο μενα, ευχομαι τα καλυτερα σε οτι και αν επιλεξεις να κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...