Προς το περιεχόμενο

[Access Point] - TP-LINK σύστημα Wi-Fi Whole Home Mesh Deco M4 AC1200 2-Pack - 79€ + επιστροφή


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω και γω τα M4 για να συνδέσω στο speedport plus του ΟΤΕ. Βρήκα αυτό στο site της tp-link:

 

Q3: Do I need to set up my existing router to bridge mode if my router is a combination of modem & router?

Deco works well with a modem router, however, it’s suggested to configure the modem router in bridge mode to avoid some technical problems, such as double NAT. 

 

Πρέπει να το κάνω αυτό? Διάβασα ότι αν το γυρίσω σε bridge mode δεν θα παίζει το voip τηλέφωνο. Οποτε το αφήνω ως εχει το speedport και απλα του κλείνω το wifi?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Το δικό μου σε κάθε συσκευή αλλά και έξω από το κουτί δίπλα στο serial γράφει ότι είναι v.2 αλλά δεν έχει usb c στην τροφοδοσία αλλά το κλασικό καρφάκι. Αγορασμένο από you.gr  black friday. Τι φάση; Να ανησυχώ; 1607500612467.jpg.1f32db196c3b69ec6af0053f07bf9e84.jpg

Καλησπέρα τι εννοείς να ειναι μουφα?😅

Το σωστό ειναι να έχουν βίσμα τα v2 όπως λεει και ο TS :
Τα v1 έχουν usb-c και τα v2 βίσμα τροφοδοσίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όχι δεν εννοώ ότι είναι μουφα. Αφού είπα πως είναι αγορασμένα από το you.gr. Αυτό που ήθελα να καταλάβω είναι αν είχαν και άλλες διαφοροποιησεις τα διαφορετικά revision(χειρότερη εμβέλεια πχ.) Τελικά όπως το έγραψες και εσύ ή βλακεια είναι δική μου. Διάβασα ανάποδα για τις εκδόσεις. Η usb c είναι για το V1 και όχι για το v2 όπως νόμιζα πριν λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα από wind αντικαταβολή, χωρίς να είμαι συνδρομητής της. Έλαβα απλά ένα sms και ένα mail που λέει ότι η παραγγελία καταχωρήθηκε με τον αριθμό τάδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Thresh said:

Ή τα κάνεις mesh ή τα έχεις με ethernet backhaul. Το meshing ξοδεύει bandwidth προφανώς από το WiFi, ενώ αν τα έχεις με καλώδιο οι ασύρματες ταχύτητες είναι υψηλότερες. 

Στα 2.4ghz μόνο αν το access point που πάρεις υποστηρίζει υψηλότερο bandwidth. Τα συνηθισμένα είναι μέχρι 300Mbps, κάποια πιο ακριβά στα 450Mbps και τα πολύ πιο ακριβά 800Mbps.

 

Το ένα από τα δυο τεμάχια της συσκευασίας, συνδέεται αποκλειστικά με το ρουτερ , σωστά ;

 

το εθερνετ μπακχοουλ σε τι εξυπηρετεί ;

 

σε 2,4 θα δουλεύει καλύτερα από το μαμά ρουτερ του παρόχου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, kostakiss said:

Το ένα από τα δυο τεμάχια της συσκευασίας, συνδέεται αποκλειστικά με το ρουτερ , σωστά ;

 

το εθερνετ μπακχοουλ σε τι εξυπηρετεί ;

 

σε 2,4 θα δουλεύει καλύτερα από το μαμά ρουτερ του παρόχου ;

Στο LAN γενικότερα.

Το έγραψα στο post που quotarες. "Το meshing ξοδεύει bandwidth προφανώς από το WiFi, ενώ αν τα έχεις με καλώδιο οι ασύρματες ταχύτητες είναι υψηλότερες. "

Θεωρητικά ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Στο LAN γενικότερα.

Το έγραψα στο post που quotarες. "Το meshing ξοδεύει bandwidth προφανώς από το WiFi, ενώ αν τα έχεις με καλώδιο οι ασύρματες ταχύτητες είναι υψηλότερες. "

Θεωρητικά ναι.

Αν το δεύτερο deco, το συνδέσω με καλώδιο από την ενσύρματη καλωδίωση του σπιτιού θα δουλεύει καλύτερα ; Η’ συνδέεται αποκλειστικά με το πρώτο deco ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
54 minutes ago, kostakiss said:

Αν το δεύτερο deco, το συνδέσω με καλώδιο από την ενσύρματη καλωδίωση του σπιτιού θα δουλεύει καλύτερα ; Η’ συνδέεται αποκλειστικά με το πρώτο deco ?

Από την στιγμή που είπες ότι έχεις ενσύρματο δίκτυο σε όλο το σπίτι, κουμπώνει το καθένα ενσύρματα σε όποιο σημείο του σπιτιού θες για να έχεις την καλύτερη δυνατή κάλυψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Sebu είπε

Each satellite connects to the primary Deco which will be the one connected to your modem via ethernet.

 

23 ώρες πριν, Sebu είπε

In my case, I was standing next to a Deco in my office but my device was choosing to connect to the Deco downstairs because it had a stronger signal.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

1. V1 και V2 έχουν διαφορά μόνο στην παροχή ρεύματος. Μόνο από την Wind ίσως μάθεις αν και πιστεύω ότι δεν θα ξερουν να σου απαντήσουν και θα θέλει υπομονή και πολλά τηλέφωνα.

2.Υποθέτω ότι δεν θα έχει Μεταφορικά αλλά εάν το βαλεις στο καλάθι και προχωρήσεις την παραγγελία θα φανεί.

3.Δεν νομίζω να γίνεται. Πρώτον διότι αυτές οι παραγγελίες ακόμη και σε νορμάλ περιόδους έρχονται κατευθείαν από τα κεντρικά και δεύτερον διότι τα καταστήματα παραμένουν ανοιχτά για λογαριασμούς συνδέσεις και ως service points. Απαγορευονται οι εμπορικές συναλλαγές προϊόντων.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Έριξα κι εγώ μια παραγγελία,για να δούμε! Θέλω να αναφέρω επίσης ένα μικρό ενδοιασμό που έχω ακόμα,χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω το θέμα: Στο τίτλο εκτός από το version 2 (V2) που δεν διευκρινίζει,επίσης δεν διευκρινίζει ρητά ότι πρόκειται για το πακέτο των 2 (deco M4,2 pack).

Το αναφέρω διότι θυμάμαι παλαιότερα εδώ νομίζω από το eshop της vodafone τότε,είχε συμβεί παρόμοιο θέμα και το προιόν ήταν τελικά μόνο ένας πύργος,ενώ στη φωτογραφία έδειχνε 2 πύργους!

Και τώρα στη photo του προιόντος στο eshop της wind η φωτογραφία είναι με τους 2 πύργους το 2 pack δηλαδή,απλά επειδή δεν το αναφέρει ρητά στην περιγραφή σκέφτηκα να το επισημάνω και προς εσάς να ακούσω κι άλλες γνώμες!Δεν πιστεύω να έχουμε θέμα,τι λέτε κι εσείς?

Εγώ και γι αυτό το λόγο τελικά έβαλα αντικαταβολή,αλλιώς το σκεφτόμουν και για πιστωτική κάρτα γιατί είχε και μέχρι 12 άτοκες δόσεις αν ήθελε κάποιος.

Επίσης θέλω να ρωτήσω,γνωρίζει κάποιος με ποιά courier συνεργάζεται και στέλνει η wind? Γιατί θα ήθελα να πληρώσω με κάρτα την αντικαταβολή στην courier (έστω στο κατάστημα της courier της περιοχής μου) όπως έχω κάνει και άλλες φορές.

1 λεπτό πριν, ultrahd είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Έριξα κι εγώ μια παραγγελία,για να δούμε! Θέλω να αναφέρω επίσης ένα μικρό ενδοιασμό που έχω ακόμα,χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω το θέμα: Στο τίτλο εκτός από το version 2 (V2) που δεν διευκρινίζει,επίσης δεν διευκρινίζει ρητά ότι πρόκειται για το πακέτο των 2 (deco M4,2 pack).

Το αναφέρω διότι θυμάμαι παλαιότερα εδώ νομίζω από το eshop της vodafone τότε,είχε συμβεί παρόμοιο θέμα και το προιόν ήταν τελικά μόνο ένας πύργος,ενώ στη φωτογραφία έδειχνε 2 πύργους!

Και τώρα στη photo του προιόντος στο eshop της wind η φωτογραφία είναι με τους 2 πύργους το 2 pack δηλαδή,απλά επειδή δεν το αναφέρει ρητά στην περιγραφή σκέφτηκα να το επισημάνω και προς εσάς να ακούσω κι άλλες γνώμες!Δεν πιστεύω να έχουμε θέμα,τι λέτε κι εσείς?

Εγώ και γι αυτό το λόγο τελικά έβαλα αντικαταβολή,αλλιώς το σκεφτόμουν και για πιστωτική κάρτα γιατί είχε και μέχρι 12 άτοκες δόσεις αν ήθελε κάποιος.

Επίσης θέλω να ρωτήσω,γνωρίζει κάποιος με ποιά courier συνεργάζεται και στέλνει η wind? Γιατί θα ήθελα να πληρώσω με κάρτα την αντικαταβολή στην courier (έστω στο κατάστημα της courier της περιοχής μου) όπως έχω κάνει και άλλες φορές.

Επίσης το επιβεβαιωτικό e-mail της παραγγελίας που μου ήρθε,δεν ήταν καθόλου όπως το περίμενα,δηλαδή όπως τα συνήθη επιβεβαιωτικά e-mail παραγγελιών.Έχει τίτλο:

"Wind EShop - Successful Order Submission" και από κάτω με μικρά" γραμματάκια ένα μικρό κείμενο με τίτλο "CONFIDENTIALITY NOTE: This e-mail is originated from WIND Hellas Telecommunications S.A.. Both this message ..." κλπ

Είναι φυσιολογικό αυτό το επιβεβαιωτικό e-mail ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Από την στιγμή που είπες ότι έχεις ενσύρματο δίκτυο σε όλο το σπίτι, κουμπώνει το καθένα ενσύρματα σε όποιο σημείο του σπιτιού θες για να έχεις την καλύτερη δυνατή κάλυψη.

άρα δε χρειάζεται να κουμπώσω , κανένα από τα 2 του σέτ  , πάνω στο ρούτερ, σωστα?

 

απλα κλείνω το wifi του ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 E ; To 1 το συνδέεις με καλωδιο πανω σε θυρα lan του οποιου router σου η powerline . Το 2 συνδεεται ασυρματα με το 1 . Και το 3 αν πας για τριπλο ασυρματα στο 2 . 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, kostakiss said:

άρα δε χρειάζεται να κουμπώσω , κανένα από τα 2 του σέτ  , πάνω στο ρούτερ, σωστα?

 

απλα κλείνω το wifi του ρουτερ.

Ε ναι, αφού έτσι κι αλλιώς το router είναι συνδεδεμένο πάνω σε ένα switch που μοιράζει δίκτυο σε όλες τις πρίζες LAN που έχεις στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Mhlogiatros said:

 E ; To 1 το συνδέεις με καλωδιο πανω σε θυρα lan του οποιου router σου η powerline . Το 2 συνδεεται ασυρματα με το 1 . Και το 3 αν πας για τριπλο ασυρματα στο 2 . 

 

 

23 minutes ago, Thresh said:

Ε ναι, αφού έτσι κι αλλιώς το router είναι συνδεδεμένο πάνω σε ένα switch που μοιράζει δίκτυο σε όλες τις πρίζες LAN που έχεις στο σπίτι...

το ιδανικο αν καταλαβα καλα , θα ηταν το καθενα απο τα 2(η 3 στο μελλον) να συνδεεται το καθενα τους με εθερνετ για βελτιστη αποστολη-ληψη δεδομενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...